Справа № 311/1352/18
Провадження № 2/311/656/2018
18.09.2018
(заочне)
17 вересня 2018 року м. Василівка
Василівський районний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді Задорожка Д.А.
за участі секретаря судового засідання Листопад В.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Василівка в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «ЗАПОРІЖГАЗ» до ОСОБА_1, про стягнення вартості необлікованого природного газу,
До суду надійшов позов публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «ЗАПОРІЖГАЗ» (далі за текстом - ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ») до ОСОБА_1, про стягнення вартості необлікованого природного газу.
Позивач вказав, що на виконання вимог ст. 16 Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу», з 01 липня 2015 року здійснено відокремлення функцій транспортування, розподілу та постачання природного газу.
У відповідності до законодавства, з 01 липня 2015 року ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» на підставі ліцензії з розподілу природного нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ газу серія АЄ № 642479 здійснює виключно діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності та користуванні, здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління та серед суб'єктів ринку природного газу кваліфікується, як Оператор газорозподільної системи (далі - Оператор ГРМ).
В січні 2016 року ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» було сформовано та направлено ОСОБА_1, який отримував технічний доступ до ГРМ, об'єкт якої знаходиться за адресою: Запорізька область, м. Василівка, вулиця Каховська будинок 14 та в установленому законодавством порядку була підключена до газорозподільної системи ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ», заяву-приєднання до умов договору розподілу природного газу.
Відповідно до персоніфікованих даних заяви-приєднання, відповідачу, як суб'єкту ринку природного газу, було присвоєно персональний ЕІС-код № 56ХМ14Р283015006, а облік постачання (розподілу) природного газу на об'єкті відповідача було забезпечено комерційним вузлом обліку газу на базі лічильника газу типу 4 Візар 04, заводський номер 0368522.
За наслідками направлення оператором ГРМ заяви-приєднання до договору розподілу природного газу, з боку ОСОБА_1 заяву-приєднання до договору розподілу природного газу на адресу оператора ГРМ повернуто не було.
Проте протягом 2016 і 2017 років відповідач здійснював оплату спожитого природного газу на підставі наданих йому з боку його постачальника - ТОВ «ЗАПОРІЖГАЗ ЗБУТ» відповідних рахунків за послуги з газопостачання.
Відповідачем ОСОБА_1 було здійснено оплату наданих послуг з газопостачання шляхом сплати грошових коштів 03.02.2016 у сумі 333,64 грн., 31.03.2016 у сумі 338,04 грн., 23.05.2016 у сумі 68,34 грн., 24.06.2016 у сумі 6,87 грн., 22.07.2016 у сумі 6,88 грн., 19.09.2016 у сумі 6,88 грн., 20.10.2016 у сумі 13,76 грн., 23.11.2016 у сумі 20.64 грн., 21.12.2016 у сумі 34,39 грн., 25.01.2017 у сумі 61,91 грн., 24.02.2017 у сумі 61,91 грн., 20.03.2017 у сумі 82,55 грн., 24.05.2017 у сумі 124,38 грн., 30.06.2017 у сумі 6,96 грн., що підтверджує споживання газу останнім, а отже, на думку позивача, є діями, які засвідчують бажання відповідача укласти договір розподілу природного газу та є фактом приєднання ОСОБА_1 до умов договору розподілу природного газу (акцептуванням договору розподілу природного газу) на умовах, що зокрема визначені в персоніфікованих даних відповідної заяви-приєднання.
12.09.2017 ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» в порядку надання послуг з розподілу природного газу відповідачу ОСОБА_1 на об'єкті останнього за адресою: Запорізька область, м. Василівка, вулиця Каховська, будинок 14, було встановлено комерційний вузол обліку газу на базі лічильника газу типу 4 Візар G4, заводський номер 0368522. Після монтажу комерційного ВОГ, з метою перевірки герметичності різьбових з'єднань та працездатності лічильника газу, пропущений газ не обраховувався.
