11 вересня 2018 року м. Рівне №817/1767/18
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зозулі Д.П., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
доСарненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області
про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій, -
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся до суду з позовом до Сарненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області (далі - відповідач), в якому просив суд визнати протиправною бездіяльність Сарненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 починаючи з 25.12.2017, відповідно до ч.3 ст.59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та зобов'язати Сарненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1, відповідно до ч.3 ст.59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії по інвалідності з розрахунку п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, починаючи з 25.12.2017.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та інвалідом 3 групи. Перебуває на пенсійному обліку в Сарненському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Рівненської області. У зв'язку із внесенням змін до статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.199 №796-XII, позивач зазначив, що має право на перерахунок та виплату йому пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до ч.3 ст.59 Закону №796. Однак, відповідачем неправильно нараховується та обчислюється йому пенсія. Не погоджуючись із висновками відповідача викладеними у листі №824/04-29 від 21.05.2018, де зазначено, що з врахуванням зменшення середньомісячного коефіцієнта заробітної плати, який враховується для перерахунку пенсії з 01.01.2018, розмір пенсійної виплати становить 7 488,93 грн., позивач звернувся до суду. Враховуючи мотиви викладені в позовній заяві, позивач просив суд позов задовольнити повністю.
У встановлений судом строк відповідачем подано суду відзив на позовну заяву, в якому він вказує, що обчислення пенсії позивачу здійснювалося відповідно до пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210. Враховуючи мотиви наведені у відзиві на позов, відповідач просив врахувати, що всі пенсійні виплати відносно ОСОБА_1 здійснені відповідно до норм чинного законодавства, а тому позовні вимоги позивача є неправомірними та безпідставними. Таким чином, пенсійний орган просив суд у задоволенні позову відмовити повністю.
Відповідно до п.2 ч.1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України), суд розглядає за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Ухвалою суду від 11.07.2018 прийнято дану позову заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та ухвалено розгляд справи здійснити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), протягом розумного строку.
Дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову необхідно відмовити повністю, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та інвалідом 3 групи, захворювання якого пов'язане з виконанням обов'язку військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с. 3, 11).
Позивач перебуває на пенсійному обліку в Сарненському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Рівненської області і отримує пенсію по інвалідності 3 групи по захворюванню, пов'язаному з виконанням обов'язку військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
ОСОБА_1 призначена та виплачується пенсія відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до копії архівної довідки, ОСОБА_2 (ОСОБА_1В.) приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 10.11.1986 по 12.05.1987. Згідно із копії військового білета №9454662, ОСОБА_1 призваний на дійсну військову службу в частину 08.07.1986, а 06.06.1988, згідно із наказу СРСР №119 від 29.03.1988 звільнений (демобілізований) в запас(ас.22-26).
З огляду на наявні в нього докази, позивач вважає, що пенсія йому має бути обчислена з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, згідно з ст.59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Листом №824/04-29 від 21.05.2018 Сарненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області повідомило позивача, що постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 визначено порядок обчислення пенсії особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю. Пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою: П = Зс х Кзс х Кв/100%. Оскільки, зміна мінімальної заробітної плати з 3200,00 грн. (станом на 01 січня 2017 року) на 3723,00 грн. (станом на 01.01.2018 року) та середньої заробітної плати на одну застраховану особу в цілому по Україні з 4482,35 грн. (за 2016 рік) на 6273,45 грн. (за 2017 рік) призводить до зменшення середньомісячного коефіцієнта заробітної плати, який враховується для перерахунку пенсії з 01.01.2018 року ( з 3,56956 на 2,96727), то з 01.06.2018 року пенсію необхідно виплачувати в розмірі, визначеному станом на 01.10.2017 року. Тому з 01.06.2018 року розмір пенсії ОСОБА_1 перерахований відповідно до чинного законодавства та становить 7488,93 грн. (а.с.13).
Не погоджуючись із вказаним рішенням, та вважаючи його протиправним позивач звернувся із захистом до суду.
При прийнятті рішення суд виходив з наступного.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” №796-XII від 28.02.1991 (далі - Закон України №796-XII від 28.02.1991), пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами.
Відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів Україні щодо підвищення пенсій" № 2148-VIII від 03.10.2017 ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-XII, який набрав чинності з 11.10.2017, викладено у наступній редакції: "Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року".
Статтею 10 Закону України № 796 від 28.02.1991, що визначає основи соціального захисту такої пільгової категорії осіб, як учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, наведено визначення осіб, які належать до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а саме: учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно з приміткою до цієї статті до військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов'язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань.
Таким чином, з системного аналізу наведених норм вбачається, що право на пенсію відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону №796-XII від 28.02.1991, мають особи лише за наявності трьох умов у сукупності: 1) особа має статус особи з інвалідністю; 2) особа отримала статус особи з інвалідність виключно внаслідок участі у ліквідації відповідних наслідків та у військових навчаннях; 3) особа брала участь у ліквідації відповідних наслідків та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби.
Вказаний висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду, висловленої в ухвалах від 08.05.2018 (провадження № Пз/9901/33/18) та від 21.05.2018 (провадження № Пз/9901/37/18), від 13.06.2018 (провадження № Пз/9901/43/18).
Як встановлено матеріалами справи ОСОБА_1 належить до категорії осіб, на яких поширюються вказані вище умови, а тому в нього є законне право на пенсію, відповідно до ч.3 ст. 59 Закону №796-XII від 28.02.1991.
