справа №2а-7327/11/1370
20 вересня 2018 року
м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Крутько О.В.,
за участю секретаря судового засідання Василько А.В.,
представника позивача ОСОБА_1,
відповідача ОСОБА_2,
розглянув у відкритому судовому засіданні у місті Львові адміністративну справу
за позовом Городоцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області (далі Городоцька ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області, позивач)
до ОСОБА_2 (далі ОСОБА_2, відповідач)
про стягнення податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів, -
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державної податкової інспекції у Яворівському районі Львівської області про стягнення з ОСОБА_2 податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів у розмірі 59580,00 грн., зарахувавши його до місцевого бюджету Бердихівської с/ради на р/р №332178087700706, код одержувача 23949356, ГУ ДК у Львівській області, МФО 825014.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_2 здійснив першу державну реєстрацію в Україні транспортного засобу марки: Mersedes-Benz 817 L, 1995 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_1, н.к. WDB 6762081К106327 і відповідно до Закону України “Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів” при першій реєстрації повинен був сплатити податок з власників транспортних засобів не пізніше 10.02.2010 р. на загальну суму 59 580,00 грн. Платіжні документи про сплату вказаного податку відсутні, податок до бюджету не надійшов.
Ухвалою від 18.08.2011 року відкрито провадження у справі.
Ухвалою від 19.08.2011 року закінчено підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду.
Ухвалою від 18.11.2011 року зупинено провадження у справі №2а-7327/11/1370 до набрання законної сили судовим рішенням у справі за №2а-12273/11/1370.
Ухвалою від 06.09.2018 року поновлено провадження у справі.
Судом замінено відповідача ДПІ у Яворівському районі Львівської області на Городоцьку об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Львівській області.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала з мотивів, зазначених у позовній заяві, просила позов задовольнити в повному обсязі.
Відповідач у судовому засіданні проти позову заперечив, просив у позові відмовити повністю. Відповідач стверджує, що при реєстрації транспортного засобу Mersedes-Benz 817 L, 1995 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_1, н.к. WDB 6762081К106327 він сплатив податок з власників транспортних засобі у розмірі 59580,00 грн. Квитанція про проведену оплату була передана працівнику МРЕО.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд виходив з наступного.
Відповідно бази даних АІС «Автомобіль» УДАІ УМВС України у Львівській області на гр. ОСОБА_2 зареєстровано вантажний фургон марки Mersedes-Benz 817 L 1995 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_1, н.к. WDB 6762081К106327
Згідно розрахунку суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів при першій реєстрації транспортного засобу сума податку, що підлягає сплаті відповідачем становить 59 580,00 грн.
Податковим органом направлено відповідачу повідомлення від 03.02.2011 №426/10/17-040 із запрошенням з'явитись до інспекції з метою підтвердження факту сплати податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів.
При вирішенні спору суд керувався наступним.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» встановлював податок з власників деяких наземних і водних транспортних засобів, самохідних машин і механізмів як джерело фінансування будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних шляхів загального користування та проведення природоохоронних заходів на водоймищах.
Відповідно до статті 1 зазначеного Закону платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи (далі - юридичні особи), а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства (далі - фізичні особи), які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 цього Закону є об'єктами оподаткування.
Стаття 2 вказаного закону визначала об'єкти оподаткування податком з власників деяких наземних і водних транспортних засобів, самохідних машин і механізмів.
Частиною 1 статті 5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» встановлено, що податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується фізичними особами - перед проведенням першої реєстрації в Україні, реєстрацією, перереєстрацією транспортних засобів, а також перед технічним оглядом транспортних засобів щорічно або один раз за два роки, але не пізніше першого півріччя року, в якому провадиться технічний огляд.
Згідно з п. 1.1, 1.2, статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції;
податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Пунктом 1.3 зазначеної статті встановлено, що податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Відповідно до п. 5.2 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.
Аналіз положень наведених норм свідчить про законодавчо визначений порядок узгодження сум податкового зобов'язання контролюючим органом, як суб'єктом владних повноважень, шляхом прийняття податкових повідомлень. В межах спірних правовідносин контролюючим органом відповідного рішення не приймалось, що виключає визнання податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів податковим боргом, та як наслідок, звернення позивача до суду за його стягненням.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 23.01.2018 №2а-6598/11/1370.
Відповідно до ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Згідно ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Позивач жодними належними та допустимими доказами не підтвердив обґрунтованість позовних вимог.
З огляду на вищенаведене, суд прийшов до висновку про відсутність законних підстав для стягнення з відповідача податку з власників транспортних засобів, а у задоволенні позову слід відмовити.
Відповідно до статті 139 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст.2, 14, 77, 90, 132, 134, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову Городоцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області до ОСОБА_2 про стягнення податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів - відмовити повністю
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 26 вересня 2018 року.
Суддя Крутько О.В.