Постанова від 20.09.2018 по справі 806/2664/16

ПОСТАНОВА

Іменем України

20 вересня 2018 року

м. Київ

справа № 806/2664/16

адміністративне провадження № К/9901/45338/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Стародуба О.П.,

суддів - Анцупової Т.О., Кравчука В.М.,

розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 26.12.2016р. (судді - Попова О.Г., Нагірняк М.Ф., Черняхович І.Е.) та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 27.02.2017р. (судді - Бучик А.Ю., Майор Г.І., Шевчук С.М.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2016 року позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неповідомлення Пенсійного фонду України про підстави перерахунку його пенсії та зобов'язати відповідача надіслати інформацію про зміни у грошовому забезпеченні до Пенсійного фонду України для здійснення перерахунку його пенсії.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що законодавством йому гарантовано право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 встановлено грошове забезпечення поліцейських, що надає йому право на перерахунок пенсії. В свою чергу, ненаправлення відповідачем до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області інформації про зміни у грошовому утриманні є протиправним та таким, що порушує його право на перерахунок пенсії.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 26.12.2016р., яка залишена без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 27.02.2017р., позов задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність відповідача щодо ненадсилання інформації про зміни у грошовому забезпеченні до Пенсійного фонду України для здійснення перерахунку пенсії відносно позивача.

Зобов'язано відповідача надіслати інформацію про зміни у грошовому забезпеченні для перерахунку пенсії позивачу.

З ухваленими у справі рішеннями не погодився відповідач, подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просив скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову.

В обґрунтування касаційної скарги посилається на те, що відповідач виконав вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45 МВС України шляхом повідомлення ПФУ листом від 03.02.2017р. №1461/05/22-2017 про наявність підстав для перерахунку пенсії у зв'язку із збільшенням розміру грошового забезпечення, тобто Міністерство внутрішніх справ України виконало вимоги, передбачені Порядком та вчинило всі необхідні дії для перерахунку пенсій колишнім співробітникам органів внутрішніх справ, в тому числі і щодо позивача, а тому порушень прав позивача щодо перерахунку його пенсії з боку МВС України відсутні.

Крім того, посилається на те, що Міністерство внутрішніх справ України інформує Пенсійний фонд України лише про виникнення підстав для перерахунку пенсії, а не щодо конкретних осіб. Інформацію до органів Пенсійного фонду України щодо конкретних розмірів складу грошового забезпечення, з якого повинно бути перерахована пенсія повинен надавати той орган, з якого позивача було звільнено.

Заперечуючи проти касаційної скарги позивач просив залишити касаційну скаргу без задоволення, а рішення судів першої та апеляційної інстанцій без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права суд приходить до висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних мотивів та передбачених законом підстав.

Так, відповідно до частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992р. №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною 2 статті 51 цього Закону.

Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, затв. постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45, перерахунок раніше призначених згідно із Законом №2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набрала законної сили 02.12.2015р., встановлено грошове забезпечення поліцейських.

Згідно абзацу 2 пункту 15 Розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» (згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015р. №900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом №2262-XII.

Законом №900-VIII статтю 63 Закону №2262-XII доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Згідно пункту 2 Порядку №45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

В ході розгляду справи по суті судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

18.08.2016р. позивач звернувся до відповідача із інформаційним запитом, в якому просив повідомити його про підстави невиконання Порядку від 13.02.2008р. №45, а також направити йому інформацію про зміни його грошового забезпечення за останньою посадою, з якої його було звільнено на пенсію, відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988.

Листом від 25.08.2016р. відповідач відмовив позивачу у направленні такої інформації з посиланням на те, що постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 набрала чинності 02.12.2015р., тобто до прийняття і набрання чинності Законом України від 23.12.2015р. №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», а тому факт її прийняття не породжує підстав для проведення перерахунку пенсій особам з числа колишніх працівників міліції. Інших актів Уряду, якими б змінювалися розміри чи вводилися нові види грошового забезпечення поліцейських, не видавалося.

Крім того, позивача проінформовано про те, що на даний час нормативні документи, які б регулювали порядок визначення відповідності посад поліцейських посадам працівників міліції, відсутні.

18.08.2016р. позивач звернувся до ГУ ПФУ в Житомирській області із інформаційним запитом, в якому просив повідомити його про причини і підстави відмови у проведенні перерахунку раніше призначеної йому пенсії, надати роз'яснення щодо порядку проведення перерахунку його пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 17.11.2015р. №988 та Закону України від 23.12.2015р. №900-VIII.

Листом від 23.08.2016р. ГУ ПФУ в Житомирській області повідомило позивача про те, що на даний час інформація про підстави проведення перерахунку пенсій не надходила.

Додатково позивача повідомлено про те, що після набрання чинності Законом України від 23.12.2015р. №900-VIII рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для поліцейських Кабінетом Міністрів України не приймалось, а тому правових підстав для здійснення перерахунку пенсії немає.

Не погоджуючись з отриманою відмовою, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015р. №988 встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, а тому таке збільшення є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції, якому пенсія призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Суди дійшли висновку про те, що відповідач допустив протиправну бездіяльність, яка полягає у ненаправленні Пенсійному фонду України інформації про зміни у грошовому забезпеченні для здійснення перерахунку пенсії позивачу.

З такими висновками судів першої та апеляційної інстанцій колегія суддів погоджується і вважає, що вони відповідають нормам матеріального та процесуального права і фактичним обставинам справи.

Мотиви та доводи наведені у касаційній скарзі, висновки судів не спростовують і є безпідставними, оскільки збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988. В свою чергу порядок проведення перерахунку пенсії відповідачем дотримано не було, а бездіяльність відповідача щодо ненадіслання інформації про зміни у грошовому утриманні до Пенсійного фонду України є протиправною.

Посилання відповідача на те, що листом від 03.02.2017р. №1461/05/22-2017 МВС України повідомило Пенсійний фонд України наявність підстав для перерахунку пенсій колишнім співробітникам органів внутрішніх справ України, є безпідставними, оскільки вказаних дій щодо надіслання відповідних списків, до яких включено було б і позивача, станом на день його звернення до суду з боку відповідача вчинено не було, а тому право позивача є порушеним та підлягає відповідному захисту.

Відповідно до частини 1 статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Таким чином, оскільки при ухваленні судових рішень суди першої та апеляційної інстанцій правильно застосували норми матеріального права, порушень норм процесуального права не допустили, тому суд дійшов висновку про залишення касаційної скарги без задоволення, а судових рішень - без змін.

Керуючись статтями 343, 349, 350, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 26.12.2016р. та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 27.02.2017р. - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Судді:

О.П. Стародуб

Т.О. Анцупова

В.М. Кравчук