07 вересня 2018 року м. Житомир справа № 806/3307/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Семенюк М.М.,
з участю секретаря судового засідання Лисайчука А.О.,
позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог (а.с.112-119) просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, щодо не врахування та не виплати ОСОБА_1 частини грошового забезпечення з якого повинна обраховуватися та виплачуватися пенсія (частини пенсії), право на яку підтверджено судовим рішенням у справі №295/8318/17 починаючи з 1.06.2017 року - при проведенні перерахунку та виплати мені суми недоотриманої різниці пенсії з 1.01.2016 року згідно судового рішення у справі №295/12303/17;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, щодо не врахування та не виплати ОСОБА_1 частини грошового забезпечення з якого повинна обраховуватися та виплачуватися пенсія (частини пенсії), право на яку підтверджено судовим рішенням у справі №295/8318/17 починаючи з 1 лютого 2018 року, по цей час включно, довічно, а також щодо невиплати недоотриманої різниці пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, врахувати (включити) та виплатити ОСОБА_1 невраховані, при перерахунку згідно судового рішення у справі № 295/12303/17 частини грошового забезпечення з якого повинна обраховуватися та виплачуватися пенсія, право на які підтверджено судовим рішенням у справі №295/8318/17, а саме фактично отримані суми, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, в тому числі сум грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за участь в АТО, премії разової - починаючи з 1.06.2017 року, до моменту перерахунку та виплати у лютому 2018 року (рішення у справі № 295/12303/17), не виключаючи їх із свого складу або зменшуючи їх розмір у відсотковому значенні (на момент набуття права на перерахунок пенсії з 01.01.2016) - із врахуванням отриманих сум;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, врахувати (включити) та виплатити ОСОБА_1, невраховані при перерахунку згідно судового рішення у справі № 295/12303/17 частини грошового забезпечення з якого повинна обраховуватися та виплачуватися пенсія, право на які підтверджено судовим рішенням у справі №295/8318/17, а саме фактично отримані суми, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, в тому числі сум грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за участь в АТО, премії разової - починаючи з 1 лютого 2018 року (по цей час включно), довічно, не виключаючи їх із свого складу (на момент набуття права на перерахунок пенсії з 01.01.2016) або зменшуючи їх розмір у відсотковому значенні - із врахуванням отриманих сум;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області розрахувати та виплатити різницю недоотриманої ОСОБА_1 пенсії внаслідок не врахування, при перерахунку згідно судового рішення у справі № 295/12303/17 частини грошового забезпечення з якого повинна обраховуватися та виплачуватися пенсія, право на які підтверджено судовим рішенням у справі №295/8318/17 (фактично отримані суми, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в тому числі, сум грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за участь в АТО, премії разової) починаючи з 1.06.2017 року до моменту перерахунку в лютому 2018 року, та до вступу рішення за даним позовом у законну силу, не виключаючи їх із свого складу (на момент набуття права на перерахунок пенсії з 01.01.2016) або зменшуючи їх розмір у відсотковому значенні - із врахуванням отриманих мною сум.
В обґрунтування позову зазначає, що відповідачем протиправно при здійснені в лютому 2018 року, на підставі судового рішення по справі № 295/12303/17, перерахунку пенсії з 01.01.2016 не враховані у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отримані суми, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які судовим рішенням по справі № 295/8318/17 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області врахувати при здійсненні перерахунку пенсії з 01.06.2017.
Ухвалою від 09.07.2018 позов прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд якої призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Відповідач подав відзив на позов (а.с.50-79), в якому просив відмовити в задоволенні позову, посилаючись на те, що в лютому 2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 зроблений правильно відповідно до судового рішення у справі № 295/12303/17 згідно довідки Управління міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області від 25.04.2017 № 85/1842 на підставі вказаних в ній розмірів грошового забезпечення, в якій додаткові види грошового забезпечення (включення яких вимагає Позивач) на час виникнення права на перерахунок пенсії (на 01.01.2016) за посадою Позивача не встановлювались та не виплачувались.
Ухвалою від 31.07.2018 (а.с.80) суд призначив справу до розгляду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
Позивачем була подана відповідь на відзив, яка судом до уваги не приймається, оскільки, згідно ч. 3 ст. 263 КАС України, у даній справі заявами по суті справи є позов та відзив.
В судовому засіданні:
- позивач позов підтримав, пояснивши при цьому, що при перерахунку пенсії в лютому 2018 року, відповідач протиправно зменшив розмір його премії, який складав при звільненні 145%, до 2,65%;
- представник відповідача заперечував проти задоволення позову.
