Справа № 761/32582/18
Провадження № 1-кс/761/22191/2018
06 вересня 2018 року слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши клопотання слідчого СВ Шевченківського УП ГУ НП в м. Києві ОСОБА_3 , внесене по кримінальному провадженню за № 22013110000000037 від 29.01.2013, за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого, ч. 5 ст. 191 КК України, про тимчасовий доступ до документів з можливістю вилучення їх копій в ІНФОРМАЦІЯ_1 , що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , -
Слідчий СВ Шевченківського УП ГУ НП в м. Києві ОСОБА_3 , по кримінальному провадженню за № 22013110000000037 від 29.01.2013, за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого, ч. 5 ст. 191 КК України, за погодженням із прокурором Київської місцевої прокуратури №10 ОСОБА_4 звернулася до суду з клопотанням про тимчасовий доступ до документів із правом вилучення їх копій, які знаходяться в ІНФОРМАЦІЯ_1 , що розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
Клопотання обґрунтовується тим, що у провадженні СВ Шевченківського управління поліції ГУ НП в м. Києві знаходиться кримінальне провадження за № 22013110000000037 від 29.01.2013, за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого, ч. 5 ст. 191 КК України.
В ході досудового розслідування встановлено, що 16.01.2004 року між ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та Республікою Конго укладений контракт №29UKROBORON\2004\55-K29-6.3\9, предметом якого виступило військове майно. Відповідно до п. 4 Постанови КМУ від 12 липня 2006 року «Про виконання резолюцій Ради Безпеки ООН щодо Демократичної Республіки Конго» Державним органам, суб'єктам господарювання, установам та організаціям усіх форм власності, об'єднанням фізичних і юридичних осіб, які не є юридичними особами, філіям та представництвам іноземних юридичних осіб, які знаходяться на території України, громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України, у своїй діяльності дотримуватися встановлених резолюцією вимог щодо заборони на: 1) надання будь-яким отримувачам на території Демократичної Республіки Конго суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності, громадянами України або з території України, зокрема з використанням українських суден або літальних апаратів, будь-якої прямої чи опосередкованої допомоги, включаючи фінансову, а також консультацій чи послуг, пов'язаних з військовою діяльністю; 2) пряме чи опосередковане постачання, продаж або передачу будь-яким отримувачам на території Демократичної Республіки Конго суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності, громадянами України або з території України, зокрема з використанням українських суден або літальних апаратів, таких товарів, як озброєння і пов'язані з ним матеріальні засоби усіх видів, включаючи зброю, боєприпаси та військову техніку, спорядження і запасні частини до них, зокрема товари військового призначення за позиціями ML1-ML22 Списку товарів військового призначення, міжнародні передачі яких підлягають державному контролю, що додається до Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 листопада 2003 р. N 1807
В той же час, недивлячись на вказану заборону ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » проводило переговори з представниками Республіки Конго та в подальшому здійснювало реалізацію зброї про що було відповідно до листа за вих. №29\4.2.2-7887 було надано копії висновку ІНФОРМАЦІЯ_1 із переліком військового майна, яке було реалізовано до Республіки Конго. Відповідно до вказаного листа, оригінали сертифікатів кінцевого споживача, які надавались ІНФОРМАЦІЯ_3 в рамках виконання контракту №29UKROBORON\2004\55-K29-6.3\9 передані встановленим порядком до ІНФОРМАЦІЯ_1
Придбання майна для виконання умов Контракту здійснювалось у наступних підприємствах: ДПСЗФ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », ДП « ІНФОРМАЦІЯ_5 », ДП « ІНФОРМАЦІЯ_6 », ДП « ІНФОРМАЦІЯ_7 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 », ДЗТУП « ІНФОРМАЦІЯ_9 » ( Респубілка Білорусь), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 », КНВО « ІНФОРМАЦІЯ_11 » МВС України. При цьому вартість майна, придбаного у підприємства для виконання умов Контракту є договірна та встановлена за узгодженням сторін. Оцінка вартості реалізації майна придбаного у підприємств здійснювалась безпосередньо його власниками.. В окремих випадках ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » укладалися відповідні договори щодо модернізації та ремонту техніки, придбаної на підприємствах для виконання умов Контракту. Фактично виконані при цьому робот оформлювались актами.
Враховуючи вищевикладене виникла необхідність в аналізі контракту №29UKROBORON\2004\55-K29-6.3\9 укладеного 16.01.2004 року між ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та Республікою Конго, додаткових угод до нього, специфікації, договорів укладених з рядом юридичних осіб в рамка виконання зовнішньоекономічного контракту №29UKROBORON\2004\55-K29-6.3\9, так як відповідно до контракту мова йде про продаж військового майна, що є необхідним для зміцнення обороноздатності України.
