Рішення від 12.09.2018 по справі 819/933/18

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/933/18

12 вересня 2018 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючої судді Дерех Н.В.

за участю:

секретаря судового засідання Заблоцька І.І.

представників позивача Креховецького Р.Є., Пундик С.А.

представника відповідача Прокоп'юк О.О,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі за правилами спрощеного позовного з повідомленням (викликом) сторін адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ландрас-Агро" до Головного управління ДФС України у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 26.04.2018 року №0032441204,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Ландрас-Агро» (надалі позивач, ТОВ «Ландрас-Агро» звернулося до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби України у Тернопільській області (надалі відповідач, Головне управління ДФС у Тернопільській області), в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення від 26 квітня 2018 року №0032441204 про застосування штрафних санкцій, застосованих згідно з пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ 291473,09 грн. у розмірі 30% у сумі 87441,92 грн. за платежем: податок на додану вартість (3014010100).

Позов обґрунтований тим, що позивач належним чином виконав обов'язок, визначений податковим законодавством щодо реєстрації, декларування та сплати податкових зобов'язань з податку на додану вартість, а висновки зазначені в Акті перевірки, як факти виявленого порушення є не об'єктивними, а тому не можуть підтверджувати зазначеного встановлення порушення податкового законодавства. Зазначив, що на підставі здійсненого уточнення остаточної ціни на постачання товару підприємством складено 03.11.2017 року розрахунок коригування №1 до податкової накладної №1 від 03.11.2017 року, у реєстрації якого відмовлено як помилково складеного. Після реєстрації податкової накладної №1 від 03.11.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних позивачем повторно складено та відправлено 02.01.2018 року на реєстрацію розрахунок коригування до податкової накладної №1 від 03.11.2018 року. Вважає протиправними дії податкового органу при винесенні оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, оскільки у відповідності до чинного законодавства штрафні санкції не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття рішення щодо відновлення реєстрації таких накладних/розрахунків.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 30 травня 2018 року позовну заяву ТОВ «Ландрас-Агро» залишено без руху та надано строк для усунення недоліків до 11 червня 2018 року. У вказаний строк позивач усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 13 червня 2018 року позовну заяву ТОВ «Ландрас-Агро» прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання у справі призначено на 18 липня 2018 року о 11:00 год.

Представник відповідача подав до суду відзив на адміністративний позов, у якому зазначив, що розрахунок коригування №1 від 03.11.2017 року зареєстровано 02.01.2018 року після реєстрації в ЄРПН податкової накладної №1 від 03.11.2018 року. Разом з тим, реєстрацію даної податкової накладної було зупинено, та зареєстровано 02.01.2018 року. Зазначив, що виходячи з норм ПК України, які були діючими до 01.01.2018 року, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН згідно з пунктом 201.16.4 ст.201.16 ст.201 ПК України. Розрахунок коригування до податкової накладної, реєстрацію якої було зупинено, може бути зареєстрований лише після реєстрації такої податкової накладної в реєстрі. При цьому, статтею 120-1 не передбачено виключень щодо застосування штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію у ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної. У задоволенні позову просив відмовити.

18 липня 2018 року у судовому засіданні оголошено перерву до 09.08.2018 року о 11:30 год.

Представник позивача подав до суду відповідь на відзив в адміністративній справі, в якому зазначив, що відповідач у відзиві жодним чином не надає правової оцінки наведеним позивачем доводам про відсутність будь-яких підстав для застосування штрафних санкцій. Вказав, що відповідач неправомірно обґрунтовує правомірність свого рішення, посилаючись на несвоєчасність реєстрації розрахунку коригування, в той час як штрафні санкції не застосовуються на період зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування. Звернув увагу суду, що позивачем правомірно включено до податкових зобов'язань згідно податкової звітності з ПДВ за листопад 2017 року, але не зареєстрований розрахунок коригування до податкової накладної №1 від 03.11.2017 року на суму 1748838,50 грн., в тому числі ПДВ 291473,09 грн. на підставі здійсненого уточнення остаточної ціни на постачання товару, оскільки у цьому періоді у позивача виникли податкові зобов'язання з ПЛДВ у відповідності до вимог податкового законодавства. Також позивачем забезпечено суму реєстраційного ліміту, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в ЄРПОН шляхом перерахування грошових коштів на електронний рахунок платника податку у розмірі достатньому для реєстрації розрахунку коригування №1 від 03.11.2017 року до податкової накладної №1 від 03.11.2017 року.

Представник позивача подав також письмові пояснення по справі, які просили врахувати при вирішенні справи.

09 серпня 2018 року у судовому засіданні оголошено перерву до 12 вересня 2018 року о 12:00 год.

12 вересня 2018 року у судовому засіданні представники позивача позов підтримали, просили задовольнити повністю з мотивів, наведених у позовній заяві, відповіді на відзив в адміністративній справі, письмових поясненнях по справі.

