з питання скасування заходів реагування
Справа № 819/1125/17
18 вересня 2018 року
м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Мартиць О.І., розглянувши заяву комунального підприємства теплових мереж "Тернопільміськтеплокомуненерго" Тернопільської міської ради про скасування заходів реагування щодо державного нагляду в адміністративній справі за позовною заявою Державної екологічної інспекції у Тернопільській області до комунального підприємства теплових мереж "Тернопільміськтеплокомуненерго" Тернопільської міської ради про застосування заходів реагування,
17 вересня 2018 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла заява комунального підприємства теплових мереж "Тернопільміськтеплокомуненерго" Тернопільської міської ради про скасування заходів реагування щодо державного нагляду в адміністративній справі за позовною заявою Державної екологічної інспекції у Тернопільській області до комунального підприємства теплових мереж "Тернопільміськтеплокомуненерго" Тернопільської міської ради про застосування заходів реагування.
В обґрунтування заяви зазначено, що у зв'язку з набуттям чинності з 18.12.2017 Закону України "Про оцінку впливу на довкілля" провадження планової діяльності із влаштування котельні по вул. Київська, 3с в м. Тернополі потужністю 3,5 мегават з 18.12.2017 не відноситься до видів планової діяльності та об'єктів, які можуть мати значний вплив на довкілля і підлягають оцінці такого впливу. Тому порушення, які були підставою для зупинення робіт по реконструкції котельні по вул. Київська, 3с в м. Тернополі усунуті.
Так, 05.07.2017 Державна екологічна інспекція у Тернопільській області звернулася до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до комунального підприємства теплових мереж "Тернопільміськтеплокомуненерго" Тернопільської міської ради про застосування щодо відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді тимчасової заборони (зупинення) виконання робіт щодо реалізації проекту реконструкції котельні по вул. Київська, 3с в м. Тернополі для використання альтернативних видів палива з добудовою виробничого приміщення, до отримання позитивного висновку державної екологічної експертизи.
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 05.09.2017 у справі №819/1125/17, залишеною без змін постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 18.12.2017 позов задоволено та застосовано заходи реагування у сфері державного нагляду до комунального підприємства теплових мереж "Тернопільміськтеплокомуненерго" Тернопільської міської ради, а саме: зупинено виконання робіт щодо реалізації проекту реконструкції котельні по вул. Київська, 3с в м. Тернополі для використання альтернативних видів палива з добудовою виробничого приміщення до отримання позитивного висновку державної екологічної експертизи проектної документації.
14.12.2017 відповідач по справі - комунальне підприємство теплових мереж "Тернопільміськтеплокомуненерго" Тернопільської міської ради вперше звернувся до суду із заявою про скасування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), застосованих за результатом розгляду справи №819/1125/17, покликаючись на те, що у зв'язку із отриманням товариством з обмеженою відповідальністю "Тернопільтепло", з яким у комунального підприємства теплових мереж "Тернопільміськтеплокомуненерго" Тернопільської міської ради 03.11.2016 укладено договір про спільну діяльність, висновку державної екологічної експертизи матеріалів оцінки впливів на навколишнє середовище "Реконструкція котельні по вул. Київська, 3с в м. Тернополі для використання альтернативних видів палива з добудовою виробничого приміщення" від 22.11.2017 №7-03/12-24685/10-17, перестали існувати або усунуті обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 26.01.2018 у справі №819/1125/17 у задоволенні заяви відмовлено.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 27.03.2018 закрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою комунального підприємства теплових мереж "Тернопільміськтеплокомуненерго" Тернопільської міської ради на ухвалу Тернопільського окружного адміністративного суду від 26.01.2018 у справі №819/1125/17.
Порядок правового регулювання подання заяви про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи був визначений законодавчими положеннями статті 183-2 КАС України (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до частини дванадцятої статті 183-2 КАС України (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) особа має право подати заяву про скасування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування щодо державного нагляду (контролю).
За змістом положень частини тринадцятої статті 183-2 КАС України (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) заява про скасування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю) підлягає розгляду та вирішенню суддею одноособово з повідомленням осіб, які беруть участь у справі, протягом п'яти днів з дня її отримання судом. Неприбуття у судове засідання осіб, яким належним чином повідомлено про час і місце розгляду, не перешкоджає розгляду такої заяви. У разі, якщо суд дійде висновку про можливість ухвалення законного судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, він розглядає заяву у порядку письмового провадження. За результатами розгляду заяви суд постановляє ухвалу про задоволення заяви або про відмову в її задоволенні, яка не підлягає оскарженню. Відмова у задоволенні заяви не перешкоджає повторному зверненню до суду із заявою про скасування заходів реагування.
