ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
03.09.2018 м. Івано-ФранківськСправа № 909/706/17
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Неверовської Л.М., секретар судового засідання Кричовський Р.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Державної екологічної інспекції у Івано-Франківській області,
вул. Академіка Сахарова, 23 А, м. Івано-Франківськ, 76014
до відповідача: Надвірнянського спеціалізованого агролісгоспу
вул. Дем'янчука, 12, м. Надвірна, Надвірнянський район,
Івано-Франківська область, 78400
про відшкодування шкоди заподіяної лісу внаслідок порушення норм лісового законодавства у сумі 4143593,99 грн
за участю:
від позивача: Голубчак Наталія Вікторівна - завідувач юридичного сектору, доручення від
04.01.2018 № 02-19/34 );
від позивача: Півторак Михайло Васильович - головний спеціаліст, (доручення від
17.08.2018 №02-12/1669)
від відповідача: Грицак Андрій Зіновійович представник, довіреність від 11.10.2017
встановив: Державна екологічна інспекція в Івано-Франківській області звернулася до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Надвірнянського спеціалізованого агролісгоспу про відшкодування шкоди заподіяної лісу внаслідок порушення норм лісового законодавства у сумі 4143593,99 грн.
Позиція позивача.
В обгрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає, що в ході планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів у Надвірнянському спеціалізованому агролісгоспі виявлено низку порушень, які зафіксовано актом № 2360 від 28.10.2016 року.
Позивач стверджує, що відповідачем проведено незаконну рубку дерев, оскільки не виписано лісорубних квитків на вирубку дерев у відповідних кварталах та лісових ділянках; не забезпечено охорону лісу від незаконних рубок, обов'язок якого саме покладено на Відповідача.
За кожне порушення, яке було виявлено в процесі перевірки, відповідачу нарахована шкода завдана лісу відповідно до Постанови КМУ № 665 від 23.07.2008 р. "Про затвердження такс обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу".
Позовні вимоги обгрунтовані посиланням на норми ст.ст. 1, 17, 19, 63, 64, 69, 86, 90, 91, 93, 105, 107 Лісового кодексу України, ст.ст. 12, 20-2, 40, 47, 68, 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст. 1166, 1172 ЦК України та ст.ст. 153, 224 ГК України.
Позиція відповідача.
Відповідач визнає позов частково - в частині відшкодування шкоди, заподіяної лісу, внаслідок порушень норм лісового законодавства щодо: кварталу 1, виділу 58; кварталу 5, виділу 12; кварталу 12, виділу 8; кварталу 15, виділів 5, 9; кварталу 26, виділів 29-32; кварталу 48, виділів 13, 53; кварталу 50, виділів 28, 32, 39; кварталу 69, виділу 10; кварталу 78, виділу 1; кварталу 82, виділу 42.
Заперечує в частині позову щодо: кварталу 6, виділів 2, 6, 15 (за новими матеріалами базового лісовпорядкування; кварталу 91 виділів 2, 10, 12, 18, 20); кварталу 64, виділу 11; кварталу 80, виділу 36; кварталу 86, виділів 7, 8, 17, 18; кварталу 87, виділів 1, 8; кварталу 88, виділів 4, 6, 8; кварталу 91, виділів 11, 18, 20, 37-39, 42, про що зазначив письмово у додаткових поясненнях від 22.09.2017 № 144 (вх. № 14890/17 від 25.09.17; а.с. 153-154).
Заперечення проти позову викладені у відзиві від 04.08.2017 № 130 (вх.№ 12507/17 від 08.08.2017; а.с. 49-59).
В обгрунтування заперечень відповідач зазначає про те, що конкретний період вирубки дерев, позивачем обґрунтовується виключно за даними натурного обстеження місця заготівлі деревини (за зовнішніми ознаками пнів, наявністю тирси, залишками гілок, крон та хвої). Застосування вказаного методу визначення часу вирубки дерев, викликає сумнів у відповідача щодо їх достовірності.
Вказує на те, що відповідачем було долучено до матеріалів справи відповідні письмові докази (копії відомостей обліку пнів зрубаних дерев на території лісового фонду, копії лісорубних квитків № 444184 від 10.10.2014 року, № 444127 від 06.12.2013 року, інші), які доводять, що вищезазначені дерева були зрубані з дотриманням лісового та природоохоронного законодавства ще до 2015 року. На думку відповідача, мають місце значні невідповідності щодо визначення періоду рубки вказаних дерев, в порівнянні з тими, що визначені позивачем у акті перевірки та позовній заяві. Вказані обставини вважає суттєвими та такими, що впливають на встановлення кількості незаконно зрубаних дерев, а отже, і на визначення загального розміру шкоди, що підлягає до відшкодування відповідачем.
Також зазначає, що згідно з актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів працівниками Державної екологічної інспекції було заактовано самовільну рубку 148 дерев у виділі 15, кварталу 6. Разом з тим, згідно з Відомістю обліку пнів зрубаних дерев на території лісового фонду кварталу 91, виділів 18, 20 від 18.10.2016 р. та Відомістю обліку пнів зрубаних дерев на території лісового фонду кварталу 91, виділу 18 від 18.10.2016 р. (за новими матеріалами лісовпорядкування) всього виявлено рубку 71 та 77 дерев відповідно. Таким чином, виявлено всього (а не незаконно вирубаних) 148 пнів. Згідно з матеріалами відводу на вказаній ділянці відведено в рубку 479 дерев ліквідною кубомасою 95 м. куб. (Лісорубний квиток Серія 02 ЛКБ № 443988, Відомість польового переліку дерев відведених до рубки - рубка рідколісся (квартал 6, виділ 15), План ділянки відведеної під рубку рідколісся на 2015 рік (квартал 6, виділ 15). Отже, на даній ділянці фактично була проведена вирубка 479 дерев, що на 331 штуку більше, аніж обліковано у вищевказаних відомостях.
Відповідач зазначає, що позивачем у позовній заяві вказується про виявлення працівниками позивача в області вирубки пнів без будь-яких тавр на кореневих лапах чи торцях зрізів пнів, які представники позивача кваліфікують, як незаконно зрубані. При цьому, такі тавра мають обмежений термін зберігання через дію природних факторів - сонця, дощу, снігу, вітру, заморозків, тощо. Такі пні залишились від лісогосподарських заходів ще з 2014 р., тому фарбовані відтиски тавр з того часу до моменту проведення планової перевірки зберегтись фізично не могли.
На думку відповідача, вирубку дерев, яку позивачем визнано незаконною та проведеною нібито у 2015-2016 року, було проведено у 2014 році на підставі дійсних лісорубних квитків, копії яких долучено до матеріалів справи.
