Рішення від 11.09.2018 по справі 912/1474/18

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

вул.В'ячеслава Чорновола, 29/32, м.Кропивницький, Україна, 25022,

тел/факс: 22-09-70/24-09-91 E-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 вересня 2018 рокуСправа № 912/1474/18

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Кабакової В.Г., за участю секретаря судового засідання Лупенко А.І., розглянувши у судовому засіданні справу № 912/1474/18

за позовом Заступника керівника Новоукраїнської місцевої прокуратури в інтересах держави, в особі Станкуватської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області, с. Станкувате, Вільшанський район, Кіровоградська область

до відповідачів 1. Вільшанської районної державної адміністрації Кіровоградської області, смт. Вільшанка, Вільшанський район, Кіровоградська область

2. Приватного сільськогосподарського підприємства "Мир", с. Станкувате, Вільшанський район, Кіровоградська область

про визнання недійсним договору оренди та повернення земельної ділянки

Представники сторін:

від прокуратури - Чернієнко О.В., прокурор відділу, посвідчення № 047280 від 29.06.2017;

від позивача - участі не брали;

від відповідача 1 - участі не брали;

від відповідача 2 - Шинкорук О.Є., довіреність № б/н від 12.02.18.

У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява № 6875 вих-18 від 12.06.2018 Заступника керівника Новоукраїнської місцевої прокуратури в інтересах держави, в особі Станкуватської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області (далі - сільська рада, позивач) до Вільшанської районної державної адміністрації Кіровоградської області (далі - РДА, відповідач 1) та Приватного сільськогосподарського підприємства "Мир" (далі - ПСП "Мир", відповідач 2) про

- визнання недійсним договору оренди земельної частки (паю), площею 5 га, яка залишилась від померлого ОСОБА_3, із земель реформованого колишнього КСП "Мир", укладеного між Вільшанською районною державною адміністрацією Кіровоградської області та Приватним сільськогосподарським підприємством "Мир", який зареєстровано у книзі записів реєстрації договорів оренди земельних часток (паїв) Станкуватської сільської ради Вільшанського району 09.12.2015 за № 3;

- зобов'язання Приватного сільськогосподарського підприємства "Мир" повернути земельну ділянку загальною площею 5 га, вартістю 178 204,08 грн Станкуватській сільській раді Вільшанського району;

- стягнення з відповідача витрат по сплаті судового збору.

В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначає про незаконну передачу земельної ділянки згідно договору оренди, який порушує інтереси держави - власника землі в особі територіальної громади Станкуватської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області щодо реалізації передбаченого ч. 1 ст. 319 ЦК України права вільно розпоряджатись нею.

Ухвалою від 14.06.2018 господарський суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначив на 09.07.2018.

25.06.2018 до господарського суду від Станкуватської сільської ради надійшли письмові пояснення від 22.06.2018 № 178, відповідно до яких остання зазначає, що у 2015 році між Вільшанською районною державною адміністрацією Кіровоградської області та ПСП "Мир" був укладений договір оренди земельної ділянки № 348, загальною площею 5,0 га, яка знаходиться на території Станкуватської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області за межами населеного пункту, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, який зареєстровано за № 3 09.12.2015 р.

Право на земельну ділянку частку (пай) належало гр. ОСОБА_3, який отримав сертифікат на право на земельну ділянку частку (пай) серії НОМЕР_1, що розташована на території Станкуватської сільської ради і перебувала у колективній власності колишнього КСП "Мир", загальною площею 4,57 умовних кадастрових гектарів без визначення меж цієї земельної ділянки в натурі (на місцевості) на підставі розпорядження Вільшанської районної державної адміністрації № 142-р від 11.06.1997 року. Відповідно до схеми поділу земель колективної власності на земельні частки (паї) та організації території КСП "Мир" вказана земельна ділянка має номер 348, її площа складає 5,0 га.

Рішенням Вільшанського районного суду від 11.06.2009 року у справі 2о-25/2009 задоволено позовні вимоги Станкуватської сільської ради Вільшанського району про визнання відумерлою спадщини, що залишилась після смерті ОСОБА_3, а саме земельної ділянки площею 4,57 га, що належала померлому на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 та передачу її у власність територіальної громади Станкуватської сільської ради Вільшанського району.

Таким чином, з 23.06.2009 року Станкуватська сільська рада Вільшанського району отримала право розпоряджатися вказаною земельною ділянкою та отримувати кошти за її оренду. З моменту набрання чинності рішення Вільшанського районного суду та визнання спадщини, яка залишилася від померлого ОСОБА_3 відумерлою, передачі її у власність територіальної громади Станкуватської сільської ради, вона втратила статус не витребуваного паю, тому не могла бути об'єктом договору оренди земельної ділянки (паю) від 2015 року.

