Справа № 761/22414/17
Провадження № 2-а/761/114/2018
18 вересня 2018 року Шевченківський районний суд м.Києва у складі:
головуючого судді: Савицького О.А.,
при секретарі: Ющенко Я.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Антарес 7» до Ярмолинецької селищної ради Ярмолинецького району Хмельницької області про визнання неправомірним та скасування рішення,
В червні 2016 року Товариства з обмеженою відповідальністю «Антарес 7» звернулося до Шевченківського районного суду м.Києва з позовом, згідно якого просить суд: визнати незаконним та скасувати рішення Ярмолинецької селищної ради від 25.04.2017 року №2 «Про розгляд листа щодо діяльності ТОВ «Антарес 7» на території селища Ярмолинці», яким заборонено розміщення на території селища Ярмолинці ТОВ «Антарес 7» та зобов'язано вказане товариство в термін до 01.08.2017 року здійснити демонтаж встановленого комплексу з утилізації небезпечних доходів за адресою: смт. Ярмолинці, вул. Залізнична, 15; стягнути з відповідача на користь позивача суму сплаченого судового збору.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що рішенням 12 позачергової сесії VII скликання Ярмолинецької селищної ради від 25.04.2017 року №2 «Про розгляд листа щодо діяльності ТОВ «Антарес 7» на території селища Ярмолинці» заборонено розміщення на території селища Ярмолинці Ярмолинецького району Хмельницької області ТОВ «Антарес 7» та зобов'язано вказане товариство в термін до 01.08.2017 року здійснити демонтаж встановленого комплексу з утилізації небезпечних відходів за адресою: смт. Ярмолинці, вул. Залізнична, 15.
Разом з тим, позивач вказує, що згідно з діючим законодавства місцеві ради не наділені повноваженнями щодо надання дозволу чи заборони розміщення суб'єктів господарювання та здійснення ними підприємницької діяльності на території відповідного населеного пункту.
При цьому, позивач зазначає, що Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності, затверджений Законом України від 19.05.2011 року №3392-VI, визначає для суб'єктів господарювання у сфері поводження із відходами необхідність отримання лише дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, який, в свою чергу, підприємство отримало на підставі Ліцензії, виданої відповідно до Наказу Міністерства екології та природних ресурсів України від 28.09.2016 року за №362.
За вказаних обставин, позивач звернувся до суду з цим позовом, який просив задовольнити в повному обсязі.
Ухвалою від 30.06.2017 відкрито провадження в адміністративній справі за вказаним позовом.
06.07.2017 року на адресу суду надійшли клопотання представника позивача про забезпечення позову додаткові письмові пояснення позивача щодо вказаного клопотання.
Ухвалою від 07.07.2017 року було відмовлено представнику позивача в задоволенні заяви про забезпечення позову.
18.07.2017 року на адресу суду надійшло клопотання представника позивача про забезпечення позову.
Ухвалою від 20.07.2017 року було відмовлено в задоволенні вказаного клопотання.
23.01.2018 року до суду надійшли заперечення Ярмолинецької селищної ради Ярмолинецького району Хмельницької області на позовну заяву, в яких відповідач просив розгляд справи проводити за його відсутності, а у задоволенні позову відмовити в повному обсязі за безпідставністю заявлених позовних вимог.
Ухвалою від 25.01.2018 року розгляд справи вирішено продовжити за правилами загального позовного провадження.
09.03.2018 року до суду надійшов відзив Ярмолинецької селищної ради Ярмолинецького району Хмельницької області на позовну заяву, в якому відповідач просив розгляд справи проводити за його відсутності, а у задоволенні позову відмовити в повному обсязі за безпідставністю заявлених позовних вимог.
15.03.2018 року до суду надійшла відповідь позивача на відзив.
03.04.2018 року суду надійшли заперечення відповідача на відповідь на відзив.
