13 вересня 2018 року м. Ужгород№ 0740/868/18
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді -Маєцької Н.Д.
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою Головного управління ДФС у Закарпатській області до фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,-
Головне управління ДФС у Закарпатській області, в особі представника ОСОБА_2, звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу у розмірі 40930,81 грн., у тому числі пеня - 40 730,03 грн.
Обґрунтовуючи свої вимоги позивач вказує, що станом на 09 липня 2018 року за відповідачем рахується податковий борг у розмірі 40930,81 грн., у тому числі пеня 40730,03 грн. Податковий борг відповідачем залишається не погашеним, у зв'язку з чим просить суд задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою судді від 16 серпня 2018 року відкрито провадження у адміністративній справі та розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження, встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позов - п'ятнадцять днів з дня вручення йому копії даної ухвали суду та роз'яснено сторонам, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідач відзив на позовну заяву не подав.
Згідно наявного в матеріалах справи витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відповідач проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, тобто, за адресою на яку направлялася кореспонденція суду. Вказана кореспонденція повернулася до суду з відміткою "не проживає. Відтак, судом вжито достатніх заходів щодо належного повідомлення відповідача про відкриття провадження, про дату, час і місце судового розгляду даної адміністративної справи.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Згідно ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову, виходячи з наступного:
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до статті 36 Податкового Кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.
Відповідно до статті 16 пункту 16.1 підпункту 16.1.4 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до копії Витягу державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ОСОБА_1 зареєстрований 12 липня 2005 року як фізична особа-підприємець та проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1. Відповідно до вказаного витягу 20 січня 2017 року ФОП ОСОБА_1 було припинено підприємницьку діяльність.
Згідно підпункту 97.4.3. пункту 97.4 статті 97 ПК України, в разі ліквідації платника податків, не пов'язаної з банкрутством, особою відповідальною за погашення грошових зобов'язань чи податкового боргу платника, є стосовно фізичної особи-підприємця або фізичної особи, яка провадить незалежну професійну діяльність, - така фізична особа.
Згідно ст.52 Цивільного кодексу України - фізична особа-підприємець відповідає за зобов'язаннями, пов'язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном, крім майна, на яке згідно із законом не може бути звернено стягнення, в зв'язку з чим заборгованість фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 зі сплати податкових боргів (як суб'єкта господарської діяльності) підлягає стягненню з ОСОБА_1
Загальна сума податкового боргу відповідача становить 40 930,81 грн., у тому числі пеня - 40 730,03 грн. , по платежам:
- 30 14010100 "податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)" у розмірі пені 40730,03 грн.;
- 53 18010700 "земельний податок з фізичних осіб" у розмірі 74,28 грн.;
- 50 18010200 "податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості" у розмірі 126,50 грн.
Вказана заборгованість виникла на підставі наступного.
Відповідно до пп.129.1.1 п.129.1 ст.129 ПКУ від 25.06.2018 по платежу 30 14010100 «Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)» за наслідком стягнення податкового боргу по Постановам №807/2603/14 та №807/458/14, Відповідачу в межах виконавчого провадження проведено нарахування пені у загальній сумі 41 727,27 грн.,а саме:
- у розмірі 1 707,84 грн.,у зв'язку із сплатою грошового зобов'язання визначеного Податковою декларацією з податку на додану вартість №1300000529 від 20.08.2013 (за період з 29.11.2013 по 25.06.2018);
- у розмірі 7 372,44 грн., у зв'язку із сплатою грошового зобов'язання визначеного Податковою декларацією з податку на додану вартість №1300000583 від 20.09.2013 (за період з 30.12.2013 по 25.06.2018);
- у розмірі 13 534,85 грн., у зв'язку із сплатою грошового зобов'язання визначеного Уточнюючим розрахунком податкових зобов'язань з податку на додану вартість №1300000608 від 10.10.2013 (за період з 09.01.2014 по 25.06.2018);
- у розмірі 405,71 грн., у зв'язку із сплатою грошового зобов'язання визначеного Уточнюючим розрахунком податкових зобов'язань з податку на додану вартість №1300000608 від 10.10.2013 (за період з 09.01.2014 по 25.06.2018);
- у розмірі 7 800,24 грн., у зв'язку із сплатою грошового зобов'язання визначеного Податковою декларацією з податку на додану вартість №1300019848 від 21.10.2013 (за період з 29.01.2013 по 25.06.2018);
- у розмірі 8 997,84 грн., у зв'язку із сплатою грошового зобов'язання визначеного Податковою декларацією з податку на додану вартість №1300022840 від 20.11.2013 (за період з 01.03.2013 по 25.06.2018);
- у розмірі 1 908,35 грн., у зв'язку із сплатою грошового зобов'язання визначеного Податковою декларацією з податку на додану вартість №9009050965 від 20.02.2014 (за період з 01.06.2014 по 25.06.2018).
