Постанова від 02.07.2007 по справі 38/168а

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02.07.07 р. Справа № 38/168а

Господарський суд Донецької області у складі судді Радіонової О.О.

при секретарі судового засіданні Зікєєвій Л.П.

розглянувши матеріали справи за позовом: Державного підприємства “Шахта “Постніківська» м. Шахтарськ Донецької області

до відповідача: Донецького обласного відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування по тимчасовій втраті працездатності м. Донецьк

про визнання недійсним рішення №633 від 10.04.2007р. виконавчої дирекції Фонду соціального страхування по тимчасовій втраті працездатності про стягнення з ДП “Шахта “Постніківська» 14 488грн.84коп.

за участю

представників сторін:

від позивача: не з»явився

від відповідача: Щербань Л.О. гол.спец. юрисконсульт юр відділу за дов. № 01-14-518 від 21.05.2007р.

У судовому засіданні оголошувалася перерва

з 18.06.2007р. до 02.07.2007р. згідно

вимог ст. 150 КАС України

Суть справи:

Позивач, Державне підприємство “Шахта “Постніківська» м. Шахтарськ Донецької області, звернувся до суду з позовною заявою № 02-74/1743 від 03.05.2007р. до Донецького обласного відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування по тимчасовій втраті працездатності м. Донецьк про визнання недійсним рішення №633 від 10.04.2007р. виконавчої дирекції Фонду соціального страхування по тимчасовій втраті працездатності про стягнення з ДП “Шахта “Постніківська» 14 488грн.84коп.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем винесено рішення № 633 від 10.04.2007р., відповідно до якого до позивача застосовані фінансові (штрафні) санкції на суму 14488грн.84коп. Позивач вважає, що відповідачем неправомірно прийнято вказане рішення та просить суд визнати його недійсним.

У зв'язку з набуттям чинності з 01.11.2005р. Закону України “Про внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства України» № 2953-1У від 06.10.2005р., яким пункти 6 та 7 розділу У11 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України були викладені в новій редакції, згідно якої до початку діяльності окружного адміністративного суду позовні заяви у господарських справах, що віднесені цим Кодексом до адміністративної юрисдикції, заяви (подання) про перегляд судових рішень у зв'язку з нововиявленими та винятковими обставинами у таких справах, розглядаються господарським судом в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.

15.05.2007р. судом було відкрито провадження в адміністративній справі № 38/168а, оскільки у спірних правовідносинах Донецьке обласне відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування по тимчасовій втраті працездатності м. Донецьк виступає як суб'єкт владних повноважень у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування та відповідає вимогам, передбаченим ст. 3 КАС України.

23.05.2007р. відповідач надіслав до суду відзив на позовну заяву № 07-20-528, в якому вважає, що позовна заява не підлягає задоволенню з наступного:

відповідачем було проведено перевірку підприємства відповідача щодо повноти нарахування обов'язкових страхових внесків на соціальне страхування з тимчасової втрати працездатності та обґрунтованості їх витрачання за період з 07.11.2005р. по 01.01.2007р.;

на підставі перевірки складено акт від 23.03.2007р., яким встановлені порушення позивачем п.п.2 п.2 ст. 27, п. п. 5 п.1 ст.36, п.2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування з тимчасової втрати працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» (далі Закон № 2240), а саме: відповідачем не здійснено нарахування страхових внесків на компенсаційні виплати в грошовому виразі вартості молока. Сума донарахованих страхових внесків склала 72грн.40коп. Пеня на донараховані внески складає 5грн.91коп.;

відповідач вважає, що у випадку надання компенсаційних виплат працівникам на придбання молока, які не мають роз'їзного характеру праці, слід нараховувати та утримувати страхові внески до Фонду;

щодо неприйняття до заліку допомоги при народженні дитини у сумі 7225грн., відповідач пояснює, що позивачем не дотримано терміну звернення застрахованої особи за допомогою при народженні дитини, оскільки відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України 2240 застрахованій особі, яка усиновила дитину або взяла її під опіку, допомога при народженні дитини надається, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше шести місяців з дня народження дитини. Малолітня дитина, яку удочерили народилася 17.12.2004р., а рішення про дозвіл на удочеріння було прийнято 06.02.2006р.;