Ухвалою від 29.05.2018 року було закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Представник позивача Кулінська М.В. у судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила позов задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
Відповідач свого представника у судове засідання не направив, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Разом з тим, як вже зазначалося вище, у відзиві на позовну заяву відповідач просив розгляд справи проводити за його відсутністю, а у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Вислухавши представника позивача, дослідивши та оцінивши докази, які містяться в матеріалах справи, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Будь-який акт, рішення чи дії, прийняті (вчинені) з відхиленням від цього принципу, мають визнаватися незаконними. Безпосередня участь держави, органів державної влади та органів місцевого самоврядування у господарській діяльності може здійснюватися лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
При цьому, відповідно до ст. 23 Господарського кодексу України органи місцевого самоврядування здійснюють свої повноваження щодо суб'єктів господарювання виключно в межах, визначених Конституцією України, законами про місцеве самоврядування та іншими законами, що передбачають особливості здійснення місцевого самоврядування в містах Києві та Севастополі, іншими законами. Органи місцевого самоврядування можуть здійснювати щодо суб'єктів господарювання також окремі повноваження органів виконавчої влади, надані їм законом. Правові акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування, прийняті в межах їх повноважень, є обов'язковими для виконання усіма учасниками господарських відносин, які розташовані або здійснюють свою діяльність на відповідній території.
Перевіряючи обставини справи, судом встановлено, що рішенням 12 позачергової сесії VII скликання Ярмолинецької селищної ради від 25.04.2017 року №2 «Про розгляд листа щодо діяльності ТОВ «Антарес 7» на території селища Ярмолинці» заборонено розміщення на території селища Ярмолинці Ярмолинецького району Хмельницької області ТОВ «Антарес 7» та зобов'язано вказане товариство в термін до 01.08.2017 року здійснити демонтаж встановленого комплексу з утилізації небезпечних відходів за адресою: смт. Ярмолинці, вул. Залізнична, 15.
Разом з тим, статтею 21 Закону України «Про відходи» визначено повноваження органів місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами.
Так, органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують: вирішення питань щодо розміщення на своїй території об'єктів поводження з відходами (пункт «е») та надання згоди на розміщення на своїй території села, селища, міста місць чи об'єктів для зберігання та захоронення відходів, сфера екологічного впливу функціонування яких згідно з діючими нормативами включає відповідну адміністративно-територіальну одиницю (пункт «й»).
Положеннями ст.ст. 25, 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в України» визначені загальна та виключна компетенція міських рад.
Відповідно до п.п.38, 54 ч.1 ст. 26 цього Закону до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад належить надання відповідно до законодавства згоди на розміщення на території села, селища, міста нових об'єктів, у тому числі місць чи об'єктів для розміщення відходів, сфера екологочного впливу діяльності яких згідно з діючими нормативами включає відповідну територію та вирішення питань у сфері поводження з небезпечними відходами відповідно до законодавства.
В той же час, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скорочення кількості документів дозвільного характеру» скасовано наступні документи дозвільного характеру: дозвіл на розміщення доходів; погодження проектів лімітів на утворення та розміщення відходів; дозвіл на зберігання та видалення відходів; спеціальний дозвіл на змішування чи захоронення відходів для утилізації яких в України існує відповідна технологія; дозвіл на виробництво, зберігання, транспортування, використання, захоронення, знищення та утилізацію отруйних речовин, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів; дозвіл на будівництво або реконструкцію об'єкта поводження з відходами; дозвіл на використання залишків пестицидів і агрохімікатів, термін реєстрації яких закінчився; погодження місць розміщення підприємств, що здійснюють переробку, утилізацію або знищення вилученої з обігу неякісної, небезпечної продукції.
Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності, затверджений Законом України від 19.05.2011 року №3392-VI, визначає для суб'єктів господарювання у сфері поводження із відходами необхідність отримання лише дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, який, в свою чергу, підприємство отримало на підставі Ліцензії, виданої відповідно до Наказу Міністерства екології та природних ресурсів України від 28.09.2016 року за №362.
