Ухвала від 24.09.2018 по справі 922/2520/18

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження у справі про банкрутство

"24" вересня 2018 р.Справа № 922/2520/18

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Яризька В.О.

при секретарі судового засідання Тютюник О.Ю.

розглянувши заяву ТОВ "Мега Астер", м. Харків

про визнання банкрутом ТОВ "Мега Астер", м. Харків , код ЄДРПОУ 35332267

представника боржника - не з'явився

ВСТАНОВИВ:

Голова ліквідаційної комісії ТОВ "Мега Астер" звернувся до суду з заявою, в якій просить порушити провадження у справі про банкрутство ТОВ "Мега Астер" та визнати його банкрутом, призначити ліквідатором голову ліквідаційної комісії ОСОБА_1.

Ухвалою суду від 13.09.2018 заяву ТОВ "Мега Астер" про відкриття провадження у справі про банкрутство прийнято до розгляду, підготовче засідання по справі призначено на 20.09.2018.

Автоматизованою системою визначено кандидатуру арбітражного керуючого ОСОБА_2 для призначення ліквідатором.

Заява на участь у даній справі в якості ліквідатора від арбітражного керуючого ОСОБА_2 до суду не надходила.

20.09.2018 через канцелярію суду надійшла заява арбітражного керуючого ОСОБА_3 на участь у справі про банкрутство.

Ухвалою суду від 20.09.2018 відкладено підготовче засідання по справі на "24" вересня 2018 р.

Представник боржника у призначене судове засідання 24.09.2018 не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, про час, дату та місце розгляду заяви повідомлений судом належним чином.

Оскільки неявка боржника не є перешкодою для розгляду заяви ТОВ "Мега Астер" про відкриття провадження у справі про банкрутство, суд дійшов висновку про її розгляд за наявними у справі матеріалами.

24.09.2018 через канцелярію суду від ТОВ "Мега Астер" надійшли докази надіслання податкової декларації з податку на прибуток підприємства та фінансовий звіт суб'єкта малого підприємства на адресу Центральної ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області, які долучені судом до матеріалів справи.

Дослідивши матеріали справи, надані докази, суд дійшов висновку про відмову у відкритті провадження у справі про банкрутство, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.6 ст.12 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом для позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Відповідно до ч.1 ст.2 Закону про банкрутство провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, ГПК України, іншими законодавчими актами України.

У відповідності до ч.1 ст.95 Закону про банкрутство якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.

Обов'язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України.

Суд зауважує, що спрощена процедура банкрутства, що передбачена ст.95 Закону про банкрутство випливає з процедури добровільної ліквідації юридичної особи, тобто ліквідації юридичної особи за рішенням її учасників (власників) або органу, уповноваженого на це установчими документами.

У зв'язку з цим, необхідними передумовами для звернення із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника в порядку ст. 95 Закону про банкрутство є дотримання вимог цивільного та господарського законодавства щодо добровільної ліквідації юридичної особи.

Такий порядок передбачений ч.3 ст.110, ст.111 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), норми яких містять загальні положення про ліквідацію юридичної особи (суб'єкта господарювання), та які є передумовою звернення боржника до суду з заявою про порушення справи про банкрутство.

Такі передумови передбачають, зокрема, наступні етапи: прийняття рішення власником майна (або органом, уповноваженим управляти майном) боржника про звернення боржника до господарського суду із заявою; проведення аналізу активів боржника у вигляді інвентаризації наявного майна (у тому числі переданого у заставу майна), його належної оцінки та оцінки грошових коштів на рахунках боржника; аналіз пасивів боржника шляхом публікації оголошення згідно з вимогами ч.ч. 2, 5 ст.105 ЦК України, а також повідомлення явних кредиторів персонально про ліквідацію юридичної особи з метою виявлення кредиторів та встановлення повного обсягу кредиторської заборгованості, у тому числі по податках, зборах (обов'язкових платежах); проведення аналізу активів та пасивів боржника є підставою складення проміжного ліквідаційного балансу, який додається до заяви боржника відповідно до ч.3 ст.11 Закону про банкрутство; повідомлення органу державної податкової служби про ліквідацію підприємства - ч.7 ст.111 ЦК України.

Дотримання визначених вимог та сукупність вказаних дій із доданням доказів їх проведення є підставою для звернення ліквідатора (ліквідаційної комісії) із заявою про порушення справи про банкрутство в порядку ст. 95 Закону про банкрутство, а докази на підтвердження всіх цих передумов для порушення провадження в порядку цієї статті подаються саме на момент звернення боржника із відповідною заявою.

