Ухвала від 20.08.2018 по справі 810/4280/18

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

20 серпня 2018 року м. Київ № 810/4280/18

Суддя Київського окружного адміністративного суду Брагіна О.Є., розглянувши клопотання про звільнення від сплати судового збору в межах позовної заяви ОСОБА_1 до Ірпінського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду в порядку оскарження дій відповідача щодо обчислення, нарахування та виплати їй пенсії. Разом з позовною заявою подала клопотання про звільнення її від сплати судового збору, в обґрунтування якого зазначила, що вона тяжко хворіє та не в змозі сплатити судовий збір, тому просить суд звільнити її від його оплати.

Дослідивши доводи клопотання, суд не знаходить підстав для його задоволення, з огляду на таке:

відповідно до ч. 1 ст. 133 КАСУ суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Аналогічне положення закріплено в ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір».

Вказані норми встановлюють можливість полегшення судом тягаря судових витрат для осіб з низьким рівнем достатку. Положення статей спрямовані на те, щоб судові витрати не були перешкодою для доступу до суду малозабезпечених осіб, і слугують гарантуванню принципу рівності (ст. 8 КАСУ) всіх осіб у правах щодо доступу до суду незалежно від майнового стану.

Таким чином, за обґрунтованим клопотанням, вирішуючи питання про відкриття провадження в адміністративній справі, суд може звільнити позивача від сплати судового збору, зменшити його розмір, відстрочити або розстрочити його сплату. Для позитивного вирішення цього питання сторона повинна навести обставини, які свідчать про наявність таких підстав, які роблять його положення виключним порівняно з іншими особами, які звертаються до суду за захистом своїх прав та сплачують судовий збір.

При цьому, судом прийнято до уваги, що позивачка не включена до числа осіб, звільнених від оплати судового збору при подачі позовів, зокрема, до адміністративного суду, що прямо передбачено Законом України «Про судовий збір» (в редакції, чинній на момент подання позову), а тому є платником судового збору на загальних підставах.

Статтею 129 Конституції України встановлено, що однією із засад судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом. Позивачка просить встановити особисто для неї виключення із цього положення лише на підставі акту депутата Ірпінської міської ради Київської області, яким останній зафіксував незадовільне матеріальне становище заявниці та стан її здоров'я. Будь-які медичні довідки, висновки або інші документи відсутні.

Згідно із ст.11 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" до кола прав депутатів не входить встановлення стану здоров'я громадян та/або їх майнового стану; депутат місцевої ради не має права також складати та підписувати будь-які акти. Частиною 2 ст.11 цього Закону чітко окреслені можливості депутата місцевої ради щодо виконання ним своїх повноважень, депутат має право на 1) на депутатське звернення, депутатський запит, депутатське запитання; на невідкладний прийом; вимагати усунення порушень законності і встановлення правового порядку.

Приймаючи до уваги викладене, ураховуючи, що ОСОБА_1 не надані документи, які дають можливість встановити підстави для звільнення її від сплати судового збору, суд вважає за необхідне у задоволенні заявленого нею клопотання відмовити.

Відповідно до ст. 8 КАСУ, усі учасники судового процесу є рівними перед законом і судом. Не може бути привілеїв чи обмежень прав учасників судового процесу за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками, - ч. 2 ст. 8 КАСУ.

Крім того, жодними засобами доказування (документально підтверджуючі докази) наявності чи відсутності коштів у заявниці не підтверджено.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8, 133, 243, 246, 256 КАСУ, суд

УХВАЛИВ:

у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору, - відмовити.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного ухвали.

Суддя Брагіна О.Є.