Іменем України
20 вересня 2018 року
м. Київ
справа № 817/1835/16
адміністративне провадження № К/9901/29935/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Стародуба О.П.,
суддів - Гриціва М.І., Кравчука В.М.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України на постанову Рівненського районного суду м. Житомира від 26.04.2017р. (судді - Жуковська Л.А., Сала А.Б., Гломба Ю.О.) та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 06.09.2017р. (судді - Охрімчук І.Г., Капустинський М.М., Моніч Б.С.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
У жовтні 2016 року позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненадіслання інформації про зміни у грошовому забезпеченні до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області для здійснення перерахунку його пенсії та зобов'язати відповідача надіслати таку інформацію про зміни у грошовому утриманні Пенсійному фонду України.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що законодавством йому гарантовано право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 встановлено грошове забезпечення поліцейських, що надає йому право на перерахунок пенсії. В свою чергу, ненаправлення відповідачем до Пенсійного фонду України інформації про зміни у грошовому утриманні є протиправним та таким, що порушує його право на перерахунок пенсії.
Постановою Рівненського районного суду м. Житомира від 26.04.2017р., яка залишена без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 06.09.2017р., позов задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність відповідача щодо несвоєчасного повідомлення Пенсійного фонду України про зміни у грошовому забезпеченні для здійснення перерахунку пенсії, призначеної позивачу.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
З ухваленими у справі рішеннями не погодився відповідач, подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просив скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову.
В обґрунтування касаційної скарги посилається на те, що відповідач виконав вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45 МВС України шляхом повідомлення ПФУ листом від 03.02.2017р. №1461/05/22-2017 про наявність підстав для перерахунку пенсії у зв'язку із збільшенням розміру грошового забезпечення співробітників Міністерства внутрішніх справ України для перерахунку пенсії, в тому числі й позивача, а тому на момент розгляду цієї справи права позивача судового захисту не потребують, а спір є фактично вирішений.
Заперечуючи проти касаційної скарги позивач просив залишити касаційну скаргу без задоволення, а рішення судів першої та апеляційної інстанцій без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права суд приходить до висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних мотивів та передбачених законом підстав.
Так, відповідно до частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992р. №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною 2 статті 51 цього Закону.
Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, затв. постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45, перерахунок раніше призначених згідно із Законом №2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набрала законної сили 02.12.2015р., встановлено грошове забезпечення поліцейських.
Згідно абзацу 2 пункту 15 Розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» (згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015р. №900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом №2262-XII.
Законом №900-VIII статтю 63 Закону №2262-XII доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Згідно пункту 2 Порядку №45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
В ході розгляду справи по суті судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
З метою проведення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення поліцейських відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015р. №988, позивач звернувся до Національної поліції України із заявою про здійснення відповідного перерахунку його пенсії.
Листом від 12.10.2016р. Сектор з питань пенсійного забезпечення Національної поліції України відмовив позивачу у надісланні інформації про зміни у грошовому забезпеченні поліцейських до пенсійного фонду з посиланням на те, що постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 набрала чинності 02.12.2015р., тобто до прийняття і набрання чинності Законом України від 23.12.2015р. №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», а тому факт її прийняття не породжує підстав для проведення перерахунку пенсій особам з числа колишніх працівників міліції. Інших актів Уряду, якими б змінювалися розміри чи вводилися нові види грошового забезпечення поліцейських, не видавалося.
Крім того, позивача проінформовано про те, що станом на сьогодні для здійснення перерахунку пенсій пенсіонерам з числа колишніх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, які отримують пенсії на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» немає достатніх законних підстав. В подальшому у разі прийняття Урядом України постанови, якою буде змінено розміри і види грошового забезпечення поліцейських, пенсіонерам з числа колишніх осіб рядового і начальницького складу ОВС буде здійснено перерахунок пенсії в установленому законом порядку.
Судами встановлено, що позивач звернувся із заявою аналогічного змісту також до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області.
Листом від 27.09.2016р. ГУ ПФУ в Рівненській області повідомило позивача про те, що з 01.01.2016р. по даний час повідомлення щодо проведення перерахунку пенсій колишнім співробітникам МВС до управління Пенсійного фонду не надходило, а тому підстав для перерахунку розміру його пенсії у зв'язку зі зміною грошового забезпечення немає.
Не погоджуючись з отриманими відмовами, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Крім того, судами встановлено, що Міністерство внутрішніх справ України направило до Пенсійного фонду України повідомлення про підстави перерахунку пенсій від 03.02.2017р. №1461/05/22-2017, в якому посилаючись на пункт 2 Порядку №45 зазначило про наявність підстав для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ та про готовність уповноважених органів МВС подати до головних управлінь ПФУ в АРК, областях, містах Києва та Севастополі довідок для перерахунку пенсій в порядку і терміни, визначені законодавством.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складом колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988.
Суди дійшли висновку про те, що набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015р. №900-VIII після набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 жодним чином не впливає на виникнення підстав для перерахунку позивачу пенсії, оскільки у даних спірних правовідносинах мало місце встановлення нових щомісячних видів грошового забезпечення.
Суди дійшли висновку про те, що відповідач допустив протиправну бездіяльність, яка полягає у неповідомленні Пенсійному фонду України інформації у визначені законом строки про зміни у грошовому забезпеченні для здійснення перерахунку пенсії позивачу, а тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог про зобов'язання відповідача повідомити Пенсійний фонд України про зміни у грошовому забезпеченні позивача для здійснення перерахунку його пенсії, суди виходили з того, що станом на час розгляду і вирішення даної справи вказаний обов'язок відповідачем фактично виконано.
При цьому суди відхилили доводи в тій частині, що повідомлення відповідача про підстави перерахунку пенсії не містить відомостей безпосередньо щодо позивача, оскільки пункту 2 Порядку №45 не вимагає направлення такого повідомлення Міністерством внутрішніх справ України у відношенні до кожного пенсіонера окремо.
З такими висновками судів першої та апеляційної інстанцій колегія суддів погоджується і вважає, що вони відповідають нормам матеріального та процесуального права і фактичним обставинам справи.
Мотиви та доводи наведені у касаційній скарзі, висновки судів не спростовують і є безпідставними, оскільки збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988. В свою чергу порядок проведення перерахунку пенсії відповідачем дотримано не було, а бездіяльність відповідача щодо ненадіслання інформації про зміни у грошовому утриманні до Пенсійного фонду України є протиправною.
Посилання відповідача на те, що листом від 03.02.2017р. №1461/05/22-2017 МВС України повідомило Пенсійний фонд України про наявність підстав для перерахунку пенсій колишнім співробітникам органів внутрішніх справ України, є безпідставними, оскільки вказаних дій щодо надіслання відповідних списків, до яких включено було б і позивача, станом на день його звернення до суду з боку відповідача вчинено не було, а тому право позивача є порушеним та підлягає відповідному захисту.
Відповідно до частини 1 статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Таким чином, оскільки при ухваленні судових рішень суди першої та апеляційної інстанцій правильно застосували норми матеріального права, порушень норм процесуального права не допустили, тому суд дійшов висновку про залишення касаційної скарги без задоволення, а судових рішень - без змін.
Керуючись статтями 343, 349, 350, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,
Касаційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України залишити без задоволення, а постанову Рівненського районного м. Житомира від 26.04.2017р. та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 06.09.2017р. - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Судді:
О.П. Стародуб
М.І. Гриців
В.М. Кравчук