Рішення від 18.09.2018 по справі 826/11025/18

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

18 вересня 2018 року № 826/11025/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Аверкової В.В., розглянувши у порядку спрощеного провадження без виклику сторін адміністративну справу

за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління

активами «Стейбл Інвест Профіт»

про стягнення суми штрафу,

ВСТАНОВИВ:

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (далі по тексту - позивач) звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами «Стейбл Інвест Профіт» (далі по тексту - відповідач, Комісія), в якому просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами «Стейбл Інвест Профіт» штраф у розмірі 17 000 (сімнадцять тисяч гривень 00 коп.) до державного бюджету України.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилався на несплату відповідачем у встановлені законодавством строки штрафу, застосованого постановою уповноваженої особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 18.04.2018 №155-ЦА-УП-КУА, про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.07.2018 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін.

Відповідач у визначений судом строк відзиву на позовну заяву не надав, заяви про визнання позову до суду не надходило. Ухвала про відкриття провадження була надіслана відповідачу за адресою, зазначеною у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Однак надіслана на адресу відповідача поштова кореспонденція була повернута до суду з відміткою на рекомендованому відправленні «за закінченням терміну зберігання».

Станом на час розгляду справи будь-яких відомостей про зміну адреси місцезнаходження відповідача до суду не надходило.

Відповідно до частини одинадцятої статті 126 Кодексу адміністративного судочинства України розписку про одержання повістки (повістку у разі неможливості вручити її адресату чи відмови адресата її одержати) належить негайно повернути до адміністративного суду. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Беручи до уваги викладене, відповідач вважається таким, що належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, судом встановлено таке.

Відповідно до акту від 22.03.2018 №145-ЦА-УП-КУА про правопорушення на ринку цінних паперів, Товариством з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами «Стейбл Інвест Профіт» порушено вимоги пункту 3 глави 3 розділу ІІ Ліцензійних умов в частині неподання до Комісії щоквартальної інформації щодо фінансового стану компанії станом на 30.09.2017, щомісячної інформації щодо фінансового стану компанії станом на 31.10.2017, 30.11.2017, 31.01.2018 та річної інформації щодо фінансового стану компанії станом на 31.12.2017 згідно з пунктом 1 розділу II Положення про порядок складання та розкриття інформації компаніями з управління активами та особами, що здійснюють управління активами недержавних пенсійних фондів, та подання відповідних документів до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого рішенням Комісії від 02.10.2012 №1343, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 19.10.2012 №1764/22076 (далі по тексту - Положення), а також щоквартальної інформації про результати діяльності та розрахунок вартості чистих активів пайового венчурного недиверсифікованого закритого інвестиційного фонду «Афініті» (реєстраційний код за ЄДРІСІ 23300029), пайового венчурного недиверсифікованого закритого інвестиційного фонду «Оранж» (реєстраційний код за ЄДРІСІ 23300040), пайового венчурного недиверсифікованого закритого інвестиційного фонду «КЕПІТАЛ» (реєстраційний код за ЄДРІСІ 23300083), ПАТ «ЗАКРИТИЙ НЕДИВЕРСИФІКОВАНИЙ ВЕНЧУРНИЙ КОРПОРАТИВНИЙ ІНВЕСТИЦІЙНИЙ ФОНД «ЗЛАТОБУД» (реєстраційний код за ЄДРІСІ 1331482), AT «ЗАКРИТИЙ НЕДИВЕРСИФІКОВАНИЙ ВЕНЧУРНИЙ КОРПОРАТИВНИЙ ІНВЕСТИЦІЙНИЙ ФОНД «УКРЖИТЛОІНВЕСТ» (реєстраційний код за ЄДРІСІ 13300312) станом на 30.09.2017 та щомісячної інформації про результати діяльності та розрахунок вартості чистих активів пайового венчурного недиверсифікованого закритого інвестиційного фонду «Афініті» (реєстраційний код за ЄДРІСІ 23300029), пайового венчурного недиверсифікованого закритого інвестиційного фонду «Оранж» (реєстраційний код за ЄДРІСІ 23300040), пайового венчурного недиверсифікованого закритого інвестиційного фонду «КЕПІТАЛ» (реєстраційний код за ЄДРІСІ 23300083), ПАТ «ЗАКРИТИЙ НЕДИВЕРСИФІКОВАНИЙ ВЕНЧУРНИЙ КОРПОРАТИВНИЙ ІНВЕСТИЦІЙНИЙ ФОНД «ЗЛАТОБУД» (реєстраційний код за ЄДРІСІ 1331482), AT «ЗАКРИТИЙ НЕДИВЕРСИФІКОВАНИЙ ВЕНЧУРНИЙ КОРПОРАТИВНИЙ ІНВЕСТИЦІЙНИЙ ФОНД «УКРЖИТЛОІНВЕСТ» (реєстраційний код за ЄДРІСІ 13300312) станом на 31.10.2017, 30.11.2017, 31.01.2018.

