Рішення від 07.09.2018 по справі 665/1384/18

Рішення набрало чинності "___"_________20____р. Справа № 665/1384/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" вересня 2018 р. Чаплинський районний суд Херсонської області в складі:

головуючої - судді Пилипенко І.О.,

за участю секретаря судового засідання - Ткаченко Л.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Чаплинка Херсонської області справу за заявою ОСОБА_1, ОСОБА_2, заінтересована особа: Чаплинський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області про встановлення факту народження дитини,

ВСТАНОВИВ:

Заявники ОСОБА_1, ОСОБА_2 звернулися до суду із заявою про встановлення факту народження дитини дочки ОСОБА_3, яка народилася 20 листопада 2015 року в м. Сімферополь АР Крим. Свої вимоги обґрунтовують тим, що перебувають у фактичних шлюбних відносинах та разом співмешкають в АР Крим. 20 листопада 2015 року ОСОБА_2 в пологовому будинку м. Сімферополь АР Крим народила дитину жіночої статі, яку заявники назвали ОСОБА_4. Вказують, що оскільки дитина народилася на тимчасово окупованій території АР Крим то, відповідно, медичне свідоцтво про народження видане неповноважними органами окупованої території, що в свою чергу унеможливлю реєстрацію дитини у встановленому законом порядку та заявникам було відмовлено Чаплинським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області в реєстрації народження дитини з мотивів невідповідності медичного свідоцтва про народження вимогам національного законодавства.

Просили суд встановити факт народження 20 листопада 2018 року в м. Сімферполь АР Крим дитини жіночої статі, ОСОБА_4, від матері ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянки України та батька, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України, відомості про якого вказати на підставі п.1 ч.2 ст.. 125 СК України.

Заявники в судове засідання не з'явилися, під час звернення до суду просили справу розглядати без їх участі.

Представник заінтересованої особи Чаплинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області в судове засідання не з'явився, подавши заяву про визнання вимог ОСОБА_1, ОСОБА_2 та розгляд справи у його відсутність.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, в зв'язку з неявкою сторін, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, вважає встановленими слідуючі факти та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до паспорта громадянина України СМ 768444, ОСОБА_1 є громадянином України та зареєстрований ІНФОРМАЦІЯ_3 АР Крим. Згідно паспорта ЕЕ929533, ОСОБА_2 також є громадянином України та зареєстрована ІНФОРМАЦІЯ_4 АР Крим.

Сторони спільно проживають однією сім'єю без реєстрації шлюбу в м. Сімферополь АР Крим.

20 листопада 2015 року в пологовому будинку м. Сімферополь АР Крим, ОСОБА_2 народила дитину жіночої статі, про що нею було отримано медичне свідоцтво про народження.

З довідки Сімферопольської лікарні ім.. Семашко №46 від 31.05.2018 року вбачається, що ОСОБА_2 20 листопада 2015 року народила дитину жіночої статі.

На підставі медичного свідоцтва про народження, виданого неповноважними органами ТОТ АР Крим, 27 листопада 2015 року заявники ОСОБА_1, ОСОБА_2 отримали свідоцтво про народження, серії І-АЯ №630925, яке також видано неповноважними органами АР Крим та у свою чергу не створює жодних правових наслідків для заявника.

Оскільки органи влади на окупованій території АР Крим не визнані державою Україна, заявник не може скористатись своїми правами після народження дитини, щодо реєстрації її народження у встановленому законодавством України порядку, а встановлення факту народження дитини має для неї юридичне значення: для оформлення факту народження дитини на території держави Україна.

Так, згідно з п. 1 ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій визначається тимчасово окупованою територією.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року № 1207-У11 будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Частиною 3 даної статті Закону передбачено, що будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Таким чином судом встановлено, що свідоцтво про народження І-АЯ №630925 від 27.11.2015 року, було видане органом, який створений та діє у порядку не передбаченому законодавством України, що позбавляє ОСОБА_1, ОСОБА_2А, які є громадянами України, зареєструвати місце народження та проживання дитини а також реалізувати інші права та обов'язки, пов'язані із народженням дитини.

Згідно зі ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Відповідно до п.7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.

Судом встановлено, що орган державної реєстрації актів цивільного стану не має можливості зареєструвати народження дитини у відповідності до Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України № 52/2 від 18 жовтня 2000 року.

Так п.2 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану передбачено, що підставами для проведення державної реєстрації народження дитини є: а) медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024 (далі - медичне свідоцтво про народження), що видається закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я державна реєстрація народження проводиться на підставі медичного свідоцтва про народження або медичної довідки про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (форма № 103-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 серпня 2006 року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за № 1150/13024 (із змінами) (далі - медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу), та висновку про підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров'я за формою, встановленою у додатку 3 до Порядку підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров'я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09 січня 2013 року № 9; б) медичне свідоцтво про народження, медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу. Ці документи подаються для державної реєстрації народження дитини, яка досягла одного року і більше ; в) акт, складений відповідними посадовими особами (капітаном судна, командиром, начальником потяга тощо) за участю двох свідків і лікаря або фельдшера (якщо лікар або фельдшер були на транспортному засобі), у випадку народження дитини на морському, річковому, повітряному судні, у потязі або в іншому транспортному засобі. У разі відсутності лікаря або фельдшера державна реєстрація народження проводиться на підставі вказаного акта та медичної довідки про перебування дитини під наглядом лікувального закладу; г) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть (форма № 106-2/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024 (далі - лікарське свідоцтво про перинатальну смерть), у разі мертвонародження.

При відсутності підстав для державної реєстрації народження, визначених у цьому пункті, державна реєстрація народження проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження даною жінкою.

Відповідно до ст.7 Закону України «Про громадянство України», особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.

Судом встановлено, що батьки дитини є громадянами України, що підтверджується відповідною копією паспорту громадянина України заявників; ОСОБА_2 у закладі охорони здоров'я АР Крим народила дитину жіночої статі, про що їй було видане медичне свідоцтво про народження, яке відповідно до ст.. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» є недійсними і не створює правових наслідків.

На підставі вищевикладеного, враховуючи те, що заявники не мають можливості надати документи, необхідні для проведення державної реєстрації народження дитини, суд приходить до висновку про законність та обґрунтованість вимог ОСОБА_1, ОСОБА_2, щодо встановлення факту народження дитини, оскільки реєстрація народження дитини не можлива без відповідного рішення суду, а тому заявлені вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись ст.125, 144 Сімейного кодексу України, ст.ст.258, 263, 265, 315, 317, 319 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1, ОСОБА_2 - задовольнити.

Встановити факт народження 20 листопада 2015 року в м. Сімферополь АР Крим дитини жіночої статі, ОСОБА_4, від матері ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянки України та батька, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України, відомості про якого вказати на підставі п.1 ч.2 ст.. 125 СК України.

Рішення підлягає негайному виконанню.

Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до апеляційного суду Херсонської області, шляхом подачі протягом 30 днів з дня його проголошення апеляційної скарги.

У відповідності до п.п. 15.5 Перехідних Положень ЦПК в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Чаплинський районний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя І.О. Пилипенко