Рішення від 05.09.2018 по справі 1840/2875/18

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 вересня 2018 р. справа №1840/2875/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бондаря С.О.

за участю секретаря судового засідання - Нікітас К.В.

представника позивача - ОСОБА_1

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 1840/2875/18 за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Національної поліції в Сумській області про визнання дій протиправними та стягнення заборгованості,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Національної поліції в Сумській області, та уточнивши свої вимоги, просить визнати протиправним та скасувати наказ від 26.06.2018 №364о/с "По особовому складу" в частині тимчасового виконання обов'язків заступника начальника Недригайлівського відділення поліції Роменського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Сумській області з 26.06.2018 по 26.07.2018; визнати протиправним та скасувати наказ від 02.08.2018 №424 о/с "По особовому складу" в частині покладення на нього обов'язків заступника сектору кримінальної поліції Сумського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Сумській області з 06.08.2018 по 05.09.2018; стягнення різниці у заробітку за час з 26.06.2018 по 26.07.2018 в сумі 1437,28 грн. Свої вимоги мотивує тим, що оскаржувані накази є протиправними, оскільки призначення тимчасово виконувати обов'язки за іншою не вакантною посадою повинно було узгоджуватися з ним. Проте, він такої згоди не давав, а тому залишався на займаній посаді начальника управління протидії наркозлочинності ГУ НП в Сумській області. Крім того, у зв'язку із прийняттям протиправних наказів йому недоплачено 1437,28грн. заробітної плати.

Ухвалою суду від 02.08.2018 відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.

20.08.2018 відповідач надав до суду письмовий відзив на адміністративний позов, в якому просив відмовити в задоволенні позову та зазначив, що оскаржувані накази видані у відповідності та на підставі норм Закону України "Про Національну поліцію", Дисциплінарний статут органів внутрішніх справ України (а.с.40-44).

Представник позивача ОСОБА_1 у судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила задовольнити адміністративний позов.

Представник відповідача ОСОБА_2 у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, підтримав позицію, викладену у відзиві та просив суд у задоволенні позову відмовити.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши письмові матеріали справи, вважає за необхідне відмовити у задоволенні позовних вимог, виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що наказом Головного управління Національної поліції в Сумській області №339 від 15.06.2018 “По особовому складу” відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 69 Закону України “Про Національну поліцію” тимчасове виконання обов'язків заступника начальника Конотопського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Сумській області - начальника сектору кримінальної поліції з 15.06.2018 покладено на підполковника поліції ОСОБА_3 начальника управління протидії наркозлочинності ГУНП в Сумській області (а.с.11).

ОСОБА_3 був ознайомлений з даним наказом 15.06.2018, проте не погодився з ним, про що зазначив в наказі.

Згідно наказу Головного управління Національної поліції в Сумській області від 26.06.2018 №364 “По особовому складу”, на період відпустки старшого лейтенанта поліції ОСОБА_4, тимчасове виконання обов'язків заступника начальника Недригайлівського відділення поліції Роменського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Сумській області з 26 червня по 26 липня покладено на підполковника поліції ОСОБА_3 (а.с.10).

З наказом ОСОБА_3 ознайомлений 26.06.2018, однак, не погодившись з ним, не став його виконувати.

09.07.2018 позивач звернувся з рапортами до начальника УКЗ ГУНП в Сумській області та заступника начальника ГУНП в Сумській області про те, що він з 09.07.2018 приступив до виконання службових обов'язків начальника управління протидії наркозлочинності Головного управління Національної поліції в Сумській області, з наказом від 26.06.2018 №364о/с у частині тимчасового виконання обов'язків заступника начальника Недригайлівського ВП Роменського ВП ГУНП в Сумській області він не згоден у зв'язку із сімейними обставинами (а.с. 13-15).

Наказом Головного управління Національної поліції в Сумській області від 02.08.2018 № 424 “По особовому складу” на час відпустки підполковника поліції ОСОБА_5 заступника Сумського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Сумській області, тимчасове виконання обов'язків покладено на ОСОБА_3 (а.с.32).

Позивач з даним наказом був ознайомлений 03.08.2018, проте висловив своє непогодження наказом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

У постанові Верховного Суду України від 17.02.2015 (справа №21-8а15) зазначено, що відповідно до статті 3 КЗпП України законодавство про працю регулює трудові відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами. Водночас питання проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, звільненням із неї, права і обов'язки таких осіб визначені та урегульовані спеціальним законодавством.

