Справа № 1540/4093/18
11 вересня 2018 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Завальнюка І.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання протиправною та скасування постанови,
Позивач звернувся до суду із вказаним адміністративним позовом, в якому просить суд визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про накладення штрафу від 27.07.2018 ВП № 56397369 в розмірі 5100 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що постановою Одеського окружного адміністративного суду № 509/5012/17 від 23.04.2018 ГУ ПФУ в Одеській області зобов'язано прийняти довідку № 14-1/1276 від 21.09.2017 та провести на її підставі перерахунок пенсії ОСОБА_1 Після набрання вказаною постановою законної сили ГУ ПФУ в Одеській області звернулося до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області із запитом щодо отримання вказаної довідки. В той же час ОСОБА_1 звернувся до Управління ДВС щодо примусового виконання рішення, в результаті чого постановою від 15.05.2018 відкрито ВП № 56397369, копію якої направлено до Управління ПФУ. У зв'язку із неотриманням відповіді від Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області на запит та затребуваної довідки, Управління ПФУ направило до Управління ДВС лист щодо відкладення виконання виконавчого листа № 509/5012/17, так як Управління ПФУ не має можливості виконати судове рішення за відсутністю відповідної довідки. Однак 03.08.2018 Управління ПФУ отримано постанову від 27.07.2018 про накладення штрафу згідно ст.ст. 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження», - у зв'язку із невиконанням судового рішення, яку позивач вважає необґрунтованою, так як Управління ПФУ не має можливості виконати судове рішення за відсутністю відповідної довідки. При цьому Управлінням ПФУ повторно 09.08.2018 направлено до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області запит щодо надання довідки № 14-1/1276 від 21.09.2017, відповідь на який також не надійшла. Зважаючи на поважність причин, які не залежать від Управління ПФУ, позивач просить скасувати вказану постанову, як безпідставну та передчасну.
Ухвалою судді від 04.09.2018 відкрито провадження та призначено розгляд справи на 11.09.2018 о 12:00 год.
11.09.2018 від представника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до суду надійшла заява про розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження.
Представник Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області до суду не з'явився, про час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином; відзив на позовну заяву не надав.
Відповідно до ч.6 ст.162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
На підставі ч.9 ст.205 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість адміністративного позову та наявність підстав для його задоволення.
Судом встановлено, що постановою Одеського окружного адміністративного суду від 06.02.2018 по справі № 509/5012/17 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій щодо відмови в прийнятті довідок для перерахунку пенсії, відмову в проведенні перерахунку та зобов'язання вчинити певні дії, - задоволено частково; визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови в прийнятті довідки для перерахунку пенсії та у відмові проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, грошової допомоги на оздоровлення, яка викладена в листі Головного управління Пенсійного фонду України від 12.12.2017 (вих. № 2092/П-1); зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області прийняти довідку та провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсію з 28.11.2016 в розмірі, який обчислено з урахуванням складових грошового забезпечення, зазначених в довідці Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ в Одеській області від 21.09.2017 (вих. № 14-1/1276) з виплатою різниці між розмірами перерахованої та виплачуваної пенсії за минулий час з 28.11.2016.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 23.04.2018 вищезазначену постанову Одеського окружного адміністративного суду залишено без змін і 03.05.2018 Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист № 509/5012/17.
Відповідно до п.п. 2, 3, 9 постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з метою виконання постанови Одеського окружного адміністративного суду від 06.02.2018 по справі № 509/5012/17 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області 05.05.2018 направлено до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області запит № 7008/03 щодо надання довідки № 14-1/1276 від 21.09.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1
23.05.2018 до ГУ ПФУ в Одеській області надійшла постанова старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Носенко С.Б. від 15.05.2018 про відкриття виконавчого провадження № 56397369 з примусового виконання виконавчого листа № 509/5012/17, виданого Одеським окружним адміністративним судом 03.05.2018.
