Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
19 вересня 2018 р. № 820/4702/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Єгупенка В.В.,
за участю секретаря судового засідання - Козир В.М.,
за участю:
представника позивача - Фадєєва О.П.,
представника відповідача - Іхненко Я.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Мілл-Агро" (Харківська область, Харківський район, смт Буди, вул. 8-го березня, 2 Г) до Державної фіскальної служби України (м. Київ, Львівська площа, 8) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
Товариство з обмеженою відповідальністю "Мілл-Агро" звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з вищевказаним позовом, в якому позивач просив визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації № 554739/37460612 від 11.01.2108; зобов'язати відповідача зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 11 від 26.12.2017, подану ТОВ "Мілл-Агро".
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача проти позову заперечував, просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, доводи адміністративного позову та відзив на нього, суд дійшов наступного.
Судом встановлено, що 01 березня 2017 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «МІЛЛ-АГРО» та Товариством з обмеженою відповідальністю «АГРОФІРМА ПРЕСТИЖ» було укладено договір відповідального зберігання №7.
Відповідно до п. 1.1 зазначеного вище договору в порядку та на умовах, визначених твором, поклажодавець передає, а зберігач приймає на відповідальне зберігання протягом . шоку цього договору товарно - матеріальні цінності (майно) згідно відповідних актів (а.с.22-23).
Відповідно до акту приймання - передачі № 1 від 02.05.2018 (а.с.24) за договором відповідального №7 від 01.03.2017 поклажодавець передав, а зберігач отримав на відповідальне зберігання наступне майно: насіння соняшника у кількості 100 паків, вартістю 295833,33 грн. без ПДВ, мінеральні добрива - Нітроамофоска у кількості 27600 кг, вартістю, 207850,00 грн. без ПДВ, засоби захисту рослин - «Варяг» у кількості 900 літрів, вартістю 159000,00 без ПДВ та «ФАС» у кількості 40 літрів, вартістю 5200,00 грн. без ПДВ.
22 грудня 2017 року між ТОВ «МІЛЛ-АГРО» та ТОВ «АГРОФІРМА ПРЕСТИЖ» була укладен додаткова угода №1 до договору відповідального зберігання №7 від 01 березня 2017 року, відповідно до пункту 1 якої, Сторони керуючись п. 2.3 цього договору, дійшли згоди про те, що поклажодавець продає, а зберігач придбає предмет зберігання, переданий відповідно до актів приймання - передачі № 1 від 02.05.2017 та №2 від 30.06.2017, про що сторони складають з видаткову накладну (а.с.25).
Згідно п. 2 зазначеної вище додаткової угоди з дати складання видаткової накладної Договір відповідального зберігання №7 від 01.03.2017р. вважається виконаним, а предмет зберігання повернутий зберігачем в належному стані в повному обсязі.
Пунктом 2.3 договору відповідального зберігання №7 від 01 березня 2017 року зберігач має право користуватись майном, переданим на зберігання для своїх господарських потреб за умови використання майна за його призначенням, та погоджується відшкодувати вартість зносу майна у розмірах, узгоджених з поклажодавцем або викупити майно, сплативши його вартість. Вартість і ціна використаного майна визначається між поклажодавцем та зберігачем на момент оплати, та за курсом актуальним на момент проведення розрахунків. Зберігач набуває права користуватись майном з моменту передачі поклажодавцю письмової заявки на використання з зазначенням переліку майна та з дати з якої почато користування.
26 грудня 2017 року ТОВ «МІЛЛ-АГРО» склало видаткову накладну №531 відповідно до якої ТОВ «МІЛЛ-АГРО» передало, а ТОВ «АГРОФІРМА ПРЕСТИЖ» отримало наступне майно: Насіння соняшника у кількості 100 паків, вартістю 355000,00 грн. з ПДВ 20%, мінеральні добрива - Ні, роамофоска у кількості 27600 кг вартістю, 249420,00 грн. з ПДВ 20%, засоби захисту рослин - «Варяг» у кількості 900 літрів, вартістю 190800,00 грн. з ПДВ 20%, «ФАС» у кількості 40 літрів, вартістю 6240,00 грн. з ПДВ 20%, «Наноактиватор» у кількості 10 літрів, вартістю 14500,00 грн. з ПДВ 20% та «Альтер Бор» у кількості 300 літрів вартістю 28080,00 грн. з ПДВ 20% (а.с.26).
Всього ТОВ «АГРОФІРМА ПРЕСТИЖ» придбало у ТОВ «МІЛЛ-АГРО» відповідно до видаткової накладної № 531 від 26.12.2017р. майна на загальну суму 844040,00 грн. в т.ч. ПДВ 20% - 140673,33 грн.
У подальшому ТОВ «МІЛЛ-АГРО» склало та подало на реєстрацію податкову накладну №11 від 26.12.2017 на загальну суму 844040,00 грн., в т.ч. ПДВ 20% - 140673,33 грн (а.с.18).
Проте, згідно інформації зазначеної у Квитанції №1 від 29.12.2018, направленої ДФС України через «Автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» ДФС України, версія 2.2.16.26» на адресу ТОВ «МІЛЛ-АГРО», реєстрація документа була зупинена відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України, оскільки ПН відповідає критеріям оцінки ступеня ризику визначеному пунктом 6 Наказу Міністерства фінансів України №567 від 13.06.2017 «Про затвердження Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної (розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі іменується Наказ №567). За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів 4 постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТ ЗЕД: 3105.3808 та запропоновано нашому підприємству надати пояснення та/або копії документів» (а.с.19).
