25 вересня 2018 рокуЛьвів№ 876/6286/18
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді: Улицького В.З.
суддів: Гулида Р.М., Запотічного І.І.
при секретарі судового засідання: Ігнатищ Л.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.07.2018 року (рішення ухвалене у м. Івано-Франківськ судом у складі головуючого судді Матуляка Я.П.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Коломийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій,-
У травні 2018 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Коломийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій.
Позивач позовні вимоги мотивував тим, що він є внутрішньо переміщеною особою та перебуває на обліку в Коломийському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Івано-Франківської області та отримує пенсію за віком. Зазначає, що неодноразово звертався до відповідача із заявою про виплату йому заборгованості по виплаті пенсії за період з 01.07.2016 по 25.12.2017, проте відповідач листами повідомив, що пенсія позивачеві поновлена з 26.12.2017 на підставі рішень Коломийською міською комісією з питань надання населенню субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива та державної допомоги малозабезпеченим сім'ям як виняток, пільг, одноразових грошових допомог виходячи з конкретних обставин, що склалися в сім'ях, для призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, якими в виплаті заборгованості по пенсії відмовлено. Вважає, що такі дії відповідача щодо невиплати йому пенсії є незаконними та такими, що порушують його право на пенсійне забезпечення, встановлене Конституцією України та Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Просив позов задоволити.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.07.2018 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Рішення суду першої інстанції оскаржив ОСОБА_1. Вважає, що оскаржуване рішення прийняте з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі. Просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою адміністративний позов задоволити.
Відповідно до ч.4 ст.229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу апелянта слід залишити без задоволення з наступних підстав.
Згідно ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Якщо одна із сторін визнала пред'явлену до неї позовну вимогу під час судового розгляду повністю або частково, рішення щодо цієї сторони ухвалюється судом згідно з таким визнанням, якщо це не суперечить вимогам статті 189 цього Кодексу.
Згідно ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач 26.12.2017 звернулась до Коломийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області з проханням продовжити виплату пенсії, надавши довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи №0000447786 від 22.12.2017.
29.01.2018 Коломийське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області звернулося до Департаменту соціальної політики Коломийської міської ради із поданням, про розгляд питання поновлення пенсії за віком ОСОБА_1 на засіданні комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання-перебування.
Рішенням Коломийської міської комісії з питань надання населенню субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива та державної допомоги малозабезпеченим сім'ям як виняток, пільг, одноразових грошових допомог виходячи з конкретних обставин, що склалися в сім'ях, для призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, від 30.01.2018 року №2, виплату пенсії ОСОБА_1 було відновлено з 26.12.2017 року (з дати звернення до органу Пенсійного фонду).
07.02.2018 року Позивач повторно звернувся до відповідача з заявою про виплату недоотриманої пенсії за період з 01.07.2018 по 25.12.2017.
Коломийське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області 14.02.2018 повторно звернулося до Департаменту соціальної політики Коломийської міської ради із поданням, щодо повторного розгляду питання поновлення пенсії за віком ОСОБА_1 на засіданні комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання-перебування. Зазначивши, що рішення комісії необхідне для визначення права на повернення недоотриманої пенсії позивачем за період з 01.07.2018 по 25.12.2017.
Рішенням Коломийської міської комісії з питань надання населенню субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива та державної допомоги малозабезпеченим сім'ям як виняток, пільг, одноразових грошових допомог виходячи з конкретних обставин, що склалися в сім'ях, для призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, від 14.02.2018 року №3, залишено рішення комісії від 30.01.2018 року №2 без змін, та виплату пенсії ОСОБА_1 відновити з 26.12.2017 року (з дати звернення до органу Пенсійного фонду).
Листом Коломийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області від 23.02.2018 року № 3191/03.1 повідомлено позивача, що на підставі рішення Коломийської міської комісії з питань надання населенню субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива та державної допомоги малозабезпеченим сім'ям як виняток, пільг, одноразових грошових допомог виходячи з конкретних обставин, що склалися в сім'ях, для призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, від 30.01.2018 року №2, виплату пенсії ОСОБА_1 було відновлено з 26.12.2017 та роз'яснено позивачу про можливість оскарження рішення комісії про відмову у призначенні (відновленні) соціальної виплати в судовому порядку.
Листом Коломийським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Івано-Франківської області від 22.03.2018 року повторно, роз'яснено позивачу, що питання щодо правових підстав повернення недоотриманої пенсії за період з 01.07.2018 по 25.12.2017 розглядається Коломийською міською комісію з питань надання населенню субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива та державної допомоги малозабезпеченим сім'ям як виняток, пільг, одноразових грошових допомог виходячи з конкретних обставин, що склалися в сім'ях, для призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, рішеннями якої відновлено виплату пенсії ОСОБА_1 з 26.12.2017 та повідомлено позивачу про можливість оскарження рішення комісії про відмову у призначенні (відновленні) соціальної виплати в судовому порядку.
