Ухвала від 18.09.2018 по справі 922/680/16

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

УХВАЛА

"18" вересня 2018 р.Справа № 922/680/16

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Яризька В.О.

при секретарі судового засідання Тютюник О.Ю.

розглянувши справу

за заявою Зміївське районне комунальне водопровідно-каналізаційне підприємство, м. Зміїв

до Зміївське районне комунальне водопровідно-каналізаційне підприємство, м. Зміїв

про визнання банкрутом

за участю :

ліквідатора - ОСОБА_1, за свідоцтвом;

представника кредитора АТ "Харківобленерго" - ОСОБА_2, за дов.;

представника кредитора ПАТ "Харківгаз" - ОСОБА_3, за дов.

ВСТАНОВИВ:

27.06.2018 від ліквідатора через канцелярію суду надійшла заява про накладення субсидіарної відповідальності на засновника боржника та його орган управління, в якій ліквідатор просить суд :

- покласти субсидіарну відповідальність на власника майна боржника - Зміївську районну раду Харківської області, ідентифікаційний код 25190272, у зв'язку з доведенням до банкрутства Зміївського районного комунального водопровідно-каналізаційного підприємства, ідентифікаційний код 21231318, м. Зміїв, вул. Покровська, 24;

- стягнути з Зміївської районної ради, ідентифікаційний код 25190272, місце знаходження : Харківська область, м. Зміїв, вул. Адміністративна, буд. 9, на користь Зміївського районного комунального водопровідно - каналізаційного підприємства, ідентифікаційний код 21231318, Харківська область, м. Зміїв, вул. Покровська, 24, грошові кошти в сумі 2294312,67 грн., яку прийнято судом до розгляду в судовому засіданні.

Ухвалою суду від 03.07.2018 залучено до розгляду заяви ліквідатора про накладення субсидіарної відповідальності на засновника боржника та його орган управління - Зміївську районну раду Харківської області.

16.07.2018 ліквідатором надано до суду уточнену заяву про накладення субсидіарної відповідальності на засновника боржника та його орган управління, яка прийнята судом, у зв'язку з чим подальший розгляд заяви ліквідатора здійснюється судом з урахуванням її уточнень.

Ухвалою суду від 06.08.2018 відкладено розгляд заяви ліквідатора про накладення субсидіарної відповідальності на засновника боржника та його орган управління на "18" вересня 2018 р.

В судовому засіданні ліквідатор заяву про накладення субсидіарної відповідальності на засновника боржника та його орган управління підтримує, просить суд задовольнити заяву в повному обсязі.

Присутні в судовому засіданні учасники судового процесу проти задоволення заяви ліквідатора не заперечували.

07.09.2018 на адресу суду надійшла заява Зміївської районної ради Харківської області про розгляд справи за відсутності представника Зміївської районної ради Харківської області. Крім того, від Зміївської районної ради Харківської області надійшли письмові пояснення з додатками, а саме: перелік майна, переданого за рішенням № 586-VI від 30.08.2013 з балансу Зміївського районного комунального водопровідно-каналізаційного підприємства на підприємство КП "Зміїв-Сервіс", в яких зазначено, що у видатках районного бюджету не передбачено фінансування субсидіарної відповідальності органів самоврядування. У відзиві на заяву проти заяви ліквідатора заперечує, просить суд в її задоволенні відмовити з підстав викладених у відзиві.

Оскільки неявка представника Зміївської районної ради Харківської області не є перешкодою для розгляду заяви ліквідатора про накладення субсидіарної відповідальності на засновника боржника та його орган управління, суд вважає за можливе розглянути заяву ліквідатора за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши пояснення присутніх в судовому засіданні учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи та надані докази в їх сукупності суд встановив наступне.

Зміївське районне комунальне водопровідно-каналізаційне підприємство зареєстровано як комунальне підприємство з комунальною формою власності.

30.06.2008 Зміївською районною радою на ХХVII сесії V скликання було прийнято рішення "Про закріплення майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста Зміївського району на праві господарського відання за Зміївським районним комунальним водопровідно-каналізаційним підприємством".

На виконання зазначеного рішення між Зміївською районною державною адміністрацією та Зміївським районним комунальним водопровідно-каналізаційним підприємством 03.06.2008 був підписаний договір про закріплення на праві господарського відання майна.

14.07.2011 між сторонами договору була підписана додаткова угода до договору від 03.06.2008, якою сторони доповнили перелік майна, який закріплюється за Зміївським районним комунальним водопровідно-каналізаційним підприємством. Загальна сума на яку було передано майна Зміївському районному комунальному водопровідно-каналізаційному підприємству склала 11 353 050,45грн.

Постановою господарського суду Харківської області від 01.08.2016р. Зміївське районне комунальне водопровідно-каналізаційне підприємство, код 21231318, визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором призначено арбітражного керуючого ОСОБА_1.

Як зазначає ліквідатор, виконуючи процедуру ліквідації ним було з'ясовано, що на балансі підприємства боржника до введення процедури ліквідації було достатньо активів для того, щоб не тільки задовольнити вимоги першої черги кредиторів, але і других кредиторів, проте ці активи були передані з Зміївського районного комунального водопровідно-каналізаційного підприємства на підприємство КП "Зміїв-Сервіс", створеного Зміївською районною радою, яке займається аналогічним видом діяльності, а саме забір, очищення та постачання води.

