Ухвала від 06.09.2018 по справі 824/497/18-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

06 вересня 2018 р. м. Чернівці справа № 824/497/18-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Левицького В.К.

за участю секретаря судового засідання Бідней О.В.

учасників справи:

представника позивача - Пастуха В.В.

відповідачі - не з'явилися

розглянув у підготовчому засіданні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України, ІНФОРМАЦІЯ_1

про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку.

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати наказ начальника Західного регіонального управління (1 категорії) від 19.04.2018 р. №161-ОС щодо припинення (розірвання) контракту та звільнення з військової служби за пунктом "и" (у зв'язку із систематичним невиконанням умов контракту) частини 6 (із застосуванням ч. 8) ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", його майора ОСОБА_1 (П-004600), начальника відділу прикордонної служби "Селятин" II категорії (тип Б);

- поновити його, ОСОБА_1 , на військовій службі на посаді начальника відділу прикордонної служби "Селятин" II категорії (тин Б) з 25.04.2018 р.;

- стягнути з Чернівецького прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України на його користь грошове забезпечення за час вимушеного прогулу з 25.04.2018 р. по день поновлення на посаді.

Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 18.07.2018 р. витребувано з ІНФОРМАЦІЯ_2 оригінал особової справи майора ОСОБА_1 (П-004600).

14.08.2018 р. Чернівецьким міським військовим комісаріатом супровідним листом №2406дск від 10.08.2018 р., на виконання вимог ухвали суду 18.07.2018 р. про витребування доказів, направлено оригінал особової справи майора ОСОБА_1 (П-004600).

Як видно з матеріалів справи, особова справа майора ОСОБА_1 (П-004600) має гриф "для службового користування".

У зв'язку з наведеним, судом поставленого на обговорення питання про отримання з ІНФОРМАЦІЯ_2 , який є розпорядником інформації з обмеженим доступом, згоди на ознайомлення з наданою до суду особовою справою майора ОСОБА_1 (П-004600), що має гриф “для службового користування”, особам, які беруть участь у справі та уповноваженим працівникам Чернівецького окружного адміністративного суду, а також для розгляду справи у відкритому судовому засіданні, дослідженні та використанні згідно вимог Кодексу адміністративного судочинства України.

В підготовчому засіданні представник позивача підтримав поставлене на обговорення питання про отримання згоди та просив суд продовжити строк проведення підготовчого провадження.

Відповідачі в підготовче засідання не прибули, водночас подали до суду клопотання про перенесення підготовчого засідання на іншу дату.

В обґрунтування клопотання відповідачі вказували, що їх представник ОСОБА_2 згідно наказу командира військової частини НОМЕР_1 "По особовому складу" від 03.08.2018 р. №118-вв перебуває у щорічній основній відпустці за 2018 р. з 20 серпня по 19 вересня 2018 р. З огляду на зазначене, просили суд перенести підготовче судове засідання на дату після 20 вересня 2018 р.

Згідно ч. 1 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Оскільки відповідачі є державними установами, до структури яких входять підрозділи з правової роботи, суд вважає, що у разі неможливості прибуття одного представника, відповідно вони мають можливість забезпечити явку інших представників у судове засідання.

Враховуючи наведене та приписи ст. 205 КАС України, суд вважає, що неприбуття представника відповідачів належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, та не забезпечити явки іншого представника у підготовче засідання не є перешкодою для проведення підготовчого засідання та розгляду поставленого на обговорення питання.

Розглянувши поставлене на обговорення питання, заслухавши думку представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд зазначає наступне.

Частиною 2 ст. 6 Закону України “Про інформацію” від 02.10.1992 р. № 2657-XII (далі - Закон № 2657-XII) визначено, що право на інформацію може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку, з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя.

За порядком доступу інформація поділяється на відкриту інформацію та інформацію з обмеженим доступом. Будь-яка інформація є відкритою, крім тієї, що віднесена законом до інформації з обмеженим доступом (ч. 1, 2 ст. 20 Закону № 2657-XII).

Згідно ч. 1 та 3 ст. 21 Закону № 2657-XII інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна, таємна та службова інформація. Порядок віднесення інформації до таємної або службової, а також порядок доступу до неї регулюються законами.

Приписами ст. 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 р. №2939-VІ (далі - Закон № 2939-VІ) передбачено, що публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Частиною 2 ст. 6 Закону № 2939-VІ встановлено, що обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог: 1) виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя; 2) розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам; 3) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.

