Кіровоградської області
"22" червня 2007 р.
Справа № 9/146
Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Шевчук О.Б., при секретарі Безчасній Н.Г., розглянув у відкритому судовому засіданні справу № 9/146
за адміністративним позовом: приватного підприємства "Ларс", Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. 6-го Грудня, 133/71,
до відповідача: Олександрійської міської ради, Кіровоградська область, м. Олександрія, пр. Леніна, 59,
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - відділу земельних ресурсів в м. Олександрія, м. Олександрія, пр. Леніна, 59,
про визнання нечинними окремих положень рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
від позивача - Головатий С.М., довіреність №30 від 21.05.07р., представник;
від відповідача - Безлюдько В.І., довіреність № 1-19/1 від 29.12.06р., завідуючий юридичним відділом секретаріату міської ради;
від третьої особи - не брав участі;
Час прийняття постанови: 09 год. 40 хв.
Приватним підприємством "Ларс" подано позов про визнання протиправним та нечинним рішення Олександрійської міської ради № 252 від 26.01.2007 року в частині відхилення проекту рішення на надання згоди ПП "Ларс" здійснити збір вихідної документації для попереднього погодження місця розташування земельної ділянки між житловими будинками по вул. Калініна, 30 та вул. Червоноармійській, 44 для встановлення та обслуговування павільйонів.
Згідно заяви, яка подана господарському суду 22.05.2007 р. позивач уточнив позовні вимоги та просить визнати протиправним та нечинним рішення Олександрійської міської ради №252 від 26.01.2007 р. "Про погодження місця розташування земельних ділянок" в частині відхилення проекту рішення про надання згоди ПП "Ларс" здійснити збір вихідної документації для попереднього погодження місця розташування земельної ділянки між житловими будинками по вул. Калініна, 30 та вул. Червоноармійській, 44 для встановлення та обслуговування павільйонів та зобов'язати Олександрійську міську раду погодити місце розташування земельної ділянки по вул. Червоноармійській, 44 та вул. Калініна, 30 між житловими будинками.
Дана заява прийнята до розгляду господарським судом.
Відповідач позов не визнав, вважає його необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.
Третя особа, згідно клопотання від 21.06.2007 року (вх. № 02-05/22199 від 22.06.2007 року), позов визнала в повному обсязі.
Розглянувши і дослідивши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача і представника відповідача, господарський суд
13.11.2006 року приватне підприємство "Ларс" звернулося до Олександрійської міської ради з заявою про виділення земельної ділянки для встановлення та обслуговування павільйонів, яка знаходиться між житловими будинками по вул. Калініна, 30 та вул. Червоноармійській, 44 (надалі по тексту - Заява).
26.01.2007 року Олександрійською міською радою прийнято рішення №252 "Про погодження місця розташування земельних ділянок", яким відхилено проект рішення, в тому числі щодо надання згоди ПП "Ларс" здійснити збір вихідної документації для попереднього погодження місця розташування земельної ділянки між житловими будинками по вул. Калініна, 30 та вул. Червоноармійській, 44 для встановлення та обслуговування павільйонів, до затвердження положення про набуття права на землю на конкурентних засадах.
Частинами 1, 2, 3 та 5 статті 93 Земельного кодексу України передбачено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності; земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземним громадянам і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам; оренда земельної ділянки може бути короткостроковою - не більше 5 років та довгостроковою - не більше 50 років; орендодавцями земельних ділянок є їх власники або уповноважені ними особи.
Частиною 3 ст. 124 Земельного кодексу України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому ст. 118, 123 Земельного кодексу України.
Відповідно до ч.1 ст.123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок юридичним особам у постійне користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування за проектами відведення цих ділянок.
При цьому Земельним кодексом України визначений перелік документів, що додаються до клопотання під час звернення до органів місцевого самоврядування для одержання згоди на розроблення проекту відведення земельної ділянки.
Частинами 3, 4 статті 123 Земельного кодексу України визначено, що юридична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у постійне користування із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради. До клопотання про відведення земельної ділянки додаються матеріали, передбачені частиною п'ятнадцятою статті 151 Земельного кодексу, документи, що обґрунтовують її розмір, призначення та місце розташування.
Частиною 15 ст.151 Земельного кодексу України, встановлено, що матеріали погодження місця розташування об'єкта повинні включати: викопіювання з генерального плану або іншої містобудівної документації населеного пункту, копію плану земельної ділянки з нанесенням на ній варіантів розміщення об'єкта.
Із матеріалів справи вбачається, що позивач звертався до Олександрійської міської ради з клопотанням №25 від 13.11.2006 р. про виділення земельної ділянки. Крім того, як вбачається із матеріалів, наданих Олександрійським міським відділом земельних ресурсів, позивачем до цього клопотання було додано копію плану земельної ділянки з нанесенням на ній варіанту розміщення об'єкта із зазначенням загальної площі та викопіювання із генерального плану м. Олександрії, із зазначенням земельної ділянки, яку позивач бажає взяти в оренду.
Отже, позивачем дотримано порядку одержання згоди органу місцевого самоврядування на розробку проекту відведення земельної ділянки, визначеного ст.ст. 118, 123 ЗК України.
Частиною 5 ст. 123 Земельного кодексу України передбачено, що відповідна районна державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки.