Заперечуючи позов, відповідач вказує на те, що на території кварталів та виділів, на яких виявлено незаконні рубки, які зафіксовані Державною екологічною інспекцією в Івано-Франківській області в акті перевірки Надвірнянського САЛГ від 28.10.2016р. ще в 2013 році, тобто до часу проведення перевірки Держекоінспекцією, Львівською лісовпорядною експедицією ВО "Укрдержліспроект" проводилося Базове лісовпорядкування Надвірнянського САЛГ і вирубані при цьому дерева неправомірно включені до незаконної рубки.
Відповідач заперечує достовірність фактичних меж та конфігурацію ділянки площі пройденої рубкою у кварталі № 6, виділ. № 15, площа 2,0 га. (згідно матеріалів базового лісовпорядкування 1997 року) первинним матеріалам відведення даної рубки, які зроблені працівниками Надвірнянського спеціалізованого агролісгоспу 28.01.2015 року, а саме журналу бусольної зйомки та плану - схеми ділянки в кварталі № 6, діл. № 15, площа 2,0 га., на основі яких виписаний лісорубний квиток серія 02 ЖБ № 443988 від 29.01.2015 року.
На думку відповідача, вирубка дерев зазначена в Акті перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захисту використання та відтворення лісів складеного Державною екологічної інспекцією в Івано-Франківській області 28.06.2016 року, як така, що зроблена поза межами кварталу 6 виділ 15 (за новими матеріалами базового лісовпорядкування: квартал 91 виділ 18,20) не відноситься до меж кварталу 6 виділ 15 (за новими матеріалами базового лісовпорядкування: квартал 91 виділ 18,20).
Також відповідач стверджує, що під час проведення планової перевірки та складенні акту № 2360 від 28.10.2016 року позивачем не враховано акту позапланової перевірки від 23.09.2015 року.
Розгляд судом заяв, клопотань. Процесуальні дії вчинені судом.
Ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 27.07.17 прийнято позовну заяву, порушено провадження у справі та призначено розгляд справи в судовому засіданні на 10.08.17.
08.08.17 через канцелярію суду подано клопотання позивача (вих. № 02-12/1516; вх. № 12454/17) та відповідача (вих. № 131; вх. № 12519/17) про відкладення розгляду справи.
Ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 10.08.17 задоволено клопотання Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області та Надвірнянського спеціалізованого агролісгоспу про відкладення розгляду справи; розгляд справи відкладено на 31.08.17.
Ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 31.08.17 розгляд справи відкладено на 25.09.17.
04.09.17 від відповідача до суду надійшло клопотання про продовження строку розгляду справи (вих. № б/н від 31.08.17; вх. № 9361/17).
Ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 25.09.17 задоволено клопотання Надвірнянського спеціалізованого агролісгоспу про продовження строку розгляду спору; продовжити строк розгляду спору на 15 днів; розгляд справи відкладено.
12.10.17 від відповідача до суду надійшло клопотання про призначення судової експертизи (вх.№ 10875/17 ).
Ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 26.10.17 задоволено клопотання Надвірнянського спеціалізованого агролісгоспу від 11.10.17 (вх.№10875/17 від 12.10.17) про призначення судової експертизи; призначено по справі комплексну лісогосподарську та інженерно-екологічну судову експертизу, проведення якої доручено Київському науково-дослідному інституту судових експертиз та зупинено провадження у справі.
На вирішення комплексної лісогосподарської та інженерно-екологічної судової експертизи поставлено наступні питання:
1) яка дата вирубки дерев на Технічній дільниці № 1 вказаних у Акті перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захисту використання та відтворення лісів складеного Державною екологічної інспекцією в Івано-Франківській області 28.06.2016 року?
2) яка дата вирубки дерев на Технічній дільниці № 2 вказаних у Акті перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захисту використання та відтворення лісів складеного Державною екологічної інспекцією в Івано-Франківській області 28.06.2016 року?
3) яка дата вирубки дерев на Технічній дільниці № 3 вказаних у Акті перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захисту використання та відтворення лісів складеного Державною екологічної інспекцією в Івано-Франківській області 28.06.2016
року?
4) чи відноситься вирубка дерев зазначена в Акті перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захисту використання та відтворення лісів складеного Державною екологічної інспекцією в Івано-Франківській області 28.06.2016 року, як така, що зроблена поза межами кварталу 6 виділ 15 (за новими матеріалами базового лісовпорядкування: квартал 91 виділ 18,20) до меж кварталу 6 виділ 15 (за новими матеріалами базового лісовпорядкування: квартал 91 виділ 18,20?
5) який термін зберігання тавр на кореневих лапах та корцях зрізів пнів?
6) чи відповідають фактичні межі та конфігурація ділянки площі пройденої рубкою у кварталі № 6, діл. № 15, площа 2,0 га. (згідно матеріалів базового лісовпорядкування 1997 року) первинним матеріалам відведення даної рубки, які зроблені працівниками Надвірнянського спеціалізованого агролісгоспу 28.01.2015 року, а саме журналу бусольної зйомки та плану - схеми ділянки в кварталі № 6, діл. № 15, площа 2,0 га., на основі яких виписаний лісорубний квиток серія 02 ЖБ № 443988 від 29.01.2015 року.
7) визначити фактичний об'єм та кількість вирубаних дерев із врахуванням обпаду та відпаду на території кварталів та виділів, на яких виявлено незаконні рубки, які зафіксовані Державною екологічною інспекцією в Івано-Франківській області в акті перевірки Надвірнянського САЛГ від 28.10.2016р. за весь ревізійний період: від моменту проведення Базового лісовпорядкування Надвірнянського САЛГ в 2013 році Львівською лісовпорядною експедицією ВО "Укрдержліспроект" до часу проведення перевірки Держекоінспекцією.
8) надати повну таксаційну характеристику лісонасаджень, які залишилися на території кварталів та виділів, на яких виявлено незаконні рубки, які зафіксовані Державною екологічною інспекцією в Івано-Франківській області в акті перевірки Надвірнянського САЛГ від 28.10.2016р Надвірнянського САЛГ.
9) зробити порівняльну характеристику даних таксаційної характеристики вищезгаданих лісонасаджень із врахуванням матеріалів останнього Базового лісовпорядкування Надвірнянського САЛГ 2013 року, об'єму вирубаної деревини на даних територіях об'єму вирубаної деревини, яка відведена до рубки згідно виданих лісорубних квитків та залишеного запасу деревостанів в даних лісонасаджень.
20.11.17 матеріали справи № 909/706/17 повернулися до господарського суду Івано-Франківської області без проведення комплексної лісогосподарської та інженерно-екологічної судової експертизи, призначеної ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 26.10.17.