В подальшому, при перевірці стану підвідного газопроводу, зокрема способу прокладання та відсутності можливості відбору газу поза вузлом обліку, шляхом візуального обстеження газопроводів на предмет відсутності підключень до підземних та надземних підвідних газових мереж, було виявлено наявність несанкціонованого ввареного обвідного газопроводу, яке у відповідності до пп. 1 п. 1 гл. 2 розд. XI Кодексу ГРМ кваліфікується як наявність несанкціонованого газопроводу.
12.09.2017, за наслідками виявлення факту порушення, відповідачем представниками ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» на місці виявлення порушення складено Акт про порушення № НОМЕР_1 від 12.09.2017 за формою, наведеною в додатку 16 Кодексу ГРМ. Внесені до акту відомості було підтверджено підписами представників Оператора ГРМ та органу місцевого самоврядування.
06.10.2017, за наслідками виявленого несанкціонованого газопроводу, позивачем здійснено розгляд Акту про порушення № НОМЕР_1 від 12.09.2017 комісією ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» з розгляду актів про порушення. За наслідками розгляду акту про порушення було прийнято рішення про повне його задоволення.
30.10.2017 на підставі акту про порушення № НОМЕР_1 від 12.09.2017 позивачем складено Акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості від 30.10.2017. За змістом акту-розрахунку, за наслідками несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу здійснено розрахунок об'єму необлікованого природного газу за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (1185,4 м3 в опалювальний період і 368,43 м" в неопалювальний період) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв відповідача (газова плита - 2 шт., опалювальний прилад - 2 шт.) за два роки, (з 06.03.2015 до 05.03.2017), вартість якого у підсумку становить 171 245 (сто сімдесят одна тисяча двісті сорок п'ять) грн. 69 коп.
01.11.2017 на адресу ОСОБА_1 рекомендованим поштовим відправленням було направлено окремий рахунок ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» від 30.10.2017 на оплату протягом 10 календарних днів з дати отримання цього рахунку вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу на суму 171 245 грн. 69 коп., який відповідач відмовився отримувати.
Позивач вказує, що відповідач ОСОБА_1 станом на момент подання позову не сплатив вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу на суму 171 245 грн. 69 коп.
На підставі викладеного, позивач просив суд стягнути з відповідача ОСОБА_1 донарахований необлікований об'єм та обсяг природного газу і його вартості в сумі 171 245 грн. 69 коп. та понесені судові витрати на оплату судового збору.
В судове засідання представник позивача не з'явився, проте надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності. Підтримав позов в повному обсязі, проти винесення заочного рішення не заперечував.
У судове засідання відповідач не з'явився, про час та місце слухання справи повідомлений належним чином та у встановленому законом порядку, причини неявки не повідомив, відзив на позов не надав.
Суд, згідно ст.ст.128, 223, 280 ЦПК України, вважає можливим розглянути справу та ухвалити заочне рішення за відсутності відповідача на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч.1 ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Згідно вимог ч.3 ст.12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.2 ст.77 ЦПК України, предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно ст.80 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (частина 1); докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі (частина 5).
Відповідно до ч.1 ст. 82 ЦПК України, обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.
Судом встановлено, що 01.11.2016 введено в дію Закон України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 № 329VІІІ (далі - Закон), яким визначено правові засади функціонування ринку природного газу України.
У відповідності до пп. 33 п. 1 ст. 1 Закону, ринок природного газу це - сукупність правовідносин, що виникають зокрема у процесі постачання природного газу, а також надання послуг з його розподілу.
У відповідності до пп. 35 п.1 ст. 1 Закону, розподіл природного газу це - господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов'язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу.
За приписами пп. 17 п. 1 ст. 1 Закону, оператор газорозподільної системи це - суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників).
У відповідності до п. 2 ст. 37 Закону, оператор газорозподільної системи провадить діяльність з розподілу природного газу на підставі ліцензії, що видається регулятором.