З огляду на викладене Станкуватська сільська рада повністю підтримала заявлені позовні вимоги прокурора.

27.06.2018 до суду надійшов відзив на позовну заяву відповідача 2 (ПСП "Мир") від 25.06.2018, за змістом якого відповідач 2 просить відмовити в задоволенні позовних вимог з наступних підстав.

Розпорядженням Голови Вільшанської районної державної адміністрації Кіровоградської області "Про передачу в оренду нерозподілених (не витребуваних) земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва ПСП "Мир" від 24.11.2015 р. № 189-р передано в оренду ПСП "Мир" нерозподілені (не витребувані) земельні ділянки на території Станкуватської сільської ради загальною площею 23.96 га ріллі, з них: ділянка № 348 - 5,00 га ріллі; ділянка № 246 - 4.74 га ріллі; ділянка № 238 - 4,74 га ріллі; ділянка № 28 - 4,74 га ріллі; ділянка № 229 - 4.74 га ріллі, із земель сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, до моменту отримання їх власниками документів, що засвідчують право власності на земельну ділянку.

На виконання вищезазначеного розпорядження 09.12.2015 між Вільшанською районною державною адміністрацією (Орендодавець) та ПСП "Мир" (Орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки, який був зареєстрований Станкуватською сільською радою 09.12.2015 за № 3.

Під час укладання Договору оренди ПСП "Мир" не було відомо про рішення Вільшанською районного суду Кіровоградської області від 11.06.2009 у справі № 2о-25/2009, а також Станкуватська сільська рада ні яким чином не заперечувала щодо реєстрації Договору оренди.

Відповідно до пункту 1 Договору оренди Орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку № 348, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Станкуватської сільської ради Вільшанською району Кіровоградської області.

Згідно пункту 8 Договору оренди, договір укладено до моменту реєстрації власниками земельних ділянок та отримання ними документів, що підтверджують право власності на земельну ділянку.

Пунктом 11 Договору оренди передбачено, що орендна плата вноситься у такі строки щомісячно, рівними частинами протягом 30 календарних днів за останнім календарним днем звітного місяця на рахунок Станкуватської сільської ради Вільшанською району.

Факт внесення орендної плати ПСП "Мир" на рахунок Станкуватської сільської ради Вільшанською району підтверджується податковими деклараціями з плати за землю земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності за 2016-2018 роки, а також платіжними дорученнями про сплату орендної плати.

Частиною 1 статті 182 ЦК України визначено, що право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.

Згідно з частиною 4 статті 334 ЦК України права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону.

Відповідно до частини 1 статті 4 Закону, обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування.

В свою чергу, пунктом 5 частини 1 статті 19 Закону встановлено, що державна реєстрація прав проводиться на підставі рішень судів, що набрали законної сили.

Прокурором в позовній заяві не зазначено, чи було здійснено на момент укладання Договору оренди державну реєстрацію речового права на нерухоме майно, а саме земельну ділянку № 348 за Станкуватською сільською радою та не надано жодного доказу такої реєстрації.

Відтак, твердження прокурора про те, що укладання Договору оренди порушує інтереси держави, а саме: власника землі в особі територіальної громади Станкуватської сільської ради Кіровоградської області щодо реалізації передбаченого ч. 1 ст. 319 Цивільного кодексу України права вільно розпоряджатися нею є безпідставним.

Також вважає помилковим твердження прокурора, що виходячи із приписів ст. 13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" після передачі земельної частка (паю) у власність територіальної громади Станкуватськї сільської ради Вільшанська районна державна адміністрація не мала права розпоряджатися земельною ділянкою та передавати її в оренду, оскільки не існувало об'єкту оренди, а саме невитребуваного паю. Так, статтею 13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" передбачено, що нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки, а власники земельних часток (паїв) чи їх спадкоємці, які не взяли участь у розподілі земельних ділянок, повідомляються про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі, у разі якщо відоме їх місцезнаходження.

Прокурором не надано доказів отримання Станкуватською сільською радою державного акту на право власності на земельну ділянку, який був отриманий нею до моменту укладання Договору оренди.

Вільшанська районна державна адміністрація в письмових пояснення щодо заявлених прокурором позовних вимог не погоджується з заявленими вимогами в повному обсязі зазначаючи, що розпорядженням голови Вільшанською районної державної адміністрації від 05.12.2017 року № 284-р було передано у власність територіальної громади Станкуватської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області відумерлу спадщину, а саме земельну ділянку площею 4,9969 га ріллі кадастровий номер НОМЕР_2 (сертифікат серії НОМЕР_1) на підставі рішення Вільшанського районного суду Кіровоградської області від 11.06.2009 р. по справі № 2о-25/2009 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Станкуватської сільської ради Вільшанського району, що залишилися після смерті ОСОБА_3.