15.12.2017р. набрав чинності Закон України від 03.10.2017р. №2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів", яким зокрема, Господарський процесуальний кодекс України викладений в новій редакції. Пунктом 9 Розділу ХІ "Перехідні положення" ГПК України в редакції Закону України від 03.10.2017р. №2147-VІІІ, чинної з 15.12.2017р., передбачено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких порушено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу. Таким чином, подальший розгляд цієї справи відбувається за правилами, що передбачені новою редакцією ГПК України.
Ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 29.12.17 поновлено провадження у справі № 909/706/17, ухвалено розглядати справу за правилами загального позовного провадження зі стадії відкриття провадження у справі, підготовче засідання призначено на 17.01.18 та зобов'язано сторін надати письмові пояснення щодо пропозицій призначення іншої експертної установи, яка має відповідних фахівців з проведення судової експертизи, або кандидатуру фахівця, який має право на проведення такої судової експертизи.
Представник відповідача подав письмові пояснення щодо призначення експертної установи вих. № б/н від 16.01.18 (вх. № 696/18 від 16.01.18) в яких зазначив, що як експертні установи для проведення судової експертизи слід обрати Львівський науково-дослідний інститут судових експертиз або Товариство з обмеженою відповідальністю "Незалежний інститут судових експертиз" з залученням фахівців з Національного лісотехнічного університету України.
Ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 22.01.18 призначено по справі судову експертизу, проведення якої доручено Товариству з обмеженою відповідальністю "Незалежний інститут судових експертиз" (м. Київ). Остаточне визначення виду (підвиду) експертизи віднесене на розсуд експертної установи (експерта). На вирішення судової експертизи поставлені питання ідентичні з ухвалою від 26.10.17. Провадження у справі зупинено.
08.05.2018 на адресу суду повернулись матеріали справи №909/706/17 з довідкою вих. №272 від 07.05.2018 (вх. № 6786/18 від 08.05.2018) про повернення справи з експертизи у зв'язку з несплатою відповідачем за проведення експертизи.
Ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 24.05.18 провадження у справі поновлено, підготовче судове засідання призначено на 19.06.2018. Ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 19.06.2018 підготовче провадження у справі закрите. Розгляд справи по суті призначено на 17.08.2018.
17.08.2018 розгляд справи по суті відкладено на 30.08.2018.
30.08.2018 в судовому засіданні оголошено перерву до 03.09.2018. Розгляд справи по суті завершений 03.09.18.
Обставини справи, встановлені судом.
У період з 11.10.2016 року по 28.10.2016 року начальником відділу екологічного контролю природного-заповідного фонду, рослинного і тваринного світу - старшим державним інспектором з ОНПС Івано-Франківської області Дмитруком Віктором Івановичем та головним спеціалістом відділу екологічного контролю природно-заповідного фонду, рослинного і тваринного світу - державним інспектором з ОНПС Івано-Франківської області Півтораком Михайлом Васильовичем було проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відведення лісів Надвірнянського спеціалізованого агролісгоспу.
Вказана перевірка була призначена на підставі наказу Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області від 10.10.2016 року № 391 "Щодо проведення перевірок господарських об'єктів області" та направлення на проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства на території лісового фонду Надвірнянського спеціалізованого агролісгоспу від 10.10.2016р. №246 Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області, копії яких містяться в матеріалах справи (а.с. 17).
За результатами планової перевірки Надвірнянського спеціалізованого агролісгоспу складено акт № 2360 від 28.10.2016 (а.с. 18-25), який підписаний всіма особами, що брали участь у перевірці, та у якому міститься відмітка про отримання примірника цього акта директором Надвірнянського САЛГ Іванюком М.І.
На сторінці 14 акту у графі акта "Пояснення, зауваження або заперечення щодо проведеного заходу та складеного акта, що мають місце з боку підприємства" Головним лісничим Надвірнянського САЛГ Ковач М.М. зазначено: "зауважень до проведеної перевірки немає". На сторінці 15 акта в розділі "Перелік питань для контролю дій перевіряючих" зроблено відмітки щодо належного дотримання перевіряючими вимог чинного законодавства.
Згідно з актом планової перевірки від 28.10.2016, натурною перевіркою виявлено незаконну рубку дерев:
Технічна дільниця № 1, 3
Квартал № 80, виділ №35, площа 4,3 га. Прорідження - 2016 року
1 сироростуче дерево породи дуб червоний (без тавра)
Сума шкоди - 535,66 грн
Квартал № 82, виділ №42, площа 1,5 га. Вибіркова санітарна рубка - 2016 року
2 сухостійних дерева породи ялина (без тавр)
Сума шкоди - 654,07 грн
Квартал № 86, виділ № 17,18
109 (сто дев'ять) сироростучих дерев бука лісового та дуба звичайного
Розмір шкоди - 943433,56 грн
Квартал № 86, виділ № 7,8,18;
Квартал № 87, виділ № 1,8;
Квартал № 88, виділ № 4, 6, 8
78 сироростучих дерев ялиці білої, бука лісового та дуба звичайного
Розмір шкоди - 746290,18 грн
Квартал № 78, виділ № 1, площа 11,0 га. Вибіркова санітарна рубка - 2016 року
1 сироростуче дерево осики (без тавра)
Сума шкоди - 535,66 грн
Квартал № 6, виділ № 2, 6, площа 4,2 га. Очищення лісу від захаращеності - 2015 року
114 сироростучих та сухостійних дерев ялиці, ялини, осики та берези (без тавр на кореневих лапах)
Розмір шкоди - 626184,99 грн
Квартал № 91, виділ № 20, 37, 38, 39. Протягом 2015-2016 років лісогосподарські заходи пов»язані із заготівлею деревини не проводились
136 сироростучих та сухостійних дерев ялиці білої, ялини звичайної та бука лісового
Розмір шкоди - 883766,53 грн
Квартал № 6, виділ № 15, площа 2,0 га. Рубка рідколісся - 2015 року (згідно матеріалів базового лісовпорядкування 1997 року)
148 сироростучих та сухостійних дерева ялиці білої, ялини звичайної та бука лісового
Розмір шкоди - 725230,37 грн
Квартал № 69, виділ № 10, площа 2,7 га. Вибіркова санітарна рубка - 2016 року
3 сироростучих дерева вільхи та дуба (без тавр), які не зазначені у матеріалах відведення та відповідно у лісорубному квитку
Сума шкоди - 7189,16 грн
Квартал № 26, виділ № 29, 30, 31, 32, площа 4,6 га Вибіркова санітарна рубка - 2015 року 9 сироростучих дерев бука лісового на кореневих лапах яких (на затісці) наявна червона фарба, але тавра не виявлено. Дерева не зазначені у матеріалах відведення та відповідно у лісорубному квитку
Сума шкоди - 37363,86 грн
Технічна дільниця № 1, 2
Квартал № 5, виділ № 12, площа 10,5 га. Вибіркова санітарна рубка - 2015 року
3 сироростучих дерева осики та берези (без тавр)
Сума шкоди - 15604,68 грн
Квартал № 15, виділ № 9, площа 0,6 га. Рубка рідколісся - 2016 року.
