Рішення від 06.09.2018 по справі 806/3304/18

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 вересня 2018 року м.Житомир справа № 806/3304/18

категорія 6.2.1

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Черноліхова С.В.,

секретар судового засідання Ясинська К.В., Матвєєва В.К.,

за участю: позивача ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2,

представника відповідача ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у спрощеному позовному провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача - Колективне сільськогосподарське підприємство "Україна -Черняхів-1" про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 та просить:

- визнати протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області у задоволенні заяви про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо приватизації земель ДП "Україна" на території Черняхівської селищної та Великогорбашівської сілької ради Черняхівського району, оформлену листом від 23.01.2018 № Л-16427/0-258/0/22-18;

- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області задовольнити заяву та надати дозвіл Колективному сільськогосподарському підприємству "Україна-Черняхів-1", яке є правонаступником ДП "Україна", на розроблення проекту приватизації земель, які знаходяться на території Черняхівської селищної та Великогорбашівської сільської ради Черняхівського району.

В обґрунтування позову посилається на те, що був працівником Державного підприємства "Україна" і разом з іншими працівниками цього підприємства подав заяву до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо приватизації земель ДП "Україна" на території Черняхівської селищної та Великогорбашівської сілької ради Черняхівського району. Листом від 23.01.2018 № Л-16427/0-258/0/22-18 у наданні такого дозволу відповідачем відмовлено з тих підстав, що у заяві не визначено призначення земельної ділянки та відсутні відомості щодо категорії земель в державних актах на право постійного користування землею. Вважає таку відмову протиправною, оскільки підстави відмови у листі № Л-16427/0-258/0/22-18 не передбачені ч.ч.3,4 ст.118 Земельного кодексу України.

Ухвалою суду від 09.07.2018 відкрито спрощене провадження у справі з викликом сторін.

14.08.2018 та 21.08.2018 у судовому засіданні оголошено перерву в зв'язку із наданням додаткових доказів.

16.08.2018 до суду надійшов відзив Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області на позовну заяву, в якому останнє просило відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1. У відзиві відповідач зазначив, що позивачем всупереч ч.6,7 ст.118 Земельного кодексу України не було додано до заяви графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки та не було зазначено цільове призначення земельної ділянки. Крім того, цільове призначення не зазначено і у державних актах на право постійного користування земельними ділянками серії ЖТ-11-6-2 № 000002 та 1-ЖТ № 001150, що не дає підстав вважати розпорядником цих земельних ділянок Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області. Також, з урахуванням ч.5 ст.116 Земельного кодексу України, земельні ділянки, зазначені в державних актах ЖТ-11-6-2 № 000002 та 1-ЖТ № 001150, можуть бути передані у власність тільки після припинення права користування ними.

У відповіді на відзив від 13.08.2018 позивач вказав, що помилковими є посилання відповідача на застосування у спірних правовідносинах положень ч.6,7 ст.118 Земельного кодексу України, оскільки питання отримання дозволу на розробку проекту приватизації за клопотанням громадян-працівників державних сільськогосподарських підприємств врегульовано частинами 3-5 статті 118 Земельного кодексу України. Що стосується відомостей про цільове призначення і форму власності спірних земельних ділянок, а саме, що вони є землями сільськогосподарського призначення державної форми власності, то її розпорядником є Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області, тому посилання відповідача на відсутність повноважень на розпорядження цими землями є безпідставним.

21.08.2018 до суду надійшло заперечення Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області на відповідь позивача. В ньому зазначено про правомірність відмови у наданні дозволу, враховуючи відсутність відомостей про категорії земель у державних актах на право постійного користування земельними ділянками серії ЖТ-11-6-2 № 000002 та 1-ЖТ № 001150, а також відсутність доказів правонаступництва Колективного сільськогосподарського підприємства "Україна-Черняхів-1" щодо ДП "Україна".

В судовому засіданні 06.09.2018 позивач та його представник підтримали позов з підстав, зазначених у ньому та у відповіді на відзив, просили його задовольнити.

Представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову, зважаючи на пояснення, викладені у відзиві на позовну заяву та заперечення на відповідь позивача.

Представник КСП "Україна -Черняхів-1" просив позов задовольнити.

Вислухавши пояснення сторін, третьої особи, дослідивши матеріали справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, з таких підстав.

