Постанова
Іменем України
СПРАВА № 712/10703/18
Провадження № 3/712/3532/18
21 вересня 2018 м. Черкаси
Суддя Соснівського районного суду м. Черкаси Рябуха Ю.В., за участю прокурора Лисенко М.В., захисника Манзар Т.В., розглянувши адміністративну справу, яка надійшла від оперуповноваженого Управління захисту економіки в Черкаській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України лейтенанта поліції Лук»яненко С.В. відносно ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, прож. АДРЕСА_1 прац. Управління інспектування Черкаської міської ради, головний спеціаліст інспектування, ІПН невідомий
за ч.2 ст. 172-6КпАП України , -
На розгляд Соснівського райсуду м. Черкаси надійшли матеріали адміністративної справи про порушення вимог ч.2 ст. 172-6КпАП України відносно ОСОБА_2.
ОСОБА_2 інкримінується скоєння адміністративного правопорушення в тому, що він, перебуваючи на посаді головного спеціаліста відділу інспектування управління інспектування Черкаської міської ради, будучи особою, на яку відповідно до підпункту «в» пункту 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» від 14 жовтня 2014 року №1700-VII (далі по тексту - Закон) поширюєтеся дія цього Закону, 04.09.2017 на підставі договору дарування отримав у власність квартиру АДРЕСА_1 вартістю (на момент набуття у власність) 101625 грн., що перевищує 50 прожиткових мінімумів на одну працездатну особу, встановлених на 1 січня 2017 року (тобто суму 80 000 гривень), та в порушення вимог ч. 2 ст. 52 Закону №1700-УІІ, без поважних причин, не повідомив Національне агентство з питань запобігання корупції про суттєві зміни у своєму майновому стані, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена частиною 2 статті 172-6 КУпАП. В судовому засіданні ОСОБА_2 вину в скоєному правопорушенні визнав, просив спочатку закрити справу за строками, оскільки вважає, що строк притягнення до відповідальності сплив, потім просив закрити за малозначністю. Прокурор в судовому засіданні просив притягнути до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.172-6 КУпАП.
Згідно статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності. У відповідності до статті 1 Закону визначено, що правопорушення, пов'язане з корупцією - це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність. Відповідно до частини 1 статті 65 Закону за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку. Так, відповідно до розпорядження міського голови м. Черкаси №212-р(к) від 25.05.2017 ОСОБА_2 призначено головним спеціалістом відділу інспектування управління інспектування Черкаської міської ради з 01.06.2017 року. 01.06.2017 ОСОБА_2 прийняв присягу посадової особи місцевого самоврядування. Згідно з п. 1.3 розділу І посадової інструкції головного спеціаліста відділу інспектування управління інспектування Черкаської міської ради на посаду головного спеціаліста призначається особа з вищою освітою відповідного професійного спрямування за освітньо-кваліфікаційним рівнем магістра, спеціаліста, за спеціальностями в галузях знань «Економіка та підприємництво», «Право», «Екологія та охорона навколишнього природного середовища», стаж роботи за фахом на "службі в органах місцевого самоврядування або державній службі або на посаді провідного спеціаліста не менше 1 року чи стаж роботи за фахом в інших сферах управління не менше 3 років. Відповідно до ст. 2 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету. Таким чином, головний спеціаліст відділу інспектування управління інспектування Черкаської міської ради ОСОБА_2 є посадовою особою місцевого самоврядування. У відповідності до підпункту «в» пункту 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» головний спеціаліст відділу інспектування управління інспектування Черкаської міської ради є посадовою особою місцевого самоврядування, яка зазначена у пункті 1 частини першої ст. З Закону, на яку поширюється дія цього Закону, тобто є суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення. Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - Національне агентство) від 10.06.2016 № 2 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за № 958/29088) «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» визначено, що система подання та оприлюднення відповідно до Закону України «Про запобігання корупції», декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочала свою роботу в два етапи. Перший етап - з 00 годин 00 хвилин 15 серпня 2016 року, в тому числі і для таких типів декларацій (повідомлень) та суб'єктів декларування:
- щорічні декларації за 2015 рік службових осіб, які станом на 15 серпня 2016 року займають згідно зі статтею 50 Закону № 1700-V1І відповідальне та особливо відповідальне становище. Зазначені декларації подаються протягом 60 календарних днів;
- декларації, передбачені абзацом першим частини другої статті 45 Закону № 1700-УІІ (декларації осіб, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування), службових осіб, які 15 серпня 2016 року чи пізніше цієї дати припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та станом на день такого припинення займають згідно зі статтею 50 Закону № 1700-УІІ відповідальне та особливо відповідальне становище;
- повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб'єкта декларування, передбачені частиною другою статті 52 Закону № 1700-УІІ, службових осіб, які станом на 15 серпня 2016 року чи пізніше цієї дати займають згідно зі статтею 50 Закону № 1700-УІІ відповідальне та особливо відповідальне становище.
