Рішення від 30.08.2018 по справі 813/2077/18

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №813/2077/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 серпня 2018 року

м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого-судді Сакалоша В.М.,

за участю секретаря судового засідання Михайленко Б.С.,

представника позивача ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом комунального підприємства "Кам'янкаводоканал" Кам'янка-Бузької міської ради до Державної служби геології та надр України про визнання недійсними відмов у продовженні терміну дії ліцензії на користування надрами,-

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява комунального підприємства "Кам'янкаводоканал" Кам'янка-Бузької міської ради (далі - КП "Кам'янкаводоканал", позивач) до Державної служби геології та надр України (далі - Держгеонадра, відповідач) з наступними вимогами:

-визнати протиправними дії Державної служби геології та надр України щодо винесення письмових повідомлень у вигляді листів за №28622/03/12-17 від 16.11.2017 року, за № 3009/03/12-18 від 22.02.2018 року, за № 5875/03/12-18 від 04.04.2018 року;

-визнати протиправними повідомлення Державної служби геології та надр України у вигляді листів за №28622/03/12-17 від 16.11.2017 року, за № 3009/03/12-18 від 22.02.2018 року, за № 5875/03/12-18 від 04.04.2018 року.

В обґрунтування позову позивач покликається на наступні обставини. Зазначає, що оскільки у позивача термін дії Ліцензії (дозволу) на користування надрами Кам'янка-Бузького та Ямненського родовищ підземних питних вод закінчувався 12 вересня 2017 року, тому останнім відповідно до вимог п.14 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим Постановою Кабінету України № 615 від 30.05.2011 року (далі - Порядок № 615) 03 березня 2018 року на ім'я відповідача була скерована відповідна заява на продовження дії Ліцензії (спеціального дозволу) № 1068 від 12.09.1997 на користування надрами із зазначенням причин такого продовження. Листом від 16.11.2017 № 28622/03/12-17 Державна служба геології та надр України повідомила позивача про відмову у продовженні дії спеціального дозволу. З огляду на дату розгляду відповідачем заяви позивач покликається на порушення відповідачем сорокап'ятиденного терміну, який визначений п.14 Порядку № 615 для прийняття рішення про продовження строку дії дозволу. Позивач стверджує, що оскільки позивачем заява та документи для продовження спеціального дозволу (ліцензії) на користування надрами була подана в установленому порядку, однак посадові особи відповідача не у визначений законом строк подали відмову у продовженні даного дозволу, то для провадження господарської діяльності підприємство має право скористалось принципом мовчазної згоди та вимогами, які визначені ч.6 ст. 4-1 Закону України, за якими набуло право на провадження господарської діяльності по забору води із підземного вища (надр) після закінчення терміну дії спецдозволу (ліцензії).

Як стверджує позивач, після усунення зауважень, які були викладені у відмові № 28622/03/12-17 від 16.11.2017 року, КП "Кам'янкаводоканал" вдруге подало заяву з доданими до неї документами для продовження дії спецдозволу, яка була направлена до відповідача 29.01.2018 року. За розглядом даних документів, відповідач листом від 22.02.2018 № 3009/03/12-18 повідомив позивача про відмову у продовженні дії спецдозволу.

Підприємство знову звернулось із заявою від 20.03.2018 №86 та пакетом документів щодо продовження строку дії зазначеного дозволу. Відповідь відповідача про відмову у продовженні ліцензії датована 04.04.2018 року. Позивач вказує на те, що розгляд відповідачем заяви позивача, поданої вдруге, протягом 20 днів, а втретє - протягом 11 днів не узгоджується з вимогами абзацу 8 ч.5 ст. 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» № 2806 від 06.09.2005 року, згідно з якими у разі усунення суб'єктом господарювання причин, що стали підставою для відмови у видачі документа дозвільного характеру, повторний розгляд документів здійснюється дозвільним органом у строк, що не перевищує п'яти робочих днів з дня отримання відповідної заяви суб'єкта господарювання, документів, необхідних для видачі документа дозвільного характеру, і документів, які засвідчують усунення причин, що стали підставою для відмови у видачі документа дозвільного характеру, якщо інше не встановлено законом.

Ухвалою суду від 25.05.2018 відкрито загальне позовне провадження у даній справі, призначено підготовче судове засідання.

