26 вересня 2018 рокум. КовельСправа № 159/3532/18
Ковельський міськрайонний суд Волинської області в складі:
головуючого - судді Миронюк М.Г.,
з участю секретаря судового засідання Посполітак Г.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ковелі в порядку спрощеного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до поліцейського 2 батальйону УПП у Рівненській області ОСОБА_2 про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення від 09.07.2018 року,-
ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до поліцейського 2 батальйону УПП у Рівненській області ОСОБА_2 про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення від 09.07.2018 року.
Зазначає, що він не порушував правил дорожнього руху, вказує, що під час розгляду справи відповідач не керувався жодним допустимим доказом, які підтверджували б його вину у скоєнні правопорушення.
Просить скасувати постанову відповідача поліцейського 2 батальйону УПП у Рівненській області ОСОБА_2, якою його притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.121 ч. 1 КУп АП у виді штрафу в сумі 340,00 грн. та провадження у справі закрити.
Справа розглядається у спрощеному порядку, на підставі наявних у справі доказів.
Відповідач направив відзив на позов .
У відзиві сторона відповідача зокрема зазначила, що відповідно до п. 4 розділу І Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України №1395 від 07 листопада 2015 року та зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 10 листопада 2015 року за №1408/27853 (далі - Інструкція), у разі виявлення правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, розгляд якого віднесено до компетенції Національної поліції України, поліцейський виносить постанову у справі про адміністративне правопорушення без складання відповідного протоколу. Таким чином, нормами КУпАП передбачено спрощений порядок фіксування адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, за умов якого протокол про вчинення адміністративного правопорушення не складається, при цьому посадова особа має право винести безпосередньо постанову у справі про адміністративне правопорушення.
09.07.2018 року відповідач у справі при здійснені патрулювання території міста Ковель о 22 год. 42 хв. було виявлено факт вчинення адміністративного правопорушення, а саме: водій керував транспортним засобом FORD TRANSIT н.з АС 1733АР, як було встановлено пізніше ОСОБА_1 , який переобладнаний з порушенням відповідних правил, норм і стандартів, чим порушив п. 31.3 «а» ПДР України, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 121 КУпАП.
У відповідності до п.п. «а» п, 31.3 ПДР України забороняється експлуатація транспортних засобів згідно із законодавством у разі їх виготовлення або переобладнання з порушенням вимог стандартів, правил і нормативів, що стосуються безпеки дорожнього руху.
З свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу встановлено, що транспортний засіб позивача FORD TRANSIT н.з АСІ733АР є легковим.
Згідно Постанові КМУ від 8 травня 1993 р. № 340 Про затвердження Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами транспортні засоби вагою до 3500 кг і кількістю сидячих місць, крім сидіння водія, не більше восьми відносяться лише до категорії В, тобто до легкових автомобілів.
Відповідно до ст.32 Закону України «Про дорожній рух» переобладнання транспортних засобів, тобто зміна типу або марки (моделі), призначення чи параметрів конструкції транспортних засобів, що перебувають в експлуатації, шляхом установки кабіни, кузова чи їх деталей, спеціального обладнання і номерних агрегатів, не передбачених нормативно технічною документацією на даний транспортний засіб, повинно відповідати правилам, нормативам і стандартам України.
Не дозволяється без погодження з виробниками транспортних засобів та їх складових частин або іншої спеціально уповноваженої на це Кабінетом Міністрів України організації переобладнання, що призводить до зміни повної маси і її розподілу по осях, розміщення центру ваги, типу двигуна, його ваги і потужності, колісної бази чи колісної формули, системи гальмового і рульового керування та трансмісії
Відповідно до Порядку переобладнання транспортних засобів затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 607 від 21 липня 2010 цей порядок визначає процедур) переобладнання транспортних засобів, призначених для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування, що призводить до зміни повної маси та її розподілу по осях, розміщення центру ваги, типу двигуна, його ваги і потужності, колісної бази чи колісної формули, системи гальмового і рульового керування та трансмісії, зокрема для роботи на газовому моторному паливі та альтернативних видах рідкого і газового палива
Отже після демонтажу семи місць для сидіння пасажирів транспортний засіб позивача з кількістю місць для сидіння дев'ять -автомобілем для перевезення вантажу.
Відповідно до ст. 121КУпАП - керування водієм транспортним засобом, що має несправності системи гальмового або рульового керування, тягово-зчіпного пристрою, зовнішніх світлових приладів (темної пори доби) чи інші технічні несправності, з якими відповідно до встановлених правил експлуатація його забороняється, або переобладнаний з порушенням відповідних правил, норм і стандартів, тягне за собою накладення штрафу в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Таким чином, оскільки було виявлено правопорушення вчинене ОСОБА_1 - було застосовано превентивні заходи передбачені ст.. 32, 35 ЗУ «Про Національну поліцію», такі, як зупинення транспортного засобу та перевірка документів водія згідне п.2.4 ПДР, з чітким поінформуванням водія про конкретну причину зупинення транспортного засобу.