Таким чином, ліквідатор вважає, що Зміївська районна рада на XXXIX сесії VI скликання приймаючи рішення № 586-VI від 30.08.2013, фактично здійснила відчуження майна на користь новоствореного суб'єкта господарювання.

До матеріалів справи ліквідатором надано Звіт Аудиторської фірми "Аудит-Легіст" про фактичні результати аналізу фінансової звітності для виявлення ознак неплатоспроможності підприємства та ознак дій з приховування банкрутства, фіктивного банкрутства чи доведення до банкрутства Зміївського районного комунального водопровідно-каналізаційного підприємства за період з 2013 -2015 роки, відповідно висновку якого передача з балансу Зміївського районного комунального водопровідно-каналізаційного підприємства на баланс Комунального підприємства "Зміїв-сервіс" всіх виробничих потужностей на підставі рішень Зміївської районної ради призвела до стійкої фінансової неспроможності Зміївського районного комунального водопровідно-каналізаційного підприємства задовольнити в повному обсязі вимоги кредиторів та сплатити обов'язкові платежі.

Як зазначено у Висновку Аудиторської фірми "Аудит-Легіст" відчуження всього майна призвело до того, що Зміївське районне комунальне водопровідно-каналізаційне підприємство не змогло здійснювати діяльність та отримувати доходи від послуг, пов'язаних з забором, очищенням та постачанням води, а також з відведенням й очищенням стічних вод та каналізацією. Відчуження майна негативно вплинуло на фінансово-господарський стан Зміївського районного комунального водопровідно-каналізаційного підприємства, на зниження вартості його чистих активів до від'ємного значення, на неможливість здійснювати свою діяльність на безперервній основі.

Станом на 31.12.2015 вартість активів складає 247тис.грн., при цьому сума поточних зобов'язань становить 4 496тис.грн. Вартість чистих активів має від'ємне значення у сумі 4 249тис.грн., а зареєстрований статутний капітал складає 1 153тис.грн. Вартість майна, яке було передано на баланс іншого підприємства склала 18 065 818,12грн., з них: 6 556 855,13грн. незавершене будівництво, 11 508 952,99грн. залишкова вартість основних засобів та матеріальних цінностей. В результаті вищезазначеного, у 2013 та 2015 роках активи Зміївського районного комунального водопровідно-каналізаційного підприємства були зменшені на суму 18 066 тис.грн., що в цілому погіршило його фінансовий стан та свідчить не про тимчасовий розлад фінансової діяльності, а ситуацію, яка виключає виконання Зміївським районним комунальним водопровідно-каналізаційним підприємством вимог кредиторів, тобто як вбачається Аудиторською фірмою "Аудит-Логіст" є всі ознаки того, що Зміївське районне комунальне водопровідно-каналізаційне підприємство було доведено до банкрутства.

На підставі зазначеного, на думку ліквідатора, засновник боржника та орган, уповноважений управляти майном, своїми рішеннями та діями створили умови, за яких боржник став неплатоспроможним та визнаний банкрутом, у зв'язку з чим звернувся до суду з відповідною заявою про накладення субсидіарної відповідальності на засновника боржника та його орган управління.

Надаючи правову оцінку викладеним обставинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст.327 Цивільного кодексу України у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

За приписами ч.1 ст.23 Господарського кодексу України органи місцевого самоврядування здійснюють свої повноваження щодо суб'єктів господарювання виключно в межах, визначених Конституцією України, законами про місцеве самоврядування та іншими законами, що передбачають особливості здійснення місцевого самоврядування в містах Києві та Севастополі, іншими законами. Органи місцевого самоврядування можуть здійснювати щодо суб'єктів господарювання також окремі повноваження органів виконавчої влади, надані їм законом.

Управління господарською діяльністю у комунальному секторі економіки здійснюється через систему організаційно-господарських повноважень територіальних громад та органів місцевого самоврядування щодо суб'єктів господарювання, які належать до комунального сектора економіки і здійснюють свою діяльність на основі права господарського відання або права оперативного управління (ч.1 ст.24 Господарського кодексу України).

Комунальне унітарне підприємство утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління (ч.1 ст.78 Господарського кодексу України).

Згідно зі Статутом Зміївське районне комунальне водопровідно-каналізаційне підприємство є комунальним підприємством, яке утворене Зміївською районною радою. Підприємство входить до сфери управління Зміївської районної ради, яка є органом управління.

Відповідно до п..31 Статуту Підприємство створено з метою задоволення потреб населення у його послугах, роботах та товарах і реалізаціях на основі отриманих прибутків та доходів як власних інтересів, так і його Засновника, а також економічних та соціальних інтересів трудового колективу.

Майно підприємства є комунальною власністю і закріплено за ним на праві повного господарського відання (п.4.2 Статуту).