Отже, посилаючись на п.п. "в" пункту 5 статті 83 Земельного кодексу України вважає, що договір оренди земельної ділянки площею 5 га, яка залишилася від померлого ОСОБА_3 укладений між Вільшанською РДА та ПСП "Мир" від 09.12.2015, укладено до виникнення права власності Станкуватської сільської ради на зазначену земельну ділянку.

03.07.2018 Новоукраїнською місцевою прокуратурою на виконання вимог ухвали суду надано пояснення щодо надання до суду доказів реєстрації за ПСП "Мир" права оренди на відповідну земельну ділянку відповідно до яких повідомлено, що відповідно до вимог пункту 2 Порядку реєстрації договорів оренди земельної частки (паю), затвердженого постановою КМУ 24.01.2000 № 119 реєстрація договорів оренди проводиться виконавчим комітетом сільської, селищної, міської ради за місцем розташування земельної частки (паю).

У відповідності до пункту 4 Порядку договір оренди реєструється у Книзі записів реєстрації договорів оренди земельних часток (паїв), що ведеться за формою згідно з додатком.

Ухвалою від 09.07.2018 господарський суд відклав підготовче засідання до 07.08.2018 о 09:30 год.

12.07.2018 до суду надійшла відповідь на відзив Новоукраїнської місцевої прокуратури, відповідно до якої ознайомившись з доводами відповідача (ПСП "Мир") щодо заперечення позову повідомила про наступне.

У відзиві на позов представником ПСП "Мир" вказано на те, що прокурором у позовній заяві не зазначено, про проведення Станкуватською сільською радою державної реєстрації речового права на нерухоме майно - земельну ділянку №348, на момент укладення оспорюваного договору.

Проте, як зазначено у позові прокурора, рішенням Вільшанського районного суду від 11.06.2009 у справі №2о-25/2009 задоволено вимоги Станкуватської сільської ради Вільшанського району про визнання відумерлою спадщини, що залишилась після смерті ОСОБА_3, а саме земельної ділянки площею 4,57 га що належала померлому на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії КР №0188575 та передачу її у власність територіальної громади Станкуватської сільської ради Вільшанського району.

Рішення суду набрало законної сили 23.06.2009, після чого Станкуватська сільська рада Вільшанського району отримала право розпоряджатися вказаною земельною ділянкою та отримувати кошти за її оренду, фактично стала власником земельної ділянки та з моменту вступу рішення суду в законну силу тільки вона мала право розпоряджатися земельною ділянкою.

Крім того, з моменту набрання чинності рішення Вільшанського районного суду Кіровоградської області від 11.06.2009 та визнання спадщини, яка залишилася від померлого ОСОБА_3 відумерлою, передачі її у власність територіальної громади Станкуватської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області, земельна ділянка втратила статус невитребуваного паю, а отже не могла бути об'єктом оспорюваного договору оренди земельної частки (паю) від 09.12.2015.

Таким чином, твердження відповідача про відсутність в Станкуватської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області, на момент укладення договору оренди земельної ділянки, тобто станом на 09.12.2015, права власності та розпорядження земельною ділянкою є безпідставним.

Крім того, відповідач у відзиві на позов зазначив про те, що прокурором не надано доказів отримання Станкуватською сільською радою державного акту на право власності на земельну ділянку, який був отриманий нею до моменту укладання оспорюваного договору оренди.

Слід зазначити, що як вбачається з відзиву на позов Вільшанської РДА, розпорядженнями першого заступника голови Вільшанської РДА Кіровоградської області № 284-р від 05.12.2017 та №71-р від 18.04.2018 передано у власність територіальної громади Станкуватської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області відумерлу спадщину, а саме земельну ділянку, яку 09.12.2015 за договором оренди земельної частки (паю) під №348, загальною площею 5 га, яка знаходиться на території Станкуватської сільської ради, Вільшанського району Кіровоградської області за межами населеного пункту, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва передано в оренду ПСП "Мир".

Крім того, 19.04.2018 проведено державну реєстрацію права власності на вищевказану земельну ділянку (витяг з Державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, індексний номер 121825965, знаходиться у позивача - Станкуватської сільської ради).

Проте, відповідачі - Вільшанська РДА та ПСП "Мир", заходів щодо припинення оспорюваного правочину, у відповідності до вимог ЦК України, Закон України "Про реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", а також Порядку реєстрації договорів оренди земельної частки (паю), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №119 від 24.01.2009 року, не вжили, продовжують виконувати умови договору, що підтверджується наданими ПСП "Мир" копіями електронних податкових декларацій з сплати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2016-2018 роки, копіями платіжних доручень про сплату ПСП "Мир" на рахунок Станкуватської сільської ради орендної плати за 2016-2018 роки.

