Рішення від 04.09.2018 по справі 2240/2239/18

Справа № 2240/2239/18

РІШЕННЯ

іменем України

04 вересня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Лабань Г.В.

за участю:секретаря судового засідання Вересняк А.А. представника позивача: ОСОБА_1, представника відповідача: ОСОБА_2, представника третьої особи: ОСОБА_3

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Старокостянтинівської районної державної адміністрації , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Самчинецька сільска рада про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_4 звернувся до суду з адміністративним позовом до Старокостянтинівської районної державної адміністрації, в якому просить:

- визнати протиправною відмову Старокостянтинівської РДА щодо надання йому дозволу на розробку технічної документації;

- зобов'язати Старокостянтинівську РДА вчинити дії по наданню ОСОБА_4 дозволу на розробку проекту щодо відведення земельної ділянки з земель, нерозподілених часток (паїв).

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідно до рішення Самчинецької сільської ради народних депутатів Старокостянтинівського району від 10.06.1995, колективному сільськогосподарському підприємству ім. Чапаєва с. Самчинці передано у колективну власність 1464.1 га землі згідно плану. Землю передано для ведення сільськогосподарського виробництва та видано державний акт на землю серія ХМ №022 із планом зовнішніх меж. Акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю №22.

На зборах КСП ім. Чапаєва с. Самчинці були складені списки громадян - членів КСП та визначено, що кожному члену підприємства належить право на земельну частку (пай) у землі, що перебуває у колективній власності розміром 3.0000 умовних кадастрових гектарах. Відповідно до цього Старокостянтинівська РДА видала сертифікати на право на земельну частку (пай) кожному члену КСП із зазначенням розміру земельної ділянки - 3.0000 га.

Однак позивачу виданий Державний акт на право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва кадастровий номер 6824287300:03:004:0045 площею 1.3378 га., у зв'язку з цим позивач звернувся до Старокостянтинівської РДА із заявою про надання дозволу на розроблення проекту щодо відведення земельної ділянки з земель нерозподілених часток (паїв) колишнього КСП ім.Чапаєва. Однак листом від 24.05.2018 №49-753-28 позивачу відмовлено у задоволенні клопотання, оскільки позивач вже скористався правом отримання земельної ділянки відповідно до сертифікат на право на земельну частку (пай).

Не погоджуючись із вказаною відмовою, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Ухвалою від 16.07.2018 суд відкрив провадження у даній справі за правилами спрощеного провадження та призначив справу до розгляду.

Ухвалою суду від 08.08.2018 суд залучив до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Самчинецьку сільську раду та призначив судове засідання.

Ухвалою від 08.08.2018 суд вирішив витребувати докази з метою повного та всебічного розгляду справи та з'ясування усіх обставин у справі.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила позов задовольнити.

Представник відповідача позов не визнала, подала до суду відзив на позовну заяву, згідно якого вказала на те, що прийняте рішення про відмову ОСОБА_4 у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою є правомірною, такою, що прийнята відповідно до норм чинного законодавства, а тому підстав для задоволення позову немає.

Представник третьої особи в судовому засіданні зазначила, що проти позову не заперечує, оскільки позивач дійсно не скористався своїм правом на отримання земельної частки (паю) в розмірі 3.000 га. Вказала, що землі є в наявності, вони перебувають в оренді та обробляються ТОВ "Енселко Агро", яке не заперечує проти оформлення (виділення) земельної ділянки. При розгляді справи поклалася на думку суду.

Суд, заслухавши вступне слово учасників справи, з'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, та дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, враховуючи наступне.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Згідно з п."а" та "г" ч.1 ст.17 ЗК України, до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом та підготовка висновків щодо надання або вилучення (викупу) земельних ділянок.

Відповідно до ч.6 ст.118 Земельного кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки.

Так, згідно ч.7 ст.118 Земельного кодексу України, рада міністрів Автономної Республіки Крим, районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Так, судом першої інстанції встановлено, що відповідно до рішення Самчинецької сільської ради народних депутатів Старокостянтинівського району від 10.06.1995, колективному сільськогосподарському підприємству ім. Чапаєва с. Самчинці передано у колективну власність 1464.1 га землі згідно плану. Землю передано для ведення сільськогосподарського виробництва та видано державний акт на землю серія ХМ №022 із планом зовнішніх меж. Акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю №22.

На зборах КСП ім. Чапаєва с. Самчинці були складені списки громадян - членів КСП та визначено, що кожному члену підприємства належить право на земельну частку (пай) у землі, що перебуває у колективній власності розміром 3.0000 умовних кадастрових гектарах.

Згідно з книгою реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) позивач отримав сертифікат серії РН №917614 на право на земельну частку (пай), відповідно до якого позивачу належить право на земельну частку (пай у землі, яка перебуває у колективній власності КСП ім.Чапаєва на території Самчинецької сільської ради, розміром 3.0000 умовних кадастрових гектари.

Згідно із п. 17 Перехідних положень ЗК України, сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства.

Сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.

Порядок паювання земель переданих у колективну власність регулюється Указом Президента України "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" від 08.08.1995 №720/95, згідно із п.п. 2-6 якого, при паюванні вартість розмірі в умовних кадастрових гектарах земельних часток (паїв) всіх членів підприємства, кооперативу, товариства є рівними.

