Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
17 вересня 2018 р. № 2040/5417/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горшкової О.О. розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, буд. 17,м. Хмельницький, Хмельницька область,29000), код ЄДРПОУ 39492190 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сантрейд мастер" (вул. Академіка Проскури, буд. 5, оф. 9,м. Харків,61070) код ЄДРПОУ 39814282 про стягнення податкового боргу, -
Позивач, Головне управління ДФС у Хмельницькій області (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків,61057) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сантрейд мастер" (вул. Академіка Проскури, буд. 5, офіс 9, м. Харків, 61070), в якому просить суд стягнути кошти у розмірі 18028,60 гривень в рахунок погашення податкового боргу з Товариства з обмеженою відповідальністю "Сантрейд мастер", п.н.39814282, податкова адреса: 29000, м. Хмельницький, пров. Зенітний, буд. 21, з рахунків відповідача у банках, обслуговуючих такого платника податків та за рахунок вилучення готівки боржника, що належить відповідачу.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що станом на 03.05.2017 р. ТОВ "Сантрейд мастер", має податковий борг в сумі 18028,60 грн. по акцизному податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, який нарахований згідно податкового повідомлення-рішення №0000314000. Оскільки сума податкового боргу за вказаним рішенням є узгодженою, платником податків вказане рішення оскаржено не було, однак заборгованість не сплачена відповідачем в добровільному порядку, то позивач змушений звернутись до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою суду від 09.07.2018 відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов, а позивачеві - відповідь на відзиви.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана відповідачу, шляхом направлення ухвали про відкриття спрощеного провадження, та супровідним листом від 16.08.2018 року направлена відповідача повторно, з огляду на відсутність доказів отримання узвали, проте не вручена останньому з незалежних від суду причин.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, щодо компетенції контролюючих органів, повноважень і обов'язків їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальності за порушення податкового законодавства, урегульовані Податковим кодексом України.
Положеннями п.п.14.1.212 п.14.1 ст.14 Податкового Кодексу України передбачено, що реалізацією субєктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів є продаж пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, товарів, зазначених у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу, безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших субєктах господарювання громадського харчування.
Відповідно до п.п. 212.1.11 п. 212.1 ст. 212 Податкового кодексу України, платником акцизного податку є особа - субєкт господарювання роздрібної торгівлі, яка здійснює реалізацію підакцизних товарів.
Об'єктом оподаткування акцизним податком є, зокрема, операції з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (п.п. 213.1.9 п.213.1 ст. 213 Податкового Кодексу України).
Реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів - це продаж товарів, зазначених у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 ПК України (нафтопродукти, скраплений газ, речовин, що використовуються як компоненти моторних палив, а також паливо моторне альтернативне), безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків (абзаци перший та другий п.п. 14.1.212 п.14.1 ст. 14 Кодексу).
Згідно п.п. 215.3.10 п. 215.3 ст. 215 Податкового Кодексу України, для підакцизних товарів, реалізованих відповідно до п.п.213.1.9 п.213.1 ст.213 Податкового Кодексу України, ставки податку встановлюються за рішенням сільської, селищної або міської ради у відсотках від вартості (з податком на додану вартість), у розмірі 5 відсотків.
Таким чином, для цілей сплати акцизного податку до "субєкт господарювання роздрібної торгівлі" відноситиметься субєкт господарювання за наявності наступних ознак: 1) здійснення продажу товарів, зазначених в пп.14.1.212 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, а саме: пива, алкогольних напоїв (алкогольні напої - продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукровмісних матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів з вмістом спирту етилового понад 1,2 відсотка об'ємних одиниць, які зазначені у товарних позиціях 2204, 2205, 2206, 2208 згідно з УКТ ЗЕД, а також з вмістом спирту етилового 8,5 відсотка об'ємних одиниць та більше, які зазначені у товарних позиціях 2103 90 30 00, 2106 90 згідно з УКТ ЗЕД пп. 14.1.5 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України), тютюнових виробів (тютюнові вироби - сигарети з фільтром або без фільтру, цигарки, сигари, сигарили, а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн, махорка та інші вироби з тютюну чи його замінників для куріння, нюхання, смоктання чи жування пп.14.1.252 п.14 ст.14 Податкового кодексу України), промислових замінників тютюну, а також деяких паливо-мастильних матеріалів, перелік яких зазначено в пп.215.3.4 п.215.3 ст.215 Податкового кодексу України; 2) продаж безпосередньо громадянам або іншим кінцевим споживачам для некомерційного використання, в тому числі на обєктах громадського харчування.
Відповідно до п.2 Розділу І Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку, затвердженого наказом Мінфіну від 23.01.2015р. №14"Про затвердження форми декларації акцизного податку", декларацію складають та подають особи, визначені статтею 212 розділу VI Кодексу як платники акцизного податку. Платники заповнюють та подають розділи та додатки до Декларації лише щодо тих операцій, які вони здійснюють і за якими у них виникають податкові зобов'язання зі сплати акцизного податку, про що робиться відповідна відмітка у графі "Ознака подання" на останньому аркуші Декларації.
Згідно з п.3 та 4 Розділу І Порядку: Базовий податковий період для сплати акцизного податку відповідає календарному місяцю. Аналогічні положення закріплені п.223.1 ст.223 Податкового кодексу України.