Інформація з обмеженим доступом має надаватися розпорядником інформації, якщо він правомірно оприлюднив її раніше. Інформація з обмеженим доступом має надаватися розпорядником інформації, якщо немає законних підстав для обмеження у доступі до такої інформації, які існували раніше. Не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно. При дотриманні вимог, передбачених частиною другою цієї статті, зазначене положення не поширюється на випадки, коли оприлюднення або надання такої інформації може завдати шкоди інтересам національної безпеки, оборони, розслідуванню чи запобіганню злочину. Не належать до інформації з обмеженим доступом відомості, зазначені у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, поданій відповідно до Закону України "Про запобігання корупції", крім відомостей, зазначених в абзаці четвертому частини першої статті 47 вказаного Закону. Обмеженню доступу підлягає інформація, а не документ. Якщо документ містить інформацію з обмеженим доступом, для ознайомлення надається інформація, доступ до якої необмежений (ч. 3 - 7 ст. 6 Закону № 2939-VІ).

Положеннями ч. 1 ст. 9 Закону № 2939-VІ встановлено, що відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону до службової може належати така інформація: 1) що міститься в документах суб'єктів владних повноважень, які становлять внутрівідомчу службову кореспонденцію, доповідні записки, рекомендації, якщо вони пов'язані з розробкою напряму діяльності установи або здійсненням контрольних, наглядових функцій органами державної влади, процесом прийняття рішень і передують публічному обговоренню та/або прийняттю рішень; 2) зібрана в процесі оперативно-розшукової, контррозвідувальної діяльності, у сфері оборони країни, яку не віднесено до державної таємниці.

Відповідно до ч. 2 - 3 ст. 9 Закону № 2939-VІ документам, що містять інформацію, яка становить службову інформацію, присвоюється гриф "для службового користування". Доступ до таких документів надається відповідно до частини другої статті 6 цього Закону. Перелік відомостей, що становлять службову інформацію, який складається органами державної влади, органами місцевого самоврядування, іншими суб'єктами владних повноважень, у тому числі на виконання делегованих повноважень, не може бути обмеженим у доступі.

Типова Інструкція про порядок ведення обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 р. № 736 (далі - Інструкція №736) визначає єдині вимоги до ведення обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носіїв інформації (далі - документи), що містять службову інформацію, зібрану під час провадження оперативно-розшукової, контррозвідувальної діяльності, діяльності у сфері оборони держави, та іншу службову інформацію (далі - службова інформація), в органах державної влади, інших державних органах, органах влади Автономної Республіки Крим (далі - установи).

Згідно п. 84 Інструкції №736 працівник іншої установи може ознайомитися із змістом документа з грифом “Для службового користування”, отриманим від іншої установи, лише за письмовою згодою установи - розробника такого документа. Зазначена вимога не поширюється на представників органів державного нагляду (контролю) під час виконання ними відповідних функцій згідно із законодавством.

У разі надходження до установи запиту на інформацію, що міститься у документі, якому присвоєно гриф "Для службового користування", здійснюється з урахуванням вимог пункту 87 цієї Інструкції перегляд такого документа з метою перевірки відповідності запитуваної інформації сукупності вимог, передбачених частиною другою статті 6 Закону України "Про доступ до публічної інформації", щодо обмеження доступу до інформації на момент надходження запиту. Авторові запиту надається інформація в тій частині, доступ до якої відповідно до зазначеного Закону не обмежено.

За наявності в запитуваному документі інформації з обмеженим доступом для надсилання запитувачеві виготовляється його копія, в якій слова, речення чи зображення, що містять інформацію з обмеженим доступом, ретушуються у спосіб, який виключає подальше відтворення ретушованого. З такої копії документа виготовляється інша копія, яка надсилається запитувачеві. Копія запитуваного документа, що ретушувалася, зберігається разом з документами з відповідного запиту та може використовуватися повторно в разі надходження до установи іншого запиту на інформацію, що міститься у такому документі (п. 85 Інструкції №736).

З огляду на вищевказані обставини справи, суд з метою повного та всебічного розгляду справи, суд вважає за необхідне звернутися до Чернівецького міського військового комісаріату, який є розпорядником інформації з обмеженим доступом про надання згоди на ознайомлення з наданою до суду особовою справою майора ОСОБА_1 (П-004600), що має гриф “для службового користування”, особам, які беруть участь у справі та уповноваженим працівникам Чернівецького окружного адміністративного суду, а також для розгляду справи у відкритому судовому засіданні, дослідженні та використанні згідно вимог Кодексу адміністративного судочинства України.

Беручи до уваги наведене, для подання згоди суд встановлює ІНФОРМАЦІЯ_3 п'ятиденний строк з дати отримання копії ухвали.

Відповідно до ч. 4 ст. 173 КАС України підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду.