Позивачу не було передано у приватну власність земельну ділянку належної площі, як передбачено сертифікатом на право на земельну частку (пай), а тому Старокостянтинівська РДА видала розпорядження №317/2005-р від 24.11.2005 "Про передачу у власність земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та особистого селянського господарства", відповідно до Додатку №15 якого позивачу було надано земельну ділянку в розмірі 1.3480 га та виданий Державний акт серія ХМ №028111 від 19.01.2006 на право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва кадастровий номер 6824287300:03:004:0045 площею 1.3378 га.

В подальшому Розпорядженням Старокостянтинівської РДА №93/2009-р від 31.03.2009 "Про внесення змін до розпорядження голови районної державної адміністрації від 22.01.2009 №19/2009-р", згідно якого Список громадян, яким надається дозвіл на розроблення проектів землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку з земель державної власності (землі резерву, запасу) для ведення особистого селянського господарства. Згідно вказаного Розпорядження ОСОБА_4 запропоновано до складання 1,98 га ріллі.

Позивач звернувся до Старокостянтинівської РДА із заявою про надання дозволу на розроблення проекту щодо відведення земельної ділянки з земель нерозподілених часток (паїв) колишнього КСП ім. Чапаєва.

Однак листом від 24.05.2018 №49-753-28 позивачу відмовлено у задоволенні клопотання, оскільки позивач вже скористався правом отримання земельної ділянки відповідно до сертифікат на право на земельну частку (пай).

З вказаною відмовою відповідача суд не погоджується та зазначає, що згідно з матеріалами справи Старокостянтинівською РДА не було реалізовано в повній мірі сертифікат на право на земельну частку (пай) позивача, при цьому, в матеріалах справи відсутні будь-які докази того, що земельний масив, з якого позивачу може бути додано земельну ділянку на реалізацію сертифікату, віднесений до категорії деградованих земель.

Окрім цього, в судовому засіданні було встановлено, що земельні ділянки передані Старокостянтинівською РДА в оренду ТОВ "Енселко Агро" та є такими, що відносяться до земель нерозподілених (невитребуваних) земельних часток (паїв) Самчинецької сільської ради Старокостянтинівського району.

Суд, проаналізувавши вищевикладене, дійшов висновку, що аргументація відповідача з приводу не реалізації в повній мірі сертифікату на право на земельну частку (пай) позивача, оскільки позивач вже скористався правом отримання земельної ділянки відповідно до сертифікат на право на земельну частку (пай) є безпідставною та не відповідає дійсності, оскільки таке право є гарантованим чинним законодавством. Окрім цього, порушення державним органом прав позивача було допущено ще під час первинного звернення.

При цьому, суд зазначає, що у відповідності до ст.6 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження.

Суд зазначає, що відповідь голови адміністрації Старокостянтинівської районної державної адміністрації на звернення ОСОБА_4 викладена у формі листа, який не є актом суб'єкта владних повноважень в розумінні КАС України та Закону України "Про місцеві державні адміністрації", і не містить рішення по суті порушеного питання.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, у відповідності до ч.2 ст.2 КАС України, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст.90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Частиною 2 статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд зазначає, що оспорюване рішення Старокостянтинівської РДА порушує права позивача, оскільки позивачу не було передано у приватну власність земельну ділянку належної площі, як передбачено сертифікатом на право на земельну частку (пай), а тому суд вважає дане рішення протиправним.

Враховуючи наведене та, з огляду на протиправність рішення від 24.05.2018 №49-753-28 про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту щодо відведення земельної ділянки з земель нерозподілених часток (паїв) колишнього КСП ім.Чапаєва, суд вважає за необхідне задовольнити в повному обсязі.

Враховуючи те, що позивач є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії УБД №109165 від 17.03.2016, від сплати судового збору звільнений згідно п.13 ч.1 ст.5 Закону України "про судовий збір", тому відповідно до вимог ст. 139 КАС України, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов ОСОБА_4 до Старокостянтинівської районної державної адміністрації про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.

Визнати протиправною відмову Старокостянтинівської районної державної адміністрації щодо надання дозволу на розробку технічної документації.

Зобов'язати Старокостянтинівську районну державну адміністрацію вчинити дії по наданню ОСОБА_5 дозволу на розробку проекту щодо відведення земельної ділянки з земель нерозподілених часток (паїв) колишнього КСП ім. Чапаєва у розмірі до повного задоволення права на земельну частку пай, згідно сертифіката РН №917614.

Судові витрати розподілу не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його проголошення, а у випадку, якщо в судовому засіданні були проголошені вступна та резолютивна частини рішення суду, - з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 07 вересня 2018 року

Позивач:ОСОБА_4 (с. Семереньки, Старокостянтинівський район, Хмельницька область, 31172 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1)

Відповідач:Старокостянтинівська районна державна адміністрація (вул. Острозького, 70, м. Старокостянтинів, Хмельницька область, 31100 , код ЄДРПОУ - 21315239)

Третя особа:Самчинецька сільська рада (с. Самчинці, Старокостянтинівський район, Хмельницька область, 31172 , код ЄДРПОУ - 21313453)

Головуючий суддя ОСОБА_6