Платники податку, визначені пунктом 212.1 статті 212 Податкового кодексу України (крім імпортерів підакцизних товарів, зазначених у підпунктах 215.3.4, 215.3.5, 215.3.5-1, 215.3.5-2, 215.3.6, 215.3.7, 215.3.8 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу), подають щомісяця не пізніше 20 числа наступного звітного (податкового) періоду контролюючому органу за місцем реєстрації декларацію з акцизного податку за формою, затвердженою у порядку, встановленому статтею 46 цього Кодексу.
Відповідно положень ст.224 Податкового кодексу України, контроль за правильністю обчислення і своєчасністю сплати до бюджету податку з підакцизних товарів (продукції), що виробляються на території України, здійснюється контролюючими органами.
Контроль за правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджету податку з підакцизних товарів (продукції), що ввозяться на митну територію України, під час митного оформлення здійснюється контролюючими органами.
Пунктом 57.1 ст.57 Податкового кодексу України встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно ст.54.3.1 Податкового кодексу України: контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію, а при здійсненні заходів податкового контролю встановлено факти здійснення платником податків діяльності, що призвела до виникнення об'єктів оподаткування, наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу та наявності діючих (у тому числі призупинених) ліцензій на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією, яка підлягає ліцензуванню згідно із законодавством;
Пунктом 57.3 ст.57 Податкового кодексу України передбачено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Як вбачається з матеріалів справи, Товариство з обмеженою відповідальністю "Сантрейд мастер" зареєстровано в якості суб'єкта господарювання - юридичної особи, перебуває в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України з ідентифікаційним кодом 39814282.
10.04.2017р. контролюючим органом проведено камеральну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Сантрейд мастер" щодо несвоєчасної сплати узгодженого податкового забов'язання з акцизного податку. За наслідками перевірки складено акт про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у декларації акцизного податку №119/22-01-40/39814282 від 10.04.2017 року.
Перевіркою встановлено факт несвоєчасної сплати узгодженого податкового забов'язання з акцизного податку.
За результатами вищезазначеної перевірки ГУ ДФС у Хмельницькій області прийнято податкове повідомлення-рішення №0000314000 від 03.05.2017р., яким зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю "Сантрейд мастер" сплатити штраф в розмірі 10% (18028,60 грн.) за затримку сплати грошового зобов'язання за платежем акцизний податок.
Вказане податкове повідомлення - рішення направлено на адресу підприємства рекомендованим поштовим відправленням та було отримано адресатом 15.05.2017 року, що підтверджується відповідною відміткою на корінці поштового відправлення (а.с. 19).
Доказів оскарження/скасування вказаного рішення суб'єкта владних повноважень матеріали справи не містять, а відповідачем не надано.
Отже, на теперішній час сума податкового боргу за податковим повідомленням-рішенням №0000314000 від 03.05.2017року є узгодженою.
Приписами пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до п.59.5 ст.59 Податкового кодексу України, якими передбачено, що у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги, зазначені податкові вимоги не втратили юридичної сили, а тому у контролюючого органу не виникло обов'язку повторного надіслання податкових вимог платнику податків.
Позивачем було винесено та направлено відповідачу засобами поштового зв'язку податкову вимогу № 292-17 від 25.05.2017 року.
Відповідач не скористався своїм правом адміністративного або судового оскарження вказаного рішення, доказів самостійної сплати податкового боргу матеріали справи також не містять, а відтак сума заборгованості ТОВ "Сантрейд мастер" перед бюджетом є узгодженою та підлягає сплаті.
Відповідно до п.176.1 ст.176 Податкового кодексу України платники податку зобов'язані своєчасно сплачувати узгоджену суму податкових зобов'язань, а також суму штрафних (фінансових) санкцій, нарахованих контролюючим органом, та пені, за винятком суми, що оскаржується в адміністративному або судовому порядку.
Грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України.)
Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання. (підпункт 14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України.)
Пунктом 95.2 ст. 95 ПКУ встановлено, що стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Відповідно до абзацу першого пункту 95.3 статті 95 Податкового кодексу України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України ( п. 95.4 ст. 95 ПК України).
Позивач повідомив суд про наявність у відповідача відкритих рахунків в банківських установах (а.с. 12).
Таким чином, відповідач має податковий борг перед бюджетом у розмірі 18028,60 грн., який на час розгляду справи не сплачений.
Згідно частини 1 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Таким чином, позовні вимоги Головного управління ДФС у Хмельницькій області є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Головного управління ДФС у Хмельницькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Сантрейд мастер" про стягнення податкового боргу- задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Сантрейд мастер" (код 39814282, вул. Академіка Проскури, буд. 5, офіс 9, м. Харків, 61070, код 39814282) на користь Державного бюджету кошти в рахунок погашення податкового боргу у розмірі 18028 (вісімнадцять тисяч двадцять вісім) грн. 60 коп. з рахунків Товариства з обмеженою відповідальністю "Сантрейд мастер" у банках, обслуговуючих такого платника податків та за рахунок вилучення готівки, що належить Товариству з обмеженою відповідальністю "Сантрейд мастер".
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Горшкова О.О.