Іменем України
25 вересня 2018 року
Київ
справа №539/1386/17
адміністративне провадження №К/9901/1469/17
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Бучик А.Ю.,
суддів: Гімона М.М., Мороз Л.Л.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України на постанову Лубенського міськрайонного суду Полтавської області в складі судді Гудкова С.В. від 21.07.2017 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду в складі колегії суддів: Бегунца А.О., Старостіна В.В., Рєзнікової С.С. від 25.09.2017 у справі №539/1386/17 за позовом ОСОБА_1 до Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про скасування рішення та зобов'язання провести перерахунок пенсії,
В травні 2017 року позивач звернувся до суду з позовом до Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (далі - відповідач), в якому, з урахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог, просив суд визнати рішення Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області № 142 від 26.04.2017 року неправомірним та скасувати його; зобов'язати Лубенське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області здійснити перерахунок та виплачувати йому пенсію по інвалідності в розмірі фактичної заробітної плати за червень 1986 року в розмірі 2114,13 крб., відповідно до довідки, виданої Жданівською сільською радою за № 02-32/772 від 26.10.2015 року, за період роботи за один неповний місяць червень з 08.06.1986 р. по 31.06.1986 р. по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, починаючи з 12.04.2017 року з урахуванням сплачених сум.
Постановою Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 31 липня 2017, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 25 вересня 2017 року, позов задоволено повністю.
У касаційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанції норм процесуального права, просить скасувати вказані судові рішення та ухвалити нове про відмову в задоволенні позову.
Касаційну скаргу обґрунтовано тим, що довідка, на підставі якої позивач просить перерахувати пенсію, видана безпідставно, а зазначена у ній заробітна плата розрахована з порушенням норм законодавства, адже в ній невірно визначено показник кратності та не підтверджено фактично виплату премії, у зв'язку з чим позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії.
Заслухавши суддю - доповідача, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Суд встановив, що ОСОБА_1 є ліквідатором наслідків аварії на ЧАЕС 1-ї категорії, має ІІ групу інвалідності, внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безстроково, отримує пенсію по інвалідності через Лубенське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області.
Згідно довідки в/ч 61511 № 1346/43 від 1986 року, позивач брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та йому належить до виплати за місцем постійної роботи 100% тарифної ставки (посадового окладу) за період з 08.06.1986 р. по 29.07.1986 р.
Згідно з довідкою, виданою Жданівською сільською радою № 02-32/772 від 26.10.2015 року, підприємством перераховано заробітну плату позивачу за роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за період із 08.06.1986 року по 30.06.1986 року в сумі 2114,13 крб.
12 квітня 2017 року позивач звернувся до Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області із заявою щодо перерахунку та виплати йому пенсії згідно довідки Жданівської сільської ради № 02-32/772 від 26.10.2015 року.
Рішенням Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області № 142 від 26.04.2017 року ОСОБА_1 в перерахунку пенсії згідно довідки, виданої Жданівською сільською радою № 02-32/772 від 26.10.2015 року було відмовлено.
Позивач, не погодившись із вказаним рішенням відповідача, звернувся до суду із даним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суди попередніх інстанцій виходили з того, що відповідачем не надано суду жодних доказів, що відомості, які містяться в довідці про заробіток позивача, виданій Жданівською сільською радою від 26.10.2015 року, містять неправдиві або недостовірні дані, а тому відповідач зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії.
Дослідивши спірні правовідносини, колегія суддів зазначає наступне.
Згідно зі ст. 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі по тексту - Порядок № 1210).
У відповідності до п.1 Порядку № 1210 цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - пенсії). Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Заробітна плата для обчислення пенсій враховується за будь-які 12 місяців підряд такої роботи (п.2 Порядку № 1210).
Згідно з пп.3 п.3 Порядку № 1210 у разі, коли особа пропрацювала у зоні відчуження менш як 12 місяців підряд, пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати за повні календарні місяці підряд у зоні відчуження.
Відповідно до п. 7 Порядку № 1210 пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.
Відповідно до статті 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами, організаціями (військоматами).
Згідно з пунктом 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією.
Тобто, відповідач має право видати довідку про розмір заробітної плати відповідно до даних, що містяться у розрахунковому листі позивача за відповідний період.
Проте, досліджуючи довідку від 26.10.2015 № 02-32/772 та розрахунок, доданий до неї вбачається, що донарахування позивачу проведено, проте фактично виплата не проведена.
В матеріалах справи наявна довідка, видана Жданівською сільською радою № 411 у 2006 році, згідно якої за червень 1986 року заробітна плата позивача становила 1219,10, а за липень 1986 - 1063,83. Проте згідно довідки № 02-32/772 від 26.10.2015 року заробітна плата за червень 1986 року становить 2114,13 крб.
Не зазначено жодних первинних документів, розрахункових документів та відомостей, на підставі яких видано довідку від 26.10.2015.
Після аварії на ЧАЕС 26.04.1986 Уряд колишнього СРСР та Української РСР ухвалили рішення із грифом «таємно» щодо оплати праці осіб-ліквідаторів. Після зняття грифа «таємно» та для «службового користування» стало відомо, що при нарахуванні заробітної плати не були враховані вимоги нормативних матеріалів: розпорядження РМ СРСР від 17.05.1986 № 964; постанова РМ СРСР від 07.05.1986 № 524-156; розпорядження РМ СРСР від 23.05.1986 № 1031; постанова РМ СРСР від 05.06.1986 № 655-195; постанова РМ УРСР від 10.06.1986 № 207-7 та ін.
У вищеназваних нормативно-правових актах йдеться про умови оплати праці і матеріального забезпечення робітників підприємств, організацій і закладів, які брали участь на роботах пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, дія яких поширюється як на військовослужбовців та військовозобов'язаних запасу, яких було призвано на військові збори та які в 1986-1990 роках виконували роботи в зоні відчуження, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС.
Відповідно до постанови Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 7 травня 1986 року № 153/10-43 премія за роботу в зоні ЧАЕС виплачувалась у відповідності з діючими на підприємстві системами преміювання. Встановлені граничні розміри премій було дозволено підвищувати до 60 % тарифної ставки (окладу) на місяць (підпункт 4 пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 року № 207-7).
Проте відсутні докази преміювання працівників у розмірі 400 крб, які виконували роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у Жданівській дільничній лікарні.
Отже, колегія суддів приходить до висновку, що відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача на підставі довідки від 26.10.2015 № 02-32/772, виданої Жданівської сільською радою, оскільки не всі зазначені в цій довідці дані є підтвердженими розрахунковими документами (відомостями) та фактично отримані позивачем.
На підставі викладеного рішення судів попередніх інстанції підлягають скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 351 КАС України підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення або зміни рішення у відповідній частині є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Керуючись ст.ст. 349, 351, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Касаційну скаргу Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області задовольнити.
Постанову Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 31 липня 2017 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 25 вересня 2017 року скасувати.
Ухвалити нове рішення.
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Лубенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області відмовити повністю.
Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.
...........................
...........................
...........................
А.Ю. Бучик
М.М. Гімон
Л.Л. Мороз
Судді Верховного Суду