Так, відповідно до ч.7 ст.111 ЦК України для проведення перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує своєчасне надання органам доходів і зборів та Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування документів юридичної особи (її філій, представництв), у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку. До моменту затвердження ліквідаційного балансу ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає та подає органам доходів і зборів, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітність за останній звітний період.

Статтею 78 Податкового Кодексу України, передбачено порядок проведення документальних позапланових перевірок, зокрема, відповідно до п.п.78.1.7 документальна позапланова перевірка здійснюється якщо розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, закриття постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків.

За приписами ч.10 ст.111 ЦК України, до затвердження ліквідаційного балансу ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає та подає органам доходів і зборів, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітність за останній звітний період.

Частиною 11 ст.111 ЦК України встановлено, що після завершення розрахунків з кредиторами ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає ліквідаційний баланс, забезпечує його затвердження учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, та забезпечує подання органам доходів і зборів.

Проте, судом встановлено, що в матеріалах справи відсутні докази подання до податкових органів, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування звітів за останній звітний період, докази, які б свідчили про подання ліквідатором ТОВ "Мега Астер" проміжного ліквідаційного балансу до податкових органів та доказів проведення контролюючим органом позапланової перевірки, що свідчить про порушення вимог ст. 111 ЦК України.

Надана головою ліквідаційної комісії до суду податкова декларація з податку на прибуток підприємства та фінансовий звіт суб'єкта малого підприємства станом на 31.12.2017 не є належним доказом подання цих документів до податкового органу, оскільки як вбачається з наданих документів, податкова декларація та фінансовий звіт подані до Центральної ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області 21.09.2018, тобто вже після звернення боржника до суду з заявою про порушення справи про банкрутство.

Суд зауважує, що документи, які підтверджують дотримання ліквідаційною комісією (ліквідатором) всіх вимог ЦК України, ГК України щодо проведення дій, які передують зверненню до суду із заявою про порушення справи про банкрутство на підставі ст.95 Закону про банкрутство, не можуть бути надані суду після порушення справи, оскільки на відміну від позовного провадження, порушення справи про банкрутство тягне за собою ряд правових наслідків.

Вищенаведені обставини свідчать про те, що боржником не дотримано порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України, зокрема, повідомлення податкових органів про ліквідацію товариства, що є обов'язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство в порядку ст. 95 Закону про банкрутство.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного суду у складі суддів Касаційного господарського суду від 22.05.2018 у справі № 922/1902/17.

Згідно ч.1 ст.16 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” перевірка обґрунтованості вимог заявника, а також з'ясування наявності підстав для порушення провадження у справі про банкрутство здійснюються господарським судом у підготовчому засіданні, яке проводиться в порядку, передбаченому цим Законом.

За приписами ч.6 ст.16 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” за наслідками розгляду заяви про порушення справи про банкрутство та відзиву боржника господарський суд виносить ухвалу про:

відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство;

відмову у відкритті провадження (проваджень) у справі про банкрутство.

Відповідно до ч. 7 ст. 16 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” суд відмовляє в відкритті провадження (проваджень) у справі про банкрутство, якщо заявником не доведено наявності підстав для відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство.

Приймаючи до уваги те, що заявником до його заяви про відкриття справи про банкрутство не подано належних доказів щодо дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України, суд дійшов висновку про відмову у відкритті провадження у справі про банкрутство.

Враховуючи те, що ТОВ "Мега Астер" відмовлено у відкритті провадження у справі про банкрутство, суд дійшов висновку про недоцільність розгляду заяви арбітражного керуючого ОСОБА_3 на його участь у справі про банкрутство.

Керуючись ст.ст.11, 16, 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст.ст.232-235 Господарського процесуального кодексу України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Відмовити ТОВ "Мега Астер", м. Харків у відкритті провадження у справі про банкрутство.

Відмова у відкритті провадження у справі про банкрутство не перешкоджає повторному зверненню до суду із заявою про порушення справи про банкрутство за наявності підстав, встановлених Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Дану ухвалу направити: боржнику, державному реєстратору, Холодногірському ВДВС м. Харків ГТУЮ у Харківській області, арбітражному керуючому ОСОБА_2, арбітражному керуючому ОСОБА_3

Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття.

Ухвала може бути оскаржена до Харківського апеляційного господарського суду протягом десяти днів з дати складення повного тексту ухвали.

Повний текст ухвали складено 26.09.2018.

Суддя ОСОБА_4