У зв?язку з вищевикладеним на даний час виникла необхідність у тимчасовому доступі до речей і документів з можливістю їх вилучення у ІНФОРМАЦІЯ_1 , що розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
Відомості, що містяться в документах використовуватимуться як докази, на підставі яких можливо встановити наявність чи відсутність фактів та обставин, що підлягають доказуванню, встановлення причетних до кримінального правопорушення осіб, а також з метою надання документам належної правової оцінки, всебічного повного та неупередженого дослідження обставин кримінального провадження, забезпечення прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.
Слідчий у судове засідання не з'явилася, проте подала до суду заяву про розгляд справи без її участі, в якій клопотання про тимчасовий доступ підтримала в повному обсязі, просила задовольнити з підстав викладених в ньому.
Представник ІНФОРМАЦІЯ_1 в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Відповідно до ч. 2, 4, 5 ст. 132 КПК України, клопотання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження на підставі ухвали слідчого судді подається до місцевого загального суду, у межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування. Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні. Під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.
Згідно з ч.5 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Частиною 6 ст. 163 КПК України визначено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Слідчий суддя приходить до висновку, що у клопотанні доведено можливість використання як доказів документів та інформації, що містять охоронювану законом таємницю, у цьому кримінальному провадженні за попередньою правовою кваліфікацією кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191 КК України, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів, а їх вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
У клопотання доведено наявність достатніх підстав вважати, що відомості які містяться в документах та перебувають в ІНФОРМАЦІЯ_1 , що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , мають значення для встановлення обставин кримінального правопорушення і можуть бути доказами під час судового розгляду.
За таких обставин, слідчий суддя вважає, що у клопотанні доведено достатніх підстав вважати, що є необхідність тимчасового доступу та вилучення саме копій вказаних документів в ІНФОРМАЦІЯ_1 , що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , оскільки вони самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами мають суттєве значення для встановлення важливих обставин, а саме у кримінальному провадженні з правовою кваліфікацією кримінального правопорушення за ч. 5 ст. 191 КК України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 132, 159,161-166, 309 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання слідчого СВ Шевченківського УП ГУ НП в м. Києві ОСОБА_3 , внесене по кримінальному провадженню за № 22013110000000037 від 29.01.2013, за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого, ч. 5 ст. 191 КК України, про тимчасовий доступ до документів з можливістю вилучення їх копій в ІНФОРМАЦІЯ_1 , що розташована за адресою: АДРЕСА_1 - задовольнити.
Надати слідчому Шевченківського управління поліції ГУ НП в м. Києві ОСОБА_3 право тимчасового доступу до документів (інформації) з можливістю вилучення їх копій, які перебувають в ІНФОРМАЦІЯ_1 , що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , а саме: звітів про підсумки проведення зазначених у висновку № 26743900 переговорів, заяву ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » про надання дозволу на право здійснення експорту товарів у рамках договорів укладених у період часу з 2014 по 2016 роки з ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » щодо визначення ринкової вартості продуктів утилізації боєприпасів для подальшої реалізації на внутрішньому ринку України, зовнішньоекономічних контрактів укладених за результатами проведених переговорів на підставі висновку №26743900, сертифікати кінцевого споживача; звітів про підсумки проведення переговорів ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » зазначених у висновку №26743901, а саме проведення переговорів, пов?язаних з укладенням зовнішньоекономічного контракту з Міністерством національної оборони Демобілізації та Ветеранів війни Демократичної Республіки Конго щодо експорту 125 мм пострілів до танку Т-72 ( 6000 шт), 122-мм пострілів для гармати Д-30 (3000 шт.), 23-мм пострілів УОФ7, ОФЗ до ЗУ-23 без ланцюгів (20000 шт), 30-мм пострілів ВОГ -17М до АГС-17 (25000 шт), 120 мм. Мін ВОФ-843Б до міномету ( 8000 шт), 122-мм реактивних снарядів 9М28Ф до БМ-21 (500 шт), 73-мм гранатометів СПГ -9М ( 100 шт), 7, 62-мм кулеметів ПКМ ( 100 шт) мінометів (26 шт), гранатометів АГС-17 (130 шт) для потреб зазначеного міністерства; заяву ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » про надання дозволу на право здійснення експорту вищевказаних товарів; зовнішньоекономічні контракти укладені за результатами проведених переговорів на підставі висновку №26743901; сертифікати кінцевого споживача; звітів про підсумки проведення переговорів ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » зазначених у висновку № 27015400, а саме переговорів пов?