Справа № 709/1803/18
3/709/958/18
11 вересня 2018 року смт. Чорнобай
Суддя Чорнобаївського районного суду Черкаської області Чубай В.В., розглянувши у приміщенні Чорнобаївського районного суду Черкаської області адміністративні матеріали, складені ГУ ДФС у Черкаській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, українки, громадянки України, яка проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, працює головним бухгалтером СТОВ ім. Щорса, ідентифікаційний номер НОМЕР_1,
за ч. 1 ст. 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), -
До Чорнобаївського районного суду Черкаської області надійшли адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1
ст. 163-1 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 126 від 27 серпня
2018 року при проведенні позапланової виїзної документальної перевірки СТОВ ім. Щорса за період з 1 квітня 2015 року по 8 лютого 2016 року (акт від 25 липня 2018 року № 290/23-00-14-0807/03793604) ГУ ДФС у Черкаській області встановлено, що головний бухгалтер
СТОВ ім. Щорса ОСОБА_1 допустила наступні порушення:
1) п. 188.1 ст. 188, п.п. 198.5, 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України, в результаті чого СТОВ ім. Щорса занижено суму податку на додану вартість по загальній декларації на загальну суму 330589,00 грн, а саме: за липень 2015 року на суму
37954,00 грн., за серпень 2015 року на суму 115471 грн., за вересень 2015 року на суму
92157,00 грн., за жовтень 2015 року на суму 23112,00 грн., за листопад 2015 року на суму 33592,00 грн., за грудень 2015 року на суму 28303,00 грн.;
2) п. 198.5, 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України, в результаті чого
СТОВ ім. Щорса занижено суму податку на додану вартість по спеціальній декларації на загальну суму 3191,00 грн.;
3) пп. 212.1.11, 212.1 ст. 212, пп. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213, пп. 214.1.4, 214.1
ст. 214, пп. 215.3.10, 215.3, ст. 215 Податкового кодексу України, в результаті чого
СТОВ ім. Щорса занижено акцизний податок за серпень 2015 року на суму 235,79 грн., за вересень 2015 року на суму 44,04 грн., за жовтень 2015 року на суму 92,90 грн., за листопад 2015 року на суму 14,11 грн., за грудень 2015 року на суму 87,07 грн.;
4) п. 223.2 ст. 223 Податкового кодексу України, в результаті чого не подано декларації з акцизного податку за серпень 2015 року, за вересень 2015 року, за жовтень 2015 року, за листопад 2015 року та за грудень 2015 року.
Такі дії головного бухгалтера СТОВ ім. Щорса ОСОБА_1, як посадової особи, кваліфіковано за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП. При цьому зазначено, що вказане адміністративне правопорушення є триваючим та було виявлено ГУ ДФС у Черкаській області 25 липня
2018 року.
У судове засідання головний бухгалтер СТОВ ім. Щорса ОСОБА_1 з'явилася, подала клопотання про звільнення від адміністративної відповідальності у зв'язку із закінченням строку для накладення адміністративного стягнення та закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення.
Дослідивши адміністративні матеріали, суд встановив таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 163-1 КУпАП відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України, тягне за собою накладення штрафу у розмірі від п'яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з ч. 2 статті 38 КУпАП якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення.
Як вбачається із протоколу про адміністративне правопорушення № 126 від 27 серпня 2018 року головний бухгалтер СТОВ ім. Щорса ОСОБА_1 в період з 1 квітня 2015 року по
8 лютого 2016 року допустила низку порушень, відповідальність за які в їх сукупності передбачена ч. 1 ст. 163-1 КупАП. У даному випадку такі порушення не є безперервними, а є періодичними і повторюваними, тобто не триваючими. Триваючі правопорушення характеризуються не різними видами правопорушень правової норми, а є незмінними за об'єктивною стороною і характеризуються тим, що особа, яка вчинила певні дії чи бездіяльність перебуває у стані безперервного продовження цих дій або бездіяльності. Відтак адміністративне стягнення за вказане адміністративне правопорушення могло бути накладене на головного бухгалтера СТОВ ім. Щорса ОСОБА_1 відповідно до ч. 2 ст. 38 КУпАП не пізніше як через три місяці з дня його вчинення.
Таким чином на момент розгляду адміністративних матеріалів строк для накладення адміністративного стягнення закінчився.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею
38 цього Кодексу.
З огляду на викладене суд вважає, що головний бухгалтер СТОВ ім. Щорса
ОСОБА_1 підлягає звільненню від адміністративної відповідальності у зв'язку із закінченням строку накладення адміністративного стягнення, а провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 38, 163-1, 221, 247, 283 КУпАП, суд -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП - закрити у зв'язку із закінченням строку накладення адміністративного стягнення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Черкаської області через Чорнобаївський районний суд Черкаської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя В.В. Чубай