вул. Шолуденка, буд. 1, м. Київ, 04116, (044) 230-06-58 inbox@kia.arbitr.gov.ua
"11" вересня 2018 р. Справа№ 910/5309/18
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Кропивної Л.В.
суддів: Дідиченко М.А.
Смірнової Л.Г.
секретар судового засідання Кравченко Х.С.
розглянувши в порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи апеляційну скаргу Міністерства культури України
на рішення Господарського суду міста Києва від 19.06.2018р. (повний текст складено 21.06.2018р.)
у справі №910/5309/18 (суддя Ярмак О.М.)
за позовом Міністерства культури України
до відповідача Приватного акціонерного товариства "Авіакомпанія "ВІТА"
про стягнення 170 000,00 грн.,-
Міністерство культури України звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Приватного акціонерного товариства "Авіакомпанія "ВІТА" про стягнення 170 000,00 грн. фінансових санкцій за порушення законодавства у сфері охорони культурної спадщини, зафіксованого у постанові №697/10-3/61-14 від 22.04.2014р.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 19.06.2018р. у справі №910/5309/18 у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись із вказаним рішенням, Міністерство культури України подало апеляційну скаргу, у якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просило скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги.
На думку апелянта, судом першої інстанції неправомірно застосовано строк позовної давності та відмовлено позивачу у стягненні штрафних санкцій, оскільки Міністерство культури України зверталось з цим позовом до адміністративного суду і при розгляді справи вказаним судом було встановлено відсутність порушення строків позовної давності.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 23.07.2018р. апеляційну скаргу передано на розгляд колегії суддів у складі: Кропивна Л.В. (головуючий суддя), Дідиченко М.А., Смірнова Л.Г.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 30.07.2018р. відкрито апеляційне провадження, роз'яснено сторонам, що розгляд оскаржуваного рішення підлягає здійсненню без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження).
22.08.2018р. до Київського апеляційного господарського суду від відповідача надійшов відзив із запереченнями на апеляційну скаргу.
Розглянувши апеляційну скаргу, дослідивши матеріали справи та зібрані у ній докази, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з частиною 1 статті 270 ГПК України у суді апеляційної інстанції справи переглядаються за правилами розгляду справ у порядку спрощеного позовного провадження з урахуванням особливостей, передбачених у цій Главі.
У відповідності до вимог ч.ч. 1, 2, 5 ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. В суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.
Місцевим господарським судом вірно встановлено та матеріалами справи підтверджується, що Департаментом культурної спадщини та культурних цінностей Міністерства культури України згідно наказу Міністерства культури України №172 від 21.03.2014р., в рамках позапланового заходу (перевірки) щодо дотримання вимог законодавства у сфері охорони культурної спадщини Приватного акціонерного товариства "Авіакомпанія "Віта" про проведення будівельних робіт за адресою: вул. Гоголівська, 32-в у Шевченківському районі м. Києва, складено акт візуального обстеження ділянки від 25.03.2014р.
Проведеним обстеженням встановлено, що відповідачем за вказаною адресою, у центральному історичному ареалі міста Києва, на території пам'ятки історії місцевого значення "Гірка обсерваторна Х-ХХ ст." без отримання відповідної дозвільної та погоджувальної документації проведено земляні та підготовчі будівельні роботи: розчищено територію в межах ділянки, встановлено паркінг, видалені зелені насадження, для влаштування під'їзного шляху до майбутнього будівельного майданчику укладено залізобетонні плити, а також поверхню ґрунту від початку і до середини під'їзного шляху засипано піском, чим порушено вимоги ч. 3 ст. 32 Закону України "Про охорону культурної спадщини".
Відповідно до положень Закону України "Про охорону культурної спадщини", Положення про Міністерство культури України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №495 від 03.09.2014р. Міністерство культури України (Мінкультури) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України, який здійснює державне управління у сфері охорони культурної спадщини та є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах культури та мистецтв, охорони культурної спадщини, вивезення, ввезення і повернення культурних цінностей, державної мовної політики, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері кінематографії, відновлення та збереження національної пам'яті.
Згідно з частиною 2 статті 5 Закону України "Про охорону культурної спадщини", до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони культурної спадщини належить, зокрема, застосування фінансових санкцій за порушення цього Закону.