У зв'язку із ненадходженням відповіді на запит від 05.05.2018 № 7008/03 від Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області та на підставі ст. 32 Закону України «Про виконавче провадження» ГУ ПФУ в Одеській області 01.06.2018 направило до Управління ДВС ГТУЮ в Одеській області заяву про відкладення виконання виконавчого листа № 509/5012/17 до отримання Управлінням ПФУ витребуваної довідки.
03.08.2018 до ГУ ПФУ в Одеській області надійшла постанова старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області Носенко С.Б. від 27.07.2018 ВП № 56397369 про накладення штрафу в розмірі 5100 грн. за невиконання рішення суду.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами доказів, а також достатність та взаємний зв'язок у їх сукупності, суд вважає зазначену постанову необґрунтованою, а позовні вимоги підлягаючими задоволенню у зв'язку з наступним.
Відповідно до п.п. 2, 3, 9 постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Пенсійний фонд України та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок.
Таким чином, Головні управління ПФУ мають право здійснювати перерахунок пенсій на підставі відповідних довідок про розмір грошового забезпечення, які надаються уповноваженими структурними підрозділами, яким за обставин справи є Ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Одеській області.
З цією метою ГУ ПФУ в Одеській області 05.05.2018, тобто ще до відкриття 15.05.2018 виконавчого провадження № 56397369, звернулось Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області щодо отримання відповідної довідки задля добровільного виконання судового рішення.
Не зважаючи на вказані обставини, про які ГУ ПФУ в Одеській області довело органу виконавчої служби в заяві від 01.06.2018 № 8744/03, державним виконавцем накладено на боржника у виконавчому провадженні № 56397369 штраф на підставі ст.ст. 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження».
Згідно з частиною другою статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ст. Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про виконавче провадження» відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі, серед іншого, виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.
Згідно з ч.1 ст.5 Закону України «Про виконавче провадження» примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Відповідно до п.1 ч.1 ст.26 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
В силу ч.1 ст.28 Закону України «Про виконавче провадження» копії постанов виконавця та інші документи виконавчого провадження (далі - документи виконавчого провадження) доводяться виконавцем до відома сторін та інших учасників виконавчого провадження, надсилаються адресатам простим поштовим відправленням або доставляються кур'єром, крім постанов про відкриття виконавчого провадження, про повернення виконавчого документа стягувачу, повідомлення стягувачу про повернення виконавчого документа без прийняття до виконання, постанов, передбачених пунктами 1-4 частини дев'ятої статті 71 цього Закону, які надсилаються рекомендованим поштовим відправленням. Боржник вважається повідомленим про початок примусового виконання рішень, якщо йому надіслано постанову про відкриття виконавчого провадження за адресою, зазначеною у виконавчому документі.
Згідно з ст.32 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що перешкоджають проведенню виконавчих дій (хвороба сторони виконавчого провадження, відрядження сторони виконавчого провадження, стихійне лихо тощо), або з інших підстав, внаслідок виникнення яких сторони були позбавлені можливості скористатися правами, наданими їм цим Законом, виконавець може відкласти проведення виконавчих дій з власної ініціативи або за заявою стягувача чи боржника на строк до 10 робочих днів.
Про відкладення проведення виконавчих дій виконавець виносить відповідну постанову.
У свою чергу, ч.4 ст.19 Закону № 1404-VIII визначено, що сторони зобов'язані невідкладно, не пізніше наступного робочого дня після настання відповідних обставин, письмово повідомити виконавцю про повне чи часткове самостійне виконання рішення боржником, а також про виникнення обставин, що обумовлюють обов'язкове зупинення вчинення виконавчих дій, про встановлення відстрочки або розстрочки виконання, зміну способу і порядку виконання рішення, зміну місця проживання чи перебування (у тому числі зміну їх реєстрації) або місцезнаходження, а боржник - фізична особа - також про зміну місця роботи.
Згідно з ч.1, ч.2 ст.63 Закону № 1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Відповідно до ч.1 ст.75 Закону № 1404-VIII у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
З огляду на матеріали справи, ГУ ПФУ в Одеській області, яке за виконавчим листом № 509/5012/17 зобов'язано прийняти довідку та провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії з 28.11.2016 в розмірі, який обчислено з урахуванням складових грошового забезпечення, зазначених в довідці Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ в Одеській області від 21.09.2017 (вих. № 14-1/1276) з виплатою різниці між розмірами перерахованої та виплачуваної пенсії за минулий час з 28.11.2016, ще до відкриття виконавчого провадження звернулося до уповноваженого структурного підрозділу - Ліквідаційної комісії ГУ МФС України в Одеській області щодо надання вищезазначеної довідки, проте безрезультатно.
Таким чином, невиконання ГУ ПФУ в Одеській області судового рішення щодо прийняття довідки та проведення на її підставі відповідного перерахунку пенсії обумовлено в першу чергу ненаданням відповідної довідки до ГУ ПФУ в Одеській області.
Крім того, 09.08.2018 за вих. № 12932/09 ГУ ПФУ в Одеській області повторно звернулося до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області щодо отримання довідки від 21.09.2017 № 14-1/1276.
На момент вирішення спору вищезазначені запити ГУ ПФУ в Одеській області не задоволені - відповідно довідка до Управління не надана.
Враховуючи вищезазначене, невиконання судового рішення управлінням ПФУ в частині прийняття довідки та проведення на її підставі відповідного перерахунку пенсії за відсутності відповідної довідки не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
Зазначена правова позиція неодноразово викладалась Верховним Судом України зокрема у постановах від 30 червня та 3 листопада 2015 року, 2 лютого 2016 року (справи №№ 21-1044а15, 21-5099а15, 825/3715/14 відповідно).
Крім того, аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в постанові від 03.06.2018 у справі №757/29541/14-а, адміністративне провадження №К/9901/12146/18, яка в силу ч.5 ст.242 КАС України, підлягає врахуванню при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.
Суд зазначає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний приймати рішення, а дії - вчиняти відповідно до встановлених законом повноважень, не перевищуючи їх, дотримуючись встановленої законом процедури і форми прийняття рішення або вчинення дії і повинен обирати лише визначені законом засоби.
Згідно з ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Такий підхід узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини. Так, у пункті 110 рішення від 23 липня 2002 року у справі «Компанія «Вестберґа таксі Актіеболаґ» та Вуліч проти Швеції» ЄСПЛ визначив, що адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління.
Вирішуючи спір, суд також враховує, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (див. рішення у справі "Суомінен проти Фінляндії" (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року).
При цьому суд враховує, що в силу ч.4 ст.159 КАС України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
За обставин справи, відповідачем не наведено обґрунтованих доводів проти адміністративного позову, які б доводили правомірність оскаржуваної постанови.
В той же час судом встановлено, що у ГУ ПФУ в Одеській області були об'єктивно поважні причини для невиконання судового рішення, які не залежали від його волі та про які органу ДВС було доведено в заяві про відкладення проведення виконавчих дій, а тому постанова державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про накладення штрафу від 27.07.2018 ВП № 56397369 в розмірі 5100 грн. прийнята відповідачем передчасно, у зв'язку із чим підлягає скасуванню, а позов - до задоволення.
Також, беручи до уваги сплачений позивачем судовий збір в сумі 1762 грн., позивачу у відповідності до ч.1 ст.139 КАС України належить присудити за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області судові витрати в зазначеному розмірі.
Керуючись ст.ст. 139, 242-246, 272, 287 КАС України, суд
Позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83; код ЄДРПОУ 20987385) до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області (65104, м. Одеса, пл. Бориса, Дерев'янка, 1; код ЄДРПОУ 34929741) про визнання протиправною та скасування постанови задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про накладення штрафу від 27.07.2018 ВП № 56397369 в розмірі 5100 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області судові витрати в сумі 1762 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві грн.).
Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст.272 КАС України.
Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя І.В. Завальнюк
.