Рішення від 07.09.2018 по справі 1640/2733/18

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 вересня 2018 року м. ПолтаваСправа № 1640/2733/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 /надалі - позивач/ звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області /надалі - відповідач, ГУ ПФУ в Полтавській області/ про зобов'язання провести повну виплату перерахованої пенсії відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області №4/9958 від 24 березня 2018 року за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року в розмірі 52722,96 грн без обмеження граничного розміру з урахуванням проведених виплат.

В обґрунтування заявленої вимоги позивач зазначив, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області. 10 липня 2018 року він звернувся до ГУ ПФУ в Полтавській області із заявою про виплату пенсії за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року, перерахованої відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Листом №1230/Я-03 від 12 липня 2018 року його повідомлено про те, що різниця між нарахованою та фактично виплаченою сумою пенсії за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року складає 52722,96 грн, та що виплата вказаної суми буде здійснюватися у строки та у порядку, передбаченими постановою Кабінету ОСОБА_2 України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21 лютого 2018 року. Вважаючи, що його право на отримання перерахованої пенсії не може обмежуватись строком, він звернувся до суду з цим позовом.

Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву зазначив, що позивачу проведено перерахунок пенсії за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року, проте сума перерахованої пенсії буде виплачена позивачу у строки та у порядку, визначеному постановою Кабінету ОСОБА_2 України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21 лютого 2018 року.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини справи та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ і на даний час є пенсіонером органів внутрішніх справ України та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" / а.с. 32, 49-50, 56-57/.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснено перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області №4/9958 від 24 березня 2018 року, що підтверджується перерахунком пенсії від 09 квітня 2018 року (пенсійна справа №949958) /а.с.52/.

10 липня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою про виплату недоотриманої пенсії (вх. №1230/Я-03 від 10 липня 2018 року), в якій просив надати інформацію про суму недоотриманої пенсії за період 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року та виплатити цю суму /а.с. 31/.

Листом №1230/Я-03 від 12 липня 2018 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області повідомлено ОСОБА_1, що різниця між нарахованою та фактично виплаченою сумою пенсії за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року складає 52722,96 грн. Сума перерахованої пенсії за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року буде виплачуватися у порядку, визначеному постановою Кабінету ОСОБА_2 України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21 лютого 2018 року, а саме: з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 % різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої пенсії за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року, з 01 січня 2020 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 % різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої пенсії за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року та до забезпечення повної виплати розрахованої суми /а.с. 35/.

Не погодившись з цим, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про зобов'язання відповідача провести повну виплату пенсії на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області від 24 березня 2018 року №4/9958 за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року без обмеження граничного розміру з урахуванням проведених виплат.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та аргументам учасників справи, вказаних у заявах по суті, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України /пункт 6 частини 1 статті 92 Конституції України/.

Строки виплати пенсії унормовані як загальними нормами права, до яких належать положення Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", так і спеціальними нормами права, до яких у даному випадку відносяться положення Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Згідно з частиною другою статті 85 Закону України «Про пенсійне забезпечення» виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлені строки, але не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія.

Відповідно до частини першої статті 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом ОСОБА_2 України.

Частиною третьою статті 52 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.

Згідно з частиною другою статті 55 цього Закону нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Водночас постановою Кабінету ОСОБА_2 України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 від 21 лютого 2018 року встановлені інші строки виплати пенсії, ніж усіма переліченими вище законами України.

Так, абзацом другим пункту 3 постанови Кабінету ОСОБА_2 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 від 21 лютого 2018 року (надалі - постанова КМУ № 103) встановлено, що сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку: з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року; з 1 січня 2020 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Статтею 6 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до статті 7 цього Кодексу суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною ОСОБА_2 України /частина перша/.

Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України /частина друга/.

У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною ОСОБА_2 України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України /частина третя/.

Отже, у випадку невідповідності норм підзаконного акту нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.

Таким чином, при вирішенні цього спору суд надає пріоритет нормам перелічених законів.