25.06.2018 за вх. № 19843 на адресу суду від Державної служби геології та надр України надійшов відзив на позовну заяву, в якому покликається на те, що Держгеонадри правомірно повертали заяви разом з документами КП Кам'янкаводоканал» на продовження дії спеціального дозволу від 12.09.1997 № 1068, оскільки такі документи не відповідали вимогам Порядку № 615. Зокрема, зазначає, що у наданих підприємством документах щодо продовження строку дії дозволу від 12.09.1997 № 1068 з метою видобування підземних вод Кам'янка-Бузького родовища інформація щодо назв і кількості свердловин не узгоджується з інформацією, зазначеною у дозволі від 12.09.1997 № 1068; не надано у повному обсязі результати хімічного та бактеріологічного аналізу води строком давності не більш як шість місяців, як це передбачено додатком 1 до Порядку; у наданому пакеті документів відсутній висновок з оцінки впливу на довкілля щодо провадження діяльності з видобування корисних копалин загальнодержавного значення, що передбачено додатком 1 до Порядку. Також відповідач посилається на те, що органами державного геологічного контролю проведено планову перевірку діяльності КП «Кам'янкаводоканал» відповідно до дозволу від 12.09.1997 № 1068 та виявлено ряд порушень особливих умов цього дозволу, про що позивачу було надано припис від 29.11.2013 № 2-04/06/2013-37/п з установленим терміном на усунення порушень до 25.12.2013. Однак, станом на 02.04,2018 в Держгеонадрах відсутя інформація про виконання КП Кам'янкаводоканал» зазначеного припису в повному обсязі.

04.07.2018 за вх.№20579 на адресу суду надійшла відповідь на відзив, в якій позивач покликається на недотримання Державною службою геології та надр України терміну надання відповіді на заяви КП "Кам'янкаводоканал" на продовження дії Ліцензії (спеціального дозволу) № 1068 від 12.09.1997 на користування надрами.

Ухвалою суду від 24.07.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали з підстав, викладених у позовній заяві та відповіді на відзив, та наполягали на задоволенні позову у повному обсязі.

Відповідач явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив, належним чином повідомлявся про дату, час та місце розгляду справи, у поданому відзиві (вх.№ 19843) просив справу розглядати без участі уповноваженого представника.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Відповідно до рішення виконавчого комітету Кам'янка-Бузької міської ради № 31 від 03.03.2015 КП «Кам'янкаводоканал» (а.с. 16) визнане виробником та виконавцем послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення на території Кам'янка-Бузької ради.

КП «Кам'янкаводоканал» свою господарську діяльність щодо забезпечення на території Кам'янка-Бузької міської ради фізичних та юридичних осіб (абонентів) питною водою здійснювало відповідно до Ліцензії на користування надрами, реєстраційний № 1068 від 12 вересня 1997 року (а.с. 17), яка була видана Державним комітетом України по геології і використанню надр терміном на двадцять років, дія якої закінчилась 12.09.2017 року. Дана ліцензія надавала право підприємству на користування надрами Кам'янка-Бузького та Ямненського родовищ підземних вод.

КП «Кам'янкаводоканал» звернулось до Держгеонадр із заявою від 05.09.2017 №288 (а.с. 20), з доданими до неї документами щодо продовження строку дії спеціального дозволу на користування надрами від 12.09.1997 № 1068.

Листом від 16.11.2017 року № 28622/03/12-17 (а.с. 22-23) повідомлено позивача про відмову у продовженні дії спеціального дозволу відповідно до п.15 Порядку, а саме: у наданих підприємством документах щодо продовження строку дії дозволу від 12.09.1997 № 1068 з метою видобування підземних вод Кам'янка-Бузького родовища інформація щодо назв і кількості свердловин не узгоджується з інформацією, зазначеною у дозволі від 12.09.1997 № 1068; не надано у повному обсязі результати хімічного та бактеріологічного аналізу води строком давності не більш як шість місяців, як це передбачено додатком 1 до Порядку. Одночасно повідомлено, що органами державного геологічного контролю проведено планову перевірку діяльності КП «Кам'янкаводоканал» відповідно до дозволу від 12.09.1997 № 1068 та виявлено ряд порушень особливих умов цього дозволу, про що позивачу було надано припис від 29.11.2013 № 2-04/06/2013-37/п з установленим терміном на усунення порушень до 25.12.2013.

КП «Кам'янкаводоканал» повторно звернулось із заявою від 29.01.2018 №22 (а.с.24-25) та пакетом документів щодо продовження строку дії зазначеного дозволу.

Листом від 22.02.2018 року № 3009/03/12-18 (а.с. 28-29) повідомлено позивача про відмову у продовженні дії спеціального дозволу відповідно до п.15 Порядку, а саме: у наданому пакеті документів відсутній висновок з оцінки впливу на довкілля щодо продовження діяльності з видобування корисних копалин загальнодержавного значення, що передбачено додатком 1 до Порядку. Одночасно відповідачем зазначено, що у наданих підприємством документах щодо продовження строку дії дозволу від 12.09.1997 № 1068 з метою видобування підземних вод Кам'янка-Бузького родовища інформація щодо назв і кількості свердловин не узгоджується з інформацією, зазначеною у дозволі від 12.09.1997 № 1068. Також у відповіді від 22.02.2018 року № 3009/03/12-18 зазначено, що КП «Кам'янкаводоканал» не надано у повному обсязі результати хімічного та бактеріологічного аналізу води строком давності не більш як шість місяців, як це передбачено додатком 1 до Порядку. Повідомлено, що органами державного геологічного контролю проведено планову перевірку діяльності КП «Кам'янкаводоканал» відповідно до дозволу від 12.09.1997 № 1068 та виявлено ряд порушень особливих умов цього дозволу, про що позивачу було надано припис від 29.11.2013 № 2-04/06/2013-37/п з установленим терміном на усунення порушень до 25.12.2013. Зазначено, що листами від 09.12.2013 № 375 та від 29.01.2018 № 22 КП «Кам'янкаводоканал» повідомило Держгеонадра про часткове виконання припису. За твердженням відповідача, станом на 16.02.2018 в Держгеонадрах відсутня інформація про виконання КП «Кам'янкаводоканал» зазначеного припису в повному обсязі.

КП «Кам'янкаводоканал» знову звернулось із заявою від 20.03.2018 №86 (а.с. 30-31) та пакетом документів щодо продовження строку дії зазначеного дозволу.

Листом від 04.04.2018 року № 5875/03/12-18 (а.с. 34-35) повідомлено позивача про відмову у продовженні дії спеціального дозволу відповідно до п.15 Порядку, а саме: КП «Кам'янкаводоканал» не подано разом із заявою дві копії заяви та доданих до неї документів, передбачених пунктом 8 Порядку; у наданому пакеті документів відсутній висновок з оцінки впливу на довкілля щодо провадження діяльності з видобування корисних копалин загальнодержавного значення, що передбачено додатком 1 до Порядку; не надано у повному обсязі результати хімічного та бактеріологічного аналізу води строком давності не більш як шість місяців, як це передбачено додатком 1 до Порядку. Повторно повідомлено, що органами державного геологічного контролю проведено планову перевірку діяльності КП «Кам'янкаводоканал» відповідно до дозволу від 12.09.1997 № 1068 та виявлено ряд порушень особливих умов цього дозволу, про що підприємству було надано припис від 29.11.2013 № 2-04/06/2013-37/п з установленим терміном на усунення порушень до 25.12.2013. Зазначено, що листами від 09.12.2013 № 375 та від 29.01.2018 № 22 КП «Кам'янкаводоканал» повідомило Держгеонадра про часткове виконання припису. За твердження відповідача, станом на 02.04.2018 в Держгеонадрах відсутня інформація про виконання КП Кам'янкаводоканал» зазначеного припису в повному обсязі.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та з'ясованим обставинам справи, суд керується такими мотивами.

Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Постановою КМУ від 30.12.2015 року №1174 (далі - Положення).

Відповідно до абзацу 8 статті 16 Кодексу України про надра, переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами, внесення до них змін, видача дублікатів, продовження терміну дії спеціальних дозволів на користування надрами, зупинення їх дії або анулювання, поновлення їх дії у разі зупинення здійснюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр у встановленому законодавством порядку.

Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами, а також процедура продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовано Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року № 615 (далі - Порядок № 615).

Абзацом 5 пункту 14 Порядку № 615 передбачено, що для продовження строку дії дозволу на видобування корисних копалин надрокористувач подає органу з питань надання дозволу заяву на видобування корисних копалин не пізніше ніж за шість місяців до закінчення строку його дії. Для продовження строку дії дозволу надрокористувач подає ті ж документи, що і для отримання дозволу без проведення аукціону.

Згідно з пп.18 п.8 Порядку № 615, для отримання дозволу без проведення аукціону заявник подає органові з питань надання дозволу заяву разом з документами, зазначеними у додатку 1, разом із заявою подаються дві копії заяви та доданих до неї документів.

Документи, що не відповідають вимогам цього Порядку, повертаються заявникові.

Відповідно до п.15 Порядку № 615 надрокористувачу відмовляється у продовженні строку дії дозволу у разі:

- невиконання ним умов користування надрами, передбачених дозволом або відповідною угодою;

- прийняття органом місцевого самоврядування, іншими уповноваженими органами рішення про обмеження користування надрами відповідно до законодавства;

- подання заявником документів не в повному обсязі;

- виявлення у поданих документах недостовірних даних;

- невідповідності документів, поданих заявником, вимогам пункту 14 цього Порядку;

- наявності інформації від правоохоронних органів та суб'єктів фінансового моніторингу, що заявник здійснює фінансування тероризму в Україні;

- відмови Мінприроди у погодженні продовження строку дії дозволу.