Підпунктом 32 п. 1 ст. 1 Закону визначено, що регулятор це - національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
У відповідності до статті 38 Закону, права та обов'язки оператора газорозподільної системи визначаються цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, кодексом газотранспортної системи, кодексом газорозподільних систем, а також договором розподілу природного газу.
За пп. 11 п. ст. 1, п. 1 ст. 41 Закону, кодекс газорозподільних систем це - правила експлуатації та доступу до газорозподільної системи, що затверджуються Регулятором.
За приписами статті 40 Закону, розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.
Статтею 1 Закону визначено, що: споживач це - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини (пп.37 цієї статті); побутовий споживач - фізична особа, яка придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх жилих приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність (пп. 23 цієї статті); суб'єкт ринку природного газу - оператор газотранспортної системи, оператор газорозподільної системи, оператор газосховища, оператор установки LNG, замовник, оптовий продавець, оптовий покупець, постачальник, споживач (пп. 39 цієї статті).
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики комунальних послуг від 30.09.2015 № 2494 затверджено Кодекс газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРМ), яким визначено взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем (п. 2 гл. 1 розд. 1 Кодексу ГРМ).
Пунктом 3 гл. 1 розд. 1 Кодексу ГРМ визначено, що його дія поширюється зокрема, на операторів газорозподільних систем, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об'єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників.
У відповідності до законодавства та статуту позивача, з 01 липня 2015 року ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності та користуванні, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління та суб'єктів ринку природного газу кваліфікується, як оператор газорозподільної системи, що підтверджено статутом позивача та численними актами приймання-передачі природного газу, надання послуг з транспортування природного газу магістральними трубопроводами, балансування обсягів природного газу, які містяться в матеріалах справи (а.с. 18-49).
Пунктом 1 та 2 гл. 1 розд. VI Кодексу ГРМ передбачено, що суб'єкти ринку природного газу (у тому числі споживачі), які в установленому законодавством порядку підключені до газорозподільних систем, мають право на отримання/передачу природного газу зазначеними газорозподільними системами за умови дотримання ними вимог цього Кодексу та укладення договору розподілу природного газу.
Доступ споживачів, у тому числі побутових споживачів, до ГРМ для споживання (постачання) природного газу надається за умови та на підставі укладеного між споживачем та оператором ГРМ (до ГРМ якого підключений об'єкт споживача) договору розподілу природного газу, що укладається за формою Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2498 (далі - типовий договір розподілу природного газу), в порядку, визначеному цим розділом.
Абзацом 2, 3 п. 1 гл. 3 розд. VI Кодексу ГРМ передбачено, що споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов'язані укласти договір розподілу природного газу з оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об'єкт.
Здійснення відбору (споживання) природного газу споживачем за відсутності укладеного договору розподілу природного газу не допускається. За п. 3 гл. 3 розд. VI Кодексу ГРМ договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України за формою Типового договору розподілу природного Газу.
Договір розподілу природного газу між оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору (п. 4 гл. 3 розд. VI Кодексу ГРМ).
Пунктом 5 гл. 3 розд. VI Кодексу ГРМ визначено, що для забезпечення приєднання до договору розподілу природного газу всіх фактично підключених до/через ГРМ споживачів (у тому числі побутових споживачів) Оператор ГРМ в установленому цією главою порядку направляє кожному споживачу супровідним листом за формою додатка 3 до типового договору розподілу природного газу сформовану заяву-приєднання до умов договору розподілу природного газу з персоніфікованими даними споживача та його об'єкта, що складається за формою додатка 1 (для побутових споживачів) або додатка 2 (для споживачів, що не є побутовими) до типового договору розподілу природного газу.
Персоніфіковані дані мають бути достатніми для проведення розрахунків та визначення об'єму споживання природного газу, зокрема, мають містити: 1) присвоєний споживачу персональний ЕІС-код як суб'єкту ринку природного газу та за необхідності ЕІС-код його точки (точок) комерційного обліку; 2) величину приєднаної потужності об'єкта споживача; 3) перелік комерційних вузлів обліку (за їх наявності).