12 вересня 2018 року у судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечила, просила відмовити у його задоволенні у повному обсязі з мотивів, наведених у відзиві на адміністративний позов.

Судом встановлено, що Головним управлінням ДФС у Тернопільській області за результатами камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість та даних Єдиного реєстру податкових накладних ТОВ «Ландрас-Агро» за період з 03.11.2017 року по 02.01.2018 року складено Акт №1911/19-00-12-04/35172594 від 27.03.2018 року. Зазначений Акт надісланий позивачу поштою та отримано згідно поштового відправлення 06 квітня 2018 року.

Контролюючим органом в Акті перевірки встановлено порушення ТОВ «Ландрас-Агро» граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН, визначених ст.201 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-УІ зі змінами і доповненнями.

Не погоджуючись з висновками контролюючого органу, викладеному в Акті перевірки, позивачем подано заперечення до Головного управління ДФС у Тернопільській області.

Головним управлінням ДФС у Тернопільській області надано відповідь про розгляд заперечення від 25.04.2018 року за вихідним номером №3774/10/19-00-12-01/12/8954, згідно з якою заперечення залишено без задоволення, а висновки викладені в Акті перевірки без змін. До матеріалів адміністративної справи долучено також Висновок №20/19-00-12-01 засідання постійної комісії зі спірних питань від 25.04.2018 року щодо розгляду заперечення ТОВ "Ландрос-Агро" від 13.04.2018 року №9до акту про результати камеральної перевірки даних, податкової звітності з податку на додану вартість та даних Єдиного реєстру податкових накладних за листопад 2017 року №1911/19-00-12-04/35172594.

На підставі Акту перевірки Головним управлінням ДФС у Тернопільській області прийнято податкове повідомлення - рішення від 26 квітня 2018 року №0032441204 на підставі п.п.54.3.3 п.54.3 ст.54 глави 4 розділу ІІ ПК України про застосування штрафних санкцій згідно з пунктом 120-1.1 с т.120-1 ст.120-1 ПК України за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ 291473,09 грн. у розмірі 30% у сумі 87441,92 грн. за платежем: податок на додану вартість (30 14010100).

Не погоджуючись із зазначеним вище податковим повідомленням - рішенням, позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Спірні правовідносини регулюються у відповідності до Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-УІ (надалі ПК України), з змінами та доповненнями..

У відповідності до п.21.1 ст.21 ПК України, посадові особи контролюючих органів зобов'язані дотримуватися Конституції України та діяти виключено у відповідності з цим Кодексом та іншими нормативним актами.

Пунктом 75.1.1 п.75.1 ст.75 ПК України, камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.

Згідно пункту 109.1 ПК України, податковим правопорушенням є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотримання якого покладено на контролюючі органи.

Згідно п.192.1 ст.192 ПК України, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних: постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації; отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.

Відповідно до п.201.10 ст.201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

У відповідності до п.п. 201.16.4 п.201.16. ст.201 ПК України, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, згідно з пунктом 201.16 статті 201 ПК України, штрафні санкції, передбачені цим пунктом не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування.

Як вбачається з матеріалів справи, 02.11.2017 року позивачем укладено з ТОВ "Кернелл-Трейд" договір №В494-18 на поставку насіння соняшнику урожаю 2017 року у кількості 1057,46 тонн попередньою вартістю 8459680,00 грн. На виконання умов договору 03.11.2017 року позивачем поставлено ТОВ Кернел-Трейд" 1056,70 тон соняшнику, що підтверджується видатковою накладною №12 на суму 8459680,00 грн. Передачу товару покупцеві здійснено шляхом переоформлення зазначеної продукції згідно складської квитанції на зерно №148 від 03.11.2017 року виданої зерновим складом ТОВ "Сапоніт-Інвест" та акту - приймання-передачі продукції від 03.11.2017 року, перевезення продукції не було передбачено.

На підставі виконаної господарської операції позивачем складено та відправлено до ЄРПН податкову накладну №1 від 03.11.2017 року на суму 8453600,00 грн., в тому числі ПДВ 1408933,33 грн.

Згідно отриманої квитанції від 07.11.2017 року податкову накладну прийнято, реєстрація зупинена та зазначено про виявлені помилки щодо невідповідності обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТ ЗЕД:1206.

03 листопада 2017 року між позивачем та ТОВ "Кернел-Трейд" укладено додаткову угоду до договору №В494-18 на поставку насіння соняшнику урожаю 2017 року та акт формування остаточної ціни від 03.11.2017 року, згідно з якими сторони узгодили зміну (збільшення) ціни на поставлений товар згідно видаткової накладної №12 від 03.11.2017 року у розмірі 1748838,50 грн.