Поряд з цим, ні у відповіді на звернення позивача ні у відзиві на позов, відповідач не заперечує вказане право на перерахунок пенсії позивача, відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону №796-XII від 28.02.1991.
Більше того, з аналізу долучених документів не встановлено, що нарахування та виплата пенсії ОСОБА_1 не проведена відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону №796-XII від 28.02.1991 пенсії по інвалідності з розрахунку п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
А тому, суд не вбачає наявності порушених прав, свобод або законних інтересів позивача з боку Сарненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 пенсії, відповідно до ч.3 ст.59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Разом з тим, як зазначає ОСОБА_1 у позовній заяві, відповідачем неправильно нараховується та обчислюється йому пенсія. Оскільки, у листі №824/04-29 від 21.05.2018 відповідач вказує, що з врахуванням зменшення середньомісячного коефіцієнта заробітної плати, який враховується для перерахунку пенсії з 01.01.2018, розмір пенсійної виплати становить 7 488,93 грн.
З цього приводу суд звертає увагу, що механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", визначає Порядок підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінет Міністрів України №1210 від 23.11.2011 (далі - Порядок).
Так, відповідно до пункту 9-1 Порядку, за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою:
Кв
П = Зс х Кзс х ------,
100%
де П - розмір пенсії;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначається як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки;
Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії;
Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).
Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою:
Зп(мін) х 5
Кзс = ---------------,
Зс1
де Зп(мін) - розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року;
Зс1 - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року.
Розмір відшкодування фактичних збитків (Кв) визначається як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи.
У разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначених пенсій виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Як зазначає пенсійний орган, пенсію ОСОБА_1 було перераховано за формулою:
Кв
П = Зс х Кзс х ------,
100%
3200*5 50
П = 3764,40 х ------ х ------, =6718,62грн.
4482,35 100
Відповідно до пункту 4.3 розділу IV Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, після визначення Пенсійним фондом України розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, здійснюється перерахунок пенсії у разі відсутності на дату призначення пенсії даних про середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески. При цьому, якщо у разі проведення перерахунку пенсії її розмір зменшився, виплата пенсії в новому розмірі проводиться з місяця, наступного за місяцем проведення перерахунку.
З 01.01.2018, позивачу було проведено перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру мінімальної заробітної плати (з 3200,00 грн. до 3723,00 грн.) з урахуванням наявної середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, - за 2016 рік (4482,35 грн.), з наступним перерахунком пенсії після отримання даних про середню заробітну плату (дохід) в Україні за 2017 рік.
З урахуванням зазначеного, з 01.01.2018 розмір пенсії по інвалідності III групи в розмірі відшкодування фактичних збитків становив 8587 грн., у тому числі 7816,70 грн. - розмір пенсії по інвалідності III групи + 435,60 грн. - підвищення особі з інвалідністю внаслідок війни III групи + 50,00 грн. - щомісячна цільова грошова допомога особі з інвалідністю внаслідок війни + додаткова пенсія, як особі віднесеній до 1 категорії як інваліду 3 групи (ліквідатору) - 284,70 грн.
3723*5 50
П = 3764,40 х ------ х ------, =7816,70грн.
4482,35 100
Після находження даних про середню заробітну плату (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, - за 2017 рік (6273,45 грн.) проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1В відповідно до пункту 9-1 Порядку.
Після перерахунку розмір пенсії позивача становив би 6355,30 грн. (що менше, ніж розмір пенсії, встановлений з 01.10.2017).
З врахуванням зміни показників мінімальної заробітної плати ( доходу) середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні з 01.01.2018 рок розрахунок мав би проводитись з урахуванням показників:
3723*5 50
П = 3764,40 х ------ х ------, =5585,00грн.
6273,45 100
Так як, зміна мінімальної заробітної плати з 3200,00 грн. (станом на 01.01.2017) на 3723,00 грн. (станом на 01.01.2018) та середньої заробітної плати на одну застраховану особу в цілому по Україні з 4482,35 грн. (за 2016 рік) на 6273,45 грн. (за 2017 рік), призводить до зменшення середньомісячного коефіцієнта заробітної плати, який враховується для перерахунку пенсії з 01.01.2018 року, то з 01.06.2018 року як зазначає відповідач пенсію необхідно виплачувати в розмірі, визначеному станом на 01.10.2017.
Тому з 01.06.2018 розмір пенсії ОСОБА_1 перерахований відповідно до чинного законодавства та становить 7488,93 грн.
З огляду на наведене, судом не встановлено, що відповідачем порушено механізм обчислення пенсії позивачу передбачений Порядком, та з неправильним встановленням середньомісячного коефіцієнту заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії (Кзс).
Враховуючи наведене позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльність Сарненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 починаючи з 25.12.2017, відповідно до ч.3 ст.59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та зобов'язання Сарненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1, відповідно до ч.3 ст.59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії по інвалідності з розрахунку п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, починаючи з 25.12.2017 - не підлягають задоволенню, за безпідставністю та необґрунтованістю.
Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень обґрунтував обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, а позивач не довів ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.
При зазначених обставинах, вимоги позивача - необґрунтовані.
Підстави для застосування ст.139 КАС - у суду відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1, вул.Чорновола,3,м.Сарни,Сарненський район, Рівненська область,34500) до Сарненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області (код ЄДРПОУ 41249821, вул.Суворова,8,м.Сарни,Сарненський район, Рівненська область,34500) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
У разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 11 вересня 2018 року.
Суддя Зозуля Д.П.