Ухвала від 17.09.2018 по справі 913/424/18

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua _____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

УХВАЛА

17 вересня 2018 року Справа № 913/424/18

Провадження №19/913/424/18

Суддя Косенко Т.В., розглянувши матеріали

за позовом заступника керівника Старобільської місцевої прокуратури (вул. Монастирська, 15, м. Старобільськ, Луганська область, 93700) в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Луганській області (просп. Центральний, 17, корпус 8, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93404)

до відповідача 1 - Кабичівської сільської ради Марківського району Луганської області (пров. Поштовий, 1, с. Кабичівка, Марківський район, Луганська область, 92422)

відповідача 2 - Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Вікторія Плюс» (вул. Покровська, 118, корп. 1, с. Кабичівка, Марківський район, Луганська область, 92422)

про визнання недійсним договору оренди землі від 01.07.2016 та повернення земельної ділянки

ВСТАНОВИВ:

Заступник керівника Старобільської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Луганській області звернувся до Господарського суду Луганської області з позовною заявою до Кабичівської сільської ради Марківського району Луганської області та Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Вікторія Плюс» про:

- визнання недійсним договору оренди земельної ділянки (кадастровий номер 4422583300:16:005:0009) від 01.07.2016, укладеного між Кабичівською сільською радою та Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю «Вікторія Плюс», зареєстрований у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно від 07.10.2016 за №16871210;

- зобов'язання Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Вікторія Плюс» повернути Кабичівській сільській раді земельну ділянку (кадастровий номер 4422583300:16:005:0009) площею 6,6717 га, вартістю 171807 грн 69 коп., що використовується на підставі договору оренди землі від 01.07.2016, укладеного між Кабичівською сільською радою та Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю «Вікторія Плюс» та зареєстрований у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно від 07.10.2016 за №16871210.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що між Кабичівською сільською радою та Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю «Вікторія Плюс» укладено договір оренди земельної ділянки від 01.07.2016. Передача земель комунальної власності в оренду здійснювалася без обов'язкової процедури проведення земельних торгів всупереч вимогам ст.ст.116, 124, 134 Земельного кодексу України, норми яких виключають можливість надання юридичній особі земельної ділянки без проведення земельних торгів.

Відповідно до ч.ч.1-4 ст.53 Господарського процесуального кодексу України у випадках, встановлених законом, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до суду в інтересах інших осіб, державних чи суспільних інтересах та брати участь у цих справах. Органи державної влади, органи місцевого самоврядування, які звертаються до суду за захистом прав і інтересів інших осіб, повинні надати суду документи, які підтверджують наявність передбачених законом підстав для звернення до суду в інтересах таких осіб. У визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу.

За змістом ч.3 ст.23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Частиною 4 ст.23 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб'єктом владних повноважень.

Згідно з ч.1 ст.24 Закону України "Про прокуратуру" право подання позовної заяви (заяви, подання) в порядку цивільного, адміністративного, господарського судочинства надається Генеральному прокурору, його першому заступнику та заступникам, керівникам регіональних та місцевих прокуратур, їх першим заступникам та заступникам.

Підставою представництва інтересів держави в суді є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави.

Відповідно до ст.151 Земельного кодексу України до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, належить проведення відповідно до законодавства моніторингу земель та охорони земель, розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.

Згідно зі ст.5 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.

Відповідно до Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №15 від 14.01.2015, Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.

Згідно приписів Положення про Головне управління Держгеокадастру у Луганській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 №308 до повноважень Головного управління Держгеокадастру у Луганській області (п.30) віднесено здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю.

Вказані обставини обумовили представництво прокурором інтересів держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Луганській області.

На підтвердження факту повідомлення Головного управління Держгеокадастру у Луганській області про звернення до суду з цим позовом, прокурором надано лист №03/104-1968вих-18 від 22.08.2018 з фіскальним чеком від 22.08.2018.

За таких обставин господарський суд дійшов висновку, про наявність у цьому випадку підстав для представництва прокурором інтересів держави відповідно до ст.23 Закону України "Про прокуратуру".

Статтею 12 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що господарське судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: 1) наказного провадження; 2) позовного провадження (загального або спрощеного).

Розглянувши матеріали позовної заяви, господарський суд визнав їх достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду, відкриття провадження у справі та розгляду справи за правилами загального позовного провадження.

Керуючись ст.12, 53, 120, 165, 176, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Підтвердити підстави представництва заступника керівника Старобільської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Луганській області з заявленими позовними вимогами.

2. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.

3. Справу розглядати за правилами загального позовного провадження.

4. Повідомити учасників справи про призначення підготовчого засідання на 16 жовтня 2018 року о 10 год. 30 хв.

5. Засідання відбудеться у приміщенні господарського суду за адресою: м. Харків, проспект Науки, 5, в залі судових засідань №204.

6. Відповідачам встановити строк для подачі відзиву на позов із урахуванням вимог ст.165 ГПК України - по 10.10.2018 (включно).

7. Повідомити учасників справи про відсутність у суду технічної можливості забезпечення учасникам справи права брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду до затвердження Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://lg.arbitr.gov.ua/sud5014/.

Ухвала набрала законної сили 17.09.2018 та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду першої інстанції в апеляційному порядку відповідно до ст.255 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя Т.В. Косенко

Учасники справи мають можливість отримувати процесуальні документи в електронному вигляді паралельно з документами у паперовому вигляді.

Для отримання процесуальних документів в електронному вигляді потрібно:

1.Зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу (завести поштову скриньку електронного суду), розміщеній на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua.

2.Подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України у вищевказаному розділі.

Процесуальні документи у відповідній справі, що видані після дати подання вказаної заявки до суду, будуть надходити в електронному вигляді на зареєстровану електронну адресу учасника судового процесу в домені mail.gov.ua, зазначену в заявці.