Судом встановлено, що 20.11.2017 ОСОБА_1 звернувся із заявою до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, в якій просив надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо приватизації земель ДП "Україна" на території Черняхівської селищної та Великогорбашівської сілької ради Черняхівського району (а.с.11).

Листом від 23.01.2018 № Л-16427/0-258/0/22-18 відповідачем повідомлено про відмову у задоволенні заяви ОСОБА_1 (а.с.14). Вказано наступні підстави відмови:

- у заяві не визначено цільове призначення земельної ділянки, за якою планується використання;

- в державних актах на право постійного користування серії ЖТ-11-6-2 № 000002 та 1-ЖТ № 001150, згідно яких земельні ділянки перебувають у постійному користуванні ДП “Україна”, відсутні відомості щодо категорії земель, що суперечить ч.4 ст.122 Земельного кодексу України. Одночасно Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області є розпорядником виключно земель сільськогосподарського призначення державної форми власності.

Не погоджуючись із вказаною відмовою, ОСОБА_1 звернувся до суду із цим позовом.

Вирішуючи спірні правовідносини у даній справі, суд виходить із наступного.

Згідно з частиною першою статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.

У статті 108 Цивільного кодексу України визначено, що перетворенням юридичної особи є зміна її організаційно-правової форми.

У разі перетворення до нової юридичної особи переходять усе майно, усі права та обов'язки попередньої юридичної особи.

За змістом частини другої статті 191 Цивільного кодексу України до складу підприємства як єдиного майнового комплексу входять усі види майна, призначені для його діяльності, включаючи земельні ділянки, будівлі, споруди, устаткування, інвентар, сировину, продукцію, права вимоги, борги, а також право на торговельну марку або інше позначення та інші права, якщо інше не встановлено договором або законом.

Частиною 4 статті 122 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Відповідно до державного акта на право постійного користування землею серії ЖТ-11-6-2 № 000002 та державного акта на право постійного користування землею серії 1-ЖТ № 001150 учбово-дослідному господарству “Україна” у постійне користування надано 1619,6 га та 3294 га землі відповідно для цільового призначення (а.с.21-24).

Згідно наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 12.11.2014 № 449 державне підприємство «Навчально-дослідне господарство “Україна” Державного агроекологічного університету» перейменоване у державне підприємство «Дослідне господарство «Україна» та є правонаступником майнових прав та обов'язків першого (а.с.35).

Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.03.2015 №111 державне підприємство «Дослідне господарство «Україна» перейменоване у державне підприємство «Україна» і є його правонаступником (а.с.36).

Відповідно до наказу регіонального відділення Фонду державного майна України по Житомирській області від 19.12.2017 № 836 державне підприємство «Україна» (ДП "Україна) припинено в зв'язку із перетворенням в Колективне сільськогосподарське підприємство "Україна-Черняхів-1", яке є правонаступником державного підприємства «Дослідне господарство «Україна» після укладення з регіональним відділенням Фонду державного майна України по Житомирській області договору безоплатної передачі державного майна єдиного майнового комплексу державного підприємства «Україна» та акту приймання-передачі державного майна єдиного майнового комплексу державного підприємства «Україна» (а.с.33-34).

Договір безоплатної передачі державної частки єдиного майнового комплексу державного підприємства «Україна», в тому числі і щодо земельних ділянок за кадастровими номерами: 1825655100:02:000:0026, 1825655100:02:000:0025, 1825655100:03:003:0375 1825655100:07:000:0061 1825655100:03:002:0356 1825655100:03:005:0064 1825655100:09:000:0019 1825655100:03:002:0355 1825655100:09:000:0018 1825655100:03:006:0054 1825655100:06:000:0036 1825655100:03:002:0354 1825655100:09:000:0017 1825681000:06:000:0011 1825681000:09:000:0003 1825681000:02:000:0004 1825681000:05:000:0014 1825681000:07:000:0004 1825681000:11:000:0003 1825681000:02:000:0003 1825681000:01:000:0084 1825681000:11:000:0004 1825681000:09:000:0004 1825681000:04:000:0015 та акт приймання-передачі безоплатної передачі державної частки єдиного майнового комплексу державного підприємства «Україна» були укладені з Колективним сільськогосподарським підприємством "Україна-Черняхів-1" 15 березня 2018 року (а.с.97-100, 101-106, 107).

Зазначені земельні ділянки, які були в постійному користуванні державного підприємства «Україна», є землями сільськогосподарського призначення державної форми власності (довідки відділу у Черняхівському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області № 349/336-18-0.36 від 20.08.2018, № 335/336-18-0.36 від 20.07.2018 (а.с.82-85)).

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, правонаступником державного підприємства «Україна» (код ЄДРПОУ 00487155) є Колективне сільськогосподарське підприємство "Україна-Черняхів-1" (код ЄДРПОУ 00487155) (а.с.16-20).

З урахуванням наведеного, Колективне сільськогосподарське підприємство "Україна-Черняхів-1" є правонаступником єдиного майнового комплексу державного підприємства «Україна», в тому числі і земельних ділянок, які перебували у його постійному користуванні згідно державних актів серії ЖТ-11-6-2 № 000002 та 1-ЖТ № 001150.

Також, згідно встановлених обставин, вказані земельні ділянки є землями сільськогосподарського призначення державної форми власності, а отже Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області є органом, який уповноважений на їх передачу у власність.

Пунктами 1, 2 Указу Президента України № 720/95 від 08 серпня 1995 року «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» установлено, що паюванню підлягають сільськогосподарські угіддя, передані у колективну власність колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам, у тому числі створеним на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств.

Паювання земель радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств здійснюється після перетворення їх на колективні сільськогосподарські підприємства.

Паювання земель передбачає визначення розміру земельної частки (паю) у колективній власності на землю кожного члена колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства без виділення земельних ділянок в натурі (на місцевості).

Право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.

За змістом частини третьої статті 116 Земельного кодексу України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Згідно ч.1, ч.2 статті 25 Земельного кодексу України, при приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій земельні ділянки передаються працівникам цих підприємств, установ та організацій, працівникам державних та комунальних закладів освіти, культури, охорони здоров'я, розташованих на території відповідної ради, а також пенсіонерам з їх числа з визначенням кожному з них земельної частки (паю).

Рішення про приватизацію земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій приймають органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень за клопотанням працівників цих підприємств, установ та організацій.

Відповідно до частин третьої - п'ятої статті 118 Земельного кодексу України, громадяни - працівники державних та комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, а також пенсіонери з їх числа, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельних ділянок, які перебувають у постійному користуванні цих підприємств, установ та організацій, звертаються з клопотанням про приватизацію цих земель до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Відповідний орган місцевого самоврядування або орган виконавчої влади в місячний термін розглядає клопотання і надає дозвіл підприємствам, установам та організаціям на розробку проекту приватизації земель.

Передача земельних ділянок у власність громадянам - працівникам державних та комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, а також пенсіонерам з їх числа провадиться після затвердження проекту приватизації земель у порядку, встановленому цим Кодексом.

Згідно з частинами першою та другою статті 49 Закону України "Про землеустрій" проекти землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій розробляються на підставі рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень за клопотанням працівників цих підприємств, установ та організацій.

Таким чином наведеними нормами встановлено право громадян - працівників державних та комунальних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонерів з їх числа, на одержання безоплатно у власність земельних ділянок, які перебувають у постійному користуванні цих підприємств.

При цьому реалізація права на отримання земельної ділянки здійснюється шляхом подання клопотання про приватизацію земель до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

За змістом норми ч.3 ст.118 ЗК України, при зверненні із вказаним клопотанням, громадянами має бути підтверджено наступні факти: наявність трудових стосунків з державним сільськогосподарським підприємством та право постійного користування земельними ділянками державним сільськогосподарським підприємством. При дотриманні вказаних умов, відповідний орган місцевого самоврядування або орган виконавчої влади в місячний термін зобов'язаний розглянути клопотання і надати дозвіл на розробку проекту приватизації земель.

Будь-яких інших вимог до таких клопотань чинне законодавство не містить, як і не містить підстав для відмови у наданні дозволу на розробку проекту приватизації земель державного підприємства.

Одночасно, можна дійти висновку, що в разі недотримання вищезазначених умов щодо підтвердження трудових стосунків та права постійного користування земельними ділянками, суб'єкт владних повноважень може відмовити у наданні такого дозволу.

Як вбачається із копії трудової книжки позивача АВ № 896736, ОСОБА_1 працював з 07.10.2011 на посаді головного економіста та з 25.04.2014 на посаді директора в державному підприємстві «Навчально-дослідне господарство “Україна” Державного агроекологічного університету», яке 25.03.2015 перейменовано на ДП “Україна” (а.с.12).