Вказана сума пені, згідно з платіжним дорученням від 25.06.2018 №347 сплачена Відповідачем частково у розмірі 997,24 грн., залишок несплаченої пені становить 40 730,03 грн..
Відповідно до п. 14.1.162 ст. 14 ПК України пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми грошових зобов'язань у встановлених цим Кодексом випадках та не сплачена у встановлені законодавством строки.
Пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 статті 129.1 ПК нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті (пункт 129.4 статті 129 Податкового кодексу України).
Відповідно до п. 131.2 ст. 131 ПК України при погашенні суми податкового боргу (його частини) кошти, що сплачує такий платник податків, у першу чергу зараховуються в рахунок податкового зобов'язання. У разі повного погашення суми податкового боргу кошти, що сплачує такий платник податків, в наступну чергу зараховуються у рахунок погашення штрафів, в останню чергу зараховуються в рахунок пені.
Погашення сум нарахованої та несплаченої пені здійснюється у загальному порядку установленому для погашення податкового боргу.
Відповідно до пп. 54.3.3 п.54.3 ст. 54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо: згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
ГУ ДФС у закарпатській області, у відповідності до п. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 ПК України та п. 286.5 ст. 286 ПК України надіслано позивачеві податкове повідомлення-рішення №185896-1306 від 30.06.2017, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем 53 18010700 «Земельний податок з фізичних осіб» у розмірі 74,28 грн..
Згідно п. 286.5 ст. 286 ПК України нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають (вручають) платникові за місцем його реєстрації до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу.
Крім того, ГУ ДФС у Закарпатській області, у відповідності до пп. 54.3.3 п. 54.2 ст. 54 ПК України та пп. 266.7.2 п. 266.7 ст. 266 ПК України надіслано позивачеві податкове повідомлення-рішення №299901-13-1306 від 13.06.2017, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем 50 18010200 «Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості» у розмірі 126,50 грн.
Відповідно до пп. 266.1.1. п.266.1 ст. 266 платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Згідно з пп. 266.7.2 п. 266.7 ст. 266 ПК України податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).
Вказані податкові повідомлення-рішення Відповідачем залишаються несплаченими.
Відповідно до статті 14 пункту 14.1 підпункту 14.1.156 ПК України, податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Статтею 14 пунктом 14.1 підпунктом 14.1.175 ПК України встановлено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно статті 59 пункту 59.1 ПК України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до статті 14 пункту 14.1 підпункту 14.1.153 даного Кодексу податкова вимога - письмова вимога контролюючого органу до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
Згідно зі статтею 59 пунктом 59.1 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Судом встановлено, що позивачем з метою погашення податкового боргу було вручено відповідачу податкову вимогу від 05 травня 2014 року № 3307 - 25 про наявність податкового боргу за узгодженими податковими зобов'язаннями, яка була направлена на адресу Відповідача засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомлення про вручення поштового відправлення та вручена йому особисто 12 червня 2014 року.
Податковий борг відповідача підтверджений матеріалами справи, зокрема обліковими картками платника податків, розрахунком податкового боргу та податковими повідомленнями - рішеннями.
Відповідно до статті 20 пункту 20.1 підпункту 20.1.19 ПК України, контролюючі органи мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до пункту 87.11 статті 87 Податкового кодексу України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене на те, що податковий борг відповідача у розмірі 40 930,81 грн., у тому числі пеня - 40 730,03 грн., підтверджується матеріалами справи та станом на час розгляду справи в суді відповідачем не погашений, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ГУ ДФС у Закарпатській області про стягнення з фізичної особи ОСОБА_1 податкового боргу у розмірі 40 930,81 грн., у тому числі пеня - 40 730,03 грн., є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 5,6,9,77,78,90,243-246 КАС України, суд,
Позовну заяву Головного управління ДФС у Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Волошина, будинок 52, код ЄДРПОУ 39393632) до фізичної особи ОСОБА_1 (89600, АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1) про стягнення податкового боргу - задовольнити.
Стягнути з фізичної особи ОСОБА_1 (89600, АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1) до державного (місцевого) бюджету за відповідним кодом бюджетної класифікації податковий борг у розмірі 40 930,81 грн. (сорок тисяч дев'ятсот тридцять гривень вісімдесят одна копійка), у тому числі пеня - 40 730,03 грн. ( сорок тисяч сімсот тридцять гривень три копійки) по платежам:
- 30 14010100 «Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт,послуг)» у розмірі 40 730,03 грн. ( сорок тисяч сімсот тридцять гривень три копійки);
- 53 18010700 «Земельний податок з фізичних осіб» у розмірі 74,28 грн. (сімдесят чотири гривні двадцять вісім копійок);
- 50 18010200 «Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості» у розмірі 126,50 грн. (сто двадцять шість гривень п'ятдесят копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені Розділом VII КАС України).
Суддя ОСОБА_3