За статтею 44 Закону України "Про охорону культурної спадщини" відповідний орган охорони культурної спадщини (Міністерство) накладає фінансові санкції за проведення будь-яких незаконних робіт, що можуть завдати або завдали шкоди пам'ятці, її території, охоронюваній археологічній території, охоронним зонам, історичним ареалам населених місць, на юридичну особу, яка є власником або уповноваженим ним органом чи замовником робіт.
Відповідно до статті 5 Закону України "Про охорону культурної спадщини", заборона будь-якої діяльності юридичних або фізичних осіб, яка створює загрозу об'єкту культурної спадщини або порушує законодавство у сфері охорони культурної спадщини; надання дозволів на проведення робіт на пам'ятках національного значення, їхніх територіях та в зонах охорони, на охоронюваних археологічних територіях, в історичних ареалах населених місць, а також застосування фінансових санкцій за порушення цього Закону є виключною компетенцією Міністерства як центрального органу виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини.
22.04.2014р. Міністерством культури України на підставі звернення народного депутата України Бригинця О.М. №603-11/250214-0-К від 25.02.2014р., наказу Міністерства культури України «Про здійснення позапланового заходу (перевірки)» №172 від 21.03.2014р., складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері охорони культурної спадщини ПрАТ "Авіакомпанія "Віта" при проведені робіт за адресою: вул. Гоголівська, 32-в у Шевченківському районі м. Києва, а після розгляду документів, які засвідчують факт вчинення правопорушення, зазначеного у статті 44 Закону України "Про охорону культурної спадщини", винесено постанову про застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про охорону культурної спадщини №697/10-3/61-14, згідно з якою на відповідача у відповідності до вимог абз. 2 ч. 1 ст. 44 та ст. 45 Закону України "Про охорону культурної спадщини" накладено штрафні санкції у розмірі 170 000,00 грн.
Не погоджуючись із вказаною постановою, ПрАТ "Авіакомпанія "Віта" звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва із позовом до Міністерства культури України, третя особа - Орган самоорганізації населення "Комітет мікрорайону"Центр-3", за участю Прокуратури Шевченківського р-ну м. Києва про визнання протиправною та скасування постанови №697/10-3/61-14 від 22.04.2014р.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.08.2014р. у справі №826/6308/14 позов задоволено. Скасовано постанову Міністерства культури України №697/10-3/61-14 від 22.04.2014р. про застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про охорону культурної спадщини до ПрАТ "Авіакомпанія "Віта".
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 30.09.2014р., яка набрала законної сили 30.09.2014р. та залишена без змін ухвалою Вищого адміністративного суду України від 27.10.2015р., постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.08.2014р. у справі №826/6308/14 скасовано та відмовлено у задоволенні позову.
03.03.2017р. Міністерство культури України звернулось до відповідача з листом щодо сплати фінансових санкцій до Державного бюджету України у розмірі 170 000,00 грн. Відповідач відповіді на лист не надав та штрафні санкцій добровільно не сплатив, у зв'язку з чим позивач 27.04.2018р. звернувся до господарського суду із даним позовом.
Заперечуючи проти задоволення позову, 01.06.2018р. відповідачем подано до суду першої інстанції заяву про застосування строків позовної давності до вимог позивача та відзив на позовну заяву, в якому просив у задоволенні позову відмовити, у зв'язку із пропуском позивачем трирічного строку для звернення до суду з відповідним позовом.
Так, при розгляді справи №826/6308/14 постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 30.09.2014р. встановлено, що ПрАТ "Авіакомпанія "Віта" розпочав підготовчі роботи щодо будівництва житлового будинку, які є складовими будівельних робіт, без отримання відповідного дозволу на проведення робіт на пам'ятках національного значення від органу охорони спадщини, чим порушив вимоги ч. 3 статті 32 Закону України "Про охорону культурної спадщини", внаслідок чого Міністерством культури України правомірно прийнято постанову про застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про охорону культурної спадщини №697/10-3/61-14 від 22.04.2014р. у розмірі 170 000,00 грн.
