Рішення від 13.07.2018 по справі 810/2820/18

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 липня 2018 року № 810/2820/18

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лиска І.Г., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Бородянської районної державної адміністрації, ОСОБА_2 соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Управління соціального захисту населення Бородянської районної державної адміністрації, ОСОБА_2 соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Бородянської районної державної адміністрації, ОСОБА_2 соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації щодо відмови позивачу у видачі посвідчення потерпілої від аварії на ЧАЕС 1 категорії;

- зобов'язати Управління соціального захисту населення Бородянської районної державної адміністрації прийняти документи від ОСОБА_1 та внести подання до ОСОБА_2 соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації для видачі посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії;

- зобов'язати ОСОБА_2 соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації видати ОСОБА_1 статус особи постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії та видати відповідне посвідчення.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що він є особою, яка постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю, та має статус особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 4-ї категорії. Так, позивач стверджує, що він як особа якій встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 № 796-XII та постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 № 51 “Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” має право на отримання посвідчення особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії І, однак відповідач протиправно відмовив йому у цьому, чим позбавив передбачених законом гарантій.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 08.06.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Представник відповідача - Управління соціального захисту населення Бородянської районної державної адміністрації в письмових поясненнях, поданих до суду, позовні вимоги не визнав, просив суд відмовити в задоволенні позову з огляду на те, що у зв'язку зі змінами в законодавстві, позивач втратив статус потерпілого внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, а отже підстави для визнання за ним статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії І, та видачі йому відповідного посвідчення відсутні.

Представник відповідача - ОСОБА_2 соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації жодних заяв чи клопотань до суду не надав.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню частково з таких підстав.

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянином України, зареєстрований та проживає в ІНФОРМАЦІЯ_2.

24 березня 1995 року позивачу, як особі, яка постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю, Київською обласною державною адміністрацією було видано посвідчення громадянина, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю категорії ІV серії В-П № 063260.

З 26 квітня 2018 року позивачу встановлено інвалідність другої групи довічно, причина інвалідності - захворювання, пов'язане з впливом аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується довідкою до Акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВ № 1042059 від 05.05.2018.

Крім того, згідно з висновком центральної міжвідомчої експертної комісії по встановленню хвороб, інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС від 15.03.2018 № 54 позивачу встановлено злоякісне новоутворення сечового міхура, ст.І, кл.гр.ІІІ, рТ1N0М0, пов'язане з впливом аварії на Чорнобильській АЕС.

Для встановлення статусу, особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії І та видачі відповідного посвідчення позивач, 29.05.2018, звернувся до Управління соціального захисту населення Бородянської районної державної адміністрації з відповідною заявою, до якої додав усі необхідні документи, однак, відповідач - Управління соціального захисту населення Бородянської районної державної адміністрації, своїм листом від 04.06.2018 № 1994/08 відмовив йому у цьому з посиланням на Закон України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 № 76-VIII (далі - Закон № 76-VIII), яким внесено зміни до Закону України "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 27.02.1991 № 791а-XII (далі - Закон № 791а-XII) та виключено зону посиленого радіоекологічного контролю з числа зон, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

ОСОБА_2 соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації від 26.06.2018 повідомлено позивача, що у зв'язку зі змінами в законодавстві, позивач втратив статус потерпілого внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, а отже підстави для визнання за ним статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії І, та видачі йому відповідного посвідчення відсутні.

Не погоджуючись з діями відповідачів, що виявились у відмовах видати йому посвідчення особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії І, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, соціального захисту потерпілого населення визначені Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 № 796-XII (далі - Закон № 796-XII).

Згідно з пунктом 2 абзацу першого статті 9 вказаного Закону, особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Згідно з пунктом 4 частини першої статті 11 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, до потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії ІV належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у тій зоні не менше 4 років.

Згідно приписів пункту 1 частини першої статті 14 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - категорія І.

Частиною першою статті 65 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 3 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 №51 інвалідам з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, віднесеним до категорії І, видаються посвідчення синього кольору, серія А.

