Рішення від 11.09.2018 по справі 804/3764/18

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 вересня 2018 року Справа № 804/3764/18

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіОСОБА_1

за участі секретаря судового засіданняОСОБА_2

за участі:

представника позивача представника відповідача ОСОБА_3 ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Хімпромгруп" (код ЄДРПОУ 40497752; 51918, Дніпропетровська обл., місто Кам'янське, ВУЛИЦЯ ДНІПРОБУДІВСЬКА, будинок 35) до Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39292197; 04053, м.Київ, ЛЬВІВСЬКА ПЛОЩА, будинок 8), Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

Обставини справи: до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Хімпромгруп" до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, в якому позивач просить:

- визнати протиправними та скасувати Рішення комісії про відмову в реєстрації податкової накладної від 16.04.2018р. №649277/40497752, Рішення комісії про відмову в реєстрації податкової накладної від 17.04.2018р. №651680/40497752, Рішення комісії про відмову в реєстрації податкової накладної від 25.04.2018р. №664817/40497752;

- зобов'язати ДФС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні ТОВ "Хімпромгруп" №206 від 09.11.2017р., №207 від 09.11.2017р. та №215 від 15.11.2017р.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем отримано квитанцію №1 від 24.11.2017 (№9250056112), Квитанцію №1 від 27.11.2017 (№9250087059), Квитанцію №1 від 27.11.2017р. (№9250104768) про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних ТОВ "Хімпромгруп" де повідомлено, що податкову накладну прийнято, але зупинено реєстрацію. Позивачем були надані пояснення до Кам'янської ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області до податкових накладних стосовно постачальників, співробітників підприємства, видів діяльності, технологічного процесу виготовлення продукції власного виробництва, процесу, обладнання та приміщення де виробляється продукція позивача, крім пояснень надано всі наявні документи для підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим накладним. Таким чином, позивачем було виконано всі вимоги, передбачені п.п.201.16.2 п.201.16 ст.201 ПК України та надало всі необхідні документи відповідно до вимог Постанови, яких достатньо для підтвердження реальності здійснення операцій по податковим накладним №206, 207 та 215. Не зважаючи на цей факт, комісія винесла рішення про відмову в реєстрації податкової накладної від 16.04.2018р. №649277/40497752, від 17.04.2018р. №651680/40497752, від 25.04.2018р. №664817/40497752 із зазначенням підстав "надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства". Отже, позивач вважає, що такі рішення відповідачів суперечить приписам чинного законодавства, є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.

Ухвалою суду 29.05.2018 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено підготовче судове засідання.

25.07.2018 року надійшли від відповідачів відзиви на позов.

У відзиві ДФС України зазначено, що відповідно до матеріалів справи ТОВ "Хімпромгруп" обґрунтовуючи свої позовні вимоги до ДФС України надає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної від 16.04.2018р. №649277/40497752, від 17.04.2018р. №651680/40497752, від 25.04.2018р. №664817/40497752, які прийняті на регіональному рівні, а саме комісією ГУ ДФС у Дніпропетровській області, що підтверджується підписом голови комісії яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації. Таким чином, з урахуванням змісту та доводів викладених в позові, ДФС України вважає, що не вчиняло протиправних дій які породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки позивача.

У відзиві Головного управління ДФС у Дніпропетровській області зазначено, що в ході аналізу здійсненої господарської операції та наданих первинних документів встановлено ТОВ "Хімпромгруп" не в повному обсязі надано документи, які розкривають зміст проведених операцій, зокрема сертифікат якості/ підтвердження відповідності на товар та розрахункові документи за придбання сировини для виробництва (платіжні доручення, банківській виписки). Тому комісією ГУ ДФС у Дніпропетровській області прийняті оскаржувані рішення. Крім того, ТОВ "Хімпромгруп" на момент розгляду Комісією повідомлення від 12.04.2018 №2 та №3 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по податкових накладних, фінансової звітності за 2017 рік не надано.

27.08.2018 року від позивача надійшла відповідь на відзив.

Ухвалою суду від 28.08.2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

У судове засідання 11.09.2018 року всі сторони з'явились.