Встановивши особу порушника, було розпочато розгляд справи про адміністративне правопорушення, водій не надавав ніякі пояснення по факту вчиненого ним правопорушення, було роз'яснено порушнику його права та обов'язки відповідно до ст.63 Конституції України та ст. 268 КУпАП.
Вчинення правопорушення ОСОБА_1 (передбаченого п.31.3 «а» ПДР України за ч. 1 ст. 121 КУпАП - підтверджується відеозаписом з місця розгляду справи про адміністративне правопорушення, що був здійснений на нагрудний відеореєстратор поліцейського. Також, позивач підтвердив в позовній заяві, що зняв сім автомобільних стільців.
Таким чином, всебічно, повно і об'єктивно дослідивши всі обставини вчинення адміністративного правопорушення, заслухавши та врахувавши пояснення правопоруїїїника - поліцейським як уповноваженою особою органу Національної поліції було винесено постанову по справі про адміністративне правопорушення ВР №015755 від 09.07.2018 року про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді адміністративного штрафу в розмірі - 340 грн. на підставі санкції ч. 1 ст. 121 КУпАП. Постанову було оголошено порушнику негайно після закінчення розгляду справи. Копію постанови особа яка притягувалась до адміністративної відповідальності отримав під підпис.
Просить відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до поліцейського роти №2 батальйону УПП в Рівненській області ДШЇ ОСОБА_2 про скасування постанови.
Суд, дослідивши письмові докази у справі, приходить до висновку, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем винесена постанова від 09.07.2018 року про накладення на позивача адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі та згідно даної постанови на позивача накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в сумі 340грн.
За змістом оскаржуваної постанови, ОСОБА_3 09.07.2018 року в м. Ковель по вул. Ветеранів о 22 год. 42 хв. керував транспортним засобом FORD TRANSIT н.з АС 1733АР, який переобладнаний з порушенням відповідних правил, норм і стандартів, чим порушив п. 31.3 «а» ПДР України, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 121 КУпАП.
У відповідності до п.4 ст. 31 Закону України «Про Національну поліцію», поліція може застосовувати такий превентивний захід як зупинення транспортного засобу.
Позивач оскаржує постанову, винесену відповідачем по справі про адміністративне правопорушення фактично лише з підстав порушення процедури розгляду справи, а також на його думку зняття сидінь не призвели до зміни повної маси автомобіля.
Відповідно до ст. 222 КУпАП, органи Національної поліції розглядають справи про такі адміністративні правопорушення, в тому числі, про порушення громадського порядку, правил дорожнього руху, правил, що забезпечують безпеку руху транспорту, правил користування засобами транспорту, (частини перша, друга, третя, п'ята і шоста статті 121, статті 121-1, 121-2, частини перша, друга і третя статті 122, частина перша статті 123, статті 124-1 - 126) тощо. Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.
Відповідно до ст. 258 КУпАП, у передбачених цією статтею випадках протокол про адміністративне правопорушення не складається, а на місці вчинення правопорушення уповноваженими органами (посадовими особами) виноситься постанова у справі про адміністративне правопорушення відповідно до вимог ст. 283 КУпАП.
Відповідно до п. 4 розділу І Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС від 07.11.2015 № 1395 та зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 10.11.2015 року за №1408/27853, у разі виявлення правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, розгляд якого віднесено до компетенції Національної поліції України, поліцейський виносить постанову у справі про адміністративне правопорушення без складання відповідного протоколу.
Постанова виноситься у разі виявлення адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, передбачених, зокрема, ч. 1 ст. 121 КУпАП.
При розгляді даної справи суд перевіряє законність і обгрунтованість винесеної постанови на момент її винесення.
У відповідності до п.п. «а» п, 31.3 ГІДР України забороняється експлуатація транспортних засобів згідно із законодавством у разі їх виготовлення або переобладнання з порушенням вимог стандартів, правил і нормативів, що стосуються безпеки дорожнього руху.
З свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу встановлено, що транспортний засіб позивача FORD TRANSIT н.з АСІ733АР є легковим.
Згідно Постанові КМУ від 8 травня 1993 р. № 340 Про затвердження Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами транспортні засоби вагою до 3500 кг і кількістю сидячих місць, крім сидіння водія, не більше восьми відносяться лише до категорії В, тобто до легкових автомобілів.
Відповідно до ст.32 Закону України «Про дорожній рух» переобладнання транспортних засобів, тобто зміна типу або марки (моделі), призначення чи параметрів конструкції транспортних засобів, що перебувають в експлуатації, шляхом установки кабіни, кузова чи їх деталей, спеціального обладнання і номерних агрегатів, не передбачених нормативно технічною документацією на даний транспортний засіб, повинно відповідати правилам, нормативам і стандартам України.
