05 вересня 2018 року справа № 2340/2865/18
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кульчицького С.О.,
за участі: секретаря судового засідання - Брандальської Х.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Тальнівської районної державної адміністрації Черкаської області, Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 (далі - позивач) з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Тальнівської районної державної адміністрації Черкаської області (далі - відповідач 1), Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації (відповідач - 2), в якому просить:
- визнати протиправною відмові відповідачів у прийнятті документів для встановлення позивачу статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії;
- зобов'язати Управління соціального захисту населення Тальнівської районної державної адміністрації Черкаської області прийняти документи позивача для встановлення статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та внести подання до Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації для встановлення статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії позивачу;
- зобов'язати Департамент соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації розглянути подання Управління соціального захисту населення Тальнівської районної державної адміністрації Черкаської області про встановлення позивачу статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та вирішити питання про видачу позивачу посвідчення особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що їй відмовлено у встановленні статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та видачі посвідчення категорії 1 і вкладки до нього, незважаючи на наявність у позивача захворювання, яке виникло внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС та призвело до інвалідності. А тому, позивач вважає, що дії відповідачів щодо ненадання їй статусу громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи 1 категорії з вкладкою порушує права позивача на отримання пільг і компенсацій, передбачених Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
10 серпня 2018 року від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності та за відсутності позивача.
Згідно з наданими до суду 03.08.2018 запереченням на позов та відзиву на позов від 09.08.2018 відповідачи проти задоволення позовних вимог заперечують повністю, оскільки Законом України від 28.12.2014 №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" внесено зміни до Закону України "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме виключено із переліку зон радіоактивного забруднення зону посиленого радіоекологічного контролю та скасовано норму, якою передбачалося надання відповідних пільг і компенсацій особам, віднесеним до 4 категорії потерпілих від Чорнобильської катастрофи. Тому, на момент складання експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України та звернення із заявою про надання посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської категорії 1 категорії, позивач не мав статусу потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи. З огляду на це, на думку відповідача 1 та відповідача 2, посвідчення особи, потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорія 1, за таких обставин позивачеві не може бути видано.
Від представника відповідача 1 та відповідача 2 надійшли заяви про розгляд справи за їх відсутності.
Згідно з ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) не здійснювалось фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, у зв'язку з неявкою у судове засідання, всіх учасників справи.
Дослідивши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає про таке.
Позивач має статус громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю, віднесеного до 4 категорії згідно з посвідченням серії В-П № 328570, що видане 18.05.2000.
Відповідно до експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України по встановленню причинного зв'язку хвороб, що призвели до інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС від 13.03.2017 № 2686 встановлено, що позивач має захворювання, пов'язане з впливом аварії на Чорнобильській АЕС.
Як вбачається з довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії серії 12 ААА № 542386 від 09.06.2017 позивачу присвоєно ІІІ групу інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з впливом аварії на Чорнобильській АЕС з 30.05.2017 - безтерміново.
Для встановлення статусу, особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та видачі відповідного посвідчення позивач звернулася до управління соціального захисту населення Тальнівської районної державної адміністрації з переліком необхідних документів, однак, Тальнівська районна державна адміністрація своїм листом від 12.07.2018 № 01-7-1/Д-11 повідомила про те, на сьогодні у переліку зон радіоактивного забруднення відсутня зона посиленого радіоекологічного контролю та скасовано статтю 23 вищезазначеного закону, якою передбачалося надання відповідних пільг і компенсацій особам, віднесеним до категорії 4 потерпілих від Чорнобильської катастрофи (Закон України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 №76-VІІІ), а тому Департаментом соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації не видаються посвідчення постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 із числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 4.
Оскільки зазначена відмова не відповідає вимогам Закону та порушує його права на отримання статусу потерпілого категорії 1 від наслідків аварії на ЧАЕС, позивач звернулася з даним позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, соціального захисту потерпілого населення визначено Законом України від 28.02.1991 № 796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із змінами і доповненнями (далі - Закон № 796-XII).
Відповідно до статті 9 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Згідно з пунктом 4 частини першої статті 11 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", до потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 4 належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у тій зоні не менше 4 років.
Згідно приписів пункту 1 частини першої статті 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - категорія 1.
Частиною першою статті 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 3 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року №51 інвалідам з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, віднесеним до категорії 1, видаються посвідчення синього кольору, серія А.
Статтею 12 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"встановлено, що причинний зв'язок між захворюванням, пов'язаним з Чорнобильською катастрофою, частковою або повною втратою працездатності громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і Чорнобильською катастрофою визнається встановленим (незалежно від наявності дозиметричних показників чи їх відсутності), якщо його підтверджено під час стаціонарного обстеження постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи уповноваженою медичною комісією не нижче обласного рівня або спеціалізованими медичними установами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, які мають ліцензію центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач має статус громадянина, який постійно проживав на території зони посиленого радіоекологічного контролю, віднесеної до 4 категорії, йому встановлено ІІІ групу інвалідності довічно, причина інвалідності: захворювання пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС. Крім того, на час розгляду справи у позивача наявне діюче посвідчення потерпілого категорії 4 Серії В-П № 328570.
Доводи відповідачів про те, що Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів" від 28.12.2014 № 76-VІІІ виключено абзац 5 частини другої ст. 2 Закону України "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме виключено зону посиленого радіоекологічного контролю, що вказує на те, що позивач з 1 січня 2015 року не проживає на забрудненій території, суд вважає не обґрунтованими і безпідставними, оскільки право позивача на отримання посвідчення особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, регламентовано не цією статтею, а статтею 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Разом з тим, з викладених правових норм вбачається, що достатньою та необхідною правовою підставою для видачі особі посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема є одночасна сукупність наступних умов: 1) встановлення їй інвалідності; 2) наявність довідки МСЕК про причинно-наслідковий зв'язок настання інвалідності особи із аварією на ЧАЕС.
Таким чином, посилання відповідачів на те, що територія, на якій проживає позивач, з 1 січня 2015 року не є зоною радіоактивного забруднення, взагалі не стосуються спірного права особи на отримання посвідчення постраждалого внаслідок аварії на ЧАЕС.
Згідно з п. 10 Порядку №51 видача посвідчень провадиться: іншим потерпілим і учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також дружині (чоловіку) або опікуну дітей померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання. Посвідчення видаються: інвалідам із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, - на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з наслідками Чорнобильської катастрофи. Рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний термін з дня надходження необхідних документів до органу, що видає посвідчення.
Однак, управління соціального захисту населення Тальнівської районної державної адміністрації Черкаської області листом фактично відмовило позивачу у прийнятті документів та оформленні подання до Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації та до цього часу відмовляється приймати документи, тим самим вирішило питання щодо видачі посвідчення, яке належить до компетенції обласної державної адміністрації.
З урахуванням викладеного, після детального з'ясування обставин справи та аналізу законодавчих норм, суд приходить до переконання, що оскільки позивач отримав інвалідність через захворювання, пов'язане з аварією на ЧАЕС, що підтверджується відповідною довідкою МСЕК від 09.06.2017 Серії 12 ААА № 542386, то наявні достатні та необхідні правові підстави для прийняття від неї документів, оформлення та направлення Тальнівською районною державною адміністрацією Черкаської області до Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації подання для видачі позивачу посвідчення 1 категорії особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.
За таких обставин, приймаючи до уваги вищевикладене, суд вважає за необхідне, зазначити, що позовні вимоги, щодо визнання протиправною відмови управління соціального захисту населення Тальнівської районної державної адміністрації Чекаської області у прийнятті від ОСОБА_1 документів для встановлення статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та зобов'язання управління соціального захисту населення Тальнівської районної державної адміністрації Черкаської області прийняти від ОСОБА_1 документи для встановлення статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1, оформити та направити подання до Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації для встановлення ОСОБА_1 статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та видачі посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1, зобов'язання Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації прийняти розглянути подання Управління соціального захисту населення Тальнівської райдержадміністрації Черкаської області про встановлення ОСОБА_1 статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та вирішити питання про видачу ОСОБА_2 посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 підлягають до задоволення.
В частині вимоги щодо визнання протиправною відмови Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації у прийнятті документів для встановлення позивачу статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, суд визнає за необхідне відмовити, оскільки ні позивач, ні інші уповноважені органи не звертались до Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації з приводу видачі позивачу посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
З приводу розподілу судових витрат, суд зазначає таке.
Відповідно до ч.1, 4 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З урахуванням часткового задоволення позовних вимог, суд приходить до висновку про необхідність стягнення з відповідачів сплачений судовий збору у сумі 563 грн. 84 коп. на користь позивача пропорційно.
Керуючись статтями 9, 14, 86, 94, 128, 159-163, 167, 185-187, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Позов ОСОБА_1 (20442, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Управління соціального захисту населення Тальнівської районної державної адміністрації Черкаської області (20400, Черкаська область, Тальнівський район, м. Тальне, вул. Соборна, 45, ідентифікаційний код 03195783), Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації (18036, м. Черкаси, вул. М.Залізняка, 10, ідентифікаційний код 03195719) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення Тальнівської районної державної адміністрації Черкаської області (20400, Черкаська область, м. Тальне, вул. Соборна, 45, ідентифікаційний код 03195783) у прийнятті документів ОСОБА_1 (20442, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) для встановлення статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Тальнівської районної державної адміністрації Черкаської області (20400, Черкаська область, м. Тальне, вул. Соборна, 45, ідентифікаційний код 03195783) прийняти документи ОСОБА_1 (20442, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) для встановлення статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Тальнівської районної державної адміністрації Черкаської області (20400, Черкаська область, м. Тальне, вул. Соборна, 45, ідентифікаційний код 03195783) внести подання до Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації для встановлення ОСОБА_1 (20442, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.
Зобов'язати Департамент соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації (18036, м. Черкаси, вул. Максима Залізняка, 10, ідентифікаційний код 03195719) розглянути подання Управління соціального захисту населення Тальнівської районної державної адміністрації Черкаської області про встановлення ОСОБА_1 (20442, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та вирішити питання про видачу посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Тальнівської районної державної адміністрації Черкаської області (20400, Черкаська область, м. Тальне, вул. Соборна, 45, ідентифікаційний код 03195783) на користь ОСОБА_1 (20442, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 422 (чотириста двадцять дві) грн 88 коп.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації (18036, м. Черкаси, вул. Максима Залізняка, 10, ідентифікаційний код 03195719) на користь ОСОБА_1 (20442, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 140 (сто сорок) грн 96 коп.
Копію рішення направити сторонам.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення до суду апеляційної інстанції через Черкаський окружний адміністративний суд. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.О. Кульчицький
Рішення складене у повному обсязі 11.09.2018.