При цьому, вказаним Законом також заборонено вимагати від суб'єктів господарювання отримання документів дозвільного характеру, які не внесені до Переліку, затвердженого цим Законом.
Отже, виходячи з системного аналізу вищенаведених положень законодавства, місцеві ради не наділені повноваженнями щодо надання дозволу чи заборони розміщення суб'єктів господарювання та здійснення ними підприємницької діяльності на території відповідного населеного пункту.
Також, слід зазначити, що відповідно до ч.3 ст.2 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» контроль за додержанням ліцензіатами вимог ліцензійних умов здійснюється органами ліцензування у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених Законом України «Про ліцензування видів господарської діяльності».
Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами встановлюють вичерпний перелік документів, які додаються до заяви про отримання ліцензії на провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами, а також визначають вичерпний перелік організаційних, кадрових, технологічних вимог, обов'язкових для викоконання під час провадження зазначеної діяльності.
Однак, вказані переліки також не містять вимоги погодження із селищною радою розміщення товариства в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
В свою чергу, як встановлено в судовому засіданні, Товариство з обмеженою відповідальністю «Антарес 7» надає послуги у сфері поводження з небезпечними відходами та діє на підставі Ліцензії, виданої відповідно до Наказу Міністерства екології та природних ресурсів України від 28.09.2016 року за №362. Вказана ліцензія на даний час чинна, строк дії її не закінчився та вона не скасована.
Крім того, за результатами планової перевірки Міністерства екології та природних ресурсів України додержання ТОВ «АНТАРЕС 7» Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами товариство підтвердило право зайняття таким видом діяльності та отримало позитивний акт перевірки від 07.10.2016 року №06/16, згідно з яким Товариство відповідає вимогам, установленим Ліцензійними умовами провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами, затвердженими Постановою Кабінетом Міністрів України від 13.07.2016 року за №446.
Таким чином, виходячи з вищевстановлених обставин справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, а тому вважає за необхідне визнати неправомірним та скасувати рішення Ярмолинецької селищної ради Ярмолинецького району Хмельницької області від 25 квітня 2017 року № 2 «Про розгляд листа щодо діяльності ТОВ «Антарес-7» на території селища Ярмолинці», яким заборонено розміщення на території селища Ярмолинці Товариства з обмеженою відповідальністю «Антарес-7» та зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю «Антарес-7» у термін до 01 серпня 2017 року здійснити демонтаж встановленого комплексу з утилізації небезпечних відходів за адресою: смт.Ярмолинці, вул.Залізничка, 15.
При цьому, суд присуджує до стягнення з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Ярмолинецької селищної ради Ярмолинецького району Хмельницької області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Антарес-7» судового збору в сумі 1600 (одна тисяча шістсот) грн. 00 коп.
Керуючись ст.ст. 2, 5-10, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255, 293, 295, 297 КАС України, суд
Адміністративним позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Антарес-7» до Ярмолинецької селищної ради Ярмолинецького району Хмельницької області про визнання незаконним та скасування рішення - задовольнити.
Визнати неправомірним та скасувати рішення Ярмолинецької селищної ради Ярмолинецького району Хмельницької області від 25 квітня 2017 року № 2 «Про розгляд листа щодо діяльності ТОВ «Антарес-7» на території селища Ярмолинці», яким заборонено розміщення на території селища Ярмолинці Товариства з обмеженою відповідальністю «Антарес-7» та зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю «Антарес-7» у термін до 01 серпня 2017 року здійснити демонтаж встановленого комплексу з утилізації небезпечних відходів за адресою: смт.Ярмолинці, вул.Залізничка, 15.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Ярмолинецької селищної ради Ярмолинецького району Хмельницької області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Антарес-7» судовий збір в сумі 1600 (одна тисяча шістсот) грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Шевченківський районний суд м.Києва протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано, або після перегляду рішення в апеляційному порядку, якщо його не скасовано.
Повний текст рішення складено 21.09.2018 року.
Суддя: