про відмову в забезпеченні позову
20 вересня 2018 року №810/4842/18
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., за участю секретаря судового засідання Сакевич Ж.В., розглянувши у порядку письмового провадження клопотання ОСОБА_1 про забезпечення позову в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Забірської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області про визнання протиправними та скасування рішень,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Забірської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області, у якому позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Забірської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області від 05.09.2018 “Про відкликання за народною ініціативою депутатів Забірської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області”; - визнати протиправною та скасувати постанову Забірської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області від 15.09.2018 "Про призначення проміжних місцевих виборів депутатів Забірської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області в одномандатних виборчих округах №№6, №7, №8". Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 20.09.2018 відкрито провадження у справі та призначено судове засідання. 20.09.2018 на адресу суду від позивача надійшло клопотання про забезпечення позову, у якому позивач просить суд в порядку забезпечення позову: - зупинити дію рішення Забірської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області від 05.09.2018 “Про відкликання за народною ініціативою депутатів Забірської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області” до вирішення даної справи по суті; - зупинити дію постанови Забірської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області від 15.09.2018 "Про призначення проміжних місцевих виборів депутатів Забірської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області в одномандатних виборчих округах №№6, №7, №8" до вирішення даної адміністративної справи по суті.
Обґрунтовуючи вказане клопотання, позивач зазначив про те, що невжиття заходів забезпечення позову може зумовити настання негативних наслідків для позивача.
Так, позивач зазначив про те, що з виконанням постанови Забірської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області від 15.09.2018 "Про призначення проміжних місцевих виборів депутатів Забірської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області в одномандатних виборчих округах №№6, №7, №8" існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам та інтересам позивача як депутата Забірської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області.
Розглянувши вказане клопотання, суд зазначає таке.
Відповідно ч.1 ст.152 Кодексу адміністративного судочинства України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
З урахування вищенаведеного положення КАС України, розгляд клопотання ОСОБА_1 про забезпечення позову здійснюється без повідомлення сторін.
Розглядаючи клопотання третьої особи про вжиття заходів забезпечення позову по суті суд зазначає таке.
Відповідно до ч.1 ст.150 Кодексу адміністративного судочинства України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Згідно із ч.2 ст.150 Кодексу адміністративного судочинства України забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю. Згідно з ч.1 ст.151 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2)забороною відповідачу вчиняти певні дії; 3) встановленням обов'язку відповідача вчинити певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5)зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Отже, забезпечення позову - це вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, заходів щодо охорони матеріально-правових інтересів позивача проти несумлінних дій відповідача (який може сховати майно, продати, знищити або знецінити його), що гарантує реальне виконання позитивно прийнятого рішення.
Відповідно до абз.1 п.17 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ від 06.03.2008 р. № 2 встановлено, що в ухвалі про забезпечення позову суд повинен навести мотиви, з яких він дійшов висновку про існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також вказати ознаки, які свідчать про очевидність протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
У вирішенні питання про забезпечення позову суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням такого:
- розумності, обґрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову;
- забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу;
- наявності зв'язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовної вимоги;
- імовірності утруднення виконання або невиконання рішення адміністративного суду в разі невжиття таких заходів;
- запобігання порушенню у зв'язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового процесу.
Суд повинен у кожному випадку, виходячи з конкретних доказів, встановити, чи є хоча б одна з названих обставин, і оцінити, чи не може застосуванням заходів забезпечення позову бути завдано ще більшої шкоди, ніж та, якій можна запобігти.
У клопотанні про забезпечення позову позивач просить суд, зокрема, зупинити дію рішення Забірської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області від 05.09.2018 “Про відкликання за народною ініціативою депутатів Забірської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області” до вирішення даної справи по суті.
У вказаному клопотанні позивач не навів конкретних обґрунтувань щодо необхідності вжиття вказаного заходу забезпечення позову. Крім того, спосіб забезпечення позову шляхом зупинення дії спірного рішення є фактично вирішенням справи по суті на період розгляду справи, що є неприпустимим.