02.08.2018 Новоукраїнською місцевою прокуратурою подано відповідь на відзив відповідача 2, відповідно до якої посилаючись на ст. 391 ЦК України, відповідно до якої власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном, вимоги прокурора про визнання недійсним спірного договору є законними та обґрунтованими.

Ухвалою від 07.08.2018 господарський суд продовжив строк підготовчого провадження на 30 днів, підготовче засідання відклав до 16.08.2018.

15.08.2018 від приватного сільськогосподарського підприємства "Мир" надійшло до суду заперечення на відповідь на відзив від 10.08.2018, за змістом якого вважає, що пояснення та аргументи викладені в відповідях на відзив необґрунтовані, оскільки будь-яких вимог щодо усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядження своїм майном від Станкуватської сільської ради, як під час укладання, реєстрації оспорюваного договору, так і під час його дії до ПСП "Мир" не надходило.

Також, безпідставними відповідач вважає твердження прокурора, що ПСП "Мир" у відповідності до вимог Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", Порядку реєстрації договорів оренди земельної частки (паю), затвердженого Постановою КМУ № 119 від 24.01.2000 не вжило заходів щодо припинення оспорюваного правочину.

В підготовчому засіданні 16.08.2018 оголошено перерву до 03.09.2018 12 год. 00 хв.

Ухвалою від 03.09.2018 господарський суд закрив провадження у справі в частині вимоги про повернення приватним сільськогосподарським підприємством "Мир" земельної ділянки загальною площею 5 га, вартістю 178 204,08 грн Станкуватській сільській раді Вільшанського району, закрив підготовче провадження у справі та призначив справу до судового розгляду по суті на 11.09.2018 11 год. 00 хв.

Прокурор в судовому засіданні 11.09.2018 позовні вимоги підтримав.

Відповідач 2 в судовому засіданні 11.09.2018 позовні вимоги заперечив, з підстав викладених у відзиві на позовну заяву від 25.06.2018 та запереченнях на відповідь на відзив від 10.08.2018.

Інші сторони участь в судовому засіданні не приймали, хоча належним чином повідомлені про дату, час та місце проведення судового засідання, що підтверджується телефонограмами.

11.09.2018 Вільшанська районна державна адміністрація Кіровоградської області на електронну адресу суду направила клопотання про розгляд справи без участі представника відповідача 1.

Неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею (ч. 1 ст. 202 ГПК України). Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки (п. 1 ч. 3 ст. 202 ГПК України).

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення прокурора та представника відповідача 2, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до статті 121 Конституції України на органи прокуратури покладено функцію представництва інтересів громадян або держави в суді.

Відповідно до статті 131-1 Конституції України прокуратура здійснює представництво інтересів держави у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Статтею 53 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справи за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті.

Прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до господарського суду прокурор зазначає про це в позовній заяві. Прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, повинен обґрунтувати наявність підстав для здійснення представництва інтересів держави в суді, передбачених частиною третьою статті 23 Закону України "Про прокуратуру".

Згідно з статтею 23 Закону України "Про прокуратуру" представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.

Аналіз вказаної статті Закону дає підстави дійти до висновку що "інтереси держави" (як загальне поняття) являють собою комплекс прав та законних інтересів як в цілому держави України (або народу України), так і інтересів окремої територіальної громади певної місцевості (жителі певного населеного пункту або декількох населених пунктів).

Інтереси держави Україна та інтереси певної територіальної громади є частинами одного цілого "інтересів держави", про які зазначено в ч. 3 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру".

Інтереси держави Україна та інтереси певної територіальної громади можуть збігатися повністю, частково, або навіть взагалі не пересікатися.

Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави в разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. В основі державного інтересу завжди лежить потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо (рішення Конституційного Суду України від 08 квітня 1999 року, справа N 1-1/99).

Відповідно до п. 2 ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу.

Як свідчать матеріали справи, заступник керівника Новоукраїнської місцевої прокуратури повідомив позивача про намір звернутись до господарського суду в інтересах держави в особі Станкуватської сільської ради Вільшанського району з позовною заявою, про що свідчить повідомлення від 11.06.2018 року № 6847вих-18 (а.с. 54-55).

Згідно з Законом, наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді.

Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва.

Інтереси держави у сфері захисту земельних правовідносин полягають у забезпеченні правомірного обігу майнових прав на земельні ділянки, додержання законодавчого порядку їх відчуження, а також у визнанні та захисту законних форм землекористування.

Як свідчать матеріали справи, підставою для звернення прокурора до суду став факт незаконного укладення договору оренди, який порушує інтереси держави, а саме: власника землі в особі територіальної громади Станкуватської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області щодо реалізації передбаченого ч. 1 ст. 319 Цивільного кодексу України права вільно розпоряджатися нею.

