Рішення від 13.09.2018 по справі 460/1932/17

Справа № 460/1932/17

Провадження №2-а/460/146/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13.09.2018 рокум.Яворів

Яворівський районний суд Львівської області

в складі: головуючого-судді Карпин І.М.

з участю секретаря судових засідань ОСОБА_1

позивача ОСОБА_2

представника позивача ОСОБА_3

представника відповідача ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Яворові адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у Яворівському районі Львівської області про перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИВ:

24.05.2017 ОСОБА_2 звернувся в суд з позовом до управління Пенсійного фонду України у Яворівському районі Львівської області про зобов'язання провести перерахунок раніше призначеної пенсії на постійній основі , у зв'язку із зміною прожиткового мінімуму, з 28.02.2017.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що 17.04.2015 постановою Яворівського районного суду Львівської області зобов'язано управління Пенсійного фонду України у Яворівському районі Львівської області виплатити йому 1592,49 грн - розмір пенсії з моменту відновлення виплат. У зв'язку із зміною розміру прожиткового мінімуму, звернувся до відповідача із вимогою про перерахунок розміру пенсії, однак всупереч вимог чинного законодавства йому було відмовлено. Підставою відмови відповідач вказав, що в рішенні суду не визначено проведення перерахунку пенсійних виплат. Тому просить в судовому порядку зобов'язати відповідача провести перерахунок призначеної пенсії відповідно до розміру прожиткового мінімуму з дня його звернення - з 28.02.2017.

09.06.2017 відповідач - Городоцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області подав заперечення на адміністративний позов ОСОБА_2 в обґрунтування якого зазначив, що постановою Яворівського районного суду Львівської області від 17.04.2015 зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Яворівському районі Львівської області поновити ОСОБА_2 виплату дострокової пенсії за віком, призначеної відповідно до абз.4 п.3 розділу XV «Перехідні положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з виплатою виниклої заборгованості за період з 17.02.2014 до моменту відновлення виплати такої пенсії. В даній постанові Яворівського районного суду Львівської області від 17.04.2015 в резолютивній частині не передбачено проводити перерахунки пенсійної виплати у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму, тому підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_2 не має. Водночас зазначив, що працюючим пенсіонерам перерахунок пенсії від прожиткового мінімуму не передбачено. Просив в позові ОСОБА_2 відмовити.

25.05.2017 у даній справі відкрито провадження у справі.

Згідно з розпорядженням керівника апарату Яворівського районного суду Львівської області та протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями, на підставі Рішення Вищої ради правосуддя від 17.10.2017 №3304/0/15-17 «Про звільнення ОСОБА_5 з посади судді Яворівського районного суду Львівської області» та рішення зборів суддів Яворівського районного суду Львівської області від 18.12.2017 №14 матеріали адміністративної справи передані судді Карпин І.М.

27.12.2017 адміністративний позов ОСОБА_2 головуючим суддею Карпин І.М. прийнято до свого провадження та призначено до судового розгляду на 31.05.2018. Розгляд справи відкладався через неявку представника відповідача.

22.06.2018 відповідач з покликанням на постанову Кабінету Міністрів України від 08.11.2017 №821 «Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України» подав до суду клопотання про заміну відповідача його правонаступником Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області.

02.07.2018 клопотання відповідача задоволено та замінено відповідача його правонаступником - Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області.

Будь-яких інших клопотань сторонами не заявлялось.

В судовому засіданні позивач та його представник ОСОБА_3 позовні вимоги підтримали в повному обсязі, давши пояснення аналогічні доводам позовної заяви, просили позов задовольнити.

Представник відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області ОСОБА_4 проти позову заперечила, просила в позові відмовити та дала пояснення аналогічні доводам зазначеним в поданих запереченнях на позов.

Суд, заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються, позовні вимоги та заперечення сторін, дослідивши докази, які мають значення для вирішення спору по суті, встановив наступні обставини та надав їм правову оцінку.