5 сироростучих дерев, за межами лісосіки (2 осики та 3 дуба звичайного)
Сума шкоди - 12373,81 грн
Квартал № 12, виділ № 8, площа 3,2 га. Вибіркова санітарна рубка - 2015 року
6 сироростучих та сухостійних дерев дуба та ялини (без тавр на кореневих лапах)
Розмір шкоди - 11891,71 грн
Квартал № 64, виділ № 11, площа 3,9 га. Вибіркова санітарна рубка - 2016 року
8 сироростучих дерев дуба (без тавр на кореневих лапах)
Розмір шкоди - 82241,07 грн
Квартал № 50, виділ № 28, 32, 39
Квартал № 48, виділ № 53, 13
9 сироростучих та сухостійних дерева бука, ялини, вільхи, дуба
Розмір шкоди - 47028,32 грн
Квартал № 15, виділ № 5, площа 7,2 га. Проріджування - 2015 року.
2 сироростучих дерев дуба червоного та вільхи чорної (без тавр на кореневих лапах)
Розмір шкоди - 1635,18 грн
Квартал № 1, виділ № 58, площа 2,5 га. Проріджування - 2016 року.
2 сироростучих дерев ялини європейської (без тавр на кореневих лапах)
Розмір шкоди - 1635,18 грн
Вищезазначені рубки відображені також у відомостях обліку пнів незаконно зрубаних дерев (а.с. 36-38).
Згідно з розрахунком, проведеним державним інспектором з ОНПС Івано-Франківської області Дмитруком Віктором Івановичем та державним інспектором з ОНПС Івано-Франківської області Півтораком Михайлом Васильовичем, відповідно до Постанови КМУ № 665 від 23.07.2008 року, розмір шкоди внаслідок вищезазначеної незаконної рубки на території Надвірнянського САЛГ становить 4143593,99 грн (а.с. 25-35).
В подальшому, ДЕІ в Івано-Франківській області звернулася до Надвірнянського САЛГ із претензією №02-12/2329 від 31.10.2016 (а.с. 40-41) про відшкодування шкоди заподіяної лісу внаслідок порушення норм лісового законодавства в розмірі 4143593,99 грн.
Матеріали перевірки Відповідача листом №04-10/2316 від 31.10.2016 року направлено в прокуратуру Івано-Франківської області (а.с. 39).
01 листопада 2016 року, тобто після проведення перевірки та отримання акту, Надвірнянський спеціалізований агролісгосп звернувся до Надвірнянського відділу поліції ГУНП в Івано-Франківській області щодо факту вчинення правопорушення лісового законодавства в селі Заріччя до якого долучив копію акту огляду місць вчинення правопорушень лісового господарства на 8 арк. (лист № 104; а.с. 71) та в селі Саджавка до якого долучив копію акту огляду місць вчинення правопорушень лісового господарства на 5 арк. (лист № 103; а.с. 89)
01.12.2017 року Надвірнянський САЛГ надіслав позивачу лист № 119 (а.с.43-46) про розгляд претензії про відшкодування шкоди заподіяної лісу внаслідок порушення норм лісового законодавства в розмірі 4143593,99 грн в якому зазначає, що перевірку проведено з недотриманням вимог законодавства, акт перевірки містить недостовірні відомості, розрахунок здійснений без врахування всіх обставин, вимога про відшкодування шкоди не є обгрунтованою, відповідно не може бути задоволеною та відхиляється у повному обсязі.
В листопаді 2016 року Надвірнянський спеціалізований агролісгосп обласного комунального агролісгосподарського підприємства «Івано-Франківськоблагроліс» звернувся до Івано-Франківського окружного адміністративного суду з позовом до Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій посадових осіб Інспекції щодо проведення перевірки дотримання позивачем вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів в період з 11.10.2016 по 28.10.2016 та щодо здійснення розрахунку розміру шкоди (справа №809/1581/16).
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26 грудня 2016 року у задоволенні вищезазначеного позову відмовлено (постанова набрала законної сили 21.02.17 ).
Норми права та мотиви, якими керувався суд при прийнятті рішення. Предметом спору є стягнення з відповідача шкоди, заподіяної лісу внаслідок порушення норм лісового законодавства.
Спірні правовідносини між сторонами регулюються нормами Лісового кодексу України, Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища" та Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності". Відповідно до статті 1 Лісового кодексу України ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місцерозташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах. Статтею 17 Лісового кодексу України встановлено, що у постійне користування ліси на землях державної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим державним лісогосподарським підприємствам, іншим державним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи. Частиною 2 статті 19 Лісового кодексу України передбачено, що постійні лісокористувачі зобов'язані: забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей, підвищення родючості ґрунтів, вживати інших заходів відповідно до законодавства на основі принципів сталого розвитку; дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів; вести лісове господарство на основі матеріалів лісовпорядкування, здійснювати використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення. Пунктом 4 частини 2 Порядку спеціального використання лісових ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2007 р. № 761 встановлено, що підприємства, установи, організації і громадяни, які здійснюють спеціальне використання лісових ресурсів (далі - лісокористувачі), зобов'язані забезпечувати збереження підросту і не призначених для рубки дерев. Відповідно до п. 5 ст. 64 Лісового кодексу України, підприємства, установи, організації і громадяни здійснюють ведення лісового господарства з урахуванням господарського призначення лісів, природних умов і зобов'язані, зокрема, здійснювати охорону лісів від пожеж, захист від шкідників і хвороб, незаконних рубок та інших пошкоджень. Згідно ст. 86 Лісового кодексу України організація і забезпечення охорони і захисту лісів, яка передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження та охорону лісів, зокрема, від незаконних рубок та інших пошкоджень, покладається на постійних лісокористувачів відповідно до цього Кодексу. Частиною 6 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід. Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства. В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом. Якщо суб'єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями. Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю). З матеріалів справи вбачається, що позивачем було дотримано вимоги чинного законодавства, отже в акті перевірки належним чином зафіксовано фактичні дані про порушення природоохоронного законодавства, а саме, завдання шкоди внаслідок незаконної рубки дерев на території Надвірнянського спеціалізованого агролісгоспу на суму 4143593,99 грн.