Враховуючи, що Станкуватською сільською радою Вільшанського району Кіровоградської області заходів для повернення вказаної земельної ділянки не вжито, прокурор правомірно звернувся з позовом у даній справі в інтересах держави, а Вільшанська районна державна адміністрація Кіровоградської області та ПСП "Мир" обґрунтовано виступають у даній справі в якості відповідачів.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Згідно з статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 6 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які відповідно до закону забезпечують нормативно-правове регулювання власних і делегованих повноважень, голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження.

Статтею 7 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" визначено, що правовими засадами діяльності місцевих адміністрацій визначено, що останні у своїй діяльності керуються Конституцією України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, органів виконавчої влади вищого рівня, прийнятими у межах їх повноважень.

Відповідно до статті 13 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" визначено, що місцеві державні адміністрації вирішують лише ті питання, які віднесені законами до їх повноважень.

Відповідно до частини 1 статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Частиною 3 цієї статті передбачено, що районні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів.

Як вбачається з матеріалів справи, розпорядженням голови Вільшанської районної державної адміністрації Кіровоградської області від 24.11.2015 р. № 189-р приватному сільськогосподарському підприємству "Мир" передано в оренду нерозподілені (не витребувані) земельні ділянки на території Станкуватської сільської ради загальною площею 23,96 га ріллі, з них: ділянка № 348 - 5 га ріллі; ділянка № 246 - 4,74 га ріллі; ділянка № 238 - 4,74 га ріллі; ділянка № 28-4,74 га ріллі; ділянка № 229 - 4,74 га ріллі; із земель сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, до моменту отримання їх власником документів, що засвідчуватимуть право власності на земельну ділянку (а.с. 24).

В подальшому, між Вільшанською районною державною адміністрацією Кіровоградської області (Орендодавець) та приватним сільськогосподарським підприємством "Мир" (Орендар) у 2015 році (без числа та місяця) укладено договір оренди земельної ділянки, за умовами пункту 1 якого Орендодавець передав, а Орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку № 348, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Станкуватської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області за межами населеного пункту (а.с. 25-26).

Згідно пункту 2 Договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 5,00 га, в тому числі ріллі 5,00 га.

Зазначений Договір оренди зареєстровано у книзі записів реєстрації договорів оренди земельних часток (паїв) Станкуватської сільської ради Вільшанського району 09.12.2015 р. за № 3.

Відповідно до статті 16 Закону України "Про оренду землі" укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.

Статтею 640 Цивільного кодексу України передбачено, що договір, який підлягає нотаріальному посвідченню або державній реєстрації, є укладеним з моменту його нотаріального посвідчення або державної реєстрації, а в разі необхідності і нотаріального посвідчення, і державної реєстрації - з моменту державної реєстрації.

Відповідно до статті 17 Закону України "Про оренду землі" об'єкт за договором оренди землі вважається переданим орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації права оренди, якщо інше не встановлено законом.

Отже, договір оренди земельних часток (паїв) укладений між Вільшанською районною державною адміністрацією та ПСП "Мир" вважається укладеним 09.12.2015 року.

Відповідно до інформації Вільшанської районної державної адміністрації Кіровоградської області № 01-18/63/2 від 06.04.2018 головою Вільшанської районної державної адміністрації розпорядження про розроблення та затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), відносно земельної ділянки № 348, яка знаходиться на території Станкуватської сільської ради, загальною площею 5 га не приймалось, технічна документація на земельну ділянку не виготовлялась (а.с. 23).

Відповідно до змісту статті 3 Закону України "Про оренду землі" об'єктами оренди за цим Законом є земельні ділянки, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, комунальній або державній власності.

За змістом положень Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)", Указу Президента України від 08.08.1995 № 720/95 "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" нерозподілена (невитребувана) земельна ділянка - це земельна ділянка, що була запроектована в складі єдиного земельного масиву без визначення меж в натурі (на місцевості), проте не була розподілена на зборах власників земельних часток (паїв) через неявку на збори осіб - власників права на земельну частку (пай) чи їх спадкоємців. Статус невитребуваних нерозподілені земельні ділянки набувають вже після проведення зборів стосовно розподілу земельних ділянок.

Разом із тим на відміну від земельної ділянки, земельна частка (пай) є умовною часткою земель, які належали колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам, розмір якої визначено в умовних кадастрових гектарах.

Отже, земельні ділянки державної або комунальної власності та земельні частки (паї) є різними об'єктами земельних відносин і мають різний правовий режим; у випадку оренди земельної частки (паю) встановлюються орендні відносини щодо права на земельну частку (пай), не визначену в натурі земельну ділянку, посвідчену сертифікатом. Орендні відносини повинні оформлюватися договором, як у разі оренди земельної частки (паю), так і у випадку земельної ділянки.