Згідно з вимогами цього пункту здійснюється приєднання до договору розподілу природного газу споживачів-замовників, які отримують технічний доступ до ГРМ.
Пунктом 7 гл. 3 розд. VI Кодексу ГРМ визначено, що фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу.
В січні 2016 року ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» було сформовано та направлено відповідачу ОСОБА_1 заяву-приєднання до умов договору розподілу природного газу.
Відповідно до персоніфікованих даних заяви-приєднання, відповідачу, як суб'єкту ринку природного газу, присвоєно персональний ЕІС-код № 56ХМ14Р283015006, а облік постачання (розподілу) природного газу на об'єкті відповідача було забезпечено комерційним вузлом обліку газу на базі лічильника газу типу 4 Візар 04, заводський номер 0368522 (а.с. 9). Заяву-приєднання до договору розподілу природного газу на адресу позивача відповідачем ОСОБА_1 повернуто не було.
З наданої позивачем довідки про стан особового рахунку встановлено, що протягом 2016 і 2017 років відповідач ОСОБА_1 здійснював оплату спожитого природного газу на підставі наданих йому з боку його постачальника - ТОВ «ЗАПОРІЖГАЗ ЗБУТ» відповідних рахунків за послуги з газопостачання.
Відповідачем ОСОБА_1 було здійснено оплату наданих послуг з газопостачання шляхом сплати грошових коштів 03.02.2016 у сумі 333,64 грн., 31.03.2016 у сумі 338,04 грн., 23.05.2016 у сумі 68,34 грн., 24.06.2016 у сумі 6,87 грн., 22.07.2016 у сумі 6,88 грн., 19.09.2016 у сумі 6,88 грн., 20.10.2016 у сумі 13,76 грн., 23.11.2016 у сумі 20.64 грн., 21.12.2016 у сумі 34,39 грн., 25.01.2017 у сумі 61,91 грн., 24.02.2017 у сумі 61,91 грн., 20.03.2017 у сумі 82,55 грн., 24.05.2017 у сумі 124,38 грн., 30.06.2017 у сумі 6,96 грн. (а.с. 55).
Суд зазначає, що згідно із вказаними вище нормами закону, споживач зобов'язаний оплатити послуги, надані позивачем, якщо він (відповідач) фактично користувався ними (послугами). Відсутність договору на надання послуг сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
З матеріалів справи встановлено, що відповідач ОСОБА_1 в певний період отримував надані позивачем послуги з постачання природного газу, користувався ними, оплачував їх, що підтверджує споживання газу останнім, а отже є фактом приєднання ОСОБА_1 до умов договору розподілу природного газу (акцептуванням договору розподілу природного газу) на умовах, що зокрема визначені в персоніфікованих даних відповідної заяви-приєднання.
Суд вважає, що наявність обов'язку споживача здійснювати оплату за фактично отриманий природній газ не пов'язується з діями кожної із сторін щодо оформлення фактично існуючих договірних відносин.
Крім того, суд враховує наданий позивачем договір № 4231616 про надання населенню послуг з газопостачання, укладений 30 липня 2014 року між ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» в особі Токмацького управління по газопостачанню та газифікації та відповідачем ОСОБА_1, за яким позивачем, як виконавець, зобов'язався безперервно надавати ОСОБА_1, як споживачу, послуги з постачання природного газу за адресою: місто Василівка, вулиця Каховська, 14, що додатково свідчить про наявність між сторонами договірних правовідносин з постачання природного газу (а.с. 77).
Відповідно до абзацу 36 пункту 4 глави 1 розділу І КГС, несанкціоноване втручання в роботу газорозподільної системи - втручання в роботу газорозподільної системи, в тому числі шляхом несанкціонованого відновлення газоспоживання, несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або під'єднання несанкціонованого газопроводу, внаслідок чого порушується нормальний режим роботи ГРМ та/або здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу.
Порядок перевірки вузлів обліку та їх складових визначено главою 9 розділу X Кодексу ГРМ.