Представник позивача позов просила задовольнити. Представник відповідачів проти позову заперечувала, в задоволенні позовних вимог просив відмовити.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши представника позивача та представника відповідачів, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Хімпромгруп" (код ЄДРПОУ 40497752; 51918, Дніпропетровська обл., місто Кам'янське, ВУЛИЦЯ ДНІПРОБУДІВСЬКА, будинок 35) є юридичною особою та зареєстровано 20.05.2016 року, про що внесено запис 1 174 102 0000 014164.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що між ТОВ "Хімпромгруп" (постачальник) та ТОВ "Техно-Трейд" (покупець) укладено договір поставки №38 від 31.10.2017 року.

Відповідно до п.п.1.1. розділу 1 зазначеного вище договору поставки №38 від 31.10.2017 року, постачальник зобов'язується поставити покупцю і відвантажити за його замовленням товари у кількості, асортименті та в терміни, відповідність якісним нормативам (ГОСТ, ДСТУ, ТУ тощо), що передбачені Специфікацією узгоджується та підписується сторонами окремо на кожну партію товару.

Додатками до договору є Специфікація №1 від 31.10.2017р. (поставка добрива рідкі азотні КАС марки КАС 32 у кількості 40т. на загальну суму 300000,00 грн.), Специфікація №2 від 06.11.2017р. (поставка добрива рідкі азотні КАС марки КАС 32 у кількості 30т. на загальну суму225000,00 грн.), Специфікація №3 від 07.11.2017р. (поставка добрива рідкі азотні КАС марки КАС 32 у кількості 150т. на загальну суму 1125000,00 грн.), Специфікація №4 від 08.11.2017р. (поставка добрива рідкі азотні КАС марки КАС 32 у кількості 63т. на загальну суму 472500,00 грн.), Специфікація №5 від 15.11.2017 (поставка добрива рідкі азотні КАС марки КАС 32 у кількості 15т. на загальну суму 112500,00 грн.).

Факт виконання договору поставки від 31.10.2017 року №38 підтверджується наступними документами: товарно-транспортна накладна №Р174 від 01.11.2017р., товарно-транспортна накладна №Р178 від 08.11.2017р., товарно-транспортна накладна №Р179 від 09.11.2017р., товарно-транспортна накладна №Р180 від 14.11.2017р., товарно-транспортна накладна №Р181 від 15.11.2017р., податкова накладна №174 від 01.11.2017р. на суму 268050,00 грн., податкова накладна №178 від 08.11.2017р. на суму 165975,00 грн., податкова накладна №179 від 09.11.2017р. на суму 246450,00 грн., податкова накладна №180 від 14.11.2017р. на суму 230175,00 грн., податкова накладна №181 від 15.11.2017р. на суму 184275,00 грн., рахунок на оплату №148 від 07.11.2017р. на суму 1125000,00 грн., рахунок на оплату №149 від 08.11.2017р. на суму 472500,00 грн., виписка по рахунку від 15.11.2017р., поточна інформація по рахунку від 09.11.2017р.

Окрім того, в матеріалах справи міститься: опис технічного процесу виробництва ОСОБА_1 рідкого азотного КАС; висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи від 06.12.2017 року №602-123-20-2/38014; технічні умови ТУ У 20.1-4497752-001:2017 затверджені директором ТОВ "Хімпромгруп" 04.09.2017 року за погодженням Держпродспоживслужби України Висновку санітарно-епідеміологічної експертизи від 06.12.2017р. №602-123-20-2/38014; договір поставки №05/10/17 від 05.10.2017 року між ТОВ "Агрохаб" (постачальник) та ТОВ "Хімпромгруп" (покупець), згідно предмету якого у порядку та на умовах визначених Договором, постачальник зобов'язується передати (поставити) у зумовлені строки покупцеві мінеральні добрива, а покупець зобов'язується прийняти вказаний товар та оплатити за нього певну грошову суму; специфікація №СП-05/10/17 та №СП-23/10/17 до договору поставки №05/10/2017 від 05.10.2017р.; видаткова накладна №РН-0000122 від 19.10.2017р.; видаткова накладна №РН-0000140 від 24.10.2017р.; видаткова накладна №РН-0000172 від 30.10.2017р.; видаткова накладна №РН-0000176 від 30.10.2017р.; видаткова накладна №РН-0000107 від 09.10.2017р.; рахунок-фактура №СФ-0000160 від 23.10.2017р.; видаткова накладна №РН-0000140 від 24.10.2017р. та інші.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що позивачем складено податкову накладну №206 від 09.11.2017 року на суму 277500,00 грн. з ПДВ, №207 від 09.11.2017 року на суму 375000,00 з ПДВ та №215 від 15.11.2017 року на суму 375000,00 грн. з ПДВ. Дані податкові накладні засобами телекомунікаційного зв'язку направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - ЄРПН).

