Справа №766/17516/18
н/п 1-кс/766/12717/18
про тимчасовий доступ до речей і документів
12.09.2018 року м. Херсон
Слідчий суддя Херсонського міського суду Херсонської області ОСОБА_1 , за участі секретаря ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого слідчого в ОВС відділу СУ ГУНП в Херсонській області ОСОБА_3 , погоджене з прокурором відділу прокуратури Херсонської області ОСОБА_4 , про надання дозволу на тимчасовий доступ до речей та документів,
Слідчий звернувся до слідчого судді з клопотанням в якому просив: надати старшому слідчому в ОВС відділу СУ ГУНП в Херсонській області ОСОБА_3 , або оперативному працівникові за дорученням слідчого тимчасовий доступ та можливість вилучити в ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 , оригінали виконавчих проваджень: № 51841833 від 04.08.2016, № 53754331 від 14.04.2017, № 53754385 від 14.04.2017, № 53754489 від 14.04.2017, № 53754208 від 14.04.2017, № 54440869 від 08.08.2017, № 53754116 від 18.04.2017.
Клопотання вмотивоване тим, що слідчим управлінням ГУНП в Херсонській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42017230000000056 від 23.03.2018, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України.
Згідно з матеріалів кримінального провадження встановлено, що службові особи ІНФОРМАЦІЯ_2 зловживаючи своїм службовим становищем, діючи в супереч інтересам служби, протягом 2017 року вчинили незаконні дії з метою отримання неправомірної вигоди від відчуження (знищення) майна, вилученого ІНФОРМАЦІЯ_3 за порушення митних правил, що завдало істотної шкоди державним інтересам.
Так, протягом 2016 - 2017 років працівникам ІНФОРМАЦІЯ_2 вилучено тютюнові вироби (цигарки) у кількості 56 780 штук за результатами складання протоколів про порушення митних правил. У подальшому вилучене майно конфісковано на підставі судових рішень Херсонського міського суду Херсонської області та у відповідності до інформації митниці ІНФОРМАЦІЯ_4 (лист № 4052/21-70-03 від 08.06.2018) знищене на ТОВ Фірма « ІНФОРМАЦІЯ_5 », яке розташоване за адресою: АДРЕСА_2 , за участю представника ІНФОРМАЦІЯ_6 та ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Поряд з тим, у відповідності до інформації ІНФОРМАЦІЯ_7 (лист № 3807/21-70-03 від 01.06.2018) майно, вилучене ІНФОРМАЦІЯ_3 та конфісковане за рішенням суду протягом 2016-2017 років, знищено на наступних підприємствах: ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 », ТДВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 ». Реалізація товарів, вилучених у правах про порушення митних правил, здійснювалася через ТДВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » у рамках здійснення виконавчих проваджень працівниками ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Таким чином, інформація надана ІНФОРМАЦІЯ_3 у різний проміжок часу, щодо зберігання, реалізації та знищення майна, вилученого за результатами складання протоколів про порушення митних правил та конфіскованого за рішенням суду протягом 2016-2017 років, має великі розбіжності.
У відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 26.12.2001 №1724 виконання рішень суду по розпорядженню майном, вилученого органом доходів і зборів та конфіскованого за рішенням суду покладається на органи державної виконавчої служби.
З метою проведення повного, всебічного та неупередженого розслідування у кримінальному провадженні виникла необхідність у отримані інформації про вжиті заходи працівниками ІНФОРМАЦІЯ_6 за результатами виконання рішень суду за фактом розгляду протоколів про порушення митних правил під час ввезення на митну територію України тютюнових виробів, а також щодо кількості виконавчих проваджень розпочатих за рішеннями суду з вищевказаних порушень.
Так, на адресу ІНФОРМАЦІЯ_6 спрямовано запити (№3900/8-2018 від 17.05.2018, № 4318/8-2018 від 04.06.2018), про те отримано відповідь лише, щодо номерів виконавчих проваджень, у наданні іншій частини запитуваної інформації отримано відмову, мотивуючи своє рушення тим, що орган досудового розслідування (СУ ГУНП в Херсонській області) не є стороною у виконавчих провадженнях.