Підпунктом 5 пункту 1 цієї глави передбачено, що суміжні суб'єкти ринку природного газу, зокрема Оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об'єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо перевірки :гану підвідного газопроводу зокрема способу прокладання та відсутності можливості відбору газу поза вузлом обліку, в тому числі шляхом обстеження газопроводів приладовим методом на предмет відсутності підключень до підземних та надземних підвідних, розподільчих та транзитних газових мереж поза комерційним ВОГ, візуального обстеження способі монтажу і обв'язки газового та газорегулюючого обладнання.
12.09.2017 ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» в порядку надання послуг з розподілу природного газу відповідачу ОСОБА_1 на об'єкті останнього за адресою: Запорізька область, м. Василівка, вулиця Каховська, будинок 14, було встановлено комерційний вузол обліку газу на базі лічильника газу типу 4 Візар G4, заводський номер 0368522. Після монтажу комерційного ВОГ, з метою перевірки герметичності різьбових з'єднань та працездатності лічильника газу, пропущений газ не обраховувався (а.с. 11).
В подальшому, при перевірці стану підвідного газопроводу, зокрема, способу прокладання та відсутності можливості відбору газу поза вузлом обліку, шляхом візуального обстеження газопроводів на предмет відсутності підключень до підземних та надземних підвідних газових мереж, було виявлено наявність несанкціонованого ввареного обвідного газопроводу, яке у відповідності до пп. 1 п. 1 гл. 2 розд. XI Кодексу ГРМ кваліфікується як наявність несанкціонованого газопроводу, що підтверджено актом про порушення з додатком від 12.09.2017 (а.с. 10,11, 12-14).
Пунктом 1, 2 гл. 5 розд. XI Кодексу ГРМ передбачено, що у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу. Акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача.
12.09.2017 за наслідками виявлення факту порушення відповідачем представниками ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» на місці виявлення порушення у належному для цього порядку було складено Акт про порушення № НОМЕР_1 від 12.09.2017 за формою, наведеною в додатку 16 Кодексу ГРМ. Внесені до акту відомості було підтверджено підписами представників Оператора ГРМ та органу місцевого самоврядування (а.с. 10).
Цього ж дня позивачем припинено та відключено газопостачання за адресою відповідача, про що складено відповідний акт № 060038097 (а.с. 15).
За п. 8 гл. 5 розд. XI Кодексу ГРМ акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
Пунктом 9 гл. 5 розд. XI Кодексу ГРМ визначено, що до складу комісії з розгляду актів про порушення має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів. Остаточний склад комісії з розгляду актів про порушення затверджується наказом Оператора ГРМ (абз. 4 цього пункту).
Пунктом 11 гл. 5 розд. XI Кодексу ГРМ передбачено, що за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
06.10.2017 за наслідками виявленого несанкціонованого газопроводу позивачем здійснено розгляд Акту про порушення № НОМЕР_1 від 12.09.2017 комісією ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» з розгляду актів про порушення, за наслідками якого прийнято рішення про повне його задоволення, про що складено протокол № 154 (а.с. 17).
Абзацом 2 пункту 11 гл. 5 розд. XI Кодексу ГРМ передбачено, що при задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
За приписами пп.1 абз. З пункту 11 гл. 5 розд. XI Кодексу ГРМ при складанні акта- розрахунку враховується таке: 1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу.
Пунктом 1 гл. 1 розд. ХІ Кодексу ГРМ визначено, що норми цього розділу щодо перерахунку (донарахування) природного газу споживачу, у тому числі побутовому споживачу, який уклав з Оператором ГРМ договір розподілу природного газу, який знаходиться на території ліцензованій діяльності Оператора ГРМ, застосовуються за наявності акта про порушення, складеного Оператором ГРМ відповідно до вимог цього розділу.
