Справа №2а-2815/10
22 січня 2010 року
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого - судді Білоусенка І.В.
з секретарем Петриш О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Овручі справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці і соціального захисту населення районної ради Іванівської райдержадміністрації Київської області про стягнення невиплачених коштів, передбачених ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”,
Позивач звернувся до суду та просить стягнути на його користь з відповідача невиплачені кошти, передбачені ст.39 ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи за період з 01.10.1998 року по 31.10.2007 року в сумі 543351,94 грн., мотивуючи тим, що компенсації та доплати виплачувались йому не в розмірах, встановлених ОСОБА_2, а згідно Постанови КМУ №836 від 26.07.1996 року, що призвело до порушення його прав.
Позивач в судове засідання не з'явився, але просить справу розглядати без його участі.
Представник відповідача в судове засідання не з»явився, про день слухання справи був повідомлений належним чином.
Дослідивши в судовому засіданні докази, суд вважає, що позов слід задовольнити частково з наступних підстав.
ОСОБА_1А в період з 01.10.1998 року по 31.10.2007 року працював в ДСКП «Чорнобильська Пуща», що підтверджується довідкою №114 від 30.09.2009 року, є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 2, постійно проживає в м.Овруч, що підтверджується копіями посвідчення громадянина, який потерпів від Чорнобильської катастрофи серії Б №230373, паспорта громадянина України серії ВН 393734.
Відповідно до ст.39 ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” позивач має право на відповідні доплати, які отримував згідно постанови КМ України № 836 від 26.07.1996 року в конкретних розмірах, а зокрема ст.39 - в сумі 13,20 грн.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Відповідно до ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” на час виникнення правовідносин були передбачені слідуючи виплати :
-ст.39 ОСОБА_2 - громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, проводиться доплата у зоні безумовного (обов»язкового) відселення - 3 мінімальні заробітні плати.
Зазначеною вище постановою № 836 усупереч ОСОБА_2 № 796-ХІІ, який визначив кратність одноразової компенсації в залежності від розміру мінімальної заробітної плати, яка визначається ОСОБА_2, встановлено конкретні розміри компенсацій і доплат, зокрема :
- для доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення у зоні безумовного (обов»язкового) відселення - 1320 тис.крб. (13,20 грн. за гр.реф.).
Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” визначено вказані виплати в кратному розмірі від мінімальної заробітної плати в Україні. ОСОБА_2 (статті 62 та 67) Кабінету Міністрів надано право проводити лише роз'яснення порядку застосування цього ОСОБА_2, якими є постанови КМ № 987 від 20.06.00 та №936 від 20.09.05, та підвищувати розміри доплат, пенсій і компенсацій, передбачених цим ОСОБА_2, відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати, але не зменшення їх та встановлення їх у твердій сумі, яка не відповідає ОСОБА_2.
Частиною 2 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України закону України, міжнародному договору, згода на обов”язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить ОСОБА_2, обмежуючи права громадян, визначені останнім, застосування зазначеної постанови неможливе.
Відповідно до ст..39 ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» громадянам, які працюють у зоні відчуження, а також у зоні безумовного (обов»язкового ) відселення після повного відселення жителів встановлюється доплата згідно з положенням затвердженим Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до постанов Кабінета Міністрів України № 982 від 30.06.1998 року, № 223 від 07.02.2000 року, № 137 від 29.01.2003 року визначено що на період з 01.07.1998 року по 01.01.2006 року доплата проводиться в 9-кратному розміру доплат, встановлених для громадян, які працюють в зоні безумовного (обов»язкового ) відселення.
Переліком населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.91 та розпорядженням КМ України № 17 від 12.01.1993 року, м.Чорнобиль відноситься до зони безумовного (обов»язкового) відселення.
Розмір мінімальної заробітної плати в Україні становив:
з 01.01.1998 р. по 01.07.1998 р. - 45 грн.; з 01.08.1998 р. по 01.01.1999 р. - 55 грн., з 01.01.1999 р. по 01.04.2000 р. - 74 грн.; з 01.04.2000 р. по 01.07.2000 р. - 90 грн.; з 01.07.2000 р. по 01.01.2002 р. - 118 грн.; з 01.01.2002 р. по 01.07.2002 р. - 140 грн.; з 01.07.2002 р. по 01.01.2003 р. - 165 грн.; з 01.01.2003 р. по 01.12.2003 р. - 185 грн.; з 01.12.2003 р. по 01.09.2004 р. - 205 грн.; з 01.09.2004 р. по 01.01.2005 р. - 237 грн.; з 01.01.2005 р. по 01.04.2005 р. - 262 грн.; з 01.04.2005 р. по 01.07.2005 р. - 290 грн.; з 01.07.2005 р. по 01.09.2005 р. - 310 грн.; з 01.09.2005 р. по 01.01.2006 р. - 332 грн.;
В зв'язку з викладеним, розмір недоплачених коштів позивачу за ст..39 ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за період з 01.10.1998 року по 31.10.2007 року становить 338964,79 грн. / розрахунок додається /
Відповідно до ст.71 КАС, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, тому в задоволенні позовних вимог в частині стягнення з відповідача коштів, передбачених ст..39 ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а саме стягнення премії за основні результати господарської діяльності у розмірі 50% тарифної ставки (посадового окладу) з урахуванням доплат і надбавок за роботу на території радіоактивного забруднення, слід відмовити за безпідставністю, оскільки із матеріалів справи не вбачається заробітна плата щомісячна.
Статтею 62 Даного закону визначено, що роз”яснення порядку застосування цього ОСОБА_2 провадиться у порядку, визначеному КМУ, рішення якого є обов”язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб”єкатми господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.
Відповідно до Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.2000 р. № 987 та п.2 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України від 20.09.2005 р. №936, зазначені кошти виплачуються за місцем основної роботи громадян і розпорядниками коштів нижчого рівня визначено управління праці та соціального захисту, тобто управління праці та соціального захисту населення Іванівської райдержадміністрації Київської області, тому заборгованість підлягає стягненню з відповідача.
Виходячи з вимог ст.39 ОСОБА_2 України ?ро статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” позивач не погоджується з діями відповідача щодо порядку нарахування вищевказаної доплати на підставі постанови КМ України від 26.07.1996 року №836, а тому дії відповідача є неправомірними.
Від сплати судового збору сторони звільнено згідно Декрету Кабінету Міністрів України “Про державне мито”.
На підставі ст.19 Конституції України, ст.39 ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та керуючись ст.ст. 8-11, 18, 71, 160, 161, 162 КАС України, суд ,-
Позов задовольнити частково.
Визнати дії управління праці і соціального захисту населення Іванівської райдержадміністрації Київської області по застосуванню постанови КМ України від 26.07.1996 року №836 в частині визначення ОСОБА_1 розміру виплат ст.39 ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, неправомірними.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Іванівської райдержадміністрації Київської області на користь ОСОБА_1 доплату громадянам, які працюють, на територіях радіоактивного забруднення, передбачені ст..39 ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за період з 01.10.1998 року по 31.10.2007 року сумі 338964,79 грн.
В задоволенні решти позовних вимог, відмовити за безпідставністю.
На постанову суду до Київського апеляційного адміністративного суду через Овруцький районний суд може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня виготовлення постанови в повному обсязі, а апеляційна скарга у такому ж порядку на протязі 20 днів з дня виготовлення постанови в повному обсязі або 20 днів з дня подання заяви про апеляційне оскарження, з направленням копії скарги до Київського апеляційного адміністративного суду.
Суддя: