27.08.2018
Справа № 522/14481/18
3/522/7603/18
27 серпня 2018 року м. Одеса
Суддя Приморського районного суду м. Одеси Бондар В.Я., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в Одеській області відносно ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, яка мешкає за адресою: м. Одеса, пр-т. Гагаріна, 16/1, кв. 9
про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ст.122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
На адресу Приморського районного суду, м. Одеси, 16.05.2018 року надійшли адміністративні матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 122-4 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії БД № 414402 від 27.07.2018 року, було встановлено, що 27.07.2018 року близько 10 год. 00 хв. ОСОБА_1 керуючи автомобілем марки Toyota Corolla , д/н BH 4213 HO, в м. Одеса по вул. Одеса-Головна кут вул. Старосінна площа, 2/5 рухаючись заднім ходом, виїжджаючи з місця паркування, не впевнилась в безпечності руху та скоїла зіткнення з автомобілем НОМЕР_1, залишив місце ДТП до приїзду поліції, припаркувавши свій автомобіль по вул. Старосінна площа, 2. Під час ДТП автомобілі отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками.
Дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, що справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 необхідно повернути для належного оформлення до УПП у м. Одесі, оскільки протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам ст.256 КУпАП,
Так, відповідно до приписів ст.256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. При складанні протоколу особі, яка притягується до адміністративної відповідальності, роз'яснюються її права та обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка в протоколі.
В порушення зазначених вимог закону, в протоколі про адміністративне правопорушення не вказані прізвища, адреси, пояснення, підписи свідків адміністративного правопорушення, що не відповідає дійсності. Крім того до суду не надано пояснення ОСОБА_1
Згідно ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Проте, попри положеньстатті 251 Кодексу України про адміністративні правопорушенняналежних доказів правопорушення до суду не надано.
Справа про адміністративне правопорушення складається лише з протоколу про адміністративне правопорушення .
Так, наданих матеріалів, на переконання суду не достатньо для висновку про винуватість або невинуватість тієї чи іншої особи.
Зробити висновок про винуватість або невинуватість тієї чи іншої особи лише на підставі наданих пояснень до суду не надається можливим.
Даний висновок може бути зроблений після додаткового більш ретельного збирання доказів, встановлення очевидців.
За таких обставин, з урахуванням того, що суд позбавлений можливості збору доказів, протокол про адміністративне правопорушення серії БД № 414402 від 27.07.2018 року підлягає поверненню до Управління патрульної поліції у м. Одесі для належного доопрацювання та оформлення.
Разом з тим, відповідно до Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення від 03.09.2015 року № 347, оформлення справи про адміністративне правопорушення передбачає нумерацію аркушів у справі, складання внутрішнього опису документів справи, наявність засвідчувального напису справи про кількість аркушів, підшивку справи, оформлення обкладинки (титульного аркуша) справи, на якій вказуються: номер, дата складання протоколу про адміністративне правопорушення; відомості про особу, щодо якої складено протокол (прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання та / або місце роботи, посада); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; посада, прізвище та ініціали особи, яка склала протокол.
Однак, надані до суду адміністративні матеріали не прошиті та не пронумеровані.
За таких обставин, суд нездатний всебічно, повно і обєктивно дослідити всі обставини справи в їх сукупності.
Відповідно до ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративні правопорушення вирішує питання щодо правильності складення протоколу та щодо належного сповіщення осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду.
Згідно до абз.5 п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005р. №14 визнана правильною практика тих судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративне правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст.256 КУпАП України, відповідного правоохоронному органу для належного оформлення.
З урахуванням викладеного, вважаю, що протокол про адміністративне правопорушення від 27 липня 2018 року підлягає поверненню до УПП у м. Одесі для належного оформлення.
На підставі викладеного, керуючись ст.251, ст.256, ст.278 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Матеріали справи про адміністративне порушення, передбачене ст. 122-4 КУпАП стосовно ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, яка мешкає за адресою: м. Одеса, пр-т. Гагаріна, 16/1, кв. 9 направити до УПП у м. Одесі для належного оформлення з підстав, зазначених в мотивувальній частині постанови.
Суддя: Бондар В.Я.