щодо неприйняття до заліку відповідачем суми по тимчасовому листку непрацездатності гр.. Чеголі І.Л. у розмірі 145грн.68коп., відповідач пояснює, що вказаний листок непрацездатності не підлягає сплаті за рахунок Фонду, оскільки у графі «заключний діагноз» проставлений шифр F10.24, а відповідно до міжнародного класифікатора хвороб, травм і причин смерті (адаптований варіант МКХ-10) шифр F10.24 означає, що на момент звернення за медичною допомогою хворого Чеголі І.Л. мало місце вживання ним психоактивних речовин і його активна залежність від цих речовин, що підтверджує прямий причинний зв'язок між захворюванням та вживанням алкоголю. На підставі листа Фонду від 01.12.2003р. № 01-16-1569, такий листок непрацездатності не підлягає сплаті за рахунок Фонду;

відповідачем не прийнята до заліку сума допомоги по тимчасовій непрацездатності у розмірі 738грн.73коп., оскільки відповідно до п. 1 ст. 51 Закону України №2240 підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності. Громадянину Федіну А.П. була призначена та проведена оплата допомоги по тимчасовій втраті працездатності по лікарняному листку № 2546240 з 12.10.2005р. по 18.11.2005р., виданому лікарнею м. Дятьково, Брянської області (Росія), який не відповідає встановленому порядку. Такий листок непрацездатності підлягає обміну на листок непрацездатності згідно з рішенням лікарсько-консультативної комісії лікувально- профілактичного закладу за місцем проживання чи роботи на підставі п. 1.12 Інструкції «Про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян», яка затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я від 13.11.2001р. № 455 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 04.12.2001р. № 1005/6196;

відповідач в акті від 23.03.2007р. встановив розбіжність фонду оплати праці згідно з бухгалтерським обліком з даними обов'язкової звітності по Фонду за період лютий, грудень 2006р. Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність» визначено, що господарські операції відображаються в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому були зазначені.

Крім того, відповідач зазначив, що позивачем не надано ніяких спростувань щодо факту арифметичної помилки.

Відзив судом розглянутий, прийнятий до уваги та залучений до матеріалів справи.

23.05.2007р. у попередньому судовому засіданні сторони надали суду заяву, в якій надали згоду на початок судового розгляду по даній справі в цей же день - 23.05.2007р. Судом заява розглянута, задоволена та залучена до матеріалів справи

Судове засідання відкладалося у зв'язку з необхідністю представлення сторонами витребуваних судом документів.

15.06.2007р. на адресу суду позивач надіслав клопотання, в якому просить суд залучити до матеріалів справи докази у підтвердження своїх позовних вимог, яке судом розглянуто, прийнято до уваги та задоволено.

15.06.2007р. позивач надіслав до суду заяву про зміну предмета позову від 07.06.2007р. № 17-3/01-64, в якій просить суд зменшити розмір позовних вимог на суму 13750грн.11коп. та визнати недійсним рішення Донецького обласного відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 633 від 10.04.2007р. про стягнення з ДП «Шахта Постніківська» 14488грн.84коп. частково - в сумі 738грн.73коп.

Заява судом розглянута, прийнята до уваги та залучена до матеріалів справи.

15.06.2007р. позивач надіслав до суду доводи адміністративного позову від 07.06.2007р. № 173/01-65, в яких зазначив, що позивачем заявою № 173/01-64 від 07.06.2007р рішення відповідача визнано частково на суму 13750грн.11коп., проведена оплата по лікарняному листку гр. Федіну підлягає заліку, оскільки листок непрацездатності № 2546240 від 11.10.2005р. виданий лікарнею м. Дятьково Брянської області (Російська федерація) замінений на листок непрацездатності № 267784 від 11.10.2205р. Центрально- міською лікарнею м. Шахтарська (Україна) та просить суд зобов'язати позивача прийняти до заліку оплату по листку непрацездатності Федіна А.П. в сумі 738грн.73коп., в сумі 13750грн.11коп. позивачу відмовити.

Доводи судом розглянуті, прийняті до уваги та залучені до матеріалів справи.