Згідно з постанови Яворівського районного суду Львівської області від 17.04.2015 визнано протиправним та скасовано рішення управління Пенсійного фонду України в Яворівському районі Львівської області від 17.02.2014 по пенсійній справі №152349 про припинення виплати пенсії ОСОБА_2 Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Яворівському районі Львівської області поновити ОСОБА_2 виплату дострокової пенсії за віком, призначеної відповідно до абз.4 п.3 розділу XV «Перехідні положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з виплатою виниклої заборгованості за період з 17.02.2014 до моменту відновлення виплати такої пенсії.

27.02.2017 ОСОБА_2 звернувся до управління Пенсійного фонду України в Яворівському районі Львівської області із письмовою заявою про перерахунок пенсії за віком відповідно до розміру прожиткового мінімуму. Листом від 28.02.2017 №14/К-14 відповідач відмовив ОСОБА_2 у здійсненні такого перерахунку, посилаючись на те, що в резолютивній частині постанови суду від 17.04.2015 не передбачено проводити перерахунки пенсійної виплати у зв'язку із зміною прожиткового мінімуму. Не погоджуючись із такою відмовою позивач звернувся до суду з даним позовом.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ст.46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Статтею 17 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» встановлено, що до числа основних державних соціальних гарантій включаються: мінімальний розмір заробітної плати; мінімальний розмір пенсії за віком; неоподатковуваний мінімум доходів громадян; розміри державної соціальної допомоги та інших соціальних виплат. Основні державні соціальні гарантії, які є основним джерелом існування, не можуть бути нижчими від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до частини другої статті 7 Закону №1058-IV пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

За змістом частини першої статті 28 Закону №1058-IV мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

У відповідності до частини третьої статті 28 Закону №1058-IV за наявності страхового стажу меншої тривалості, ніж передбачено абзацом першим частини першої цієї статті, мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі, пропорційному до наявного страхового стажу, виходячи з прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Відповідно до частини третьої статті 42 Закону №1058-IV з 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати.

Аналіз вказаних правових норм дає підстави для висновку, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомог, що є основним джерелом існування особи мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ч.1, ч.2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Будь-яких доказів, які б стверджували про те, що ОСОБА_2 є працюючим пенсіонером, відповідач суду не представив.

Як вбачається з повідомлення державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Яворівської районної державної адміністрації Львівської області від 29.01.2018 відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 04.09.2013 внесено запис №24120060002020749 про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_2

Згідно з статтею 2 Закону України «Про прожитковий мінімум» прожитковий мінімум застосовується, зокрема, для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, визначення розмірів соціальної допомоги, допомоги сім'ям з дітьми, допомоги по безробіттю, а також стипендій та інших соціальних виплат виходячи з вимог Конституції України та законів України.

Частиною третьою статті 4 Закону України «Про прожитковий мінімум» передбачено, що прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.

Відповідно до статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з 01 січня 2017 року становить 1247 грн, з 01 травня - 1312 грн, з 01 грудня - 1373 грн.

Європейський суд з прав людини у своєму рішенні від 18 липня 2006 року у справі «Проніна проти України» констатував порушення пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод у зв'язку з тим, що у цій справі національні суди не розглянули доводи заявника з прямим посиланням на статтю 46 Конституції України про те, що розмір його пенсії був нижчим від встановленого у відповідний час прожиткового мінімуму.

З врахуванням наведеного, суд вважає, що підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, а перерахунок проводиться з дня встановлення цього мінімуму.

Згідно з ч.2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Оцінюючи в сукупності зібрані у справі докази, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_2 слід задовольнити частково та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити йому перерахунок та виплату, з урахуванням виплачених сум, пенсії за віком у розмірі не нижчому ніж розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, починаючи із 28.02.2017.

З врахуванням наведеного, керуючись ст.ст. 2, 5, 6, 8-10, 72, 77, 90, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити частково.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату, з урахуванням виплачених сум, пенсії за віком у розмірі не нижчому ніж розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, починаючи із 28.02.2017.

Рішення суду може бути оскаржена безпосередньо до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлено 20.09.2018.

Суддя І.М.Карпин