Рішення від 17.09.2018 по справі 752/7153/17

Справа № 752/7153/17

Провадження № 2-а/752/48/18

РІШЕННЯ

Іменем України

17.09.2018 року Голосіївський суд м. Києва

в складі головуючого судді Чередніченко Н.П.

з участю секретаря Конельської А.С.

з участю секретаря судового засідання Конельської А.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

В квітні 2017 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві і щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні державної пенсії за віком згідно ст. 55 ЗУ від 28.02.1991 р. № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також зобов'язати відповідача призначити ОСОБА_1 державну пенсію зі зниженням віку згідно із ст. 55 Закону України від 28.02.1991 р. № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 25.01.2017 р.

Свої вимоги позивач обґрунтовував тим, що він брав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, що підтверджується посвідченням від 23.04.1993 р. 30.11.2016 року йому виповнилось 52 роки, і 25.01.2017 року він звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пільгової пенсії зі зниженням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», до якої додав відповідні підтверджуючі документи. Проте, відповідач своїм рішенням № 6213/05 віж 30.01.2017 року відмовив позивачу у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю оригіналу довідки форми 122 та первинних документів, що підтверджують участь позивача в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Позивач вважає вказану відмову неправомірною, а тому звернувся до суду за захистом своїх прав.

У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав повністю, підтвердив викладені в позовній заяві обставини та просив позов задовольнити в повному обсязі. Одночасно вказав, що йому була видана копія довідки Управління механізації Південно-західного тресту транспортного будівництва № 44 від 20.10.1992 року, оригінал якої знаходиться в Управлінні праці та соціального захисту населення, відповідно до якої чітко вказані періоди його роботи на ЧАЕС, а тому відмова відповідача є надуманною.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечувала, а також підтримала поданий до суду письмовий відзив, відповідно до якого відповідач позов вважає необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню. Відповідач стверджує, що відповідно до розділу 2 п.2.1 п.п.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», до заяви про призначення пенсії за віком додається посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та довідка про період участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за формою, затвердженою постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року №122, яка надається на підставі первинних документів лише тими підприємствами, організаціями, в складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Також зазначено, що для підтвердження роботи в зоні відчуження позивачем було надано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 році 2 категорії, інших первинних документів подано не було. Оскільки період роботи в зоні відчуження не стверджено первинними документами, а тому права на пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку як ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС у позивача немає.

Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові матеріали справи, прийшов до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню за наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987-1988 роках категорії 2, що підтверджується відповідним посвідченням, виданим йому 23.04.1993 року (а.с.2).

30.11.2016 року ОСОБА_1 виповнилось 52 роки.

Згідно із ч. 2 ст. 44 Закону України № 1058-ІУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

У відповідності до ч. 2 ст. 44 Закону України № 1058-ІУ, 25.01.2017 року позивач звернувся до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про призначення йому пенсії зі зниженням пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», до якої подав: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії, довідку № 44 від 20.10.1992 року, видану Управління механізації Південно-західного тресту транспортного будівництва, в якій відображено період роботи на Чорнобильській АЕС, копію трудової книжки..

Рішенням № 6213/05 віж 30.01.2017 року відповідач відмовив позивачу у призначенні пенсії, оскільки, позивачем не подано оригіналу довідки форми 122 та період роботи в зоні відчуження не стверджено первинними документами (а.с.5).

Відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме: учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів зі зменшенням пенсійного віку на 10 років.

За змістом ч. 1 ст. 44 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Відповідно до підпункту 5 п.2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого в Мінюсті України 27.12.2005 за № 1566/11846 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 року №13-1), до заяви про призначення пенсії за віком додається посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

Дослідженням долучених до матеріалів справи позивача документів, були подані позивачем для призначенні пенсії, встановлено, що на підтвердження права на пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ним були подані відповідачу, в тому числі наступні документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії; копія довідки, виданої управлінням механізації № 44 від 20.10.1992 року, копія листа Мінчорнобиля України від 29.10.1992 № 714/6-4, лист Української архівної компанії в м. Києві від 16.01.2017 № 16/01/17, лист Солом'янської районної в м. Києві держаної адміністрації від 18.01.2017 року № 108-826.

Суд враховує те, що відповідачем у своїй відмові встановлено, що згідно записів трудової книжки позивач прийнятий на роботу в управління механізації тресту «Південзахідтрансбуд» з 03.08.1987 року та звільнений 21.04.1994 року, однак, відповідачем встановлено наявність лише копії довідки, які засвідчує факт роботи та виплати заробітної плати на підприємстві, та відсутність оригіналу довідки форми № 122, що стало підставою для відмови в призначенні пенсії.

Разом з тим, суд вважає, що вказані у відмові обставини не спростовують того, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що було встановлено відповідно до чинного законодавства та підтверджується його посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986-1987 роках 2 категорії.

В досліджених в судовому засіданні та наданих позивачем письмових документах судом встановлено, що позивачем при зверненні із заявою про призначення пенсії було дотримано вищенаведених вимог п.2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та надано достатньо документів, в тому числі первинних, що підтверджують період, протягом якого позивач брав участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Відповідно до ст. 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом. Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, державними адміністраціями областей, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.

Згідно із ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Таким чином, із вищенаведених вимог чинного законодавства вбачається, що єдиним документом, який підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи та надає право на користування пільгами встановленими Законом № 796-12, у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС», або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».

Різного роду довідки про період роботи у зоні відчуження, є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.

З урахуванням встановлених у судовому засіданні обставин справи, суд прийшов до висновку, що позивачем надано достатньо письмових доказів, що підтверджують його зайнятість на роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та дають підстави для призначення йому пенсії зі зниженням пенсійного віку, визначеного ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Судом було встановлено, що позивач, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» набув права на пенсію зі зменшенням пенсійного віку, а також, що позивачу 30.11.2016 року виповнилось 52 роки, а за призначенням пенсії він звернувся 25.01.2017, що вбачається із заяви та зі змісту оскаржуваного позивачем рішення відповідача.

Суд враховує, що за змістом п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія призначається з дня звернення за пенсією, а також, що пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

На підставі викладених та встановлених в ході розгляду справи обставин, суд прийшов до висновку, що при зверненні за призначенням пенсії 25.01.2017 року позивачем було надано достатньо письмових доказів, що дають підстави для призначення йому пенсії зі зниженням пенсійного віку, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в зв'язку з чим дії відповідача щодо відмови позивачу в призначенні державної пенсії є протиправними, та підлягають захисту шляхом зобов'язання відповідача призначити пенсію позивачу зі зниженням пенсійного віку, а тому позов є обгрунтованим та законним, в зв'язк уз чим підлягає задоволенню в повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5, 74, 75, 76, 77, 139, 241-246, 250, 293, 293 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні державної пенсії зі зниженням пенсійного віку згідно ст. 55 Закону України від 28.02.1991 року № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - державну пенсію зі зниженням пенсійного віку згідно із ч. 1 ст. 55 Закону України від 28.02.1991 року № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», - з 25 січня 2017 року.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Київського апеляційного адміністративного суду через Голосіївський районний суд м. Києва протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано, та у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Головуючий Н.П. Чередніченко