язаних з укладенням зовнішньоекономічного Договору ( контракту) з Міністерством національної оборони та Ветеранів війни Демократичної Республіки Конго щодо експорту до Республіки Конго підствольних гранатоментів ГП-25 ( 600 шт.) та 40 мм пострілів ВОГ - 25 до ГП -25 ( 50 000 шт) для власних потреб зазначеної установи; заяву ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » про надання дозволу на право здійснення експорту вищевказаних товарів; зовнішньоекономічні контракти укладені за результатами проведених переговорів на підставі висновку №27015400;сертифікати кінцевого споживача; звітів про підсумки проведення переговорів ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » зазначених у висновку № 26966300, а саме переговорів пов'язаних з укладенням зовнішньоекономічного договору (контракту) з Міністерством національної оборони, Демобілізації та Ветеранів війни Демократичної Республіки Конго про експорт для потреб зазначеної установи 100 шт танків Т-55, заяву ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » про надання дозволу на право здійснення експорту вищевказаних товарів; зовнішньоекономічні контракти укладені за результатами проведених переговорів на підставі висновку № 26966300; сертифікати кінцевого споживача; звітів про підсумки проведення переговорів ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » зазначених у висновку № 26967200, заяву ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » про надання дозволу на право здійснення експорту товарів щодо яких надано дозвіл ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » на проведення переговорів; зовнішньоекономічні контракти укладені ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за результатами проведених переговорів на підставі висновку № 26967200; сертифікати кінцевого споживача; звітів про підсумки проведення переговорів ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » зазначених у висновку № 26966400, заяву ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » про надання дозволу на право здійснення експорту товарів щодо яких надано дозвіл ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » на проведення переговорів; зовнішньоекономічні контракти укладені ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за результатами проведених переговорів на підставі висновку № 26966400; сертифікати кінцевого споживача; звітів про підсумки проведення переговорів ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » зазначених у висновку № 26743910, заяву ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » про надання дозволу на право здійснення експорту товарів щодо яких надано дозвіл ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » на проведення переговорів; зовнішньоекономічні контракти укладені ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за результатами проведених переговорів на підставі висновку №26743910; сертифікати кінцевого споживача; звітів про підсумки проведення переговорів ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » зазначених у висновку №27143600, заяву ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » про надання дозволу на право здійснення експорту товарів щодо яких надано дозвіл ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » на проведення переговорів; зовнішньоекономічні контракти укладені ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за результатами проведених переговорів на підставі висновку №27143600; сертифікати кінцевого споживача; звітів про підсумки проведення переговорів ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » зазначених у висновку №27162000, заяву ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » про надання дозволу на право здійснення експорту товарів щодо яких надано дозвіл ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » на проведення переговорів; зовнішньоекономічні контракти укладені ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за результатами проведених переговорів на підставі висновку №27162000; сертифікати кінцевого споживача; звітів про підсумки проведення переговорів ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » зазначених у висновку №27521900, заяву ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » про надання дозволу на право здійснення експорту товарів щодо яких надано дозвіл ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » на проведення переговорів; зовнішньоекономічні контракти укладені ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за результатами проведених переговорів на підставі висновку №27521900; сертифікати кінцевого споживача; звітів про підсумки проведення переговорів ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » зазначених у висновку №28148800, заяву ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » про надання дозволу на право здійснення експорту товарів щодо яких надано дозвіл ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » на проведення переговорів; зовнішньоекономічні контракти укладені ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за результатами проведених переговорів на підставі висновку №28148800; сертифікати кінцевого споживача; договір №29\UKROBORON\2004\55-K29-6.3\9, додаткові угоди до нього, специфікації, акти прийому-передачі.
Службовим особам ІНФОРМАЦІЯ_1 , що розташована за адресою: АДРЕСА_1 забезпечити слідчому реалізувати право тимчасового доступу шляхом надання копій вищевказаних документів (інформації).
Строк дії ухвали - 1 місяць з дня її постановлення.
У разі невиконання цієї ухвали слідчий суддя в порядку ст. 166 КПК України має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку.
Ухвали про тимчасовий доступ до речей та документів оскарженню не підлягають, крім ухвал про тимчасовий доступ до речей і документів, яким дозволено вилучення речей і документів, які посвідчують користування правом на здійснення підприємницької діяльності, або інших, за відсутності яких фізична особа - підприємець чи юридична особа позбавляються можливості здійснювати свою діяльність.
Слідчий суддя: ОСОБА_1