Справа №705/3816/18
2/705/2149/18
про повернення позовної заяви
18 вересня 2018 року місто Умань Черкаської області
Суддя Уманського міськрайонного суду Черкаської області Корман О.В., вивчивши матеріали позовної заяви за позовом керівника Уманської місцевої прокуратури Черкаської області в інтересах держави до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, ОСОБА_1 про скасування правового акту органу державної влади та скасування рішення про державну реєстрацію права власності,
До Уманського міськрайонного суду Черкаської області звернувся керівник Уманської місцевої прокуратури Черкаської області в інтересах держави до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, ОСОБА_1 про скасування правового акту органу державної влади та скасування рішення про державну реєстрацію права власності.
У позовній заяві прокурор просить: «Скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру в Черкаській області від 06.07.2016 № 6085/14-16 про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність без зміни цільового призначення ОСОБА_1.
Скасувати рішення про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку загальною площею 1,5231 га, з кадастровим номером: 7124385700:02:000:1421, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства, розташована в адміністративних межах Вільшанської сільської ради Уманського району Черкаської області, за ОСОБА_1, внесене державним реєстратором виконавчого комітету Іванівської сільської ради Уманського району Черкаської області за індексним номером 32908695 від 14.12.2016».
Вивченням позовної заяви та доданих до неї документів встановлено, що прокурор не виконав вимог, встановлених частини 4 ст. 56 ЦПК України, що має наслідком застосування положень, передбачених статтею 185 цього Кодексу.
Відповідно до пункту четвертого частини 4 ст. 185 ЦПК України позовна заява повертається у випадках, коли відсутні підстави для звернення прокурора до суду в інтересах держави.
Нормами частини 4 ст. 56 ЦПК України визначено, що прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Наведені вимоги Закону керівник Уманської місцевої прокуратури Черкаської області, звертаючись із позовом в інтересах держави, не виконав.
У позовній заяві прокурор не навів визначених законом підстав для звернення до суду в інтересах держави. Жодний нормативно-правовий акт, на який є посилання в тексті позовної заяви, не містить норм, які б безпосередньо вповноважували прокурора звертатися до суду з позовом в інтересах держави, в разі порушення територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру норм земельного законодавства під час прийняття актів щодо розпорядження землями державної власності, в цьому випадку - щодо прийняття наказу Головного управління Держгеокадастру в Черкаській області про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність без зміни цільового призначення громадянину України.
Посилання прокурора в позовній заяві на ст. 131-1 Конституції України та ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» та висловлення припущення, яке є хибним і не грунтується на законі, про відсутність органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, є недостатнім обґрунтуванням наявності в прокурора повноваження звернутися до суду з позовом в інтересах держави та, відповідно, для підтвердження судом підстав для представництва.
Нормами частини 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» визначено, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.
З метою встановлення наявності підстав для представництва інтересів держави в суді, до звернення до суду, прокурор неналежним чином перевірив наявність органу державної влади, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження щодо захисту інтересів держави у спірних правовідносинах, та передчасно дійшов висновку про відсутність такого органу.
Так, у позовній заяві прокурор посилається на те, що відповідач ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Черкаській області прийняв своє рішення із порушенням норм земельного законодавства України, якими врегульований порядок безоплатної передачі земельних ділянок із земель державної власності для ведення особистого селянського господарства у власність громадянам України.
Статтею 187 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) передбачено, що контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України. Відповідно до ст. 188 ЗК України державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі; і порядок здійснення державного контролю за використанням та охороною земель встановлюється законом.
Законом, який визначає правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, є Закон України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» від 19.06.2003 № 963-IV (із наступними змінами і доповненнями).
У частині 1 ст. 5 Закону від 19.06.2003 № 963-IV визначено, що державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
Пунктом «а» частини першої ст. 6 Закону від 19.06.2003 № 963-IV передбачено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, належать здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині, зокрема: додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю; додержання вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових угод, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок.
Відповідно до пункту першого Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру (затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 № 15) центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів э Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр).
У підпункті першому пункту третього Положення визначено, що одним з основних завдань Держгеокадастру є реалізація державної політики, зокрема, у сфері земельних відносин, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності.