Проаналізувавши досліджені по справі докази, суд приходить до висновку, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Постановою Богунського районного суду м. Житомира від 16.11.2017 (а.с.22), з урахуванням змін, внесених постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 17.01.2018 по справі № 295/12303/17 (а.с.23-25), зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" ОСОБА_1 призначеної пенсії з 01.01.2016 згідно довідки № 85/1842 від 25.04.2017, виданої Управлінням міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області.
На виконання зазначених судових рішень ОСОБА_1 був зроблений перерахунок пенсії (а.с.74-75), виходячи із сум грошового забезпечення, зазначених в довідці № 85/1842 від 25.04.2017, виданої Управлінням міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області (а.с.73), про що позивач дізнався в лютому 2018 року.
Позивач, вважає, що відповідач повинен був врахувати при здійсненні вказаного перерахунку у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отримані суми, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які судовим рішенням по справі № 295/8318/17 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області врахувати при здійсненні перерахунку пенсії з 01.06.2017, премію у розмірі 145 %, що виплачувалась на момент звільнення, чого не зробив, чим допустив протиправну бездіяльність.
Постановою Богунського районного суду м. Житомира від 17.08.2017 (а.с.26), залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 11.10.2017 № 295/8318/17 (а.с. 27-29), зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 призначеної пенсії з 01.06.2017 з урахуванням у складі його грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих сум, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, згідно довідок Олевського РВ УМВС України в Житомирській області № 1930, за період з 01.08.2013 по 30.09.2014, та Новоград-Волинського МВ УМВС України в Житомирській області, за період з 27.10.2014 по 29.09.2015.
Суд звертає увагу, що за судовими рішеннями у справі № 295/8318/17 відповідачем були здійснені перерахунок 25.10.2017 та виплата пенсії ОСОБА_1, що підтверджується матеріалами справи (а.с.70-72) та не заперечується позивачем.
Надаючи оцінку спірним відносинам, суд зазначає, що вони регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон).
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених для поліцейських.
Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Суд звертає увагу, що в січні 2018 року позивачу пенсія була перерахована на підставі судових рішень по справі № 295/12303/17 згідно довідки № 85/1842 від 25.04.2017, виданої Управлінням міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області. При цьому в цих судових рішеннях не вказувалось, що при перерахунку пенсії повинні враховуватись довідки Олевського РВ УМВС України в Житомирській області № 1930, за період з 01.08.2013 по 30.09.2014, та Новоград-Волинського МВ УМВС України в Житомирській області, за період з 27.10.2014 по 29.09.2015, а також премія у розмірі 145%.
При цьому, як вбачається з постанови Житомирського апеляційного адміністративного суду від 17.01.2018 по справі № 295/12303/17, суд дійшов висновку, що для перерахунку пенсії позивача враховуються, зокрема додаткові види грошового забезпечення, встановлені за посадою особи на час виникнення права на перерахунок, а не додаткові види грошового забезпечення, які встановлені персонально для неї на час звільнення зі служби.
Пунктом 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року, в редакції що діяла станом на січень 2018 року (далі - Порядок № 45), встановлено:
"Для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються."
Із аналізу вищенаведених норм видно, що додаткові щомісячні види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються; щомісячна премія враховується у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Як вбачається з довідки № 85/1842 від 25.04.2017, виданої Управлінням міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області
Відповідно до довідки № 85/1842 від 25.04.2017, виданої Управлінням міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області, розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу складається з посадового окладу (3250 грн.), окладу за військовим (спеціальним) званням (2200 грн.), надбавки за стаж служби (2452,50 грн.), надбавки за службу в умовах режимних обмежень (487,50 грн.), премії 2,65% (222,34 грн.).
Позивач не довів, що в довідці не зазначені інші щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, не скасовані чи такі, що виплачувалися на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами).
Щодо не враховання відповідачем у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих сум, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які судовим рішенням по справі № 295/8318/17 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області врахувати при здійсненні перерахунку пенсії з 01.06.2017, суд зазначає, що оскільки в січні 2018 року перерахунок пенсії позивачу здійснювався у зв'язку з прийняттям Кабінету Міністрів України Постанови від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", то, відповідно до Порядку № 45, додаткові щомісячні види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, які отримувались на момент звільнення, но були скасовані чи не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються, при цьому щомісячна премія враховується у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію, а не у розмірі, в якому виплачувалась позивачу під час служби.
Враховуючи наведене, суд вважає, що відповідач при здійсненні перерахунку пенсії позивачу в січні 2018 року діяв у відповідності до законодавства, а тому в позові належить відмовити.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
В задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 11300, номер НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код 13559341) відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Семенюк
Повне судове рішення складене 12 вересня 2018 року