Однак позивачем отримано:

- квитанцію від 27.11.2017 року по податковій накладній №206 від 09.11.2017 року, згідно якої "Документ прийнято. Реєстрація зупинена". Виявлені помилки: Відповідно до п.201.16 ст.201 ПКУ реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 3102. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту "в" п.п.201.16.1 п.201.16 ст.201 ПКУ, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017 №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу;

- квитанцію від 27.11.2017 року по податковій накладній №207 від 09.11.2017 року, згідно якої "Документ прийнято. Реєстрація зупинена". Виявлені помилки: Відповідно до п.201.16 ст.201 ПКУ реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 3102. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту "в" п.п.201.16.1 п.201.16 ст.201 ПКУ, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017 №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу;

- квитанцію від 27.11.2017 року по податковій накладній №215 від 15.11.2017 року, згідно якої "Документ прийнято. Реєстрація зупинена". Виявлені помилки: Відповідно до п.201.16 ст.201 ПКУ реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 3102. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту "в" п.п.201.16.1 п.201.16 ст.201 ПКУ, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017 №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу.

Враховуючи зазначені обставини, позивачем в електронному вигляді 12.04.2018 направлено повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено №2, по податковій накладній №206. В графі пояснення зазначено: ПН №206 від 09.11.2017р. була складена та направлена 27.11.2017р. на реєстрацію на суму отриманої предоплати 277500,00 грн. за товар (ОСОБА_1 рідкі азотні КАС марки КАС 32, код УКТ ЗЕД НОМЕР_1), який ТОВ "Хімпромгруп" виробляє самостійно із сировини, що закуповується (карбамід код УКТ ЗЕД НОМЕР_2, аміачна селітра код УКТ ЗКД НОМЕР_3, НОМЕР_4, аміак водний, код УКТ ЗЕД НОМЕР_5), яке згідно Квитанції №1 доставлено до центрального рівня ДПС України 12.04.2018, документ збережено на центральному рівні.

Також, 12.04.2018 направлено повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено №3, по податковій накладній №207. В графі пояснення зазначено: ПН №207 від 09.11.2017р. була складена та направлена 27.11.2017р. на реєстрацію на суму отриманої предоплати 375000,00 грн. за товар (ОСОБА_1 рідкі азотні КАС марки КАС 32, код УКТ ЗЕД НОМЕР_1), який ТОВ "Хімпромгруп" виробляє самостійно із сировини, що закуповується (карбамід код УКТ ЗЕД НОМЕР_2, аміачна селітра код УКТ ЗКД НОМЕР_3, НОМЕР_4, аміак водний, код УКТ ЗЕД НОМЕР_5), яке згідно Квитанції №1 доставлено до центрального рівня ДПС України 13.04.2018, документ збережено на центральному рівні.

19.04.2018 направлено повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено №3, по податковій накладній №215. В графі пояснення зазначено: ПН №215 від 15.11.2017р. була складена та направлена 27.11.2017р. на реєстрацію на суму отриманої предоплати 375000,00 грн. за товар (ОСОБА_1 рідкі азотні КАС марки КАС 32, код УКТ ЗЕД НОМЕР_1), який ТОВ "Хімпромгруп" виробляє самостійно із сировини, що закуповується (карбамід код УКТ ЗЕД НОМЕР_2, аміачна селітра код УКТ ЗКД НОМЕР_3, НОМЕР_4, аміак водний, код УКТ ЗЕД НОМЕР_5), яке згідно Квитанції №1 доставлено до центрального рівня ДПС України 23.04.2018, документ збережено на центральному рівні.

12.04.2018 року позивачем направлено до ОДПІ ГУ ДФС у м.Кам'янське роз'яснення №12042018 щодо податкової накладної №206, №207 та 19.04.2018 року за №1904/215 щодо податкової накладної №215.

Рішеннями Комісії, а саме: 16.04.2018 року №649277/40497752, 17.04.2018 року №651680/40497752 та 25.04.2018 року №664817/40497752 позивачу відмовлено у реєстрації податкової накладної №206 від 09.11.2017р., №207 від 09.11.2017р. та №215 від 15.11.2017р. відповідно.