Частиною 1 ст. 4 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" передбачено, що факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 7 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав, зокрема, на пенсійне забезпечення здійснюється відповідно до законодавства України. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина з інвалідністю та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.
Згідно ч. 1 ст. 5 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 637 "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" встановлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509. Виплата (продовження виплати) пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення (далі - соціальні виплати), що призначені зазначеним особам, здійснюється виключно через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України".
Призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам врегульовано постановою КМУ № 365 від 08.06.2016р. "Про деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам", якою затверджено Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам та Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування.
Згідно пункту 4 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам соціальні виплати внутрішньо переміщеним особам призначаються і виплачуються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення, територіальними органами Пенсійного фонду України за місцем їх фактичного проживання/перебування, незалежно від факту реєстрації місця проживання.
Пункт 10 Порядку, передбачає, що питання щодо призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам можуть також розглядатися комісіями, утвореними районними, районними у мм. Києві і Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах.
Відповідно до п. 11 Порядку, комісія розглядає подання про призначення (відновлення) або про відмову у призначенні (відновленні) відповідної соціальної виплати протягом п'яти робочих днів з дня отримання такого подання.
Згідно з п. 12 Порядку, за результатами розгляду подання з урахуванням акта обстеження матеріально-побутових умов сім'ї або інших документів, визначених в абзаці другому пункту 7 цього Порядку, комісія приймає рішення про призначення (відновлення) або відмову у призначенні (відновленні) соціальної виплати з моменту припинення її виплати, в тому числі з урахуванням інформації про стан фінансування та виплати, що оприлюднюється на офіційному веб-сайті Мінсоцполітики або інших органів, що здійснюють соціальні виплати.
Пунктом 15 Порядку визначено, що орган, що здійснює соціальні виплати та структурний підрозділ з питань соціального захисту населення, на підставі рішення комісії призначає (відновлює) таку соціальну виплату з місяця, в якому надійшла заява внутрішньо переміщеної особи, та здійснює повернення сум недоотриманих соціальних виплат за минулий період вiдповiдно до законодавства.
Відтак, питання та порядок призначення (поновлення) виплати пенсії внутрішньо переміщеним особам вирішується комісіями з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, про що приймається відповідне рішення.
Судовою колегією апеляційного суду встановлено, що Коломийське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської неодноразово зверталось до Департаменту соціальної політики Коломийської міської ради з поданням щодо повернення недоотриманої пенсії позивачем в період з 01.07.2018 по 25.12.2017, однак рішеннями Коломийської міської комісії з питань надання населенню субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива та державної допомоги малозабезпеченим сім'ям як виняток, пільг, одноразових грошових допомог виходячи з конкретних обставин, що склалися в сім'ях, для призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 30.01.2018 року №2, від 14.02.2018 року №3, відновлено виплату пенсії ОСОБА_1 з 26.12.2017 року (з дати звернення до органу Пенсійного фонду).
На момент розгляду справи вищенаведені рішення є чинними та позивачем не оскаржено.
Згідно пункту 10 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам рішення комісії про відмову у призначенні (відновленні) соціальної виплати, в даному випадку, відмова ОСОБА_1 у виплаті недоотриманої пенсії за період з 01.07.2018 по 25.12.2017, може бути оскаржена до суду, про що позивача було повідомлено листом від 23.02.2018 року №3191/03.1 та від 22.03.2018 року №36/Е-15.
Таким чином, колегія суддів погоджується в висновком суду першої інстанції, що за умов чинності рішень Департаменту соціальної політики Коломийської міської ради від 30.01.2018 року №2, від 14.02.2018 року №3, у відповідача відсутні підстави для виплати недоотриманої пенсії ОСОБА_1 за період з 01.07.2018 по 25.12.2017.
Відповідно до ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Узагальнюючи наведене, суд апеляційної інстанції переконаний, що судом першої інстанції надано належну оцінку наявним у справі доказам, а їх достатня кількість та взаємний зв'язок у сукупності дали змогу суду першої інстанції зробити вірний висновок про наявність підстав для відмови у задоволені адміністративного позову.
Враховуючи викладене, колегія суддів не вбачає підстав для скасування рішення суду першої інстанції.
З наведеного вбачається, що доводи апеляційної скарги являються безпідставними та необґрунтованими та не спростовують висновків суду першої інстанції, правова оцінка доказів дана вірно, а відтак у задоволенні апеляційної скарги слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 243 ч. 3, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.07.2018 року у справі №809/888/18 - без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту прийняття.
На Постанову протягом тридцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя В. З. Улицький
судді Р. М. Гулид
І. І. Запотічний
Повне судове рішення складено 26.09.2018 року