Організаційні та правові засади виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок у натурі (на місцевості) із земель, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам на праві колективної власності, а також порядок обміну цими земельними ділянками визначено Законом України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)".

Згідно із ч. 2 статті 5 вказаного Закону сільські, селищні, міські ради приймають рішення щодо виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) у межах населених пунктів, а районні державні адміністрації - за межами населених пунктів.

Відповідно до статті 13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки, а власники земельних часток (паїв) чи їх спадкоємці, які не взяли участь у розподілі земельних ділянок, повідомляються про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі, у разі якщо відоме їх місцезнаходження.

Відповідно до Книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай), що видаються Вільшанською районною державної адміністрацією запис № 225 від 16.06.1997 р. ОСОБА_3 на підставі розпорядження Вільшанської районної державної адміністрації від 11.06.19987 р. № 142-р отримав сертифікат серії НОМЕР_1 на земельну частку (пай), яка перебувала у колективній власності колишнього КСП "Мир", загальною площею 4,57 га умовних кадастрових гектара, що розташована на території Станкуватської сільської ради Вільшанського району (а.с. 28-29).

Згідно інформації Станкуватської сільської ради № 115 від 12.04.2018 номер вказаної земельної ділянки згідно схеми розпаювання є - 348 (а.с. 38).

Крім того, дана земельна ділянка ОСОБА_3 в натурі (на місцевості) не виділялась.

Відповідно до витягу Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть, сформованого Вільшанським РВ ДРАЦС ГТУЮ у Кіровоградській області 12.04.2018 за № 00019942998 ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року в с. Станкувате Вільшанського району (а.с. 34).

Згідно реєстру сертифікатів на право на земельну частку виданих членам КСП "Мир" Вільшанського району Кіровоградської області середній розмір часток (паю) по КСП "Мир" складає 4,57 умовних кадастрових гектара (а.с. 39-41).

Відповідно до схеми поділу земель колективної власності на земельні частки (паї) та організації території КСП "Мир" Станкуватської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області визначено розмір земельної ділянки № 348 який складає 5 га (а.с. 42).

Рішенням Вільшанського районного суду від 11.06.2009 року у справі № 2о-25/2009 задоволено вимоги Станкуватської сільської ради Вільшанського району про визнання відумерлою спадщину, що залишилась після смерті ОСОБА_3, а саме земельної ділянки площею 4,57 га що належала померлому на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 та передачу її у власність територіальної громади Станкуватської сільської ради Вільшанського району (а.с. 36).

Відповідно до розпорядження Вільшанської районної державної адміністрації Кіровоградської області № 284-р від 05.12.2017 "Про передачу у власність земельної ділянки Станкуватської сільській раді" передано у власність територіальної громади Станкуватської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області відумерлу спадщину, а саме: земельну ділянку площею 4,74 умовних кадастрових гекторів (сертифікат серії НОМЕР_1) на підставі рішення Вільшанського районного суду Кіровоградської області від 11.06.2009 по справі № 2о-25 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Станкуватської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області, що залишилася після смерті ОСОБА_3 (а.с. 119).

Розпорядженням Вільшанської районної державної адміністрації Кіровоградської області № 71-р від 18.04.2018 внесено зміни до розпорядження голови Вільшанської районної державної адміністрації Кіровоградської області № 284-р від 05.12.2017 "Про передачу у власність земельної ділянки Станкуватській сільській раді", яка згідно з рішенням суду визнана відумерлою спадщиною, а саме пункт 1 розпорядження викладено в новій редакції: "Передати у власність територіальної громади Станкуватської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області відумерлу спадщину, а саме земельну ділянку площею 4,9960 га ріллі кадастровий номер НОМЕР_2 (сертифікат серії НОМЕР_1) на підставі рішення Вільшанського районного суду Кіровоградської області від 11.06.2009 по справі № 2о-25 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Станкуватської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області, що залишилася після смерті ОСОБА_3" (а.с. 118).

Наведене свідчить про те, що після передачі земельної частки (паю) у власність територіальної громади Станкуватської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області Вільшанська районна державна адміністрації Кіровоградської області, виходячи із приписів ст. 13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" не мала права розпоряджатись земельною ділянкою та передавати її в оренду, оскільки не існувало об'єкту оренди, а саме невитребуваного паю.

В частині 1 статті 215 Цивільного кодексу України передбачено, що підставою недійсності правочину - є недодержання, в момент вчинення правочину, стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою ст. 203 цього кодексу.

Вирішуючи по суті спір про визнання недійсним договору, суд повинен з'ясувати, зокрема, підстави для визнання недійсним договору, оскільки недійсність правочину може наступати лише з певним порушенням закону.