Статтею 12 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” встановлено, що причинний зв'язок між захворюванням, пов'язаним з Чорнобильською катастрофою, частковою або повною втратою працездатності громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і Чорнобильською катастрофою визнається встановленим (незалежно від наявності дозиметричних показників чи їх відсутності), якщо його підтверджено під час стаціонарного обстеження постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи уповноваженою медичною комісією не нижче обласного рівня або спеціалізованими медичними установами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, які мають ліцензію центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач має статус громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю, віднесеної до ІV категорії, йому встановлено другу групу інвалідності довічно, причина інвалідності: захворювання пов'язане з впливом аварії на Чорнобильській АЕС.

Доводи відповідачів, про те, що Законом України “Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів” від 28.12.2014 № 76-VІІІ виключено абзац 5 частини 2 статті 2 Закону України “Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а саме виключено зону посиленого радіоекологічного контролю, що вказує на те, що позивач з 1 січня 2015 року не проживає на забрудненій території, суд вважає не обґрунтованими і безпідставними, оскільки право позивача на отримання посвідчення особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, регламентовано не цією статтею, а статтею 14 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Також, суд зазначає, що обов'язковою умовою набуття статусу особи, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи ІV категорії, було необхідність проживання або роботи на території зони посиленого радіоекологічного контролю станом на 1 січня 1993 року не менше чотирьох років (пункт 4 частини 1 статті 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"). Тобто саме по собі проживання або робота на території зони посиленого радіоекологічного контролю без дотримання вимог пункту 4 частини 1 статті 14 вказаного Закону, не відносило особу до потерпілих 4 категорії.

Разом з тим, з викладених правових норм вбачається, що достатньою та необхідною правовою підставою для видачі особі посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, є одночасна сукупність наступних умов: 1) встановлення їй інвалідності; 2) наявність довідки МСЕК про причинно-наслідковий зв'язок настання інвалідності особи із аварією на Чорнобильській АЕС.

Таким чином, посилання відповідачів, на те, що територія, на якій проживає позивач, з 01 січня 2015 року не є зоною радіоактивного забруднення, взагалі не стосуються спірного права особи на отримання посвідчення постраждалого внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.

Згідно з пунктом 10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 №51 видача посвідчень провадиться: іншим потерпілим і учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також дружині (чоловіку) або опікуну дітей померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання. Посвідчення видаються: інвалідам із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, - на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з наслідками Чорнобильської катастрофи. Рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний термін з дня надходження необхідних документів до органу, що видає посвідчення.

Однак, відповідачі фактично відмовили позивачу в прийнятті документів та оформленні подання до Київської облдержадміністрації, тим самим вирішили питання щодо видачі посвідчення, яке належить до компетенції обласної державної адміністрації.

З урахуванням викладеного, після детального з'ясування обставин справи та аналізу законодавчих норм, суд приходить до переконання, що, оскільки, позивач отримав інвалідність через захворювання, пов'язане з аварією на Чорнобильській АЕС, що підтверджується відповідною довідкою МСЕК, то наявні достатні та необхідні правові підстави для прийняття від нього документів, оформлення та направлення Управлінням соціального захисту населення Бородянської районної державної адміністрації до Київської облдержадміністрації подання для видачі позивачу посвідчення І категорії особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та видачі відповідного посвідчення.

За наведених обставин суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.

Керуючись статтями 9, 14, 72-77, 90, 139, 143, 205, 242-246, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Бородянської районної державної адміністрації, ОСОБА_2 соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації щодо відмови позивачу у видачі посвідчення потерпілої від аварії на ЧАЕС 1 категорії;

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Бородянської районної державної адміністрації прийняти документи від ОСОБА_1 та внести подання до ОСОБА_2 соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації для видачі посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії.

Зобов'язати ОСОБА_2 соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації розглянути подання по ОСОБА_1 щодо надання статусу особи постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії та видачі посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Лиска І.Г.