07 вересня 2018 року № 810/3508/18
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лиска І.Г., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби у Київській області до Боярського будинку відпочинку Українського товариства сліпих про зобов'язання вчинити певні дії,
Головне управління Держпродспоживслужби у Київській області звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держпродспоживслужби у Київській області до Боярського будинку відпочинку Українського товариства сліпих, в якому просить застосувати заходи реагування шляхом тимчасового зупинення господарської діяльності Боярського будинку відпочинку Українського товариства сліпих, за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, м. Боярка, вул. Лісна, 1 до моменту виконання припису від 15.09.2017 №122.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що в ході проведення позапланової перевірки щодо усунення порушень вимог санітарного законодавства Боярського будинку відпочинку Українського товариства сліпих, було встановлено ряд порушень, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, які перебувають на об'єкті, що, в свою чергу, є підставою для застосування заходів реагування у сфері господарської діяльності шляхом тимчасового зупинення господарської діяльності Боярського будинку відпочинку Українського товариства сліпих, за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, м. Боярка, вул. Лісна, 1 до моменту виконання припису від 15.09.2017 №122.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 11.07.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання на 31.07.2018.
Представник відповідача, в письмовому відзиві поданому до суду, позовні вимоги не визнав, просив суд відмовити в задоволенні позову з тих підстав, що встановлені порушення згідно припису №122 від 15.09.2017 виконані.
Представники сторін 31.07.2018 подали до суду клопотання в яких просили подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження без їхньої участі.
В силу приписів пункту 1 частини третьої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника), належним чином повідомленого про судове засідання, без поважних причин або без повідомлення причин неявки, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи.
Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
У зв'язку з чим, ухвалою від 31.07.2018 суд вирішив подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Києво-Свягошинським районним управлінням Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області 14.09.2017 на підставі ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі звернення гр. ОСОБА_1 від 24.07.2017, наказу від 13.09.2017 № 352-Д та погодження Державної регуляторної служби України від 08.09.2017 № 7782, здійснено позапланову перевірку господарської діяльності Боярського будинку відпочинку Українського товариства сліпих, за адресою: вул. Лісна, 1, м. Боярка, Києво-Святошинський район, Київська область, 08150.
За результатами позапланової перевірки складено акт перевірки дотримання санітарного законодавства від 14.09.2017 відносно Боярського будинку відпочинку Українського товариства сліпих та директору ОСОБА_2 надано припис від 15.09.2017 № 122 щодо усунення порушень вимог санітарного законодавства, а саме: провести протигрибкову обробку та ремонт в спальних, санітарних кімнатах, та коридорах функціонуючого корпусу; - провести ревізію та ремонт існуючої вентиляційної системи корпусу; - забезпечити дотримання оптимальних параметрів мікроклімату (температури повітря, вологості, швидкості руху повітря) в приміщеннях будинку відпочинку в період перебування в ньому відпочиваючих; - у разі неможливості забезпечення функціонування лівого крила першого поверху спального корпусу №2 створити герметичну його ізоляцію від інших приміщень. Дані порушення необхідно виконати до початку сезону відпочинку.
Відповідно до статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та наказу Головного управління Дерпродспоживслужби в Київській області від 08.05.2018 № 708-Д, Києво-Святошинським управлінням Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області, 11.05.2018 проведено позапланову перевірку з метою перевірки виконання припису від 15.09.2017 № 122, щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведеної попередньої перевірки від 14.09.2017.