За загальним правилом пріоритетними є норми спеціального законодавства, а трудове законодавство підлягає застосуванню у випадках, якщо нормами спеціального законодавства не врегульовано спірні правовідносини або коли про це йдеться у спеціальному законі.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначені Законом України "Про Національну поліцію" (далі по тексту - Закон), який є спеціальним законом щодо проходження публічної служби у межах спірних правовідносин.

Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону, поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.

За приписами ст. 18 Закону поліцейський зобов'язаний, в тому числі, неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва.

Згідно з ч. 1 ст. 59 Закону служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.

Відповідно до ч. 3 та ч. 4 ст. 59 Закону України "Про Національну поліцію" рішення з питань проходження служби оформлюються письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких установлюються Міністерством внутрішніх справ України. Видавати накази по особовому складу можуть керівники органів, підрозділів, закладів та установ поліції відповідно до повноважень, визначених законом та іншими нормативно-правовими актами, та номенклатурою посад, затвердженою Міністерством внутрішніх справ України.

Порядок тимчасового виконання обов'язків поліцейським визначений статтею 69 Закону, згідно якої, у зв'язку зі службовою необхідністю на поліцейського, який займає штатну посаду, може бути покладено тимчасове виконання обов'язків за іншою посадою, а саме:

1) вакантною - за його згодою;

2) невакантною - у разі тимчасової відсутності або внаслідок усунення чи відсторонення від посади поліцейського, який займає таку посаду, незалежно від його згоди.

Отже, спеціальним законом встановлений порядок проходження служби в поліції, у тому числі порядок покладення на поліцейського тимчасового виконанням обов'язків за іншою посадою.

Крім того, відповідно до п. 9 Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Закону України “Про Національну поліцію”, до набрання чинності Законом України “Про Дисциплінарний статут Національної поліції” поширити на поліцейських дію Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України, затвердженого Законом України “Про Дисциплінарний статут органів внутрішніх справ України”.

Таким чином, питання сутності службової дисципліни, обов'язки осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України стосовно її дотримання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, порядок і права начальників щодо їх застосування, а також порядок оскарження дисциплінарних стягнень врегульовані Дисциплінарним статутом органів внутрішніх справ України, затвердженим Законом України від 22 лютого 2006 року № 3460-IV.

Згідно з ст. 1 Дисциплінарного статуту службова дисципліна - дотримання особами рядового і начальницького складу Конституції і законів України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів та інших нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України, підпорядкованих йому органів і підрозділів та Присяги працівника органів внутрішніх справ України.

Стаття 4 Дисциплінарного статуту встановлює, що наказ є формою реалізації службових повноважень особи начальницького складу, згідно з якими визначаються мета і предмет завдання, строк його виконання та відповідальна особа, якій належить його виконати. Накази можуть даватись як в усній, так і в письмовій формі. У разі одержання наказу від старшого прямого начальника підлеглий зобов'язаний виконати його та повідомити про це свого безпосереднього начальника. Накази повинні бути законними, зрозумілими і виконуватися беззаперечно, точно та у визначений строк. У разі одержання наказу, який суперечить закону, підлеглий не повинен виконувати його, про що повинен негайно поінформувати начальника, який віддав наказ, а в разі підтвердження цього наказу - письмово поінформувати старшого прямого начальника. Віддання і виконання наказу, який суперечить закону, або невиконання правомірного наказу тягне відповідальність, передбачену цим Статутом та іншими законодавчими актами.

Відповідно до ст. 7 Статуту службова дисципліна базується на високій свідомості та зобов'язує кожну особу рядового і начальницького складу: дотримуватися законодавства, неухильно виконувати вимоги Присяги працівника органів внутрішніх справ України, статутів і наказів начальників; захищати і охороняти від протиправних посягань життя, здоров'я, права та свободи громадян, власність, довкілля, інтереси суспільства і держави; стійко переносити всі труднощі та обмеження, пов'язані зі службою.

З матеріалів справи вбачається, що покладення на позивача тимчасового виконання обов'язків за іншою посадою оформлені наказами уповноважених посадових осіб, тобто, у спосіб передбачений статтею 69 Закону України “Про Національну поліцію” та Дисциплінарним статутом.

У відповідності до ч. 1 ст. 69 Закону України “Про Національну поліцію”, службова необхідність тимчасового виконання обов'язків за іншою посадою позивачем зазначена у наказах, що оскаржуються, а саме: відпустка штатних працівників.

Тому покладення на ОСОБА_3 тимчасового виконання обов'язків за іншою посадою є правомірним.