На момент розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів відповідачем вищезазначені правопорушення не усунуті.

14.03.2018 уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів та постановлено керівнику або уповноваженому представнику з'явитись на підписання акта про правопорушення на ринку цінних паперів та надання письмових пояснень 22.03.2018 о 12 год. 50 хв.

04.04.2018 уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено постанову про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів та призначено до розгляду на 18.04.2018.

18.04.2018 уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено постанову №155-ЦА-УП-КУА про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, якою встановлено, що відповідно до пункту 1 розділу ІІ Положення про порядок складання та розкриття інформації компаніями з управління активами та особами, що здійснюють управління активами недержавних пенсійних фондів, та подання відповідних документів до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого рішенням Комісії від 02.10.2012 №1343, -зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19.10.2012 за №1764/22076 (далі - Положення), Компанія/Особа подає до Комісії інформацію щодо фінансового стану, зокрема:

місячну - не пізніше останнього числа місяця, наступного за звітним;

Інформація за останній місяць кварталу подається у складі квартальної інформації;

щоквартальну - не пізніше останнього числа місяця, що настає за звітним кварталом;

річну - до 1 березня року, наступного за звітним.

Згідно з пунктом 3 розділу III Положення Компанія подає до Комісії інформацію про результати діяльності та розрахунок вартості чистих активів інститутів спільного інвестування:

щомісячну - не пізніше останнього числа місяця, наступного за звітним.

Інформація за останній місяць кварталу подається у складі квартальної; щоквартальну - не пізніше останнього числа місяця, що настає за звітним кварталом.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами «Стейбл Інвест Профіт» порушило вимоги пункту 3 глави 3 розділу II Ліцензійних умов в частині неподання до Комісії щоквартальної інформації щодо фінансового стану компанії станом на 30.09.2017, щомісячної інформації щодо фінансового стану компанії станом на 31.10.2017, 30.11.2017, 31.01.2018 та річної інформації щодо фінансового стану компанії станом на 31.12.2017 згідно з пунктом 1 розділу II Положення, а також щоквартальної інформації про результати діяльності та розрахунок вартості чистих активів пайового венчурного недиверсифікованого закритого інвестиційного фонду «Афініті» (реєстраційний код за ЄДРІСІ 23300029), пайового венчурного недиверсифікованого закритого інвестиційного фонду «Оранж» (реєстраційний код за ЄДРІСІ 23300040), пайового венчурного недиверсифікованого закритого інвестиційного фонду «КЕПІТАЛ» (реєстраційний код за ЄДРІСІ 23300083), ПАТ «ЗАКРИТИЙ НЕДИВЕРСИФІКОВАНИЙ ВЕНЧУРНИЙ КОРПОРАТИВНИЙ ІНВЕСТИЦІЙНИЙ ФОНД «ЗЛАТОБУД» (реєстраційний код за ЄДРІСІ 1331482), AT «ЗАКРИТИЙ НЕДИВЕРСИФІКОВАНИЙ ВЕНЧУРНИЙ КОРПОРАТИВНИЙ ІНВЕСТИЦІЙНИЙ ФОНД «УКРЖИТЛОІНВЕСТ» (реєстраційний код за ЄДРІСІ 13300312) станом на 30.09.2017 та щомісячної інформації про результати діяльності та розрахунок вартості чистих активів пайового венчурного недиверсифікованого закритого інвестиційного фонду «Афініті» (реєстраційний код за ЄДРІСІ 23300029), пайового венчурного недиверсифікованого закритого інвестиційного фонду «Оранж» (реєстраційний код за ЄДРІСІ 23300040), пайового венчурного недиверсифікованого закритого інвестиційного фонду «КЕШТАЛ» (реєстраційний код за ЄДРІСІ 23300083), ПАТ «ЗАКРИТИЙ НЕДИВЕРСИФІКОВАНИЙ ВЕНЧУРНИЙ КОРПОРАТИВНИЙ ІНВЕСТИЦІЙНИЙ ФОНД «ЗЛАТОБУД» (реєстраційний код за ЄДРІСІ 1331482), AT «ЗАКРИТИЙ НЕДИВЕРСИФІКОВАНИЙ ВЕНЧУРНИЙ КОРПОРАТИВНИЙ ІНВЕСТИЦІЙНИЙ ФОНД «УКРЖИТЛОІНВЕСТ» (реєстраційний код за ЄДРІСІ 13300312) станом на 31.10.2017, 30.11.2017, 31.01.2018, відповідно до вимог пункту 3 розділу Положення станом на 14.03.2018 зазначена інформація до Комісії не подана.

Окрім того, матеріали справи містять розпорядження уповноваженої особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про усунення порушень законодавства про цінні папери від 18.04.2018 №49-ЦА-УП-КУА з якого вбачається, що Товариству з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами «Стейбл Інвест Профіт» надано строк до 18.05.2018 усунути вищевказані порушення законодавства та до 18.05.2018 письмово проінформувати уповноважену особу Комісії та департамент нагляду за професійними учасниками фондового ринку про виконання цього розпорядження.