Відповідно до пп. 3 п 1 глави 2 розд. XI Кодексу ГРМ до порушень споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належить несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
Пунктом 1 гл. 3 розд. XI Кодексу ГРМ передбачено, що у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
30.10.2017 на підставі акту про порушення № НОМЕР_1 від 12.09.2017 позивачем складено Акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості від 30.10.2017. За змістом акту-розрахунку, за наслідками несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу здійснено розрахунок об'єму необлікованого природного газу за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (1185,4 м3 в опалювальний період і 368,43 м" в неопалювальний період) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв відповідача (газова плита - 2 шт., опалювальний прилад - 2 шт.) за два роки, (з 06.03.2015 до 05.03.2017), вартість якого у підсумку становить 171 245 (сто сімдесят одна тисяча двісті сорок п'ять) грн. 69 коп. (а.с. 50)
Пунктом 12 гл. 5 розд. XI Кодексу ГРМ передбачено, що вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного . газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.
01.11.2017 на адресу ОСОБА_1 рекомендованим поштовим відправленням було направлено окремий рахунок ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» від 30.10.2017 на оплату протягом 10 календарних днів з дати отримання цього рахунку вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу за вищевказаних обставин на суму 171 245 грн. 69 коп., який повернувся зх. відміткою про неможливість отримання адресатом за закінченням терміну зберігання (а.с. 53,54).
30.09.2015 постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30.09.2015 № 2498 затверджено Типовий договір розподілу природного газу (далі - Договір).
Пунктом 2.3. Договору передбачено, що при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим Договором, Сторони зобов'язуються керуватися Законом України «Про ринок природного газу» та Кодексом газорозподільних систем.
За умовами підпункту 7 пункту 7.2. Договору Оператор ГРМ має права, передбачені Кодексом газорозподільних систем.
Пунктом 8.4. Договору передбачено, що у разі якщо дії однієї зі Сторін призвели до завдання матеріальної шкоди іншій Стороні її відшкодування здійснюється в добровільному порядку згідно з вимогами чинного законодавства, а у разі, якщо не досягнуто згоди, - за рішенням суду.
Відповідно до вимог статті 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до вимог договору та вимог ЦК України.
Порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання) (ст. 610 ЦК України).
Пунктом 4 частини 1 статті 611 ЦК України передбачено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема відшкодування збитків та моральної шкоди.
Враховуючи встановлення судом факту несанкціонованого втручання у роботу лічильника газу, встановленого у домоволодінні відповідача ОСОБА_1, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для покладення на відповідача, як споживача послуг з газопостачання, обов'язку відшкодування завданих позивачу збитків, внаслідок необлікованого споживання природного газу шляхом стягнення з ОСОБА_1 на користь ПАТ «ЗАПОРІЖГАЗ» 171 245 грн. 69 коп.
Крім того, відповідно до ст.. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача необхідно стягнути понесені позивачем витрати на оплату судового збору в розмірі 2 568 грн. 69 коп. (а.с.1).
Керуючись ст.ст.2,4,5,12,13,265-268, 279,280-280 ЦПК України, суд,
Позов публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «ЗАПОРІЖГАЗ» до ОСОБА_1, про стягнення вартості необлікованого природного газу, задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_2, мешкає за адресою: Запорізька область, місто Василівка, вулиця Каховська, 14, на користь публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «ЗАПОРІЖГАЗ», розташованого за адресою: місто Запоріжжя, вулиця Заводська, 7, р/р НОМЕР_3 в АБ «Клірінговий Дім» м. Київ, МФО 300647, ЄДРПОУ 03345716, вартість необлікованого природного газу у сумі 171 245 грн. 69 коп., 2 568 грн. 69 в якості витрат на оплату судового збору, а всього 173 814 (сто сімдесят три тисячі вісімсот чотирнадцять) грн. 38 коп.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги до апеляційного суду Запорізької області через Василівський районний суд Запорізької області (згідно п.п.15.5 п.15 Розділу ХІІI Перехідні положення Цивільного процесуального кодексу).
Повний текст рішення суду складено 18 вересня 2018 року.
Суддя Василівського районного суду
Запорізької області ОСОБА_2