Крім того, як зазначалося вище, постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26.12.2016 у справі № 809/1581/16 відмовлено в позові Надвірнянського спеціалізованого агролісгоспу до Державної екологічної інспекції у Івано-Франківській області про визнання протиправними дій, щодо проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства та здійснення розрахунку розміру шкоди (залишена без змін постановою ЛААС від 21.02.17). Вищевказаною постановою встановлено: "під час проведення перевірки Державною екологічною інспекцією в Івано-Франківській області встановлено порушення позивачем вимог природоохоронного законодавства, в тому числі й завдання збитків внаслідок незаконної рубки дерев на загальну суму 4 143 593,99 гривень. Окрім того, факт допущення позивачем виявлених під час перевірки порушень вимог природоохоронного законодавства, в тому числі й завдання шкоди внаслідок незаконної рубки дерев на суму 4143593,99 гривень, підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами (лісорубними квитками, відомостями обліку пнів). Суд прийшов до висновку, що дії Державної екологічної інспекції у Івано-Франківській області є правомірними та підтверджуються встановленими судом обставинами у справі."
Згідно приписів ч.4 ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом. З огляду на вищевикладене, акт № 2360 від 28.10.2016 є носієм доказової інформації та належним доказом у справі. В розрахунку, складеному за результатами перевірки, посадовими особами позивача було встановлено розмір заподіяної шкоди внаслідок незаконної рубки лісу, а саме - 4143593,99 грн. Згідно з статтею 105 Лісового кодексу України, особи, винні у порушенні лісового законодавства, зокрема у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників, порушенні порядку заготівлі та вивезення деревини, порушенні інших вимог щодо ведення лісового господарства, встановлених законодавством у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів, несуть встановлену законом дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність.
Відповідно до статті 107 цього Кодексу підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України. Статтею 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» встановлено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів. Відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства за своєю правовою природою є відшкодуванням позадоговірної шкоди. Загальні положення про цивільно-правову відповідальність за завдання позадоговірної шкоди містяться у статті 1166 ЦК України, відповідно до якої майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Для відшкодування завданої шкоди необхідно довести протиправність поведінки особи, вину особи, яка заподіяла шкоду, наявність шкоди, причинний зв'язок між протиправною поведінкою та заподіяною шкодою. Наявність всіх вищезазначених умов є обов'язковим для прийняття судом рішення про відшкодування шкоди. Відсутність хоча б одного з цих елементів виключає відповідальність за заподіяну шкоду. Обов'язок доказування наявності шкоди та протиправності поведінки заподіювача шкоди покладається на особу, якій завдано збитків. При цьому, відсутність своєї вини доводить особа, яка завдала шкоди (ч.2 ст.1166 ЦК України). За вищенаведених обставин та правових норм, суд зазначає, що: 1) законодавством на відповідача покладено обов'язок охорони лісів від незаконних рубок; 2) з наявних в матеріалах справи доказів вбачається факт незабезпечення лісокористувачем (відповідачем) охорони і збереження закріплених за ним лісів на території Надвірнянського спеціалізованого агролісгоспу та підтверджується розмір заподіяної шкоди; 3) на виконання положень ст.ст. 74 ГПК України та ч.2 ст.1166 ЦК України відповідачем не надано жодних доказів відсутності його вини та вчинення ним дій, спрямованих на збереження та охорону лісів та недопущення самовільної рубки лісу. Наведеним підтверджується, що внаслідок бездіяльності відповідача було заподіяно шкоди лісовим ресурсам, вбачається причинний зв'язок між вчиненим порушенням та заподіяною шкодою і наявність вини відповідача. Відповідач позов визнає частково, заперечення відповідача спростовуються наступним. Щодо кварталу № 6, виділ № 15 (аркуш акта 6)
Рубка рідколісся - 2015 року (згідно матеріалів базового лісовпорядкування 1997 року).
Враховуючи, що у лісорубному квитку від 29.01.2015 року (серія 02 ЛКБ № 443988; а.с. 63), в рядку "Спосіб обліку" зазначено, що облік деревини на виділеній лісосіці здійснюється по площі.
Відповідно до вимог п. 3.1 Методичних вказівок з відведення і таксації лісосік, видачі лісорубних квитків та огляду місць заготівлі деревини в лісах затверджених наказом Державного агентства лісових ресурсів України від 21.01.2013 № 9, роботи з відмежування лісосік включають:
- промірювання межових ліній, вимірювання румбів (кутів) між ними або встановлення координат точок повороту при використанні приладів глобальної системи позиціонування (GPS), визначення площі лісосіки;
- прив'язка до квартальних стовпів або інших постійних орієнтирів, які позначені у матеріалах лісовпорядкування.
Згідно матеріалів відведення, а саме журналу бусольної зйомки та плану - схеми ділянки в кварталі № 6, діл. № 15, площа 2,0 га тех./д. № 2, винесено межі відведеної ділянки під рубку рідколісся на 2015 рік в натуру.
Після винесення даних меж лісосіки відведеної в рубку встановлено, що за межами даної ділянки (передбаченої дозволом - лісорубним квитком) у кварталі № 91, виділ № 18,20 (згідно матеріалів базового лісовпорядкування 2013 року), проведена незаконна рубка 148 (сто сорок вісім) сироростучих та сухостійних дерева ялиці білої, ялини звичайної та бука лісового, зрубаних орієнтовно (за зовнішніми ознаками) в період проведення даної рубки, об'ємом - 116,54 м3 чим порушено вимоги ст.105 Лісового кодексу України. Розмір шкоди завданої лісу, згідно додатку № 1 Постанови КМУ від 23.07.2008 № 665, враховуючи індексацію такс склав - 725230,37 грн.
Неточність при здійсненні первинних замірів є неможливою, оскільки при проведенні інструментальної бусольної зйомки визначається напрямок (азимут чи румб, які безпосередньо залежать від магнітного меридіану земної кулі та відповідно від її полярності, тобто від величин, які є сталими і незмінними), береться відлік, промірюється довжина лінії та кут нахилу. Отже, якщо провести інструментальну бусольну зйомку, як би планшети не змінювались згідно матеріалів лісовпорядкування, якщо виносити дані межі лісосіки відведеної в рубку чи пройденої рубкою в натуру, то вони будуть незмінними.
Тобто, в ході проведення вищезгаданої перевірки був встановлений той факт, що фактичні межі та конфігурація ділянки площі пройденої рубкою не відповідають первинним матеріалам відведення даної рубки, які зроблені працівниками Надвірнянського спеціалізованого агролісгоспу 28.01.2015 року, а саме журналу бусольної зйомки та плану - схеми ділянки в кварталі № 6, діл. № 15, площа 2,0 га. Тому пні від незаконної рубки, знаходяться явно за межею лісосіки, рубка є незаконною, помилка лісовпорядкування відсутня.