Окрім того, зважаючи на мотиви рішення Верховного Суду від 15 лютого 2018 року у справі №820/6514/17 (Пз/9901/8/18), рішення Європейського суду з прав людини у справах «Кечко проти України» (заява №63134/00), «Серков проти України» (заява № 39766/05), «Щокін проти України» (заяви № 23759/03 та № 37943/06), які відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» та частини другої статті 6 КАС України, підлягають застосуванню судами як джерела права, суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах з 24 лютого 2018 року (дати набрання чинності постановою КМУ № 103) має місце втручання у право особи на мирне володіння майном у розумінні статті 1 Протоколу №1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року.

До такого висновку суд дійшов, виходячи, насамперед, з того, що відкладення виплати перерахованих платежів на період 2019-2020 роки остаточно поставлено у залежність від наявності відповідного фінансування, що не може бути визнано судом ані легітимним, ані пропорційним втручанням у право особи на мирне володіння майном.

Додатково до викладеного суд вважає, що норми постанови КМУ №103 не можуть змінювати правового регулювання тих правовідносин, котрі вже склалися у часі до моменту набрання законної сили цим підзаконним актом, і слугувати виправданням для допущеної територіальним органом пенсійного фонду бездіяльності щодо виплати вже перерахованої пенсії.

Як свідчать матеріали справи, Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, не здійснюючи позивачу виплату пенсії після виникнення підстав для виплати, допускає протиправну бездіяльність, яка безпосередньо впливає на права та інтереси позивача, пов'язані з отриманням пенсії .

Частиною 2 статті 9 КАС України передбачено, що суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Зважаючи на викладене, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та з метою ефективного захисту прав позивача визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо виплати пенсії на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області № 4/9958 від 24 березня 2018 року за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року в сумі 52722,96 грн з урахуванням проведених виплат.

Також суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області виплатити ОСОБА_1 перераховану пенсію відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області №4/9958 від 24 березня 2018 року за період 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року в сумі 52722,96 грн з урахуванням проведених виплат.

Відповідно до Рекомендації Комітету ОСОБА_2 Європи № R(80)2, прийнятої Комітетом ОСОБА_2 11 березня 1980 року, під дискреційними повноваженнями необхідно розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин. Натомість згідно з підпунктом 5 пункту 4 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за № 40/26485, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. Зазначена норма не передбачає дискреційних повноважень у відповідача щодо нарахування, перерахунку та виплати пенсії у розумінні Рекомендації Комітету ОСОБА_2 Європи № R(80)2, прийнятої Комітетом ОСОБА_2 11 березня 1980 року.

Отже, адміністративний позов підлягає задоволенню.

Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

За подання позову до суду позивач поніс витрати у вигляді сплати судового збору у сумі 704,80 грн, що підтверджується квитанцією № 8938 від 07 серпня 2018 року.

Таким чином, стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають витрати зі сплати судового збору у сумі 704,80 грн.

Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (вул. ОСОБА_3 (Ульянових), буд. 31, м. Полтава, Полтавська область, 36010, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, буд. 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 13967927) про зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо виплати ОСОБА_1 пенсії відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області №4/9958 від 24 березня 2018 року за період 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року в сумі 52722,96 грн.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, буд. 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 13967927) виплатити ОСОБА_1 (вул. ОСОБА_3 (Ульянових), буд. 31, м. Полтава, Полтавська область, 36010, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) перераховану пенсію відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області №4/9958 від 24 березня 2018 року за період 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року у сумі 52722,96 грн з урахуванням проведених виплат.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (місцезнаходження: вул. Соборності, буд. 66, м. Полтава, Полтавська область, 36029, ідентифікаційний код 13967927) на користь ОСОБА_1 (вул. ОСОБА_3 (Ульянових), буд. 31, м. Полтава, Полтавська область, 36010, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 704,80 грн (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексом адміністративного судочинства України у редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII.

Суддя ОСОБА_4