Відповідно до п. 2.1 Постанови пленуму Вищого господарського суду України від 29.05.2013 № 11 "Про деякі питання визнання правочинів (господарських договорів) недійсними (із змінами і доповненнями)" вирішуючи спори про визнання правочинів (господарських договорів) недійсними, господарський суд повинен встановити наявність фактичних обставин, з якими закон пов'язує визнання таких правочинів (господарських договорів) недійсними на момент їх вчинення (укладення) і настання відповідних наслідків, та, в разі задоволення позовних вимог, зазначати в судовому рішенні, в чому конкретно полягає неправомірність дій сторони та яким нормам законодавства не відповідає оспорюваний правочин.

Як вбачається з матеріалів справи, підставою для подання заступником керівника Новоукраїнської місцевої прокуратури позову стала необхідність захисту інтересів держави, внаслідок порушень, допущених під час передачі ПСП "Мир" в оренду земельної частки (паю).

З моменту набрання чинності (23.06.2009 року) рішення Вільшанського районного суду Кіровоградської області від 11.06.2009 року та визнання спадщини, яка залишилася від померлого ОСОБА_3 відумерлою, передачі її у власність територіальної громади Станкуватської сільської ради Вільшанського району Кіровоградської області, вона втратила статус невитребуваного паю, а отже не могла бути об'єктом договору оренди земельної частки (паю) від 2015 року.

Законом, що регулює вчинення правочинів щодо нерухомого майна є Закон України "Про реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", а також Порядок реєстрації договорів оренди земельної частки (паю), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 119 від 24.01.2009 року.

На виконання пункту 2 вказаного Порядку, яким передбачено, що реєстрація договорів оренди проводиться виконавчим комітетом сільської, селищної, міської ради за місцем розташування земельної частки (паю), виконавчим комітетом Станкуватської сільської ради 09.12.2015 за № 3 у Книзі реєстрації договорів оренди земельної частки (паю) вчинено запис про реєстрацію оспорюваного договору оренди земельної частки (паю), укладеного між Вільшанською РДА та ПСП "Мир".

Проте, у зв'язку з набранням чинності 01.01.2017 нової редакції Закону питання визначення механізму державної реєстрації права оренди на нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки врегульовано на законодавчому рівні. Зокрема, статтею 10 Закону встановлено, що право оренди на нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки, надані в оренду органами державної влади, органами місцевого самоврядування в порядку, визначеному статтею 13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власниками земельних часток (паїв)", здійснюється без державної реєстрації права власності на такі земельні ділянки в Державному реєстрі прав.

У відповідності до частини 1 статті 1 Закону дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, розміщене на території України, та обтяжень таких прав.

Пунктом 1 частини 1 статті 2 Закону визначено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Частиною 1 статті 202 Цивільного кодексу України передбачено, що правочином є дія спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

У відповідності до частини 1 статті 205 Цивільного кодексу України правочин може вчинятися усно або в письмовій (електронній) формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом.

Статтею 210 Цивільного кодексу України визначено, що правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації.

Таким чином, на момент звернення з позовом до суду, не зважаючи на прийняті Вільшанською районною державною адміністрацією розпорядження № 284-р від 05.12.2017 та № 71-р від 18.04.2018, оспорюваний договір оренди земельної частки (паю) площею 5га, яка залишилась від померлого ОСОБА_3, із земель реформованого колишнього КСП "Мир", укладеного між Вільшанською районною державною адміністрацією та приватним сільськогосподарським підприємством "Мир", який зареєстровано у книзі записів реєстрації договорів оренди земельних часток (паїв) Станкуватської сільської ради Вільшанського району 09.12.2015 за № 3 є дійсним.

Вільшанська районна державна адміністрація та приватне сільськогосподарське підприємство "Мир" заходів щодо припинення оспорюваного правочину, у відповідності до вимог Цивільного кодексу України, Закону України "Про реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", а також Порядку реєстрації договорів оренди земельної частки (паю), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 119 від 24.01.2009, не вжили, продовжують виконувати умови договору, що підтверджується наданими ПСП "Мир" копіями електронних податкових декларацій зі сплати за землю, за 2016-2018 роки, копіями платіжних доручень про сплату ПСП "Мир" на рахунок Станкуватської сільської ради орендної плати за 2016-2018 роки.

Частиною 1 ст. 318 Цивільного кодексу України передбачено, що суб'єктами права власності є Український народ та інші учасники цивільних відносин, визначені статтею 2 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 зазначеного Кодексу учасниками цивільних відносин є: держава Україна, Автономна Республіка Крим, територіальні громади, іноземні держави та інші суб'єкти публічного права.

Статтею 327 Цивільного кодексу України передбачено, що у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді.

Відповідно до ч. 1 ст. 317 Цивільного кодексу України власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном.