Відповідно до п. 2.6 Методичних вказівок з відведення і таксації лісосік, видачі лісорубних квитків та огляду місць заготівлі деревини в лісах затверджених наказом Державного агентства лісових ресурсів України від 21.01.2013 № 9, якщо у процесі відведення лісосік встановлено, що деревостани не можуть бути відведені в рубку через виявлені розбіжності з даними лісовпорядкування (невірне визначення віку, переважаючої породи, повноти тощо), складається акт про виявлені розбіжності у матеріалах лісовпорядкування, який направляється органам Держлісагентства для затвердження. Конфігурація та площа лісосік приймається за результатами відведення лісосік (інструментальна зйомка). Надвірнянський САЛГ, зважаючи на вимоги даних методичних вказівок та законодавчих актів, не вжив відповідних заходів реагування, здійснив рубку дерев, за межами ділянки, виділеної для проведення рубки, чим порушив вимоги ведення лісового господарства.
Жодних заперечень, зауважень щодо неправомірності дій працівників Держекоінспекції при проведенні обліку пнів незаконних рубок від працівників Надвірнянського спеціалізованого агролісгоспу (присутніх безпосередньо при проведенні даних робіт) не надходило. Той факт, що при даному переліку, були обліковані тільки пні незаконно зрубаних дерев (які на момент даної планової перевірки ще не були ніким обліковані), визнаний всіма присутніми, зокрема працівниками Надвірнянського спеціалізованого агролісгоспу, про що свідчать їхні підписи у польових відомостях обліку пнів, а також їх підписи (без відмітки про зауваження) у акті планової перевірки від 28.10.2016 р., де рубку даних дерев чітко класифіковано, як незаконну.
Щодо кварталу № 6, виділ № 2, 6 (аркуш 6) площа 4,2 га. Очищення лісу від захаращеності - 2015 року (згідно матеріалів базового лісовпорядкування 1997 року). Згідно матеріалів базового лісовпорядкування 2013 року квартал № 91, виділ № 2,10,11.
У даних насадження виявлено незаконну рубку 114 (ста чотирнадцяти) сироростучих та сухостійних дерев ялиці, ялини, осики та берези (без будь-яких тавр на кореневих лапах, чи торцях зрізів пнів незаконно зрубаних дерев), зрубаних орієнтовно (за зовнішніми ознаками даних пнів, а також наявність тирси та залишків гілок крон і хвої), в зимово-осінній період 2016 року, об'ємом - 97,53 м3 (чим порушено вимоги ст. 105 Лісового кодексу України). Розмір шкоди завданої лісу, згідно додатку № 1 постанови КМУ від 23.07.2008 № 665 склав - 626184,99 грн.
Той факт, що на облік взяті лише пні від незаконних рубок 2016 року підтверджується тим, що на кореневих лапах були відсутні затіски та відпускні тавра (оскільки згідно п. 4.2 Методичних вказівок з відведення і таксації лісосік, видачі лісорубних квитків та огляду місць заготівлі деревини в лісах затверджених наказом Державного агентства лісових ресурсів України від 21.01.2013 № 9, чітко зазначається, що відбір дерев у рубку здійснюється для усіх видів рубок (крім суцільних), якщо діаметр дерев на висоті 1,3 м, що призначаються до рубки, 8 см і більше. Одночасно з відбором дерев у рубку проводиться клеймування цих дерев біля шийки кореня і позначення категорії технічної придатності на висоті 1,3 м), а також відсутні будь які відтиски тавр на зрізах торців даних пнів, тобто вони не були раніше виявлені та обліковані як незаконно зрубані. Оскільки відповідно до п. 2.5 Інструкції про порядок проведення ревізій лісових обходів (майстерських дільниць), затверджених наказом Державного агентства лісових ресурсів України від 08.02.2010 № 23, пні незаконно зрубаних дерев беруться на облік та клеймуються контрольним клеймом на торці зрізів.
Те, що дані пні незаконної рубки були виявлені працівниками Надвірнянського спеціалізованого агролісгоспу під час проведення планової перевірки Держекоінспекції не підтверджується, оскільки на момент обліку жодних матеріалів щодо виявлення незаконних рубок комісії не представлено.
Аналогічна ситуація щодо кварталу № 91, виділ № 20, 37, 38, 39 (аркуш 6) протягом 2015 - 2016 років лісогосподарські заходи пов'язані із заготівлею деревини не проводились, тобто рубка будь якого дерева в даний період у даних лісонасадженнях є незаконною, оскільки відсутній дозвіл на їх рубку - лісорубний квиток.
Виявлено: незаконну рубку 136 (сто тридцять шість) сироростучих та сухостійних дерева ялиці білої, ялини звичайної та бука лісового, зрубаних орієнтовно (за зовнішніми ознаками даних пнів, а також наявність тирси та залишків гілок крон і хвої), в весняно-осінній період 2016 року, об'ємом - 155,21 м3 (порушено вимоги ст. 105 Лісового кодексу України). Розмір шкоди завданої лісу, згідно додатку № 1 постанови КМУ від 23.07.2008 № 665 склав - 883766,53 грн.
Те, що дані незаконні рубки були виявлені працівниками Надвірнянського спеціалізованого агролісгоспу під час проведення планової перевірки Держекоінспекції не підтверджується, оскільки на момент обліку жодних матеріалів щодо виявлення незаконних рубок комісії не представлено. Акт огляду місця вчинення правопорушення лісового законодавства направлено у правоохоронні органи 01.11.2016 року (після закінчення перевірки та фактичного обліку даних пнів в натурі Держекоінспекцією).
Квартал № 64, виділ №11 (аркуш 8) площа 3,9 га.
Вибіркова санітарна рубка - 2016 року.
Виявлено: незаконну рубку 8 (восьми) сироростучих дерева дуба звичайного, зрубаних орієнтовно (за зовнішніми ознаками даних пнів: сіро-жовте забарвлення зрізів торців пнів, а також наявність тирси та залишків гілок крон), в період 2016р.р., об'ємом - 15,365 м3 (порушено вимоги ст. 105 Лісового кодексу України). Розмір шкоди завданої лісу, згідно додатку № 1 постанови КМУ від 23.07.2008 № 665 склав - 82241,07 грн.
Факт, що на облік взяті лише пні від незаконних рубок 2016 року підтверджується тим, що на кореневих лапах були відсутні затіски та відпускні тавра.
Квартал № 80, виділ №35 (аркуш 4-5)
площа 4,3 га. Прорідження - 2016 року.