04.01.2018 ТОВ «МІЛЛ-АГРО» направило на адресу відповідача повідомлення про з відповідними документами, що підтверджують придбання товарів зазначених видаткової накладної № 531 від 26.12.2017 та у оформленій та направленій на реєстрацію податковій накладній №11 від 26.12.2017 (а.с.20).
Рішенням комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації №554739/37460612 від 11.01.2018 відмовлено у реєстрації податкової накладної № 11 від 26.12.2017 на підставі надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття рішення комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної (а.с.17).
З наданих позивачем первинних документів вбачається, що майно, яке передавалося на відповідальне зберігання ТОВ «АГРОФІРМА ПРЕСТИЖ» та в подальшому було викуплено ним, щодо якого було виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання за результатами опрацювання СМКОР, було придбано ТОВ «МІЛЛ-АГРО» у своїх контрагентів, а саме: відповідно до договору поставки товару №04009433Р/17 від 26.12.2016 ТОВ «МІЛЛ- АГРО» придбало у TOB «А+СЕРВІС» засоби захисту рослин, в тому числі ФАС у кількості 40 літрів, вартістю 7560,00 грн. в т.ч. ПДВ 20% (а.с.27), що підтверджується відповідною видатковою накладною №317038 від 17.03.2017 (а.с.30), Варяг у кількості 900 літрів, вартістю 190800,00 грн., в т.ч. ПДВ 20%, що підтверджується відповідною видатковою накладною №324018 від 24.03.2017 (а.с.33).
Відповідно до договору постачання мінеральних добрив № АГ-27/У від 12.12.2014 ТОВ «МІЛЛ-АГРО» придбало у ТОВ «АГРО-ГСМ» мінеральні добрива - нітроамофоска у кількості 5 тон, вартістю 36300,00 грн. в т.ч. ПДВ 20% (а.с.35), що підтверджується відповідною видатковою накладною №РН-14-01/4 від 14.01.2015 (а.с.37).
Відповідно до договору поставки №АГ-149/у від 21.04.2015 мінеральні добрива в тому числі нітроамофоска у кількості 2,6 тон, вартістю 11200,00 грн. в т.ч. ПДВ 20% (а.с.38), що підтверджується відповідною видатковою накладною №РН-22-04/01 від 22.04.2015 (а.с.41).
Згідно рахунку №ВАС267 від 29.12.2014 ТОВ «МІЛЛ-АГРО» придбало у ПрАТ «Украгро НПК» мінеральні добрива - нітроамофоску у кількості 20 тон, вартістю 184000,00 грн., в т.ч. ПДВ 20% (а.с.42), що підтверджується відповідною видатковою накладною №ВАС1 від 16 січня 2017 року (а.с.43).
ТОВ «МІЛЛ-АГРО» здійснило повний розрахунок за отриманий ним товар, що стверджується відповідними банківськими виписками (а.с.45-55).
Відповідно до пункту 74.2 ст. 74 ПК в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних / розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Згідно з пунктом 201.1 ст. 201 ПК на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Абзацами першим та другим пункту 201.10 ст. 201 ПК встановлено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня (абзац п'ятий цього пункту).
Згідно з абзацом восьмим, з метою отримання продавцем зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупцем, такий продавець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими продавцем.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції (абзац дев'ятий).
Абзацом десятим встановлено, що якщо надіслані податкові накладні / розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України (абзац 18 цього підпункту).
На виконання цієї норми, постановою КМ України від 29.12.2010 № 1246 було затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Порядок № 1246, у редакції, чинній на дату виникнення відносин з приводу прав і обов'язків у яких виник спір).
Відповідно до пункту 5 цього Порядку, податкова накладна та/або розрахунок коригування приймаються до Реєстру у разі дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктами 200 1.3, 200 1.9 статті 200 1 та пунктами 201.1, 201.10 і 201.16 статті 201 Кодексу, а також з урахуванням Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Реєстрації підлягають податкові накладні та/або розрахунки коригування (у тому числі ті, що не надаються отримувачу (покупцю) товарів/послуг, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, складені за операціями з постачання послуг нерезидентом) незалежно від суми податку на додану вартість в одній податковій накладній / розрахунку коригування.
Пунктом 12 встановлено, що після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200 1.3 і 200 1.9 статті 200 1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція) (пункт 13 цього Порядку).
Згідно з пунктом 14 Порядку № 1246 квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
Відповідно до пункту 15, у квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.
Відмовляючи у реєстрації податкової накладної позивача № 11 від 26.12.2017 контролюючим органом не прийнято до уваги вищезазначені положення норм права та чинність господарських операцій, проведених позивачем з контрагентами, що підтверджується відповідними первинними документами, які надані до матеріалів справи.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на те, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірності оскаржуваного рішення, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється за правилами ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст.5-10, 72, 73, 74, 77, 139, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Мілл-Агро" (Харківська область, Харківський район, смт Буди, вул. 8-го березня, 2 Г) до Державної фіскальної служби України (м. Київ, Львівська площа, 8) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації № 554739/37460612 від 11.01.2108.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 11 від 26.12.2017, подану Товариством з обмеженою відповідальністю "Мілл-Агро".
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39292197, пл. Львівська, 8, м. Київ-53, МСП 04655) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Мілл-Агро" (код ЄДРПОУ 37460612) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 3524,00 грн (три тисячі п'ятсот двадцять чотири гривні).
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 19.09.2018.
Суддя В.В. Єгупенко