Підпунктом 25-1 пункту четвертого Положення передбачено, що Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань організовує та здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, у тому числі за: веденням державного обліку і реєстрацією земель, достовірністю інформації про наявність та використання земель; дотриманням вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових договорів, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок; дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю; дотриманням органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування вимог земельного законодавства з питань передачі земель у власність та надання у користування, зокрема в оренду, зміни цільового призначення, вилучення, викупу, продажу земельних ділянок або прав на них на конкурентних засадах.
Держгеокадастр з метою організації своєї діяльності (пункт 5 Положення): надає територіальним органам методичну і практичну допомогу, проводить перевірки їх діяльності (підпункт 5).
Держгеокадастр здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи (пункт 7 Положення).
ОСОБА_2 Держгеокадастру є ОСОБА_2 державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель, а його перший заступник та заступник - відповідно першим заступником та заступником Головного державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель (пункт 5-1 Положення).
Також голова Держгеокадастру (пункт 11 Положення): очолює Держгеокадастр, здійснює керівництво його діяльністю, представляє його у відносинах з іншими органами, підприємствами, установами, організаціями в Україні та за її межами; в межах повноважень, передбачених законом, організовує та контролює виконання в апараті Держгеокадастру та його територіальних органах Конституції та законів України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України та наказів Мінагрополітики з питань, що належать до компетенції Держгеокадастру; скасовує повністю чи в окремій частині акти територіальних органів Держгеокадастру; здійснює інші повноваження, визначені законом.
Зазначені повноваження голови Держгеокадастру узгоджуються із повноваженнями голови центрального органу виконавчої влади, які передбачені Законом України «Про центральні органи виконавчої влади» від 17.03.2011 № 3166-VI (із наступними змінами) у частині четвертій статті 19.
Також вказаним Законом України «Про центральні органи виконавчої влади» у статті 28 закріплено, що міністерства, інші центральні органи виконавчої влади та їх територіальні органи звертаються до суду, якщо це необхідно для здійснення їхніх повноважень у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Нормами частини другої ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до положень статті 3 Закону України «Про прокуратуру» діяльність прокуратури грунтується, в тому числі, на засадах законності, справедливості, неупередженості та об'єктивності; недопустимості незаконного втручання прокуратури в діяльність органів законодавчої, виконавчої і судової влади.
З наведеного вище вбачається, що керівник Уманської місцевої прокуратури Черкаської області, звертаючись до суду із позовом в інтересах держави, не дотримався встановлених Конституцією і законами України вимог щодо порядку та способу здійснення функцій прокуратури, зокрема: не обгрунтував наявність передбачених законом підстав для представництва інтересів держави; не повідомив попередньо, до звернення до суду, про це відповідного суб'єкта владних повноважень; - та фактично перебрав на себе компетенцію голови Держгеокадастру щодо здійснення державного контролю за використанням земель у частині додержання органами державної влади вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю; додержання вимог земельного законодавства в процесі передачі у власність земельних ділянок.
За наведених вище обставин суддя дійшов висновку, що суд не має законного і фактичного підґрунтя для підтвердження підстав для представництва керівником Уманської місцевої прокуратури Черкаської області інтересів держави в суді, що відповідно до ч. 4 ст. 56, п. 4 ч. 4 ст. 185 ЦПК України має своїм наслідком повернення позовної заяви прокурору.
Керуючись ст. 56, 175, 185 ЦПК України, суддя
Позовну заяву за позовом керівника Уманської місцевої прокуратури Черкаської області в інтересах держави до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, ОСОБА_1 про скасування правового акту органу державної влади та скасування рішення про державну реєстрацію права власності разом із доданими до неї документами повернути керівнику Уманської місцевої прокуратури Черкаської області.
Роз'яснити позивачу, що повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню із позовом до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для повернення позову.
Ухвала набирає законної сили після підписання її суддею.
Ухвала може бути оскаржена до апеляційного суду Черкаської області шляхом подачі апеляційної скарги через Уманський міськрайонний суд Черкаської області протягом 15 днів з дня її складання.
Суддя О.В. Корман