Однак вказану інформацію у визначений строк відповідач до Комісії не надав.

Відтак, за неподання відповідачем до Комісії зазначеної інформації, у відношенні Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами «Стейбл Інвест Профіт» застосовано санкцію у вигляді штрафу у розмірі 17 000 грн.

З огляду на те, що у встановлений строк та на час звернення до суду вказана сума штрафу відповідачем не сплачена, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.

Спеціальним законом, який визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні є Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30.10.1996 №448/96-ВР.

Частиною першою статті 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» встановлено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

Відповідно до вимог статті 6 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. До системи цього органу входять Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи.

Положеннями статті 7 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» визначено основні завдання Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, зокрема якими є: формування та забезпечення реалізації єдиної державної політики щодо розвитку та функціонування ринку цінних паперів та їх похідних в Україні, сприяння адаптації національного ринку цінних паперів до міжнародних стандартів; координація діяльності державних органів з питань функціонування в Україні ринку цінних паперів та їх похідних; здійснення державного регулювання та контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних на території України, а також у сфері спільного інвестування; захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень; сприяння розвитку ринку цінних паперів; узагальнення практики застосування законодавства України з питань випуску та обігу цінних паперів в Україні, розроблення пропозицій щодо його вдосконалення.

Відповідно до частини сьомої статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, зокрема, має право здійснювати контроль за достовірністю і розкриттям інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам.

Згідно з пунктом 3 глави 3 розділу II Ліцензійних умов ліцензіат зобов'язаний подавати звіти до органу ліцензування відповідно до вимог нормативно-правових актів Державної комісії з цінних паперів та фондового і Комісії, що регулюють провадження діяльності з управління активами інституційних інвесторів (діяльності з управління активами).

Відповідно до пункту 1 розділу II Положення Компанія/Особа подає до Комісії інформацію щодо фінансового стану, зокрема: місячну - не пізніше останнього числа місяця, наступного за звітним; інформація за останній місяць кварталу подається у складі квартальної інформації; щоквартальну - не пізніше останнього числа місяця, що настає за звітним кварталом.

Пунктом 3 розділу III Положення встановлено, що Компанія подає до Комісії інформацію про результати діяльності та розрахунок вартості чистих активів статутів спільного інвестування:

- щомісячну - не пізніше останнього числа місяця, наступного за звітним. Інформація за останній місяць кварталу подається у складі квартальної;

- щоквартальну - не пізніше останнього числа місяця, що настає за звітним кварталом.

Пунктом 7 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до пункту 14 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Статтею 12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачено порядок накладення штрафів за порушення юридичними особами правил діяльності на ринку цінних паперів.

Так, уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка виявила факт вчинення юридичною особою правопорушення на ринку цінних паперів, складає акт, який разом з письмовими поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та пов'язаними з таким правопорушенням документами протягом п'яти робочих днів подає уповноваженій особі Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка має право застосовувати санкцію за правопорушення на ринку цінних паперів.

Санкції застосовуються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду документів, що підтверджують факт правопорушення.

Уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про застосування санкції протягом 30 робочих днів після отримання документів, що підтверджують факт правопорушення. Рішення про застосування санкції оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, до якої застосовано санкцію.

Судом встановлено, що Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку було прийнято постанову від 18.04.2018 №155-ЦА-УП-КУА про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, а саме пункту 3 глави 3 розділу ІІ Ліцензійних умов, якою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами «Стейбл Інвест Профіт» застосовано штрафну санкцію у розмірі 17 000 грн.

Доказів оскарження відповідачем вказаної постанови та доказів сплати відповідачем штрафу в сумі 17 000 грн. до суду не надано.

Пунктом 7 частини першої статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції, зокрема, за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Пунктом 3 розділу XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 №1470 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 05.11.2012 за №1855/22167, передбачено, що юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до Державного бюджету України.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що сума штрафу в розмірі 17 000 грн., застосованого до відповідача постановою уповноваженої особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 18.04.2018 №155-ЦА-УП-КУА, підлягає стягненню у судовому порядку.

Таким чином, позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Зважаючи на те, що позивачем не понесено витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Керуючись статтями 72-77, 241-246, 255, 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (01010, м. Київ, вул. Московська, буд. 8, корп. 30, код ЄДРПОУ 37956207) - задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами «Стейбл Інвест Профіт» (02140, м. Київ, вул. Єлизавети Чавдар, 3, Код ЄДРПОУ 37995670) штраф у розмірі 17 000,00 (сімнадцять тисяч гривень 00 коп.) до Державного бюджету України на рахунок відкритий в управлінні Державної казначейської служби України за балансовим рахунком 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету», по коду бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції» символ звітності 106.

Рішення суду, відповідно до частини першої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя В.В. Аверкова