Статтею 328 Цивільного кодексу України передбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Рішенням Вільшанського районного суду від 11.06.2009 року у справі № 2о-25/2009 задоволено вимоги Станкуватської сільської ради Вільшанського району про визнання відумерлою спадщину, що залишилась після смерті ОСОБА_3, а саме земельної ділянки площею 4,57 га що належала померлому на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 та передачу її у власність територіальної громади Станкуватської сільської ради Вільшанського району. Рішення набрало законної сили 23.06.2009.

В даному випадку рішення Вільшанського районного суду від 11.06.2009 року у справі № 2о-25/2009 є документом, що встановлює право комунальної власності на земельну ділянку площею 4,57 га.

Відповідно до абз. 3 ч. 2 ст. 331 Цивільного кодексу України якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.

Згідно з абз. 2 ч. 1 ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обмежень - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Тобто державна реєстрація не є способом набуття права власності. Вона виступає лише засобом підтвердження фактів набуття чи припинення права власності на нерухоме майно або інших речових прав.

При цьому відсутність реєстрації права власності відповідно до Закону України "Про реєстрацію речових прав на нерухому майно та їх обтяжень" не зумовлює позбавлення особи прав користування та володіння належним їй на праві власності.

Відповідно до положень ст. 129-1 Конституції України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України.

Відповідно до ст. 18 ЦПК України, судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.

Відтак, відсутність реєстрації рішення Вільшанського районного суду від 11.06.2009 року у справі № 2о-25/2009 як правовстановлюючого документа у відповідному державному реєстрі за умов чинності судового рішення, не впливає на правовий статус відповідного майна земельної ділянки, не позбавляє ериторіальну громаду права власності.

З огляду на викладене, господарський суд вважає позовні вимоги прокурора законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд виходить з положень частини 9 статті 129 ГПК України, відповідно до якої якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, господарський суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Беручи до уваги, те що в частині повернення ПСП "Мир" земельної ділянки загальною площею 5 га Станкуватській сільській раді Вільшанського району провадження у справі закрито в зв'язку з відсутністю предмету спору та залишено одну позовну вимогу, а саме: визнати недійсним договір оренди, витрати по сплаті судового збору у розмірі 1762,00 грн., згідно із положеннями ст. 129 ГПК України покладаються на відповідачів пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття провадження у справі.

За таких обставин, заступник керівника Новоукраїнської місцевої прокуратури Кіровоградської області має право звернутись до суду з заявою про повернення сплаченої суми судового збору у зв'язку із закриттям провадження у справі в частині повернення ПСП "Мир" земельної ділянки загальною площею 5 га Станкуватській сільській раді Вільшанського району.

Керуючись ст. ст. 74, 76, 77, 129, 130, 191, 233, 236-241, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги про визнання недійсним договору оренди земельної частки (паю), площею 5 га, яка залишилась від померлого ОСОБА_3, із земель реформованого колишнього КСП "Мир", укладеного між Вільшанською районною державною адміністрацією Кіровоградської області та Приватним сільськогосподарським підприємством "Мир", який зареєстровано у книзі записів реєстрації договорів оренди земельних часток (паїв) Станкуватської сільської ради Вільшанського району 09.12.2015 за № 3 задовольнити повністю.

Визнати недійсним договір оренди земельної частки (паю), площею 5 га, яка залишилась від померлого ОСОБА_3, із земель реформованого колишнього КСП "Мир", укладеного між Вільшанською районною державною адміністрацією Кіровоградської області та Приватним сільськогосподарським підприємством "Мир", який зареєстровано у книзі записів реєстрації договорів оренди земельних часток (паїв) Станкуватської сільської ради Вільшанського району 09.12.2015 за № 3.

Стягнути з Приватного сільськогосподарського підприємства "Мир" (26608, Кіровоградська область, Вільшанський район, с. Станкувате, код ЄДРПОУ 00152566) на користь прокуратури Кіровоградської області (25006, м. Кропивницький, вул. Верхня Пермська, 4, ідентифікаційний код 02910025, банк Державна казначейська служба України м. Київ, МФО 820172, р/р 35215073004600, код класифікації видатків бюджету 2800) 881 грн судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Стягнути з Вільшанської районної державної адміністрації Кіровоградської області (26600, Кіровоградська область, Вільшанський район, смт. Вільшанка, вул. Центральна, 40, код ЄДРПОУ 04055245) на користь прокуратури Кіровоградської області (25006, м. Кропивницький, вул. Верхня Пермська, 4, ідентифікаційний код 02910025, банк Державна казначейська служба України м. Київ, МФО 820172, р/р 35215073004600, код класифікації видатків бюджету 2800) 881 грн судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 17.09.2018 р.

Суддя В.Г. Кабакова