Лісорубний квиток від 14.07.2016 року (серія 02 ЛКБ № 501102), виписаний на підставі матеріалів базового лісовпорядкування Надвірнянського САЛГ 2013 року.
Виявлено: 1 сироростуче дерево породи дуб червоний (без тавра)
Квартал № 86, виділ № 17,18 (аркуш 5)
Протягом 2014 - 2016 років лісогосподарські заходи пов'язані із заготівлею деревини не проводились, тобто рубка будь якого дерева в даний період у даних лісонасадженнях є незаконною, оскільки відсутній дозвіл на їх рубку - лісорубний квиток.
Виявлено: незаконну рубку 109 (сто дев'ять) сироростучих дерева бука лісового та дуба звичайного, зрубаних орієнтовно (за зовнішніми ознаками даних пнів: сіро - жовте забарвлення зрізів торців пнів, а також наявність тирси та залишків гілок крон), в період 2016р., об'ємом - 158,89 м3 (чим порушено вимоги ст. 105 Лісового кодексу України). Розмір шкоди завданої лісу, згідно додатку № 1 постанови КМУ від 23.07.2008 № 665 склав - 943433,56 грн.
Квартал № 86, виділ № 7, 8, 18; квартал № 87, виділ № 1, 8; квартал № 88, виділ № 4, 6, 8, (аркуш 5)
Протягом 2014 - 2016 років лісогосподарські заходи пов'язані із заготівлею деревини не проводились, тобто рубка будь-якого дерева в даний період у даних лісонасадженнях є незаконною, оскільки відсутній дозвіл на їх рубку - лісорубний квиток.
Виявлено: незаконну рубку 78 (сімдесят вісім) сироростучих дерева ялиці білої, бука лісового та дуба звичайного, зрубаних орієнтовно (за зовнішніми ознаками даних пнів: сіро-жовте забарвлення зрізів торців пнів, а також наявність тирси та залишків гілок крон), в період 2016р.р., об'ємом - 146,95 м3 (порушено вимоги ст. 105 Лісового кодексу України). Розмір шкоди завданої лісу, згідно додатку № 1 постанови КМУ від 23.07.2008 № 665 склав - 746290,18 грн.
Також безпідставними є посилання Відповідача стосовно неврахування під час планової перевірки акту позапланової перевірки від 23.09.2015, оскільки під час позапланової перевірки від 23.09.2015р. у кварталі 18 виділі 4 виявлено незаконну рубку 11 дерев, а саме: 5 сироростучих дерев дуба звичайного, 3 сироростучих дерев граба, 3 сироростучих дерева бука; і у кварталі 18 виділі 3 виявлено незаконну рубку 5 дерев, а саме: 2 сироростучих дерев дуба звичайного, 1 сироростучих дерев граба, 2 сироростучих дерева бука. В акті перевірки від 23.09.2015 року чітко зазначено, «всі вищевказані пні незаконної порубки відмічені на верхньому зрізі контрольним тавром «ЛК». В той час у акті планової перевірки від 28.10.2016р., у кварталі 88 виділ 4 зафіксовано незаконну рубку 30 сироростучих дерев дуба та одного сироростучого дерева ялиці, на яких були відсутні будь які відтиски тавр на зрізах торців даних пнів, тобто вони не були раніше виявлені та обліковані як незаконно зрубані. А також породи дерев та діаметри пнів незаконно зрубаних дерев у актах перевірки від 23.09.2015р та від 28.10.2016р суттєво відрізняються, що підтверджує той факт, що до акту планової перевірки Надвірнянського САЛГ від 28.10.2016 року дерева, зафіксовані в акті позапланової перевірки від 23.09.2015 року включені не були.
Також необхідно зазначити, що жодних заперечень, зауважень щодо неправомірності дій працівників Держекоінспекції при проведенні обліку пнів незаконних рубок від працівників Надвірнянського спеціалізованого агролісгоспу (присутніх безпосередньо при проведенні даних робіт) не надходило. Той факт, що при даному переліку, були обліковані тільки пні незаконно зрубаних дерев (які на момент даної планової перевірки ще не були ніким обліковані), визнаний всіма присутніми, зокрема працівниками Надвірнянського спеціалізованого агролісгоспу, про що свідчать їхні підписи у польових відомостях обліку пнів, а також їх підписи(без відмітки про зауваження) у акті планової перевірки від 28.10.2016 р., де рубку даних дерев чітко класифіковано, як незаконну.
Згідно приписів ч.1 ст. 69 Лісового кодексу України, спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно.
Пунктом 2 Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2007 року №761 «Про врегулювання питань щодо спеціального використання лісових ресурсів» передбачено що, лісорубний або лісовий квиток є основним документом, на підставі якого здійснюється спеціальне використання лісових ресурсів. З матеріалів справи вбачається, що Надвірнянським САЛГ, проведено незаконну вирубку дерев, оскільки не виписано лісорубні квитки на вирубку дерев у відповідних кварталах та лісових ділянках, не забезпечено охорону лісу від незаконних рубок, обов'язок якого саме покладено на Відповідача, як постійного лісокористувача, чим заподіяно лісу шкоду, отже заявлений позов обгрунтований та підлягає задоволенню.
Судові витрати.
Судовий збір відповідно до ст. 129 ГПК України покладається на відповідача.
Керуючись статтями 74, 76-80, 129, 232, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
позов Державної екологічної інспекції у Івано-Франківській області до Надвірнянського спеціалізованого агролісгоспу про відшкодування шкоди заподіяної лісу внаслідок порушення норм лісового законодавства у сумі 4143593,99 грн задоволити.
Стягнути з Надвірнянського спеціалізованого агролісгоспу (вул. Дем'янчука, 12, м. Надвірна, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78400, код ЄДРПОУ 05442412) - 82241,07(вісімдесят дві тисячі двісті сорок одну гривню сім копійок) шкоди у фонд охорони навколишнього природного середовища Назавизівської с/р Надвірнянського району: р/р 33119331700326, отримувач: УК у Надвірнянському р /с. Назавизів /24062100, Код ЄДРПОУ 37904033, Банк отримувача: ГУК в Івано-Франківській обл. МФО 836014.
Стягнути з Надвірнянського спеціалізованого агролісгоспу (вул. Дем'янчука, 12, м. Надвірна, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78400, код ЄДРПОУ 05442412) - 47028,32(сорок сім тисяч двадцять вісім гривень тридцять дві копійки) шкоди у фонд охорони навколишнього природного середовища Лісотарновецької с/р Надвірнянського району: р/р 33112331700323, отримувач: УК у Надвірнянському р /с. Лісна.Тарновиця /24062100, Код ЄДРПОУ 37904033, Банк отримувача: ГУК в Івано-Франківській обл. МФО 836014.