Згідно інформації ІНФОРМАЦІЯ_6 (лист від 06.06.2018 № 4392/02.4-14) у 2016 році відкрито виконавче провадження № 51841833 від 04.08.2016 на підставі рішення суду за фактом розгляду протоколу про порушення митних правил під час ввезення на митну територію України тютюнових виробів, а у 2017 році на підставі таких рішень відкрито наступні виконавчі провадження: №№ 53754331, 53754385, 53754489, 53754208 від 14.04.2017; № 54440869 від 08.08.2017; № 53754116 від 18.04.2017.
За таких обставин доступ до документів в яких міститься інформація про рух вилученого ІНФОРМАЦІЯ_3 та конфіскованого за рішенням суду майна (тютюнових виробів), а також про вжиті заходи працівниками ІНФОРМАЦІЯ_1 за результатами виконання рішень суду за фактом розгляду протоколів про порушення митних правил під час ввезення на митну територію України тютюнових виробів, спосіб, місце, суб'єктів зберігання та подальшого знищення і реалізації вилученого майна, можливо отримати лише на підставі рішення слідчого судді та у порядку, визначеному ст.ст. 159-164 КПК України.
Документи в яких відображена вищевказана інформація являють собою виконавчі провадження № 51841833 від 04.08.2016, №№ 53754331, 53754385, 53754489, 53754208 від 14.04.2017, № 54440869 від 08.08.2017, та № 53754116 від 18.04.2017, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Вищевказані документи мають значення для досудового розслідування та можуть бути використані як доказ фактів чи обставин, що встановлюються під час досудового розслідування, без їх дослідження неможливо об'єктивно з'ясувати обставини вчинюваного злочину та виконати засади кримінального провадження.
Слідчий в судове засідання не з'явився, подав письмову заяву, в який просив розглянути клопотання за його відсутності.
Представник ІНФОРМАЦІЯ_1 в судове засідання не з'явився, причини не явки суду не пояснив, про час і місце розгляду справи повідомлявся у встановленому законом порядку.
Згідно положень ч.4 ст. 107 КПК України фіксування розгляду за допомогою технічних засобів кримінального провадження не здійснювалось.
Вивчивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню з огляду на таке.
Згідно ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення.
Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Згідно приписів ч.1 ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Згідно з п. 2,3 ч. 3 та ч. 4 ст. 132 КПК України, застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що:потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора;може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.
Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:
1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;
2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;
3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Слідчим суддею встановлено, що слідчим управлінням ГУНП в Херсонській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42017230000000056 від 23.03.2018, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України.
Згідно з матеріалів кримінального провадження встановлено, що службові особи ІНФОРМАЦІЯ_2 зловживаючи своїм службовим становищем, діючи в супереч інтересам служби, протягом 2017 року вчинили незаконні дії з метою отримання неправомірної вигоди від відчуження (знищення) майна, вилученого ІНФОРМАЦІЯ_3 за порушення митних правил, що завдало істотної шкоди державним інтересам.
Так, протягом 2016 - 2017 років працівникам ІНФОРМАЦІЯ_2 вилучено тютюнові вироби (цигарки) у кількості 56 780 штук за результатами складання протоколів про порушення митних правил. У подальшому вилучене майно конфісковано на підставі судових рішень Херсонського міського суду Херсонської області та у відповідності до інформації митниці ІНФОРМАЦІЯ_4 (лист № 4052/21-70-03 від 08.06.2018) знищене на ТОВ Фірма « ІНФОРМАЦІЯ_5 », яке розташоване за адресою: АДРЕСА_2 , за участю представника ІНФОРМАЦІЯ_6 та ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Поряд з тим, у відповідності до інформації ІНФОРМАЦІЯ_7 (лист № 3807/21-70-03 від 01.06.2018) майно, вилучене ІНФОРМАЦІЯ_3 та конфісковане за рішенням суду протягом 2016-2017 років, знищено на наступних підприємствах: ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 », ТДВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 ». Реалізація товарів, вилучених у правах про порушення митних правил, здійснювалася через ТДВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » у рамках здійснення виконавчих проваджень працівниками ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Таким чином, інформація надана ІНФОРМАЦІЯ_3 у різний проміжок часу, щодо зберігання, реалізації та знищення майна, вилученого за результатами складання протоколів про порушення митних правил та конфіскованого за рішенням суду протягом 2016-2017 років, має великі розбіжності.
У відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 26.12.2001 №1724 виконання рішень суду по розпорядженню майном, вилученого органом доходів і зборів та конфіскованого за рішенням суду покладається на органи державної виконавчої служби.
З метою проведення повного, всебічного та неупередженого розслідування у кримінальному провадженні виникла необхідність у отримані інформації про вжиті заходи працівниками ІНФОРМАЦІЯ_6 за результатами виконання рішень суду за фактом розгляду протоколів про порушення митних правил під час ввезення на митну територію України тютюнових виробів, а також щодо кількості виконавчих проваджень розпочатих за рішеннями суду з вищевказаних порушень.
Так, на адресу ІНФОРМАЦІЯ_6 спрямовано запити (№3900/8-2018 від 17.05.2018, № 4318/8-2018 від 04.06.2018), про те отримано відповідь лише, щодо номерів виконавчих проваджень, у наданні іншій частини запитуваної інформації отримано відмову, мотивуючи своє рушення тим, що орган досудового розслідування (СУ ГУНП в Херсонській області) не є стороною у виконавчих провадженнях.
Згідно інформації ІНФОРМАЦІЯ_6 (лист від 06.06.2018 № 4392/02.4-14) у 2016 році відкрито виконавче провадження № 51841833 від 04.08.2016 на підставі рішення суду за фактом розгляду протоколу про порушення митних правил під час ввезення на митну територію України тютюнових виробів, а у 2017 році на підставі таких рішень відкрито наступні виконавчі провадження: №№ 53754331, 53754385, 53754489, 53754208 від 14.04.2017; № 54440869 від 08.08.2017; № 53754116 від 18.04.2017.
За таких обставин доступ до документів в яких міститься інформація про рух вилученого ІНФОРМАЦІЯ_3 та конфіскованого за рішенням суду майна (тютюнових виробів), а також про вжиті заходи працівниками ІНФОРМАЦІЯ_1 за результатами виконання рішень суду за фактом розгляду протоколів про порушення митних правил під час ввезення на митну територію України тютюнових виробів, спосіб, місце, суб'єктів зберігання та подальшого знищення і реалізації вилученого майна, можливо отримати лише на підставі рішення слідчого судді та у порядку, визначеному ст.ст. 159-164 КПК України.
Документи в яких відображена вищевказана інформація являють собою виконавчі провадження № 51841833 від 04.08.2016, №№ 53754331, 53754385, 53754489, 53754208 від 14.04.2017, № 54440869 від 08.08.2017, та № 53754116 від 18.04.2017, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Вищевказані документи мають значення для досудового розслідування та можуть бути використані як доказ фактів чи обставин, що встановлюються під час досудового розслідування, без їх дослідження неможливо об'єктивно з'ясувати обставини вчинюваного злочину та виконати засади кримінального провадження.
На підставі викладеного, керуючись ст. 159, ч.1 ст. 160, п.2 та п.3 ч.5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання задовольнити.
Надати старшому слідчому в ОВС відділу СУ ГУНП в Херсонській області ОСОБА_3 , або оперативному працівникові за дорученням слідчого тимчасовий доступ та можливість вилучити в ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 , оригінали виконавчих проваджень: № 51841833 від 04.08.2016, № 53754331 від 14.04.2017, № 53754385 від 14.04.2017, № 53754489 від 14.04.2017, № 53754208 від 14.04.2017, № 54440869 від 08.08.2017, № 53754116 від 18.04.2017.
Встановити строк дії ухвали до 12.10.2018 року.
Попередити відповідальну особу про наслідки невиконання ухвали слідчого судді передбачені ст. 166 КПК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
СуддяОСОБА_1