Частинами 1 та 2 ст. 180 КАС України передбачено, що підготовче засідання проводиться судом з повідомленням учасників справи.

У підготовчому засіданні суд: 1) оголошує склад суду, а також прізвища секретаря судового засідання, перекладача, спеціаліста, з'ясовує наявність підстав для відводів; 2) з'ясовує, чи бажають сторони вирішити спір шляхом примирення або звернутися до суду для проведення врегулювання спору за участю судді; 3) у разі необхідності заслуховує уточнення позовних вимог та заперечень проти них та розглядає відповідні заяви; 4) вирішує питання про вступ у справу інших осіб, заміну неналежного відповідача, заміну позивача, залучення співвідповідача, об'єднання справ і роз'єднання позовних вимог, прийняття зустрічного позову, якщо ці питання не були вирішені раніше; 5) роз'яснює учасникам справи, які обставини входять до предмета доказування, які докази мають бути подані тим чи іншим учасником справи; 6) з'ясовує, чи повідомили сторони про всі обставини справи, які їм відомі; 7) з'ясовує, чи надали сторони докази, на які вони посилаються у позові і відзиві, а також докази, витребувані судом, чи причини їх неподання; пропонує учасникам справи надати суду додаткові докази або пояснення; вирішує питання про проведення огляду письмових, речових та електронних доказів за їх місцезнаходженням; вирішує питання про витребування додаткових доказів та визначає строки їх подання; вирішує питання про забезпечення доказів, якщо ці питання не були вирішені раніше; 8) вирішує питання про призначення експертизи, виклик у судове засідання експертів, свідків, залучення перекладача, спеціаліста; 9) за клопотанням учасників справи вирішує питання про забезпечення позову; 10) вирішує заяви та клопотання учасників справи; 11) направляє судові доручення; 12) встановлює строки для подання відповіді на відзив та заперечення; 13) встановлює строк для подання пояснень третіми особами; 14) встановлює строки та порядок врегулювання спору за участю судді за наявності згоди сторін на його проведення; 15) призначає справу до розгляду по суті, визначає дату, час і місце проведення судового засідання (засідань) для розгляду справи по суті; 16) встановлює по

Частиною 1 ст. 181 КАС України встановлено, що підготовче засідання проводиться за правилами, встановленими главою 6 розділу II цього Кодексу, з урахуванням особливостей підготовчого засідання, встановлених цією главою.

Згідно ч. 6 ст. 181 КАС України суд може оголосити перерву у підготовчому засіданні у разі необхідності, зокрема, у випадках: 1) необхідності заміни відведеного експерта, перекладача, спеціаліста; 2) невиконання учасником справи вимог ухвали про відкриття провадження у справі у встановлений судом строк, якщо таке невиконання перешкоджає завершенню підготовчого провадження; 3) неподання витребуваних доказів особою, яка не є учасником судового процесу; 4) необхідності витребування нових (додаткових) доказів.

Оскільки під час проведення підготовчого засідання не вирішено всі питання, визначені у частині другій ст. 180 КАС України, суд вважає, що строк проведення підготовчого провадження у даній справі продовженню на тридцять днів.

Враховуючи наведене, а також з огляду на звернення суду до ІНФОРМАЦІЯ_2 з вимогою про надання згоди на ознайомлення з наданою до суду особовою справою майора ОСОБА_1 (П-004600), суд оголошує перерву у підготовчому провадженні та призначає наступне судове засідання на 18 вересня 2018 р. об 09 год. 00 хв.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 14, 173, 180, 181, 241, 248 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. ІНФОРМАЦІЯ_3 , який є розпорядником інформації з обмеженим доступом, надати згоду на ознайомлення з наданою до суду особовою справою майора ОСОБА_1 (П-004600), що має гриф “для службового користування”, особам, які беруть участь у справі та уповноваженим працівникам Чернівецького окружного адміністративного суду, а також для розгляду справи у відкритому судовому засіданні, дослідженні та використанні згідно вимог Кодексу адміністративного судочинства України.

2. Для подання до суду згоди встановити ІНФОРМАЦІЯ_3 п'ятиденний строк з дати отримання копії ухвали.

3. Продовжити строк проведення підготовчого провадження на тридцять днів.

4. Оголосити перерву у підготовчому провадженні та призначити наступне судове засідання на 18 вересня 2018 р. об 09 год. 00 хв.

Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та оскарженню не підлягає.

Заперечення проти неї можуть бути включені до апеляційної чи касаційної скарги на рішення чи ухвалу суду, прийняту за наслідками розгляду справи.

Суддя В.К. Левицький

Повний текст ухвали складено 11.09.2018 р.