За приписами ст.136 Господарського кодексу України право господарського відання є речовим правом суб'єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами. Власник майна, закріпленого на праві господарського відання за суб'єктом підприємництва, здійснює контроль за використанням та збереженням належного йому майна безпосередньо або через уповноважений ним орган, не втручаючись в оперативно-господарську діяльність підприємства. Щодо захисту права господарського відання застосовуються положення закону, встановлені для захисту права власності. Суб'єкт підприємництва, який здійснює господарську діяльність на основі права господарського відання, має право на захист своїх майнових прав також від власника.

Відповідно до ч.10 ст.78 Господарського кодексу України особливості господарської діяльності комунальних унітарних підприємств визначаються відповідно до вимог, встановлених цим Кодексом щодо діяльності державних комерційних або казенних підприємств, а також інших вимог, передбачених законом.

Частиною 7 ст.77 Господарського кодексу України казенне підприємство відповідає за своїми зобов'язаннями лише коштами, що перебувають у його розпорядженні. У разі недостатності зазначених коштів держава, в особі органу, до сфери управління якого входить підприємство, несе повну субсидіарну відповідальність за зобов'язаннями казенного підприємства.

Таким чином, суд зазначає, що спірні відносини прямо врегульовано за допомогою відсильної норми ч.10 ст.78 Господарського кодексу України та ч.7 ст.77 цього Кодексу, що виключає необхідність застосування до таких відносин аналогії закону або права. При цьому умовою покладення субсидіарної відповідальності на орган місцевого самоврядування за змістом ч.7 ст.77 Господарського кодексу України та ч.10 ст.78 цього Кодексу є недостатність коштів, які є у розпорядженні комунального підприємства.

Статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" встановлено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) та практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) як джерело права.

Так, у низці випадків ЄСПЛ визнала державу відповідальною за борги підприємств незалежно від їх формальної класифікації у внутрішньодержавному праві (рішення від 30.11.2004 у справі "Михайленки та інші проти України" п.45, рішення від 04.04.2006 у справі "Лисянський проти України" п.19, рішення від 03.04.2007 у справі "ОСОБА_4 Слобозія-Ханесей проти Молдови" п.п.18, 19, рішення від 12.04.2007 у справі "Григор'єв та Какаурова проти Російської Федерації" п.35, рішення від 15.01.2008 у справі "Р.Качапор та інші проти Сербії".

Отже, внутрішньодержавний правовий статус підприємства як самостійної юридичної особи сам по собі не звільняє державу від відповідальності за борги підприємств у межах Конвенції.

Крім того, ЄСПЛ також висловив позицію і щодо субсидіарної відповідальності муніципального органу (органу місцевого самоврядування) за зобов'язаннями муніципального підприємства. Так, у п.62 рішення у справі "Єршова проти Російської Федерації" ЄСПЛ зазначив, що, враховуючи публічний характер діяльності підприємства, істотний ступінь контролю за його майном з боку муніципальних органів влади і рішень останніх, які мали наслідком передачу майна і подальшу ліквідацію підприємства, ЄСПЛ дійшов висновку про те, що підприємство не було наділене достатньою організаційною та управлінською незалежністю від муніципальних органів влади.

Отже, незалежно від статусу підприємства як самостійної юридичної особи, муніципальна влада і відповідно держава мають бути в межах Конвенції визнані відповідальними за діяльність і бездіяльність підприємства.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої палати Верховного суду від 04.09.2018 у справі № 5023/4388/12.

З огляду на наведені вище висновки ЄСПЛ, а також те, що нормами Господарського кодексу України визначено регулювання діяльності комунальних підприємств аналогічно до діяльності державних казенних підприємств, суд вважає вимогу ліквідатора про стягнення з засновника Зміївського районного комунального водопровідно-каналізаційного підприємства - Зміївської районної ради Харківської області 2 437 924,12грн. законною, підтвердженою належними доказами та такою, що підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 22-32 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, ст.ст.232-235 Господарського процесуального кодексу України, -

УХВАЛИВ:

Заяву ліквідатора з урахуванням поданих уточнень про покладення субсидіарної відповідальності на засновника боржника та його орган управління - Зміївську районну раду Харківської області, задовольнити в повному обсязі.

Покласти субсидіарну відповідальність на власника майна боржника - Зміївську районну раду Харківської області, ідентифікаційний код 25190272, у зв'язку з доведенням до банкрутства Зміївського районного комунального водопровідно-каналізаційного підприємства, ідентифікаційний код 21231318, м. Зміїв, вул. Покровська, 24.

Стягнути з Зміївської районної ради Харківської області (код ЄДРПОУ 25190272, адреса: вул. Адміністративна, 9, м. Зміїв, Харківська область) на користь Зміївського районного комунального водопровідно-каналізаційного підприємства (код ЄДРПОУ 21231318, адреса: вул. Покровська, 24, м. Зміїв, Харківська область) 2 437 924,12грн.

Видати наказ.

Ухвалу направити ліквідатору, кредиторам, боржнику, Зміївській районній раді Харківської області.

Ухвала набирає законної сили 18.09.2018.

Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги в строки, передбачені ст. 256 ГПК України.

Повний текст ухвали підписаний 19.09.2018.

Суддя ОСОБА_5