На підставі здійсненого уточнення остаточної ціни на постачання товару підприємством складено та подано до на реєстрацію до ЄРПН 03.11.2017 року розрахунок коригування №1 від 03.11.2017 року до податкової накладної №1 від 03.11.2017 року на суму 1748838,50 грн, в тому числі ПДВ 291473,09 грн. Однак, контролюючим органом у квитанції від 30.11.2017 року зазначено, що документ не може бути прийнятий, порушено вимоги абзацу 8 пункту 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року №1246 (у редакції постанови КМУ від 26.04.2017 року №341), а саме відсутня зареєстрована податкова накладна для покупця з ІПН 314543826559 від 03.11.2017 року №1.

Крім цього, Рішенням комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної /розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації №316033/35172594 від 23.11.2017 року відмовлено в реєстрації податкової накладної №1 від 03.11.2017 року, у зв'язку із наданням платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

Позивачем подано скаргу на рішення комісії Державної фіскальної служби України про відмову у реєстрації податкової накладної в ЄРПН від 23.11.2017 року №316033/35172594 щодо відмови в реєстрації податкової накладної №1 від 03.11.2017 року.

Також, 17.11.2017 року позивачем подано повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої зупинена до реєстрації податкової накладної №1 від 03.11.2017 року.

02 січня 2018 року контролюючим органом реєстрацію податкової накладної №1 від 03.11.2017 року в ЄРПН здійснено на підставі розгляду повідомлення позивача щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення господарських операцій.

Після чого, позивачем повторно складено та відправлено на реєстрацію розрахунок коригування до податкової накладної №1 від 03.11.2017 року на суму 1748838,50 грн., в тому числі ПДВ 291473,09 грн.

При цьому, реєстрацію розрахунку коригування здійснено 02.01.2018 року після реєстрації в ЄРПН податкової накладної №1 від 03.11.2017 року.

У контексті наведеного, суд зазначає, що позивачем включено до складу податкових зобов'язань згідно податкової звітності з ПДВ за листопад 2017 року складений, однак не зареєстрований розрахунок коригування до податкової накладної №1 від 03.11.2017 року на суму 1748838,50 грн. у втому числі ПДВ 291473,09 грн. на підставі здійсненого уточнення остаточної ціни на постачання товару, оскільки саме у цьому періоді у позивача виникли податкові зобов'язання з ПДВ у відповідності до вимог податкового зобов'язання.

Тому, при прийнятті рішення по суті, суд приймає до уваги твердження сторони позивача, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Ландрас-Агро" забезпечено суму реєстраційного ліміту, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в ЄРПН, шляхом перерахування грошових коштів на електронний рахунок платника податку у розмірі, достатньому для реєстрації розрахунку коригування №1 від 03.11.2017 року до податкової накладної №1 від 03.11.2017 року.

Таким чином, на думку суду, позивачем належним чином виконано обов'язок, визначений податковим законодавством щодо реєстрації, декларування та сплати податкових зобов'язань з податку на додану вартість. Крім цього, суд вважає, що санкції, передбачені податковим законодавством, не застосовуються на період зупинення реєстрації податкової до прийняття рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування.

З цього мотиву, суд не приймає до уваги твердження представника відповідача щодо несвоєчасності реєстрації розрахунку коригування №1 від 03.11.2017 року до податкової накладної № 1 від 03.11.2017 року.

Виходячи із системного аналізу норм чинного законодавства України, суд зазначає, що позивач здійснив всі необхідні дії для своєчасної реєстрації податкової накладної, діючи у спосіб, передбачений ПК України, реєстрація податкової накладної з порушенням встановлених термінів відбулась не з вини платника, яким доведено здійснення всіх передбачених законодавством дій для своєчасної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування податкової накладної, що виключає склад податкового правопорушення, та доводить безпідставність та протиправність податкового повідомлення - рішення

У контексті ч.2 ст.2 КАС України, суд вважає, що відповідач діяв всупереч вимогам чинного законодавства, а спірне податкове повідомлення - рішення є неправомірним, та таким. що порушує права та охоронювані законом інтереси позивача.

Згідно ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Доказів, які б спростували доводи позивача, відповідач суду не надав.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Ландрас-Агро" підлягають до задоволення повністю.

У відповідності до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1.Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Ландрас-Агро" до Головного управління Державної фіскальної служби України у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити повністю.

2.Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Тернопільській області від 26.04.2018 року №0032441204.

3.Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби України у Тернопільській області (м.Тернопіль, вул.Білецька,1, код ЄДРПОУ 39403535) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Ландрас-Агро" (Тернопільска область, Монастириський район, село Лядське, вул.Центральна, 9, офіс 7, код ЄДРПОУ 35172594) судовий збір у розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп. сплачений згідно платіжного доручення №157 від 11.05.2018 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 17 вересня 2018 року.

Головуюча суддя Дерех Н.В.

копія вірна

Суддя Дерех Н.В.