18.06.207р. у судовому засіданні відповідач надав суду заперечення № 07-20-610 на доводи адміністративного позову, в яких зазначив, що не може погодитися щодо прийняття до заліку плати по листку непрацездатності Федіна А.П, в сумі 738грн.73коп., оскільки позивач має змогу згідно з Порядком виправлення посилок минулих звітних періодів у звітності страхувальників, затвердженим Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 25.12.2003р. № 123, пред'явити данні витрати по зазначеному лікарняному листку шляхом відображення в розрахункових формах Ф-4-ФСС з ТВП у видатковій частині.

Сторонам роз'яснені права та обов'язки згідно вимог ст.ст. 49, 51 КАС України та вручена пам'ятка на виконання ст. 130 КАС України.

У судовому засіданні сторони надали клопотання про відмову від фіксації судового процесу технічними засобами, яке судом прийнято до розгляду та задоволено.

Судом складений протокол судового засідання згідно вимог ст. 45 КАС України.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення уповноважених представників сторін, господарський суд , -

ВСТАНОВИВ:

23.03.2007р. Донецьким обласним відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування по тимчасовій втраті працездатності м. Донецьк (далі- відповідач) було проведено перевірку Державного підприємства «Шахта Постніківська» (далі- позивач) щодо повноти нарахування обов'язкових страхових внесків на соціальне страхування з тимчасової втрати працездатності та обґрунтованісті їх витрачення за період з 07.11.2005р. по 01.01.2007р.

В ході перевірки встановлено порушення вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування з тимчасової втрати працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» та складено акт перевірки від 23.03.2007р., який підписаний позивачем з запереченнями.

10.04.2007р. на підставі акту перевірки відповідачем винесено рішення № 633 про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті Ф4-ФСС з ТВП) сум фінансових (штрафних санкцій), неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов»язкове державне соціальне страхування. До позивача застосовані фінансові та штрафні санкції на загальну суму 14488,84 грн.

В ході розгляду справи рішення № 633 від 10.04.2007р. позивачем визнано частково у сумі 13750грн.11коп.

Позивачем надіслано заяву про зміну предмету позову від 07.06.2007р. № 173/01-64, відповідно до якої позивач просить суд визнати недійсним рішення відповідача № 633 від 10.04.2007р. частково в сумі 738грн.73коп.

Згідно ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на акт від 23.03.207р., рішення від 10.04.2007р. № 633, рішення від 06.02.2006р. № 2-0-12, листи від 14.04.2007р. № 174/06, від 05.04.2007р. № 173/01-50, клопотання від 07.06.2007р., листи від 03.05.2007р. № 1395-01/6, листок непрацездатності серії ААХ № 267784, заяву про зміну предмету позову від 07.06.2007р. № 173/01-64, доводи адміністративного позову від 07.06.2007р., правовстановлюючі документи тощо.

Відповідач посилається на відзив на позовну заяву від 23.05.2007р. № 07-20-528, заперечення на доводи адміністративного позову від 18.06.2007р. № 07-20-610, правовстановлюючі документи тощо.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні відповідно ч. 1 ст. 86 КАС України.

Позивач обґрунтовує свої вимоги нормами Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування з тимчасової втрати працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» від 18.01.2001р. № 2240-Ш (далі - Закон України № 2240), тому судом при розгляді справи застосовані норми відповідного Закону, оскільки суд не має права самостійно змінювати підставу або предмет позову.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» відповідно до Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначає правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, народженням дитини та необхідністю догляду за нею, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей.

Матеріальне забезпечення та соціальні послуги, що надаються за цим Законом, є окремим видом загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян, що здійснюється Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Статтею 23 Закону передбачений порядок і строки сплати страхових внесків, а саме: страхувальники-роботодавці сплачують до Фонду різницю між нарахованими для роботодавців і найманих працівників страховими внесками та витратами, пов'язаними з наданням матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам відповідно до цього Закону.

Стаття 50 Закону передбачає, що рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації, до складу якої входять представники адміністрації підприємства, установи, організації та застрахованих осіб (виборних органів первинної профспілкової організації (профспілкового представника) або інших органів, які представляють інтереси застрахованих осіб).

Комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.

Статтею 51 вищевказаного Закону передбачені документи, необхідні для призначення матеріального забезпечення за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, а саме: відповідно до п. 1 вказаної статті підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я за погодженням з Фондом.

Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 13 листопада 2001 р. N 455 затверджена Інструкція про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян (далі- Інструкція), яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 4 грудня 2001 р. за N 1005/6196. Інструкція розроблена відповідно до статті 51 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" та визначає порядок і умови видачі, продовження та обліку документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, здійснення контролю за правильністю їх видачі.

Ця Інструкція погоджена з Федерацією професійних спілок України, Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності України, Міністерством праці та соціальної політики України, Міністерством фінансів України.

Відповідно до п. 1.1. Інструкції тимчасова непрацездатність працівників засвідчується листком непрацездатності.

Пунктом 1.12 Інструкції передбачено, що документи, які засвідчують тимчасову непрацездатність громадян України під час їх тимчасового перебування за межами держави, підлягають обміну на листок непрацездатності згідно з рішенням лікарсько-консультаційної комісії (ЛКК) лікувально-профілактичного закладу за місцем проживання чи роботи у разі:

а) гострих захворювань і травм;

б) загостренні хронічних захворювань;

в) вагітності та пологів;

г) оперативних втручань при невідкладних станах;

ґ) лікування згідно з рішенням комісії МОЗ України з питань направлення на лікування за кордон.

Обмін здійснюється на підставі перекладених на державну мову та нотаріально засвідчених документів, які підтверджують тимчасову втрату працездатності під час перебування за межами України.

Як вбачається з матеріалів справи, гр.. Федіну А.П. було видано листок непрацездатності Брянською обласною лікарнею (Росія) на момент здійснення перевірки вказаний листок непрацездатності не був замінений, як це передбачено п. 1.12 Інструкції.

Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 25 грудня 2003 р. N 123 затверджено Порядок виправлення помилок минулих звітних періодів у звітності страхувальників по коштах загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням

Порядок розроблено у відповідності з Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" від 18 січня 2001 року N 2240-III та на підставі Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21 грудня 2000 року N 2181-III, а також Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженої постановою правління Фонду від 26 червня 2001 року N 16.

Відповідно до п. 10 Порядку страхувальник при поданні звітності до робочого органу Фонду повинен відобразити помилки минулих кварталів звітного року шляхом коригування відповідних статей звітності.

Помилки минулих років, що стосуються фінансових показників (про донараховані або нараховані помилково суми страхових внесків, страхові внески, донараховані внаслідок зайво нарахованих раніше сум допомоги тощо), у звітності відображаються в рядку 3 таблиці 3 форми Ф4-ФСС з ТВП.

Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/ або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт.

Суд вважає, що прийняте відповідачем рішення № 633 від 10.04.2007р. в частині неприйняття до заліку суми 738,73 грн. - оплата лікарняного листка гр. Федіна А.П. № 2546240 від 18.11.2005р. прийнято органом, в компетенцію якого це входить, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а відтак підстав для визнання його недійсним в цій частині немає.

Відповідно до ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб»єкта владних повноважень обов»язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд вважає, що відповідачем було доведено правомірність прийнятті рішення № 633 від 10.04.2007р. в частині неприйняття суми в розмірі 738 грн. 73 коп.

На підставі викладеного, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно вимог ч. 2 ст. 94 КАС України.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст.17, 48, 69, 71, 87, 89, 94, 122-154, 160, 162, 163, пунктів 2-1, 6,7 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України господарський суд,

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позовних вимог Державного підприємства “Шахта “Постніківська» м. Шахтарськ Донецької області до Донецького обласного відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування по тимчасовій втраті працездатності м. Донецьк про визнання недійсним рішення відповідача № 633 від 10.04.2007р. частково - в сумі 738грн.73коп., відмовити у зв'язку з безпідставністю.

У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину постанови згідно з ч. 4 ст. 167 КАС України.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 02.07.2007р.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження постанови суду протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя

Надруковано 3 примірника:

1 - до справи

2 - сторонам у справі