За результатами перевірки складено акт перевірки дотримання санітарного законодавства від 11.05.2018 № 38 та встановлено, що вимоги, які містяться у наданому приписі від 15.09.2017 № 122, щодо усунення порушень, виявлених попередньою перевіркою, не виконано, а саме: - не проведена протигрибкова обробка та ремонт в спальних, санітарних кімнатах та коридорах функціонуючого корпусу; - не представлені документи про проведення ревізії та ремонту існуючої вентиляційної системи корпусу; - не забезпечене дотримання оптимальних параметрів мікроклімату (температури повітря, вологості, швидкості руху повітря) в приміщеннях будинку відпочинку в період перебування в ньому відпочиваючих. Непредставленні результати лабораторно-інструментальних досліджень вищевказаних параметрів мікроклімату; - не створена герметична ізоляція лівого крила першого поверху від інших приміщень будинку відпочинку; - роботи по відновленню системи опалення на другому та третьому поверхах не проведені.
Відповідно до акту №79 санітарно-епідеміологічного обстеження об'єкта відповідача від 25.07.2018 зобов'язано відповідача забезпечити проведення ремонту всіх приміщень (кімнат, санвузлів, коридорів) спального корпусу №2; - забезпечити відновлення опалення спального корпусу №2, замінити систему опалення на другому та третьому поверхах. Термін виконання до 01.04.2019.
Крім того, в акті перевірки власноручно директором - ОСОБА_2, зазначено, що ремонтні роботи в спальному корпусі №2 будуть проводитися за наявності фінансування, так як потрібні великі кошти, та можуть бути виконані до 01.04.2019 частково.
Наявність встановлених в акті перевірки порушень вимог санітарного законодавства стали підставою для звернення позивача з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
За змістом статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Статтею 1 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» встановлено: - санітарне та епідемічне благополуччя населення - це стан здоров'я населення та середовища життєдіяльності людини, при якому показники захворюваності перебувають на усталеному рівні для даної території, умови проживання сприятливі для населення, а параметри факторів середовища життєдіяльності знаходяться в межах, визначених санітарними нормами; - державні санітарні норми та правила, санітарно-гігієнічні та санітарно-протиепідемічні правила і норми, санітарно-епідеміологічні правила і норми, протиепідемічні правила і норми, гігієнічні та протиепідемічні правила і норми, державні санітарно-епідеміологічні нормативи, санітарні регламенти (далі - санітарні норми) - обов'язкові для виконання нормативно-правові акти центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, що встановлюють медичні вимоги безпеки щодо середовища життєдіяльності та окремих його факторів, недотримання яких створює загрозу здоров'ю і життю людини та майбутніх поколінь, а також загроз; виникнення і розповсюдження інфекційних хвороб та масових неінфекційних захворювань (отруєнь) серед населення; - вимоги безпеки для здоров'я і життя людини - розроблені на основі медичної науки критерії, показники, гранично допустимі межі, санітарно-епідеміологічні нормативи, правила, норми, регламенти тощо (медичні вимоги щодо безпеки для здоров'я і життя людини), розроблення, обґрунтування, контроль і нагляд за якими відноситься виключно до медичної професійної компетенції; - небезпечний фактор - будь-який хімічний, фізичний, біологічний чинник, речовина, матеріал або продукт, що впливає або за певних умов може негативно впливати на здоров'я людини.
Отже, недотримання санітарних норм порушує законні права громадян на безпеку для здоров'я і життя населення та може в подальшому завдати шкоди їх здоров'ю.
Предметом позову у справі є вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом тимчасової заборони діяльності Боярського будинку відпочинку Українського товариства сліпих.
За приписами п.5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» зазначено, що повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Таким чином, за результатами перевірки виявлено недотримання відповідачем норм санітарного законодавства, а саме: не виконані вимоги, які містяться у приписі посадових осіб щодо усунення порушень, виявлених попередньою перевіркою.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи це документ установленої форми, що засвідчує відповідність (невідповідність) об'єкта державної санітарно-епідеміологічної експертизи медичним вимогам безпеки для здоров'я і життя людини, затверджується відповідним головним державним санітарним лікарем і є обов'язковим для виконання власником об'єкта експертизи.
Статтею 10 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» встановлено, що державна санітарно-епідеміологічна експертиза полягає у комплексному вивченні документів (проектів, технологічних регламентів, інвестиційних програм тощо), а також діючих об'єктів та пов'язаних з ними небезпечних факторів на відповідність вимогам санітарних норм.
