10 вересня 2018 року м. ПолтаваСправа № 1640/2404/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №1640/2404/18 за позовом Головного управління ДФС у Полтавській області до ОСОБА_1, третя особа: Державна податкова інспекція у м. Полтаві Головного управління ДФС у Полтавській області про стягнення податкового боргу,
12 липня 2018 року Головне управління ДФС у Полтавській області (надалі - позивач, ГУ ДФС у Полтавській області) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_1, третя особа: Державна податкова інспекція у м. Полтаві Головного управління ДФС у Полтавській області (надалі - третя особа, ДПІ у м. Полтаві), в якій просить стягнути з відповідача податковий борг з орендної плати з фізичних осіб у розмірі 7620,39 грн.
Мотивуючи свої вимоги позивач вказує, що відповідач має непогашений податковий борг, який виник внаслідок несплати узгоджених грошових зобов'язань з орендної плати за землю з фізичних осіб. У зв'язку з цим просить стягнути даний борг в судовому порядку.
08.08.2018 до суду від позивача надійшла заява про зменшення позовних вимог у зв'язку з частковою сплатою відповідачем суми боргу, внаслідок чого сума позовних вимог зменшилася до 3690,39 грн (а.с. 30). Дана заява прийнята судом до розгляду.
На виконання ухвали Полтавського окружного адміністративного суду від 13.07.2018 виконавчий комітет Полтавської міської ради надав інформацію про місце проживання (перебування) ОСОБА_1 (а.с. 21).
Проте конверт із копією ухвали направлений за зареєстрованим місцем проживання відповідача: АДРЕСА_1, повернувся до суду з поштовою відміткою "не проживає".
З огляду на положення ч. 11 ст. 126 Кодексу адміністративного судочинства України копія ухвали про відкриття провадження вважається врученою відповідачу. У строк, встановлений частиною першою статті 261 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідач відзиву на позов не подав.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 23.07.2018 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) зареєстрована та перебуває на податковому обліку як платник податків у ДПІ у м. Полтаві.
Згідно з розрахунком ГУ ДФС у Полтавській області за відповідачем числиться податковий борг з орендної плати за землю з фізичних осіб у розмірі 7 620,39 грн (а.с. 7), який виник за таких обставин.
19.02.2013 між Полтавською міською радою (орендодавцем) та ОСОБА_1 (орендарем) було укладено договір оренди землі, відповідно до якого орендодавець на підставі рішення позачергової двадцять восьмої сесії Полтавської міської ради шостого скликання від 24.12.2012 надає, а орендар приймає в оренду земельну ділянку площею 100 м2, кадастровий номер 5310137000:15:008:0042 для експлуатації та обслуговування нежитлових приміщень, яка знаходиться за адресою: Україна, Полтавська область, місто Полтава, вул. Чапаєва, 1 (а.с. 9).
Пунктами 287.1 та 287.2 статті 287 Податкового кодексу України (надалі - ПК України) визначено, що власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. Облік фізичних осіб - платників податку і нарахування відповідних сум проводяться щороку до 1 травня.
Відповідно до підпункту 269.1.2 пункту 269.1 статті 269 ПК України платниками податку є землекористувачі.
Згідно з пунктами 288.1, 288.2, 288.4 статті 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Пунктом 289.1. ст.289 ПК України встановлено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.
Відповідно до договору оренди землі від 19.02.2013, орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі до 29 серпня поточного року в розмірі 4016,64 грн на рік. Розмір орендної плати не є сталим і може змінюватися у випадках передбачених законом, зокрема у разі зімни умов господарювання Орендаря, зміни розмірів земельного податку, зміни розмірів нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, погіршення стану земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджується документами. Договір укладений на термін з 24.12.2012 по 24.12.2013, однак підлягає поновленню на той самий строк і на тих самих умовах у разі продовження користування орендарем земельною ділянкою та відсутністю письмового заперечення орендодавця.
Згідно з п. 286.5 ст. 286 ПК України нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають (вручають) платникові за місцем його реєстрації до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу.
30.10.2017 ГУ ДФС у Полтавській області було виставлено та направлено поштою податкове повідомлення-рішення форми "Ф" № 8898-1303, яким визначено грошове зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб у загальному розмірі 7620,39 грн за 2017 рік (а.с. 10).
Дане податкове повідомлення-рішення направлено відповідачу, однак повернулося до податкового органу через невручення з відміткою засобу поштового зв'язку "за закінченням терміну зберігання" (а.с. 10).
Відповідно до абз. 3 п. 58.3 ст. 58 ПК України у разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього розділу (п. 288.7 ст. 288 ПК України).
Пунктом 287.5 статті 287 ПК України встановлено, що податок з плати за землю фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
За даними позовної заяви податкове повідомлення-рішення від 30.10.2017 №8898-1303 відповідачем ні в адміністративному, ні в судовому порядку не оскаржувалося, а тому визначені ним суми набули статусу узгодженого грошового зобов'язання, яке на момент розгляду справи в повному обсязі не погашений.
З урахуванням факту наявності вищевказаних сум заборгованості, які не сплачені боржником у добровільному порядку у строк встановлений законом, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд виходить з наступного.
У відповідності до п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно з положенням статті 59 ПК України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
З матеріалів справи суд встановив, що на виконання вищезазначених норм ГУ ДФС у Полтавській області сформовано податкову вимогу форми "Ю" від 18.01.2018 №1204-17 на загальну суму податкового боргу станом на 17.01.2018 у розмірі 7620,39 грн, яка направлена відповідачу, однак конверт повернувся до контролюючого органу з відміткою засобу поштового зв'язку 03.03.2018 "за закінченням терміну зберігання" (а.с. 11, зі звороту).
Доказів оскарження вказаної вимоги сторонами не надано, а судом не встановлено.
Відповідно до відомостей з витягу інтегрованої картки платника орендної плати за землю з фізичних осіб податковий борг частково сплачений відповідачем в розмірі 3 930,00 грн та станом на момент розгляду справи становить 3 690,39 грн (а.с. 42).
Відповідно до пункту 87.11 статті 87 ПК України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
З огляду на вищевикладене суд знаходить доведеним факт наявності у відповідача податкового боргу за узгодженим грошовим зобов'язанням з орендної плати за землю з фізичних осіб.
За таких обставин суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог позивача, а тому вважає за необхідне задовольнити позов у повному обсязі.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Головного управління ДФС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 39461639) до ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, 36000, РНОКПП НОМЕР_1), третя особа: Державна податкова інспекція у м. Полтаві Головного управління ДФС у Полтавській області (вул. Європейська, 155, м. Полтава, 36008, код ЄДРПОУ 39680655) про стягнення податкового боргу задовольнити.
Стягнути з фізичної особи ОСОБА_1 (РНОКПП 18471086823) заборгованість з орендної плати за землю з фізичних осіб у розмірі 3690 (три тисячі шістсот дев'яносто) грн 39 коп на розрахунковий рахунок: №33216815016002, код бюджетної класифікації платежу: 18010900, одержувач: УК у м. Полтаві/м. Полтава/ 18010900, код отримувача (ЄДРПОУ 38019510), банк одержувача: казначейство України (ЕАП) 899998.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення з урахуванням положень п.п. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя ОСОБА_2