В оскаржуваних рішеннях зазначено про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, підстава - "Надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства. Додаткова інформація (вказати конкретні документи):"

В графі "Додаткова інформація (вказати конкретні документи)" жодних документів не зазначено.

20.04.2018 року ТОВ "Хімпромгруп" було направлено скарги на рішення комісії ДФС №649277/40497752 від 16.04.2018р., №651680/40497752 від 17.04.2018р. та направлено 25.04.2018 року на рішення №664817/40497752 від 25.04.2018р, в яких позивач просить скасувати відповідні рішення комісії ДФС та зареєструвати податкові накладні №206, 207 та 215.

Не погоджуючись з рішеннями про відмову у реєстрації податкової накладної, позивач з їх оскарженням звернувся до суду з позовом.

Відповідно до п.п. а, б п. 185.1 ст. 185 ПК України, об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.

Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми пункту 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 ПК України).

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

При цьому, порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 р., податкова накладна є електронним документом, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно пункту 12 зазначеного вище Порядку №1246 від 29.12.2010 р., після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України “Про електронний цифровий підпис”, “Про електронні документи та електронний документообіг” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пункту 13 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 р., за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Аналогічні приписи наведені у підпункті 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, згідно яких реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінету Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.

Відповідно до підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

21.02.2018 року постановою КМУ № 117 “Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних”, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; Порядок роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації; Порядок розгляду скарг на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації.

Відповідно до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних встановлено таке (чинного на час направлення повідомлень щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій).

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації (пункт 12).

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, який включає Перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, платник податку подає до ДФС в електронній формі засобами електронного зв'язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України “Про електронний цифровий підпис”, “Про електронні документи та електронний документообіг” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів, які складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС) (пункти 18 та 19 Порядку).

Зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (пункт 20 Порядку).

Згідно пункту 23 Порядку комісією регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 15 цього Порядку: щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в поточному місяці у Реєстрі, з урахуванням поданої податкової накладної / розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, менше 30 млн. гривень, приймається рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яке реєструється в окремому Реєстрі податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, та надсилається платнику податку у порядку, встановленому статтею 42 Кодексу; щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в поточному місяці у Реєстрі, з урахуванням поданої податкової накладної / розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, більше 30 млн. гривень включно, приймається рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яке попередньо реєструється в окремому Реєстрі податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, та надсилається до комісії центрального рівня.

Рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку (пункт 27).

Організаційні та процедурні засади діяльності комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - комісії контролюючих органів), а також права та обов'язки її членів визначаються Порядком роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації.

Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС) (пункт 2 Порядку).

Комісія контролюючого органу діє в межах повноважень, визначених у Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (пункт 3 Порядку).

Рішення, прийняті комісіями контролюючих органів, підлягають реєстрації в окремому Реєстрі податкових накладних/розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена (пункт 19 Порядку).

Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 2 підлягає реєстрації в окремому Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена. Відповідне рішення набирає чинності після реєстрації його в такому Реєстрі.

Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджені наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 р. № 567 (чинні на момент зупинення реєстрації податкової накладної).

Згідно пункту 6 Критеріїв, моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями:

1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування, яку (який) подано на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 раза більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеному у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку для платників, у яких значення показника D становить більше 0,03; більше 60% - від 0,02 до 0,03; більше 50% - від 0,015 до 0,02; більше 40% - від 0,01 до 0,015, більше 30% - від 0,005 до 0,01, більше 20% - до 0,005) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);

2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб'єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі;

3) розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку на додану вартість, якщо передбачається зміна вартості товару/послуг більше ніж удвічі та/або зміна номенклатури товарів/послуг (для кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД - зміна перших чотирьох цифр кодів, а для кодів послуг відповідно до Державного класифікатора продукції та послуг - перших двох цифр кодів).

З огляду на пп.1 п.6 Критеріїв та квитанції від 27.11.2018р., в яких зазначено про виявлені помилки, зокрема, що ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації, виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТ ЗЕД 3102, суд зазначає, що визначальними аспектами для 1 критерію моніторингу податкової накладної/розрахунку є:

- обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги збільшеного у 1,5 раза, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеного у податкових накладних/розрахунках коригування;

- переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД.

З матеріалів справи вбачається, що позивач є виробником товару, що поставлявся, у зв'язку з чим, застосований відповідачем критерій (невідповідність обсягів постачання обсягам придбання) є безпідставним.