Рішенням Національного агентства від 18.08.2016 № 1 «Про внесення змін до деяких рішень Національного агентства з питань запобігання корупції щодо функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», внесені зміни у підпункт 1 пункту 1 рішення Національного агентства від 10.06.2016 року № 2 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за № 958/29088) «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», а саме: слова та цифри «15 серпня 2016 року» змінити словами та цифрами «01 вересня 2016 року». Таким чином, система подання та оприлюднення відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочала свою роботу в два етапи, а перший етап - з 00 годин 00 хвилин 01 вересня 2016 року, в тому числі і для таких типів декларацій (повідомлень) та суб'єктів декларування:
- щорічні декларації за 2015 рік службових осіб, які станом на 01 вересня 2016 року займають згідно зі статтею 50 Закону № 1700-УІІ відповідальне та особливо відповідальне становище. Зазначені декларації подаються протягом 60 календарних днів;
- декларації, передбачені абзацом першим частини другої статті 45 Закону№ 1700-VІІ (декларації осіб, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування), службових осіб, які 01 вересня 2016 року чи пізніше цієї дати припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та станом на день такого припинення займають згідно зі статтею 50 Закону № 1700-УІІ відповідальне та особливо відповідальне становище;
- повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб'єкта декларування, передбачені частиною другою статті 52 Закону № 1700-УІІ, службових осіб, які станом на 01 вересня 2016 року чи пізніше цієї дати займають згідно зі статтею 50 Закону № 1700-УІІ відповідальне та особливо відповідальне становище.
Рішенням Національного агентства від 10.06.2016 року № 3 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за № 961/29091) затверджено Форму повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб'єкта декларування та правила заповнення форми повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб'єкта декларування. Повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб'єкта декларування подається ним особисто шляхом заповнення відповідної електронної форми на веб-сайті Національного агентства через власний персональний електронний кабінет суб'єкта декларування у системі Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр). Паперова копія повідомлення не надсилається (не подається). Зазначена у повідомленні інформація включається до Реєстру та оприлюднюється у публічній частині Реєстру на офіційному веб-сайті Національного агентства. В ході розгляду встановлено, що ОСОБА_2, займаючи посаду головного спеціаліста відділу інспектування управління інспектування Черкаської міської ради на підставі договору дарування отримав у власність квартиру АДРЕСА_1 вартістю (на момент набуття у 101625 грн. Згідно з відомостями отриманими з офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції «nazk.gov.ua», ОСОБА_2 після отримання у власність квартири АДРЕСА_1 на підставі договору дарування від 04.09.2017, не повідомив у десятиденний термін, шляхом заповнення відповідного Е-Повідомлення на офіційному веб- сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, Національне агентство про суттєві зміни у своєму майновому стані. Разом з тим, згідно вимог ч. 2 ст. 52 Закону граничний термін повідомлення про суттєві зміни для ОСОБА_2 був визначений 13.09.2017, тобто десятий день після отримання у власність вищевказаної квартири. Таким чином, ОСОБА_2, перебуваючи на посаді головного спеціаліста відділу інспектування управління інспектування Черкаської міської ради, 04.09.2017 на підставі договору дарування отримав у власність квартиру АДРЕСА_1 вартістю 101625 гри., що перевищує 50 прожиткових мінімумів на одну працездатну особу, встановлених на 1 січня 2017 року (тобто суму 80 000 гривень), та в порушення вимог ч. 2 ст. 52 Закону №1700-УІІ, без поважних причин, не повідомив Національне агентство з питань запобігання корупції про суттєві зміни у своєму майновому стані (граничний строк подачі повідомлення про суттєві зміни в майновому стані для ОСОБА_2 був 13 вересня 2017 року), чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена частиною 2 статті 1726 КУпАП. Згідно зі ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Згідно зі ст. 11 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити. Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами. Згідно з ч. 2 ст. 172-6 КУпАП, відповідальність за вказаною статтею настає за умови неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані. Виходячи з викладеного, суд приходить до висновку про наявність у діях ОСОБА_2 складу правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 172-6КпАП України. Суд критично оцінює посилання ОСОБА_2 та його захисника, що сплили строки притягнення до адмінвідповідальності, оскільки згідно листа НП України Департаменту захисту економіки від 20.09.2018, датою виявлення адмінправопорушення є дата встановлення всіх обставин по справі та складання протоколу, тобто 03.09.2018. Також суд зазначає, що враховуючи той факт, що до даного часу ОСОБА_2 не вніс повідомлення Національному агентству з питань запобігання корупції про суттєві зміни у своєму майновому стані провадження не може бути закрите за малозначністю. Виходячи з викладеного, суд приходить до висновку про наявність у діях ОСОБА_2 складу правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6КпАП України, а тому підлягає притягненню до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 172-6 КУпАП у вигляді штрафу.
На підставі викладеного, керуючись ч.1 ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції», ч. 2ст. 172-6 КУпАП, -
ОСОБА_2 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 2ст. 172-6 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_2 адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1700грн. на користь держави.
Стягнути з ОСОБА_2 судовий збір у сумі 352,40грн.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Черкаської області через суд першої інстанції протягом 10 днів з дня винесення.
Суддя Соснівського
районного суду м. Черкаси Рябуха Ю.В.