З врахуванням вказаних норм законодавства України суд дійшов висновку про можливість розгляду повторної заяви комунального підприємства теплових мереж "Тернопільміськтеплокомуненерго" Тернопільської міської ради про скасування заходів реагування щодо державного нагляду в даній адміністративній справі від 17.09.2018 в письмовому провадженні.
Законом України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів", який набрав чинності 15.12.2017, внесено зміни до Кодексу адміністративного судочинства України (Відомості Верховної Ради України, 2005, №35 - 37, ст. 446), а саме викладено в новій редакції.
Пунктом 10 Розділу VІІ Перехідних положень до цього Кодексу адміністративного судочинства зазначено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Однак, нормами чинного Кодексу адміністративного судочинства України взагалі не передбачено можливості скасування судом заходів реагування, застосованих судом. Також, не встановлено ані порядку відновлення роботи суб'єкта господарювання, ані форми відповідного рішення, ані органу, який таке рішення має прийняти.
У відповідності до частини другої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України (в чинній редакції) вбачається захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Разом з тим, згідно з частиною четвертою статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України (в чинній редакції) забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.
Відтак, враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку про доцільність розгляду заяви про скасування заходів реагування.
Розглянувши подані матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується заява про скасування заходів забезпечення позову, суд встановив наступне.
Підставою для застосування до комунального підприємства теплових мереж "Тернопільміськтеплокомуненерго" Тернопільської міської ради заходів реагування у сфері державного нагляду стала відсутність позитивного висновку державної екологічної експертизи проектної документації.
З 18.12.2017 втратив чинність Закон України "Про екологічну експертизу", а набув чинності Закон України "Про оцінку впливу на довкілля".
Згідно пункту 2 частини другої статті 3 Закону України "Про оцінку впливу на довкілля" перша категорія видів планованої діяльності та об'єктів, які можуть мати значний вплив на довкілля і підлягають оцінці впливу на довкілля, включає: теплові електростанції (ТЕС, ТЕЦ) та інші потужності для виробництва електроенергії, пари і гарячої води тепловою потужністю 50 мегават і більше з використанням органічного палива, атомні електростанції та інші ядерні реактори, включаючи будівництво, виведення (зняття) з експлуатації таких електростанцій або реакторів (крім дослідницьких установок для виробництва і конверсії ядерного палива та сировини для одержання вторинного ядерного палива, матеріалів, що діляться та відтворюються, потужність яких не перевищує 1 кіловат постійного теплового навантаження.
Таким чином, провадження планової діяльності із влаштування котельні на торф'яній крихті по вул. Київська, 3с в м. Тернополі потужністю 3,5 мегават з 18.12.2017 не відноситься до видів планової діяльності та об'єктів, які можуть мати значний вплив на довкілля і підлягають оцінці такого впливу.
Аналогічна позиція викладена в листі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області від 27.08.2018 №1/3054, де вказано, що з 18.12.2017 підстав у позивача по справі забороняти провадження планової діяльності із влаштування котельні на торф'яній крихті по вул. Київська, 3с в м. Тернополі потужністю 3,5 мегават немає.
Отже, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що перестали існувати обставини, які були підставою для вжиття заходів реагування до комунального підприємства теплових мереж "Тернопільміськтеплокомуненерго" Тернопільської міської ради, а тому заява про скасування заходів реагування підлягає до задоволення.
Керуючись статтями 5, 6, 159, 241-246 КАС України, суд, -
Заяву комунального підприємства теплових мереж "Тернопільміськтеплокомуненерго" Тернопільської міської ради про скасування заходів реагування щодо державного нагляду в адміністративній справі №819/1125/17 за позовною заявою Державної екологічної інспекції у Тернопільській області до комунального підприємства теплових мереж "Тернопільміськтеплокомуненерго" Тернопільської міської ради про застосування заходів реагування задовольнити.
Скасувати заходи реагування у сфері державного нагляду до комунального підприємства теплових мереж "Тернопільміськтеплокомуненерго" Тернопільської міської ради шляхом зупинення виконання робіт щодо реалізації проекту реконструкції котельні по вул. Київська, 3с в м. Тернополі для використання альтернативних видів палива з добудовою виробничого приміщення до отримання позитивного висновку державної екологічної експертизи проектної документації застосованих постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 05 вересня 2017 року в адміністративній справі №819/1125/17.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і оскарженню не підлягає
Суддя Мартиць О.І.
копія вірна:
Суддя Мартиць О.І.