Так, як вбачається з повідомлення Держгеонадр від 16.11.2017 року № 28622/03/12-17 на заяву позивача від 05.09.2018 № 288, підставою для відмови КП «Кам'янкаводоканал» у продовженні дії спеціального дозволу слугувало те, що у наданих підприємством документах щодо продовження строку дії дозволу від 12.09.1997 № 1068 з метою видобування підземних вод Кам'янка-Бузького родовища інформація щодо назв і кількості свердловин не узгоджується з інформацією, зазначеною у дозволі від 12.09.1997 № 1068; не надано у повному обсязі результати хімічного та бактеріологічного аналізу води строком давності не більш як шість місяців, як це передбачено додатком 1 до Порядку.

Згідно з повідомленням Держгеонадр від 22.02.2018 року № 3009/03/12-18 за результатами розгляду повторної заяви позивача від 29.01.2018 №22, підставою для відмови КП «Кам'янкаводоканал» у продовженні дії спеціального дозволу було те, що у наданому пакеті документів відсутній висновок з оцінки впливу на довкілля щодо продовження діяльності з видобування корисних копалин загальнодержавного значення, що передбачено додатком 1 до Порядку; у наданих підприємством документах інформація щодо назв і кількості свердловин не узгоджується з інформацією, зазначеною у дозволі від 12.09.1997 № 1068; КП «Кам'янкаводоканал» не надано у повному обсязі результати хімічного та бактеріологічного аналізу води строком давності не більш як шість місяців, як це передбачено додатком 1 до Порядку.

Згідно з повідомленням Держгеонадр від 04.04.2018 року № 5875/03/12-18 за результатами розгляду заяви позивача від 20.03.2018 №86 підставою для відмови КП «Кам'янкаводоканал» у продовженні дії спеціального дозволу слугувало те, що КП «Кам'янкаводоканал» не подано разом із заявою дві копії заяви та доданих до неї документів, передбачених пунктом 8 Порядку; у наданому пакеті документів відсутній висновок з оцінки впливу на довкілля щодо провадження діяльності з видобування корисних копалин загальнодержавного значення, що передбачено додатком 1 до Порядку; не надано у повному обсязі результати хімічного та бактеріологічного аналізу води строком давності не більш як шість місяців, як це передбачено додатком 1 до Порядку.

Таким чином, з аналізу вищевказаних повідомлень відповідача про відмову КП «Кам'янкаводоканал» у продовженні дії спеціального дозволу на користування надрами від 12.09.1997 № 1068 вбачається, що обставини, на які покликається Державна служба геології та надр України як на підставу для відмови КП «Кам'янкаводоканал» у продовженні строку дії спеціального дозволу, відповідають обставинам, за яких відповідно до п.15 Порядку № 615 надрокористувачу відмовляється у продовженні строку дії дозволу.

Відтак, суд доходить висновку, що відповідачем правомірно повертались заяви разом з документами КП «Кам'янкаводоканал» на продовження дії спеціального дозволу 12.09.1997 № 1068, оскільки такі документи не відповідали вимогам Порядку № 615.

Суд також враховує, що органами державного геологічного контролю проведено планову перевірку діяльності КП «Кам'янкаводоканал» відповідно до дозволу від 12.09.1997 № 1068 та виявлено ряд порушень особливих умов цього дозволу, про що підприємству було надано припис від 29.11.2013 № 2-04/06/2013-37/п з установленим терміном на усунення порушень до 25.12.2013. Однак, станом на 02.04.2018 в Держгеонадрах відсутня інформація про виконання КП «Кам'янкаводоканал» зазначеного припису в повному обсязі.

Разом з тим, суд критично ставиться до покликання позивача на те, що розгляд відповідачем заяв КП «Кам'янкаводоканал», які були подані повторно, не узгоджується з вимогами абзацу 8 ч.5 ст. 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» № 2806 від 06.09.2005 року, згідно з якими повторний розгляд документів здійснюється дозвільним органом у строк, що не перевищує п'яти робочих днів з дня отримання відповідної заяви суб'єкта господарювання. Суд зауважує, що даний строк застосовується у разі усунення суб'єктом господарювання причин, що стали підставою для відмови у видачі документа дозвільного характеру, однак, як вбачається з матеріалів справи, КП «Кам'янкаводоканал» при повторному поданні заяв (заява від 29.01.2018 №22 та заява від 20.03.2018 №86) не у повному обсязі надало документи, які засвідчують усунення причин, що стали підставою для відмови відповідачем у видачі документа дозвільного характеру.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків. (ст. 72 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Проаналізувавши приписи законодавства у взаємозв'язку з обставинами даної справи, суд дійшов до переконання, що заявлені позивачем вимоги є безпідставними та повністю спростованими доводами відповідача, а відтак, такими, що задоволенню не підлягають.

У відповідності до ст.139 КАС України, розподіл судового збору у разі відмови у задоволенні позову не передбачений.

Керуючись ст. ст. 2, 72-77, 139, 242-246, 255, 293, 295 КАС України,-

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Судові витрати розподілу не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складено та підписано 07.09.2018.

Суддя В.М. Сакалош