Крім того, суд зауважує, що клопотання про забезпечення позову у вказаній частині не містить посилання на беззаперечні мотиви, за якими позивач вважає, що захист його прав, свобод та інтересів буде неможливим без вжиття відповідних заходів і для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також не вказано, у чому полягає значимість таких зусиль і наскільки значні витрати будуть позивачем при цьому понесені.
Суд зазначає, що позивачем не було наведено переконливих доводів щодо існування на момент звернення з даною заявою очевидної небезпеки заподіяння шкоди його інтересам без вжиття заходів забезпечення позову, а також доказів, які б свідчили про очевидність протиправності рішення відповідача.
У зв'язку з цим, суд не вбачає підстав для задоволення клопотання позивача про забезпечення позову в частині зупинення дії рішення Забірської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області від 05.09.2018 “Про відкликання за народною ініціативою депутатів Забірської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області” до вирішення даної справи по суті.
Щодо клопотання позивача про забезпечення позову шляхом зупинення дії постанови Забірської сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області від 15.09.2018 "Про призначення проміжних місцевих виборів депутатів Забірської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області в одномандатних виборчих округах №№6, №7, №8" до вирішення даної адміністративної справи по суті, то суд зазначає таке.
Як вбачається з матеріалів справи, 15.09.2018 Забірською сільською виборчою комісію Києво-Святошинського району Київської області було винесено постанову "Про призначення проміжних місцевих виборів депутатів Забірської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області в одномандатних виборчих округах №№6, №7, №8", якою призначено проміжні місцеві вибори депутатів Забірської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області в одномандатних виборчих округах №№6, №7, №8" на 11 листопада 2018 року.
Пунктом 2 вказаної постанови визначено оголосити з 23 вересня 2018 року початок виборчого процесу проміжних місцевих виборів депутатів Забірської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області в одномандатних виборчих округах №№6, №7, №8.
Згідно із ч.5 ст.14 Закону України “Про місцеві вибори” від 14.07.2015 №595-VIII проміжні вибори депутата сільської, селищної ради призначаються в одномандатному виборчому окрузі територіальною виборчою комісією в порядку, встановленому цим Законом, у разі дострокового припинення повноважень депутата сільської, селищної ради, обраного у відповідному одномандатному виборчому окрузі.
Відповідно до ч.3 ст.15 вказаного Закону проміжні вибори депутата сільської, селищної ради призначаються на останню неділю шістдесятиденного строку з дня прийняття рішення про їх призначення, а виборчий процес розпочинається за 50 днів до дня проміжних місцевих виборів.
Рішення про призначення проміжних виборів депутата сільської, селищної ради приймається територіальною виборчою комісією не пізніш як у десятиденний строк з дня дострокового припинення повноважень депутата, обраного у відповідному одномандатному виборчому окрузі.
Суд наголошує на тому, що станом на 20.09.2018 (дата звернення позивача до суду із клопотанням про забезпечення позову) виборчий процес з проведення проміжних місцевих виборів депутатів Забірської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області в одномандатних виборчих округах №№6, №7, №8 ще не розпочався.
Крім того, суд звертає увагу позивача про те, що відповідно до ч.4 ст.151 Кодексу адміністративного судочинства України заходи забезпечення позову, які застосовує суд, не можуть зупиняти, унеможливлювати або в інший спосіб порушувати безперервність процесу призначення, підготовки і проведення виборів.
В той же час суд зазначає, що з початком виборчого процесу розгляд даної справи повинен буде здійснити за правилами статей 273, 278 глави 11 розділу ІІ Кодексу адміністративного судочинства України, що передбачає скорочені строки розгляду справи (два дні), строки оскарження судового рішення (2 дні), що надасть позивачу можливість уникнути настання негативних наслідків від застосування оспорюваної постанови.
Враховуючи вказане, суд не вбачає підстав для задоволення клопотання позивача про забезпечення позову в цій частині.
Керуючись статтями 150, 151, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1.У задоволенні клопотання позивача про забезпечення адміністративного позову в адміністративній справі №810/4842/18 відмовити у повному обсязі.
2. Копію ухвали надіслати (видати) учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Повний текст ухвали підписано - 21.09.2018 р.
Суддя Кушнова А.О.