Державна санітарно-епідеміологічна експертиза передбачає: - визначення безпеки господарської та іншої діяльності, умов праці, навчання, виховання, побуту, що прямо чи побічно негативно впливають або можуть вплинути на здоров'я населення; - встановлення відповідності об'єктів експертизи вимогам санітарних норм; - оцінку повноти та обґрунтованості санітарних і протиепідемічних (профілактичних) заходів; - оцінку можливого негативного впливу небезпечних факторів, пов'язаних з діяльністю об'єктів експертизи, визначення ступеня створюваного ними ризику для здоров'я населення.
Згідно з вимогами статті 11 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» діючі об'єкти, у тому числі військового та оборонного призначення підлягають державній санітарно-епідеміологічній експертизі.
Отже, відповідач як діючий об'єкт, підлягає державній санітарно-епідеміологічній експертизі.
Порядок проведення санітарно-епідеміологічної експертизи затверджено наказом МОЗ України від 09.10.2000 № 247 (зареєстровано в МЮ України 10.01.2001 за № 4/5195). Дія цього Порядку поширюється на центральні органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, інші суб'єкти господарської та підприємницької діяльності незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності, установлює вимоги до організації проведення державної санітарно-епідеміологічної експертизи.
Відповідно до статті 22 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» органи виконавчої влади, місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані утримувати надані в користування чи належні їм на праві власності жилі, виробничі, побутові та інші приміщення відповідно до вимог санітарних норм.
У процесі експлуатації виробничих, побутових та інших приміщень, споруд, обладнання, устаткування, транспортних засобів, використання технологій їх власник зобов'язаний створити безпечні і здорові умови праці та відпочинку, що відповідають вимогам санітарних норм, здійснювати заходи, спрямовані на запобігання захворюванням, отруєнням, травмам, забрудненню навколишнього середовища.
Органи виконавчої влади, місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані утримувати надані в користування чи належні їм на праві власності земельні ділянки і території відповідно до вимог санітарних норм.
Наказом МОЗ України від 19.06.1996 № 172 затверджено Державні санітарні правила розміщення, улаштування та експлуатація оздоровчих закладів, зареєстровано в МЮ України 24.07.1996 за № 378/1403 (ДСП 172-96).
Ці правила є обов'язковими і поширюються на всі діючі оздоровчі заклади, а також на ті, що проектуються, будуються та реконструюються, як для дорослих, так і змішані для дорослих та дітей (будинки відпочинку, пансіонати та комплекси цих закладів, туристичні бази, туристичні притулки, бази відпочинку та ін.) незалежно від форм власності та відомчої належності.
Згідно із ст. 7 п. п. 1, 2, 3, 4 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» підприємства зобов'язані розробляти і здійснювати санітарні заходи; забезпечувати лабораторний контроль, а також виконувати розпорядження і вказівки посадових осіб при здійснення ними державного нагляду.
В силу норм ст. 8 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю), серед іншого, має право: вимагати від суб'єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог законодавства; надавати (надсилати) суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків.
Згідно з вимогами ст. 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний серед іншого, виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» підприємства, установи і організації, зокрема, зобов'язані: виконувати розпорядження і вказівки посадових осіб державної санітарно-епідеміологічної служби при здійсненні ними державного санітарно-епідеміологічного нагляду.