Таким чином, контролюючий орган був зобов'язаний у відповідних Квитанціях чітко вказати на конкретний вид критерію, який встановлений пунктом 6 Критеріїв оцінки ступня ризиків Наказу №567.

Як вбачається з копій наведених вище квитанцій, відповідачем зазначений вид критерію визначено не було.

Письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Зазначена комісія приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту.

Рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

Системний аналіз наведених вище норм чинного законодавства України у сукупності з обставинами, встановленими судом в процесі розгляду даної справи на підставі доказів, наявних в матеріалах справи, дозволяє суду прийти до висновку про обґрунтування позивачем належними та допустимими доказами в розумінні ст.ст. 73-74 КАС України протиправності прийнятих рішень комісії від 16.04.2018р. №649277/40497752, від 17.04.2018р. №651680/40497752, від 25.04.2018р. №664817/40497752.

Так, судом встановлено, що підставою для відмови у реєстрації податкової накладної є надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства, додаткова інформація (вказати конкретні документи), проте конкретний перелік відсутній.

Відтак, відповідно до вищевикладеного та матеріалів справи, відповідачем при винесенні оскаржуваних рішень, а саме: від 16.04.2018р. №649277/40497752, від 17.04.2018р. №651680/40497752, від 25.04.2018р. №664817/40497752 не було дотримано вимоги чинного законодавства.

При цьому, під час судового розгляду справи судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Хімпромгруп" на виконання відповідних норм чинного податкового законодавства України, було направлено документи, на підтвердження здійснення відповідних операцій, за наслідками яких Товариством з обмеженою відповідальністю "Хімпромгруп" було сформовано податкові накладні, а саме: №206, 207 та 2015. Відповідачем в оскаржуваних Товариством з обмеженою відповідальністю "Хімпромгруп" рішеннях не зазначено, які документи складені з порушенням законодавства.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта, встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вище викладене та з системного аналізу матеріалів справи, суд дійшов висновку, що Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 16.04.2018р. №649277/40497752, від 17.04.2018р. №651680/40497752, від 25.04.2018р. №664817/40497752 року є необґрунтованими, винесеними не добросовісно, протиправними та підлягають скасуванню, а позовні вимоги позивача задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 143 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Відповідно до частини 1 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання адміністративного позову до суду в загальному розмірі 5286.00 грн., що документально підтверджується платіжним дорученням №72 від 16.05.2018 року та №1062 від 05.09.2018 року. Інших документально підтверджених судових витрат, матеріали справи не містять.

Згідно Виписок про зарахування судового збору до спеціального фонду державного бюджету України, судовий збір у загальному розмірі 5286,00 грн. сплачений згідно платіжного доручення №72 від 16.05.2018 року та №1062 від 05.09.2018 року зараховано на казначейський рахунок.

Приймаючи до уваги задоволення позову ТОВ "Хімпрогруп" до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, характер спірних правовідносин та обставини встановлені під час судового розгляду справи, суд приходить до висновку про наявність підстав для присудження всіх здійснених позивачем документально підтверджених судових витрат солідарно за рахунок бюджетних асигнувань ДФС України та Головного управління ДФС у Дніпропетровській області.

Керуючись статтями 132, 139, 143, 205, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №649277/40497752 від 16.04.2018р., №615680/40497752 від 17.04.2018р., №664817/40497752 від 25.04.2018р.

Зобов'язати ДФС України зареєструвати податкові накладні №206 від 09.11.2017р., №207 від 09.11.2017р., №215 від 15.11.2017р. в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Хімпромгруп" (код ЄДРПОУ 40497752; 51918, Дніпропетровська обл., місто Кам'янське, ВУЛИЦЯ ДНІПРОБУДІВСЬКА, будинок 35) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2643,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39292197; 04053, м.Київ, ЛЬВІВСЬКА ПЛОЩА, будинок 8).

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Хімпромгруп" (код ЄДРПОУ 40497752; 51918, Дніпропетровська обл., місто Кам'янське, ВУЛИЦЯ ДНІПРОБУДІВСЬКА, будинок 35) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2643,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 39394856; 49000, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, ВУЛИЦЯ СІМФЕРОПОЛЬСЬКА, будинок 17-А).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складений 20 вересня 2018 року.

Суддя ОСОБА_1