Справа № 2.а-2893/10
19 січня 2010 року м.Овруч
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого - судді Білоусенка І.В.
розглянувши в порядку письмового провадження у місті Овручі справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок державної пенсії як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1 інваліду ІІІ групи та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, суд -
Позивач звернувся до суду і просить визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати відповідача провести перерахунок державної пенсії як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1 інваліду ІІІ групи в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком, а також провести перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, з 01.12.2008 року з подальшим перерахунком згідно ч.3 ст.67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, мотивуючи тим, що він отримує державну та додаткову пенсію, але розміри призначених та виплачуваних йому пенсій не відповідають розмірам, визначеним цим Законом, що призвело до порушення його прав.
Позивач в судове засідання не з'явився, але надав заяву в якій просить суд, справу розглядати без його участі та підтримує позовні вимоги.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, але надіслав заперечення в якому просить суд, справу розглядати без його участі. Щодо задоволення позову заперечує.
Дослідивши в судовому засіданні докази, суд вважає, що позов слід задовольнити частково, з наступних підстав.
ОСОБА_1, є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1, йому встановлено ІІІ групу інвалідності в зв'язку з аварією на ЧАЕС, про що свідчать копії посвідчення серії А № 029815 від 24.12.1993 року та вкладки до неї № 107039, довідки МСЕК серії ВТЄ-16 АВ № 097947. З повідомлення управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі № 6231/02 від 06.11.2009 року вбачається, що позивач з 01.01.2008 року отримує пенсію пенсію за віком.
Статтею 49 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” визначено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1,2,3,4 встановлюються у вигляді: державної пенсії, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ст. 50 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам І групи-100% процентів мінімальної пенсії за віком; інвалідам ІІ групи-75 процентів; інвалідам ІІІ групи, дітям-інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу-50 процентів.
Згідно ст..10 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», особі, яка одночасно має право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв»язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Згідно ст..45 ч.3 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», переведення з одного виду пенсії на інший провадиться з дня подання заяви з усіма видами необхідних документів. Отже, з 01.01.2008 року по даний час, позивача було переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», тому здійснення йому перерахунку пенсії відповідно до ст..54 Закону України ?ро статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” не є правомірним.
Згідно з положеннями ч.4 ст.9 КАС України в разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародного договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Таким чином, основою нарахування позивачу щомісячно додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, має бути мінімальна пенсія за віком, розмір якої визначається лише за правилами, передбаченими ч. 1 ст.28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Крім того, відповідно до ч.3 ст.67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст.54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю. Перерахунок здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Статтею 58 Закону України „Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” затверджений на 2008 рік прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність: з 01 січня-470 грн., з 01 квітня-481 грн., з 01 липня -482 грн., з 01 жовтня-498 грн.
Також, пунктом 28 розділу ІІ в Закону України „Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” встановлено розміри щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, та розміри державних пенсій.
Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008 були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення пункту 28 розділу ІІ Закону України „Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, і втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.
Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляду ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України „Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”.
Отже, з 22.05.2008 року було відновлено дію норм статей 50,54 Закону Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, відповідно до яких особам, постраждалим від аварії на Чорнобильській АЕС та віднесеним до категорії 1, інвалідам ІІ групи повинна призначатись та виплачуватись пенсія в таких розмірах: державна пенсія в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком, а тому основний розмір пенсії позивача та додаткову пенсію необхідно перерахувати.
Конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачені статтями 1,3,ч.2 ст.6,8,22,23,ч.1 ст.24 Конституції України, набуте в сфері пенсійного забезпечення, не може бути скасоване, звужене. Правовою гарантією забезпечення державою даного права є виконання прийнятих на себе зобов'язань, виходячи з положень принципу верховенства права, закріпленого ст.8 Конституції України і ст.8 КАС України.
Згідно ст.16 Конституції України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи є обов'язком держави. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути відмінені, при прийнятті нових законів або внесення змін в діючі закони не допускається звуження змісту та об'єму існуючих прав та свобод (ст.22 Конституції України).
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З урахуванням викладеного та виходячи з вимог ст.50 Закону України ?ро статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” суд прийшов до висновку про визнання дій відповідача щодо порядку та розміру нарахування позивачу щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, неправомірними.
Відповідно до ст..104 КАС України, до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин, тому вимога позову про забов»язання відповідача в подальшому перерахунку відповідно до ч.3 ст.67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, є безпідставною оскільки право позивача ще не порушено.
Від сплати судового збору сторони звільнено згідно Декрету Кабінету Міністрів України “Про державне мито”.
На підставі Конституції України, ст.ст.49,50,67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ст.10,28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та керуючись ст.ст. 8-11,18,71,160-162 КАС України, суд,-
Позов задовольнити частково.бб
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі в частині відмови ОСОБА_1 перерахувати пенсію у відповідності до вимог ст.50 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” неправомірними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі перерахувати ОСОБА_1, як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1, додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, із розрахунку 50 процентів мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, що втратили працездатність за період з 01.12.2008 року по 14.12.2009 року, тобто по день звернення до суду.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити за безпідставністю.
На постанову суду до Київського апеляційного адміністративного суду через Овруцький районний суд може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі, а апеляційна скарга у такому ж порядку на протязі 20 днів з дня складення постанови в повному обсязі або 20 днів з дня подання заяви про апеляційне оскарження, з направленням копії скарги до Київського апеляційного адміністративного суду.
Суддя: