Справа № 2240/2274/18
іменем України
10 вересня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Майстера П.М. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Деражнянського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про визнання протиправним висновку та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернулась до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Деражнянського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати висновок від 24.05.2018 року про внесення змін до актового запису цивільного стану в частині відмови у внесенні змін у актовий запис про народження №11 від 13.06.1946, складений виконавчим комітетом Шпичинецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області на ОСОБА_2, національність матері з "українка" на "полька";
- зобов'язати Деражнянський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області внести зміни до актового запису про народження №11 від 13 червня 1946 року, складеного виконавчим комітетом Шпичинецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області на ОСОБА_2, виправивши в актовому записі національність матері з "українка" на "полька".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що звернулась до Деражнянського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області із заявою про внесення змін до актового запису про народження №11 від 13 червня 1946 року, складеного виконавчим комітетом Шпичинецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області на ОСОБА_2, виправивши в актовому записі національність матері з "українка" на "полька". Вказує, що відповідно до висновку відповідача про внесення змін до актового запису цивільного стану від 24.05.2018 року було відмовлено у внесенні змін, в зв'язку з тим, що в актовому записі про народження ОСОБА_2, №11 від 13.06.1946 року, складеному виконавчим комітетом Шпичинецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області, не було допущено помилок, підчищень, перекручень, неправдивих відомостей в цих графах національності матері, про що свідчить підпис заявника в акті цивільного стану.
З висновком відповідача позивач не погоджується, а тому звернулась до суду з вказаними позовними вимогами.
Позивач у судове засідання не з'явилась, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, надала суду заяву про розгляд справи без її участі. Позов підтримує в повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не з'явився, відзив на позовну заяву не подав. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення. Надіслав до суду заяву, в якій просить розгляд справи проводити без участі представника Деражнянського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області. При розгляді справи покладається на думку суду.
Відповідно до частини дев'ятої статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Як визначено частиною четвертою статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу без участі представників сторін на підставі наявних доказів в порядку письмового провадження, так як явка сторін не визнавалася судом обов'язковою.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Встановлено, що ОСОБА_1 зверталася до Деражнянського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області із заявою про внесення змін до актового запису про народження №11 від 13 червня 1946 року, складеного виконавчим комітетом Шпичинецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області на ОСОБА_2, а саме виправити національність матері з "українка" на "полька".
Висновком про внесення змін до актового запису цивільного стану від 24.05.2018 року відповідачем відмовлено у внесенні змін до вищевказаного актового запису, у зв'язку з тим, що в актовому записі про народження ОСОБА_2, №11 від 13.06.1946 року, складеному виконавчим комітетом Шпичинецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області, не було допущено помилок, підчищень, перекручень, неправдивих відомостей в цих графах національності матері, про що свідчить підпис заявника в акті цивільного стану.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до ст. 3 Рамкової конвенції про захист національних меншин, яка ратифікована Законом України № 703/97-ВР від 09.12.1997 року "Про ратифікацію Рамкової конвенції Ради Європи про захист національних меншин" констатовано, що кожна особа, яка належить до національної меншини, має право вільно вирішувати, вважатися їй, чи не вважатися такою, і таке рішення або здійснення прав у зв'язку з ним не повинно зашкоджувати такій особі. Особи, які належать до національних меншин, можуть здійснювати права і свободи, що випливають з принципів, проголошених в цій Рамковій конвенції, одноосібно та разом з іншими. Частиною 1 статті 11 цієї Конвенції визначено, що сторони зобов'язуються визнавати за кожною особою, яка належить до національної меншини, право використовувати своє прізвище (по батькові) та ім'я мовою меншини, а також право на їх офіційне визнання, відповідно до умов, передбачених у їх правових системах.
Статтею 49 ЦК України визначено, що актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків.
Актами цивільного стану є народження фізичної особи, встановлення її походження, набуття громадянства, вихід з громадянства та його втрата, досягнення відповідного віку, надання повної цивільної дієздатності, обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною, шлюб, розірвання шлюбу, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, зміна імені, інвалідність, смерть тощо.
Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч. 2 ст. 300 ЦК України, фізична особа має право на збереження своєї національної, культурної, релігійної, мовної самобутності, а також право на вільний вибір форм та способів прояву своєї індивідуальності, якщо вони не заборонені законом та не суперечать моральним засадам суспільства.
Статтею 11 Закону України "Про національні меншини в Україні" визначено, що громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" (далі - Закон) відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Згідно з ч. 1 ст. 22 Закону, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Пунктом 1 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року № 52/5, визначено, що державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Органами державної реєстрації актів цивільного стану, які проводять державну реєстрацію, є районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні, міжрайонні відділи державної реєстрації актів цивільного стану головних територіальних управлінь юстиції, виконавчі органи сільських, селищних, міських (крім міст обласного значення) рад. Державну реєстрацію актів цивільного стану громадян України, які проживають або тимчасово перебувають за кордоном, проводять дипломатичні представництва та консульські установи України.
Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюється Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 року за № 55/18793 (далі - Правила).
Пунктом 1.1 Правил визначено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Згідно з п.1.7 та п.1.15 Правил, зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил. У разі зберігання актового запису цивільного стану (метричного запису) у державному архіві внесення змін до актового запису (метричного запису) проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану. Відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку.
Підпунктом 2.13.2 п. 2.13 Правил визначено, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.
Як встановлено з матеріалів справи та підтверджується копією витягу з погосподарської книги за 1947 - 1949рр. по господарству ОСОБА_3 (батько ОСОБА_2), до складу сім'ї ОСОБА_3 входили: ОСОБА_4 (дружина), ОСОБА_5 (син), ОСОБА_6 (син), ОСОБА_2 (син).
Згідно витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до ст.ст. 126,133,135 Сімейного кодексу України, мати ОСОБА_6 (рідного брата ОСОБА_2), ОСОБА_4 - за національністю "полька".
Відтак, досліджені судом докази свідчать про те, що в актовому записі про народження ОСОБА_2, № 11 від 13.06.1946 року, складеного виконавчим комітетом Шпичинецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області, допущена помилка, а саме щодо зазначення національності матері "українка" замість "полька".
За таких обставин суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині зобов'язання Деражнянського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області внести зміни до актового запису про народження №11 від 13 червня 1946 року, складеного виконавчим комітетом Шпичинецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області на ОСОБА_2, виправивши в актовому записі національність матері з "українка" на "полька" підлягають до задоволення.
Разом із тим, щодо позовних вимог позивача про визнання протиправним та скасування висновку від 24.05.2018 року про внесення змін до актового запису цивільного стану в частині відмови у внесенні змін у актовий запис про народження №11 від 13.06.1946, складений виконавчим комітетом Шпичинецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області на ОСОБА_2, щодо виправлення національності матері з "українка" на "полька" суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Із доданих до матеріалів справи доказів вбачається, що оскаржений висновок від 24.05.2018 року прийнято відповідачем на підставі долучених до заяви документів та відомостей, поданих позивачем, відомостей, зібраних відділом РАЦС, відтак, такий висновок про відмову про внесення змін до актового запису цивільного стану відповідає критеріям, визначеним частиною другою статті 2 КАС України, оскільки складений на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано та безсторонньо.
Частиною 1 ст. 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є частково обґрунтованими, а позовні вимоги такими, що належить задовольнити частково.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати Деражнянський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_2 № 11 від 13.06.1946 року, складеного виконавчим комітетом Шпичинецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області, а саме виправити національність матері з "українка" на "полька".
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати за сплату судового збору в загальному розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Деражнянського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області.
В решті позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його підписання.
Позивач:ОСОБА_1 (с. Шпичинці, Деражнянський район, Хмельницька область, 32212 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1)
Відповідач:Деражнянський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області (вул. Миру, 35, м. Деражня, Хмельницька область, 32200 , код ЄДРПОУ - 21323842)
Головуючий суддя П.М. Майстер