Проте, Олександрійською міською радою не розглянуто заяву позивача та не прийнято відповідне рішення у визначений законодавством строк.
Підготовлений проект рішення про задоволення заяви позивача відхилено сесією Олександрійської міської ради (рішенням №252 від 26.01.2007 р.) до затвердження положення про набуття права на землю на конкурентних засадах.
Господарський суд враховує, що частинами 1 та 2 статті 6 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі; у разі набуття права оренди земельної ділянки на конкурентних засадах підставою для укладення договору оренди є результати аукціону чи конкурсу.
Відповідно до правил частин 6 та 7 статті 16 Закону України "Про оренду землі" у разі надходження двох або більше заяв (клопотань) на оренду однієї і тієї самої земельної ділянки, що перебуває в державній або комунальній власності, відповідні органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування проводять аукціон або конкурс щодо набуття права оренди земельної ділянки, якщо законом не встановлено інший порядок; порядок проведення конкурсу чи аукціону та набуття права оренди земельної ділянки на конкурентних засадах визначається законодавством.
Але, як свідчать матеріали справи та пояснення учасників судового процесу, заява про збір вихідної документації для попереднього погодження місця розташування земельної ділянки між житловими будинками по вул. Калініна, 30 та вул. Червоноармійській, 44 надійшла тільки від ПП "Ларс", тому застосування до правовідносин, які склались між сторонами, правил набуття права на землю на конкурентних засадах, як обгрунтування відхилення проекту рішення про надання згоди на розробку проекту відведення земельної ділянки в оренду, є неправомірним.
Таким чином, господарський суд прийшов до висновку, про обґрунтованість позовних вимог в частині визнання протиправним та нечинним рішення Олександрійської міської ради № 252 від 26.01.2007 року щодо відхилення проекту рішення на надання згоди ПП "Ларс" здійснити збір вихідної документації для попереднього погодження місця розташування земельної ділянки між житловими будинками по вул. Калініна, 30 та вул. Червоноармійській, 44 для встановлення та обслуговування павільйонів.
Відповідач не довів, як того вимагає ч.2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, правомірність оспорюваного рішення.
Тому в частині визнання протиправним та нечинним рішення Олександрійської міської ради №252 від 26.01.2007 р. "Про погодження місця розташування земельних ділянок" щодо відхилення проекту рішення про надання згоди ПП "Ларс" здійснити збір вихідної документації для попереднього погодження місця розташування земельної ділянки між житловими будинками по вул. Калініна, 30 та вул. Червоноармійській, 44 для встановлення та обслуговування павільйонів, позов підлягає задоволенню господарським судом.
В частині зобов'язання Олександрійської міської ради погодити місце розташування земельної ділянки по вул. Калініна, 30 та вул. Червоноармійській, 44, між житловими будинками, позов задоволенню не підлягає з огляду на наступне.
Господарський суд враховує, що відповідно до ч.1 ст. 78 Земельного кодексу України право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками.
Згідно з ч.3 цієї статті земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.
За ст. 80 Земельного кодексу України суб'єктами права власності на землю є, зокрема, територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності та держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.83 цього кодексу землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.
В силу ч.1 ст.84 Земельного кодексу України у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності.
Відповідно до пункту 12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Таким чином, право розпорядження оспорюваною земельною ділянкою належить саме Олександрійській міській раді, оскільки вона знаходяться в межах населеного пункту.
Згідно з вимогами ч.4 ст. 373 Цивільного кодексу України власник земельної ділянки має право використовувати її на свій розсуд відповідно до її цільового призначення.
Отже враховуючи вимоги вищезазначених статей Земельного та Цивільного кодексів України, а також зважаючи на положення п.34 ст. 26, ч. 5 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання щодо розпорядження спірною земельною ділянкою є виключною компетенцією сесії Олександрійської міської ради, як суб'єкта права власності на цю землю.
Враховуючи викладені обставини позовні вимоги про зобов'язання погодити місце розташування земельної ділянки по вул. Калініна, 30 та вул. Червоноармійській, 44, між житловими будинками, за своїм змістом не відповідають матеріально-правовому способу захисту порушеного права визначеного законом.
Тому в цій частині вимоги позивача задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 71, 160, 162, 163, 167, 186, 254, пунктом 6 розділу 7 "Прикінцеві та перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та нечинним рішення Олександрійської міської ради №252 від 26.01.2007 р. "Про погодження місця розташування земельних ділянок" в частині відхилення проекту рішення про надання згоди ПП "Ларс" здійснити збір вихідної документації для попереднього погодження місця розташування земельної ділянки між житловими будинками по вул. Калініна, 30 та вул. Червоноармійській, 44 для встановлення та обслуговування павільйонів.
В іншій частині позову відмовити.
Стягнути з місцевого бюджету міста Олександрії (Олександрійська міська рада, 28000, м. Олександрія, пр. Леніна, 59, ідентифікаційний код 24146085) на користь приватного підприємства "Ларс" (28000, м. Олександрія, вул. 6-го Грудня, 133/71, ідентифікаційний код 32100108) - 1 грн. 70 коп. судових витрат.
Після набрання судовим рішенням законної сили за заявою стягувача видати виконавчий лист.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції протягом десяти днів з дня виготовлення її в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Копію постанови направити сторонам.
Суддя
Дата виготовлення постанови в
повному обсязі: 27.06.2007 р., 16:30