Що стосується твердження позивача, про те, що призначення тимчасово виконувати обов'язки за іншою не вакантною посадою повинно було в обов'язковому порядку погоджуватися з ним, то воно є необґрунтованим, оскільки спеціальне законодавство не передбачає надання такої згоди поліцейським, а навпаки, пунктом 2 частини 1 статті 69 Закону України “Про Національну поліцію”, передбачено, що тимчасове виконання обов'язків за іншою посадою, а саме не вакантною - у разі тимчасової відсутності поліцейського, який займає таку посаду, може бути покладено на іншого поліцейського без його згоди.

Безпідставним є посилання позивача, що він не надав згоду про проходження служби (тимчасово виконувати обов'язки) в іншій місцевості виходячи з того, що у нього на утриманні знаходиться двоє неповнолітніх дітей, мати яких на даний час за трудовою угодою працює у м. Житомир, оскільки Законом не передбачено можливість не виконання наказу керівника за сімейними обставинами.

Твердження позивача про те, що посадовою інструкцією начальника УПН ГУНП не передбачено тимчасового виконання обов'язків за іншими посадами є необґрунтованими, оскільки такий обов'язок встановлений Законом України “Про Національну поліцію”.

З приводу заяв позивача про незаконне зменшення грошового забезпечення у період з 26.06.2018 по 26.07.2018 суд зазначає, що відповідно до отриманої інформації від управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП в Сумській області вбачається, що за час тимчасового виконання обов'язків заступника начальника Недригайлівського відділення поліції Роменського відділу поліції ГУНП в Сумській області з 26 червня по 26 липня 2018 року згідно наказу ГУНП в Сумській області від 26.06.2018 № 364 о/с ОСОБА_3 отримував грошове забезпечення за посадою начальника управління протидії наркозлочинності ГУНП в Сумській області. Грошове забезпечення за посадою заступника начальника Недригайлівського відділення поліції йому не нараховувалось. З 10 по 29 липня 2018 року згідно наказу ГУНП в Сумській області від 12.07.2018 №392 о/с ОСОБА_3 був відсторонений від тимчасового виконання обов'язків заступника начальника Недригайлівського відділення поліції Роменського відділу поліції ГУНП в Сумській області та виконання обов'язків за посадою начальника управління протидії наркозлочинності ГУНП в Сумській області. Відповідно до вимог наказу МВС України від 06.04.2016 № 260 “Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання” ОСОБА_3 за час відсторонення з 10 по 29 липня 2018 року виплачувались всі види грошового забезпечення, які були йому встановлені до відсторонення, крім премії”.

Отже, позивач безпідставно вважає, що йому було зменшено розмір грошового забезпечення у зв'язку із призначенням тимчасово виконувати обов'язки.

Враховуючи викладене, у суду відсутні підстави для визнання протиправним та скасування наказу Головного управління Національної поліції в Сумській області від 26.06.2018 №364о/с "По особовому складу" в частині тимчасового виконання обов'язків заступника начальника Недригайлівського відділення поліції Роменського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Сумській області з 26.06.2018 по 26.07.2018 ОСОБА_3; визнання протиправним та скасування наказу Головного управління Національної поліції в Сумській області від 02.08.2018 №424 о/с "По особовому складу" в частині покладення обов'язків заступника сектору кримінальної поліції Сумського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Сумській області на ОСОБА_3 з 06.08.2018 по 05.09.2018; стягнення різниці у заробітку за час з 26.06.2018 по 26.07.2018 в сумі 1437,28 грн.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Головного управління Національної поліції в Сумській області про визнання протиправним та скасування наказу Головного управління Національної поліції в Сумській області від 26.06.2018 №364о/с "По особовому складу" в частині тимчасового виконання обов'язків заступника начальника Недригайлівського відділення поліції Роменського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Сумській області з 26.06.2018 по 26.07.2018 року покласти на підполковника поліції ОСОБА_3 (0070603), начальника управління протидії наркозлочинності ГУ НП в Сумській області; визнання протиправним та скасування наказу Головного управління Національної поліції в Сумській області від 02.08.2018 №424 о/с "По особовому складу" в частині покладення обов'язків заступника сектору кримінальної поліції Сумського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Сумській області на підполковника поліції ОСОБА_3 (0070603), начальника управління протидії наркозлочинності ГУ НП в Сумській області з 06.08.2018 по 05.09.2018; стягнення різниці у заробітку за час з 26.06.2018 по 26.07.2018 в сумі 1437,28 грн. - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.О. Бондар

Повний текст рішення складений 10.09.2018.