Не дозволяється без погодження з виробниками транспортних засобів та їх складових частин або іншої спеціально уповноваженої на це Кабінетом Міністрів України організації переобладнання, що призводить до зміни повної маси і її розподілу по осях, розміщення центру ваги, типу двигуна, його ваги і потужності, колісної бази чи колісної формули, системи гальмового і рульового керування та трансмісії
Відповідно до Порядку переобладнання транспортних засобів затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 607 від 21 липня 2010 цей порядок визначає процедур) переобладнання транспортних засобів, призначених для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування, що призводить до зміни повної маси та її розподілу по осях, розміщення центру ваги, типу двигуна, його ваги і потужності, колісної бази чи колісної формули, системи гальмового і рульового керування та трансмісії, зокрема для роботи на газовому моторному паливі та альтернативних видах рідкого і газового палива
Отже після демонтажу семи місць для сидіння пасажирів транспортний засіб позивача з кількістю місць для сидіння дев'ять став автомобілем для перевезення вантажу.
Ч.1 ст. 121 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність водіїв транспортних засобів за порушення правил переобладнання транспортних засобів, за що передбачено штраф у розмірі 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що на даний час складає суму 340грн.
Відповідно до змісту ст. 251 КУпАП, вона визначає, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь - які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Як вбачається із змісту ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю. Однак, позивач не надав суду доказів на підтвердження такого свого твердження.
Позивач зазначає, що зняття ним сидінь не призвели до зміни повної маси, однак, доказів на підтвердження такого свого твердження суду не надав.
Як слідує зі змісту ст. 254 КУпАП, про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності. Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається у двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності. Протокол не складається у випадках, передбачених ст. 258 цього Кодексу.
Як встановлено в судовому засіданні, перед винесенням оскаржуваної постанови відповідачем не складався щодо позивача протокол про адмінправопорушення.
Як передбачено ст. 268 КУпАП, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
З відео фіксації правопорушення вбачається, що до винесення оскаржуваної постанови відповідач роз'яснив позивачу суть правопорушення та його права під час розгляду справи. Позивачем будь-яких клопотань не заявлено.
Тому суд вважає, що доводи позивача про те, що відповідач при винесенні постанови не керувався жодними допустимими доказами є надуманими і судом відхиляються.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 258 КУпАП, протокол не складається у разі вчинення адміністративних правопорушень, розгляд яких, зокрема, віднесено до компетенції Національної поліції.
Як слідує з положень ч. ч. 3 - 6 ст. 258 КУпАП, протоколи не складаються і в інших випадках, коли відповідно до закону штраф накладається і стягується, а попередження оформлюється на місці вчинення правопорушення. У випадках, передбачених ч. 2 цієї статті, уповноваженими органами (посадовими особами) на місці вчинення правопорушення виноситься постанова у справі про адміністративне правопорушення відповідно до вимог ст. 283 цього Кодексу. Якщо під час складання постанови у справі про адміністративне правопорушення особа оспорить допущене порушення і адміністративне стягнення, що на неї накладається, то уповноважена посадова особа зобов'язана скласти протокол про адміністративне правопорушення відповідно до вимог ст. 256 цього Кодексу, крім випадків притягнення особи до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушень у сфері забезпечення дорожнього руху, у т. ч. зафіксованих в автоматичному режимі. Постанова у справі про адміністративне правопорушення складається у двох екземплярах, один з яких вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Суд приходить до висновку, що при розгляді справи про притягнення позивача до адміністративної відповідальності та винесенні оскаржуваної постанови відповідачем не було допущено порушення вимог закону, а тому відсутні підстави для скасування оскаржуваної постанови.
Доводи позивача про те, що він правил дорожнього руху не порушував спростовуються відеозаписом з місця розгляду справи. При відтворенні відеозапису вбачається, що позивач фактично визнає, що вчинив правопорушення , що підтвердив в позовній заяві вказавши, що зняв з автомобіля пасажирські сидіння.
Таким чином, проаналізувавши зібрані в судовому засіданні докази та норми чинного законодавства, суд приходить до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 121 КУпАП повністю доведена.
Доказів, які б спростовували факт вчинення позивачем правопорушень судом не здобуто, а ті обставини, з яких позивач просить скасувати постанову, наведені позивачем з метою уникнення адміністративної відповідальності.
За таких обставин, приймаючи до уваги, що дотримання ПДР України є невід'ємною частиною організації процесу дорожнього руху з метою створення безпеки для інших учасників дорожнього руху, уникнення дорожньо-транспортних пригод та їх наслідків, суд приходить до переконання, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення , передбаченого ч. 1 ст. 121 КУпАП.
Таким чином, суд вважає, що постанова в справі про адміністративне правопорушення, винесена відносно ОСОБА_1 від 09.07..2018 року відповідає вимогам ст. 283 КУпАП є законною та обґрунтованою, оскільки при її винесенні виконано усі вимоги чинного законодавства та на підставі повного і всебічного з'ясування обставин вирішено справу, а тому скасуванню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 5, 6, 7, 8, 9, 19, 25, 77, 194, 211, 241, 242, 245, 246, 250, 286 КАС України, на підставі ст. ст. 245, 251, 280 КУпАП, суд, -
Відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до інспектора поліцейського 2 батальйону УПП у Рівненській області ОСОБА_2 про скасування постанови у справі про адміністративні правопорушення від 09.07.2018 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження. Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Ковельський міськрайонний суд Волинської області протягом десяти днів з дня його проголошення.
Головуючий:ОСОБА_4