Стягнути з Надвірнянського спеціалізованого агролісгоспу (вул. Дем'янчука, 12, м. Надвірна, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78400, код ЄДРПОУ 05442412) - 11891,71 (одинадцять тисяч вісімсот дев"яносто одну гривню сімдесят одну копійку) шкоди на користь Волосівської с/р Надвірнянського району: р/р 33119331700315, отримувач: УК у Надвірнянському р /с. Волосів /24062100, Код ЄДРПОУ 37904033, Банк отримувача: ГУК в Івано-Франківській обл. МФО 836014.
Стягнути з Надвірнянського спеціалізованого агролісгоспу (вул. Дем'янчука, 12, м. Надвірна, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78400, код ЄДРПОУ 05442412) - 15604,68(п"ятнадцять тисяч шістсот чотири гривні шістдесят вісім копійок) шкоди у фонд охорони навколишнього природного середовища Каміннської с/р Надвірнянського району: р/р 33114331700321, отримувач: УК у Надвірнянському р /с. Камінне /24062100, Код ЄДРПОУ 37904033, Банк отримувача: ГУК в Івано-Франківській обл. МФО 836014.
Стягнути з Надвірнянського спеціалізованого агролісгоспу (вул. Дем'янчука, 12, м. Надвірна, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78400, код ЄДРПОУ 05442412) - 37363,86(тридцять сім тисяч триста шістдесят три гривні вісімдесят шість копійок) шкоди у фонд охорони навколишнього природного середовища Гаврилівської с/р Надвірнянського району: р/р 33118331700316, отримувач: УК у Надвірнянському р /с. Гаврилівка /24062100, Код ЄДРПОУ 37904033, Банк отримувача: ГУК в Івано-Франківській обл. МФО 836014.
62100, Код ЄДРПОУ 37904033, Банк тримувача: ГУК в Івано-Франківській обл. МФО 836014.
Стягнути з Надвірнянського спеціалізованого агролісгоспу (вул. Дем'янчука, 12, м. Надвірна, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78400, код ЄДРПОУ 05442412) - 7189,16(сім тисяч сто вісімдесят дев"ять гривень шістнадцять копійок) шкоди у фонд охорони навколишнього природного середовища Середньомайданської с/р Надвірнянського району: р/р 33114331700332, отримувач: УК Надвірнянському р /с. Середній Майдан /24062100, Код ЄДРПОУ 37904033, Банк отримувача: ГУК в Івано-Франківській обл. МФО 836014.
Стягнути з Надвірнянського спеціалізованого агролісгоспу (вул. Дем'янчука, 12, м. Надвірна, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78400, код ЄДРПОУ 05442412) - 2235181,89(два мільйона двісті тридцять п"ять тисяч сто вісімдесят одну гривню вісімдесят дев"ять копійок) шкоди у фонд охорони навколишнього природного середовища Зарічанської с/р Надвірнянського району: р/р 33115331700319, отримувач: УК у Надвірнянському р /с. Заріччя /24062100, Код ЄДРПОУ 37904033, Банк отримувача: ГУК в Івано-Франківській обл. МФО 836014.
Стягнути з Надвірнянського спеціалізованого агролісгоспу (вул. Дем'янчука, 12, м. Надвірна, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78400, код ЄДРПОУ 05442412) - 1689723,74(один мільйон шістсот вісімдесят дев"ять тисяч сімсот двадцять три гривні сімдесят чотири копійки) шкоди у фонд охорони навколишнього природного середовища Саджавської с/р Надвірнянського району: р/р 33115331700331, отримувач: УК у Надвірнянському р /с. Саджава /24062100, Код ЄДРПОУ 37904033, Банк отримувача: ГУК в Івано-Франківській обл. МФО 836014.
Стягнути з Надвірнянського спеціалізованого агролісгоспу (вул. Дем'янчука, 12, м. Надвірна, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78400, код ЄДРПОУ 05442412) - 1635,18 (одну тисячу шістсот тридцять п"ять гривень вісімнадцять копійок ) шкоди у фонд охорони навколишнього природного середовища Тисменичанської с/р Надвірнянського району: р/р 33112331700334, отримувач: УК у Надвірнянському р /с. Тисменичани /24062100, Код ЄДРПОУ 37904033, Банк отримувача: ГУК в Івано-Франківській обл. МФО 836014.
Стягнути з Надвірнянського спеціалізованого агролісгоспу (вул. Дем'янчука, 12, м. Надвірна, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78400, код ЄДРПОУ 05442412) - 14008,99(чотирнадцять тисяч вісім гривень дев"яносто дев"ять копійок) шкоди у фонд охорони навколишнього природного середовища Цуцилівської с/р Надвірнянського району: р/р 33110331700336, отримувач: УК у Надвірнянському р /с. Цуцилів /24062100, Код ЄДРПОУ 37904033, Банк отримувача: ГУК в Івано-Франківській обл. МФО 836014.
Стягнути з Надвірнянського спеціалізованого агролісгоспу (вул. Дем'янчука, 12, м. Надвірна, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78400, код ЄДРПОУ 05442412) - 535,66(п"ятсот тридцять п"ять гривень шістдесят шість копійок) шкоди у фонд охорони навколишнього природного середовища Добротівської с/р Надвірнянського району: р/р 33116331700318, отримувач: УК у Надвірнянському р /с. Добротів /24062100, Код ЄДРПОУ 37904033, Банк отримувача: ГУК в Івано-Франківській обл. МФО 836014.
Стягнути з Надвірнянського спеціалізованого агролісгоспу (вул. Дем'янчука, 12, м. Надвірна, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78400, код ЄДРПОУ 05442412) - 1189,73(одну тисячу сто вісімдесят дев"ять гривень сімдесят три копійки) шкоди у фонд охорони навколишнього природного середовища Ланчинської с/р Надвірнянського району: р/р 33113331700311, отримувач: УК у Надвірнянському р /с. Ланчин /24062100, Код ЄДРПОУ 37904033, Банк отримувача: ГУК в Івано-Франківській обл. МФО 836014.
Стягнути з Надвірнянського спеціалізованого агролісгоспу (вул. Дем'янчука, 12, м. Надвірна, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78400, код ЄДРПОУ 05442412) на користь Державної екологічної інспекції у Івано-Франківській області ( вул. Академіка Сахарова, 23 А, м. Івано-Франківськ, 76014, код ЄДРПОУ 37952307) - 62153,91 (шістдесят дві тисячі сто п'ятдесят три гривні дев'яносто одну копійку) судового збору на р/р-35213078081073 в ДКСУ м. Київ, МФО-820172, ЄДРПОУ- 37952307.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 17.09.2018
Суддя Неверовська Л.М.