Отже, він, як працівник ДП “Україна”, правонаступником якого є сільськогосподарське підприємство "Україна-Черняхів-1", мав право на звернення до відповідача із клопотанням згідно із частиною третьою статті 118 Земельного кодексу України про приватизацію земель сільськогосподарського призначення державної форми власності, що перебували у постійному користуванні ДП “Україна”.

В свою чергу, відповідачем було відмовлено у задоволенні клопотання з підстав, які не передбачені змістом ч.3 ст.118 Земельного кодексу України з посиланням на необхідність зазначення у клопотанні про приватизацію цільового призначення земельної ділянки, а також відсутність в державних актах серії ЖТ-11-6-2 № 000002 та 1-ЖТ № 001150 про право постійного користування земельними ділянками інформації про категорії земель.

Що стосується інших посилань відповідача на правомірність листа від 23.01.2018 № Л-16427/0-258/0/22-18, які не були підставою відмови у наданні дозволу, але зазначені у відзиві та запереченні Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, то суд не бере їх до уваги, оскільки за змістом ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень останній не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення.

Також, помилковою є позиція відповідача щодо необхідності застосування до спірних правовідносин ч.6 та 7 ст.118 Земельного кодексу України, оскільки вони не стосуються порядку приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств громадянами-працівниками таких підприємств.

Окремо слід наголосити, що рішення про надання дозволу або про відмову у наданні дозволу на розробку проекту приватизації земель оформляються розпорядчим індивідуальним правовим актом - наказом Головного управління Держгеокадастру в області. Відповідно, такі рішення не можуть оформлятися листами у відповідь на клопотання заявника. Отже має місце протиправна бездіяльність відповідача, яка полягає у неприйнятті відповідачем рішення у встановленій законодавством формі. Зазначена правова позиція узгоджується із викладеною в постанові Верховного Суду від 11.04.2018 у справі №806/2208/17.

Відтак, з урахуванням викладеного, відмова Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області у задоволенні заяви про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо приватизації земель ДП "Україна", оформлена листом, є неправомірною, а тому позов в цій частині підлягає задоволенню.

Щодо вимог позивача в частині зобов'язання Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області надати дозвіл Колективному сільськогосподарському підприємству "Україна-Черняхів-1", яке є правонаступником ДП "Україна", на розроблення проекту приватизації земель, які знаходяться на території Черняхівської селищної та Великогорбашівської сільської ради Черняхівського району, суд зазначає наступне.

Повноваження щодо вирішення питання про надання дозволу на розробку проекту приватизації в даному випадку належать до дискреційних повноважень Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області.

Адміністративний суд не наділений повноваженнями втручатися у вільний розсуд (дискрецію) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за критеріями, визначеними статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги не можуть бути задоволені у спосіб, обраний позивачем, а тому у задоволенні позову в цій частині слід відмовити.

Одночасно, застосовуючи механізм належного захисту прав позивача та їх відновлення, користуючись повноваженнями, наданими ч.2 ст.9, ч. 2 ст.245 КАС України, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 20.11.2017 та за результатами розгляду прийняти рішення із врахуванням норм ст.118 Земельного кодексу України та встановлених обставин справи.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір з Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області за рахунок його бюджетних асигнувань в сумі 1409,60 грн.

Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246, 371 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Позов ОСОБА_1 (вул. Черняховського, 108 В, кв. 81, м.Житомир, 10005, ІПН НОМЕР_1) до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області (вул. Довженка, 45, м.Житомир, 10002, код ЄДРПОУ 39765513 ) про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області у задоволенні заяви ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо приватизації земель ДП "Україна" на території Черняхівської селищної ради та Великогорбашівської сілької ради Черняхівського району, оформлену листом від 23.01.2018 № Л-16427/0-258/0/22-18.

Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 20.11.2017 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо приватизації земель ДП "Україна" на території Черняхівської селищної ради та Великогорбашівської сілької ради Черняхівського району та прийняти рішення із врахуванням встановлених обставин справи та у відповідності до норм ст.118 Земельного кодексу України.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 1 409 (тисяча чотириста дев'ять) гривень 60 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Черноліхов

Повне судове рішення складене 11 вересня 2018 року