Так, під час розгляду справи встановлено, що на виконання вимог припису № 122 від 15.09.2017 відповідачем усунуто наступні недоліки:
- проведено протигрибкову обробку в кімнатах та коридорах, де були ураження схожі на грибкові. В місцях відлущення штукатурки оброблено протигрибковим засобом та відновлено штукатурку з подальшим підклеюванням шпалер. Вказані роботи проводились сезонними працівниками, які приступили до своїх обов'язків з 18 травня 2018 року. Провести повністю ремонт функціонуючого спального корпусу не є можливим за відсутності фінансування з Державного бюджету України по програмі КПКВК 2507020 «Фінансова підтримка громадських об'єднань інвалідів»;
- проведено ревізію та поточний ремонт (очищення від сміття, павутиння, пилу; заміна решіток на вентиляційних отворах в кімнатах спального корпусу №2). Додається внутрішній Акт №2 виконаних робіт по проведенню ревізії та ремонту вентиляційної системи спального корпусу №2 від 31 травня 2018 року;
- опалення в спальний корпус відновлено і працювало на першому поверсі спального корпусу №2 з 22 січня 2018 року. Закуплені матеріали для заміни старої системи опалення на другому та третьому поверхах спального корпусу. Додається копія Рахунку-фактури №Т-799 від 11 червня 2018 року. Роботи по відновленню системи опалення другого та третього поверхів будуть проводитися з 10 жовтня 2018 року;
- по дотриманню параметрів мікроклімату (температура повітря, вологості, швидкості руху повітря) 20 червня 2018 року Києво-Святошинським відділом лабораторних досліджень проводилися моніторингові лабораторно-інструментальні дослідження згідно «Плану моніторингових досліджень об'єктів навколишнього середовища, лікувально-профілактичних закладів, ДНЗ, ЗОНІ та закладів соціального захисту у Київській області на 2018 рік», згідно Протоколу №101/1 від 21.06.2018 року - параметри мікроклімату знаходяться в межах нормативних значень. Додається копія Протоколу №101/1; від 21.06,2018 року;
- ліве крило першого поверху спального корпусу №2 герметично ізольоване плівкою від інших приміщень корпусу, а прохід перегороджений диваном, щоб відпочиваючі не мали доступу до входу в ліве крило. Додається внутрішній Акт №1 про виконання робіт по герметичній ізоляції лівого крила першого поверху спального корпусу від 31 травня 2018 року.
Суд звертає увагу на те, що застосування заходів реагування у вигляді тимчасового зупинення господарської діяльності відповідача, є тимчасовим заходом, який направлений на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об'єкті порушень вимог санітарного законодавства, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Положеннями статті 3 Конституції України передбачено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Суд зазначає, що не усунені, на момент розгляду справи судом, порушення не є формальними та стосуються суттєвих недоліків у санітарних та епідемічних норм та правил, що у свою чергу унеможливлює, на переконання суду, забезпечення безпеки працівників та відвідувачів.
Крім того, суд не бере до уваги акт №79 санітарно-епідеміологічного обстеження об'єкта відповідача від 25.07.2018, оскільки позивач звернувся до суду про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду на підставі не виконання вимог припису від 15.09.2017 №122. Перевірка виконання вимог припису здійснена на підставі акту №38 від 11.05.2018.
Відповідно до статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і доведенні перед судом їх переконливості.
В силу положень статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
З огляду на зазначене, беручи до уваги докази, наявні у матеріалах справи у їх сукупності, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, беручи до уваги ту обставину, що наявність порушення відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів у сфері санітарних норм підтверджується наявними у матеріалах справи доказами та не було спростовано відповідачем в повному обсязі, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
За результатами системного аналізу приписів зазначеного законодавства у взаємозв'язку з обставинами даної справи, враховуючи що спосіб виконання рішення суду, який просить встановити позивач, відповідає вимогам законодавства, суд дійшов висновку про можливість встановлення способу виконання судового рішення.
Керуючись статтями 9, 77, 205, 241 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити.
Застосувати заходи реагування до Боярського будинку відпочинку Українського товариства сліпих шляхом тимчасового зупинення господарської діяльності Боярського будинку відпочинку Українського товариства сліпих, за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, м. Боярка, вул. Лісна, 1 до моменту виконання припису від 15.09.2017 №122.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Лиска І.Г.