Відповідно до частини 4 ст. 75 Господарського процесуального кодексу України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду №826/6308/14 від 30.09.2014р., яка набрала законної сили 30.09.2014р. та залишена без змін ухвалою Вищого адміністративного суду України від 27.10.2015р., встановлено факт порушення ПрАТ "Авіакомпанія "Віта" законодавства про охорону культурної спадщини при проведені робіт за адресою: вул. Гоголівська, 32-в у Шевченківському районі м. Києва, про що Міністерством культури України винесено постанову №697/10-3/61-14 від 22.04.2014р. та у відповідності до вимог абз. 2 ч. 1 ст. 44 та ст. 45 Закону України "Про охорону культурної спадщини" накладено штрафні санкції у розмірі 170 000,00 грн., отже Міністерство культури України вправі вимагати від Приватного акціонерного товариства "Авіакомпанія "ВІТА" 170 000,00 грн. штрафних санкцій за порушення чинного законодавства у сфері охорони культурної спадщини, зафіксованого у постанові №697/10-3/61-14 від 22.04.2014р.
Разом з тим, відповідачем 01.06.2018р. заявлено про пропуск позивачем строку позовної давності для звернення із вимогами до суду за захистом своїх прав.
Утім, відповідно до частини 2 статті 1 Цивільного кодексу України до майнових відносин, заснованих на адміністративному або іншому владному підпорядкуванні однієї сторони другій стороні, а також до податкових, бюджетних відносин цивільне законодавство не застосовується, якщо інше не встановлено законом.
Таким чином, суд першої інстанції помилково дійшов висновку про сплив загального строку позовної давності до заявлених позивачем вимог на підставі статті 267 Цивільного кодексу України.
У позовній заяві позивач вказував, що постанова №697/10-3/61-14 від 22.04.2014р., за якою на відповідача покладено зобов'язання сплатити 170 000,00 грн. штрафних санкцій, визнана правомірною постановою Київського апеляційного адміністративного суду у справі №826/6308/14 від 30.09.2014р., проте на час звернення з позовом штраф не сплачено. Доказів протилежного матеріали справи не містять, тож позовні вимоги Міністерства культури України є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
З урахуванням викладеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції при вирішенні спору невірно застосовані норми матеріального права, та зроблені висновків, які не відповідають обставинам справи, що призвело до хибних висновків при відмові у задоволенні позову.
Відповідно до п. 3 ч. 1 статті 277 ГПК України підставами для скасування рішення суду першої інстанції є невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції обставинам справи та неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права.
За таких обставин справи, апеляційна скарга підлягає задоволенню, а оскаржене апелянтом рішення господарського суду у даній справі - скасуванню з прийняттям нового рішення про задоволення позову.
Судові витрати на підставі ст. 129 ГПК України покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 129, 269, 270, 275, 277, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд,-
1. Апеляційну скаргу Міністерства культури України на рішення Господарського суду міста Києва від 19.06.2018р. у справі №910/5309/18 - задовольнити.
2. Рішення Господарського суду міста Києва від 19.06.2018р. у справі №910/5309/18 скасувати та прийняти нове.
Позовні вимоги Міністерства культури України задовольнити.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Авіакомпанія "ВІТА" (01021, м. Київ, вул. Липська, 12/5, офіс 2; ЄДРПОУ 19037603) в дохід Державного бюджету України 170 000 (сто сімдесят тисяч) грн. 00 коп. фінансових санкцій.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Авіакомпанія "ВІТА" (01021, м. Київ, вул. Липська, 12/5, офіс 2; ЄДРПОУ 19037603) на користь Міністерства культури України (01601, м. Київ, вул. Івана Франка, 19; ЄДРПОУ 37535703) 2 550 (дві тисячі п'ятсот п'ятдесят) грн. 00 коп. судового збору за подання позовної заяви та 3 825 (три тисячі вісімсот двадцять п'ять) грн. 00 коп. судового збору за подання апеляційної скарги.
Доручити Господарському суду міста Києва видати накази.
3. Матеріали справи №910/5309/18 повернути до суду першої інстанції.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена протягом двадцяти днів в порядку, визначеному ст.ст. 286-291 Господарського процесуального кодексу України. Повний текст складено 11.09.2018р.
Головуючий суддя Л.В. Кропивна
Судді М.А. Дідиченко
Л.Г. Смірнова